הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 ביולי, 2002 3 תגובות

כליאתם יותר ממיליון תושבים פלסטינים בבתיהם ובעריהם בתנאים של עוצר וסגר חונקים במשך שבועות, לא מנעה את מותם של ישראלים בפיגועים ליד עמנואל ובתל-אביב. פעם נוספת הוכח, כי אלימות הכיבוש, אכזרית ככל שתהיה, אינה פותרת דבר, אלא מגבירה את הייאוש ומחריפה את שפיכות הדמים.

על רקע הסבל הגובר של העם הפלסטיני ושל העם בישראל, ועל רקע ההשלכות החמורות של המשבר המדיני גם על חיי היומיום של שני העמים, מתבקשת התערבות בינלאומית שתקדם את השלום הצודק והיציב. אך בפועל, ההתייצבות החד-משמעית של ממשל בוש לצד שרון ומדיניותו הובילה להתייצבות דומה גם של האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם.
מאחורי "התנופה הבינלאומית החודשת"

דיוני ה"קוורטט" (ארה"ב, הקהילה האירופית, רוסיה והאו"ם) בניו-יורק התבססו על הגישה שבאה לידי ביטוי בנאום בוש. לפי גישה זו, לפני חידוש המשא-ומתן המדיני, יש לשנות את ההנהגה הפלסטינית, או במלים אחרות: להרחיק את היו"ר ערפאת מתפקידו וממעמדו.

אך, בעוד ממשל בוש ואלה המשתפים איתו פעולה עוסקים ב"רפורמות" ברשות הפלסטינית, חייהם של מאות אלפי פלסטינים מדרדרים לתנאים של תת-תזונה, מחסור ולחץ נפשי קשה מנשוא. ואם לא די בכך, שרון ובוש ממשיכים לתבוע מהרשות הפלסטינית, זו שהם הורסים את מתקניה ומוסדותיה – ל"הילחם בטרור". לאחר שכוחות הכיבוש מחדש של צה"ל עצרו שוטרים פלסטינים ופרקו אותם מנשקם וגם הרסו את מחסני כוחות הביטחון הפלסטינים, כעת מציבים בפניהם את הדרישה חסרת השחר לפעול.

הריסת בתיהם של המשפחות של אלה המואשמים בתיכנון הפיגועים האחרונים בעמנואל ובתל-אביב היא ביטוי נוסף למדיניות הענישה הקיבוצית, מדיניות העוצר, הסגר וההרעבה. למשפחות לא ניתנה שהות להוציא את חפציהן, או לעתור לבג"ץ נגד החלטת הצבא.
גירוש "הקרובים שידעו"

במקביל להריסת הבתים, עצר צה"ל עשרות גברים, קרובי משפחה של מי שהוגדרו כמתכנני פיגועים, במטרה להגלותם לרצועת עזה. בהתאם לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, צה"ל הונחה "לגלות" מי מאותם קרובים ידע מראש על תוכניות הפיגועים, או תמך בהם לפני או אחרי ביצועם, ואותם לגרש. אך לא תהיה זו הגזמה להעריך, כי צה"ל והשב"כ "יגלו" כי כל העצורים אכן "ידעו".

החלטת הממשלה וצה"ל לגרש את קרובי המשפחה לעזה נתקבלה בביקורת בעולם. ממשל בוש הגדיר את מדיניות הגירוש "מהלך אומלל", אשר "יפגע אנושות" במאמצים לחידוש תהליך השלום. אך הסתייגות זו אינה אלא נסיון למצוא חן בעיני דעת הקהל בעולם, ובעיקר בעולם הערבי. בפועל, ממשיך ממשל בוש לתמוך במדיניות שרון, למכור לישראל נשק חדיש, ולעמוד לצידה בזירה הבינלאומית.

צביעות דומה מפגין לאחרונה גם ראש הממשלה שרון, אשר מכנס את ראשי הצבא "לדון במצבה הקשה של האוכלוסייה הפלסטינית" בשטחים הכבושים וב"הקלות הומניטריות". אותו שרון גם פנה לגורמים בעולם להגיש סיוע הומניטרי לפלסטינים הרעבים בגלל העוצר והסגר, שהם תוצאת הכיבוש מחדש.

מדיניות הריסת הבתים והגירוש של קרובי המשפחה, כמו הכיבוש מחדש והשלכותיו ההרסניות, זוכים בתמיכתם המלאה של שרי העבודה בממשלה, ובראשם בן-אליעזר ופרס. כמו בעבר, הם מכסים את תמיכתם המלאה במדיניות התוקפנית ומרחיקת השלום במיני דיבורים בדבר "חידוש מגעים" עם נציגי הרשות הפלסטינית ובדבר "הקלות" שיונהגו בערים פלסטיניות שתושביהן "יתנהגו יפה".

גדעון לוי כתב ב"הארץ" (21.7), כי "לנוכח רשות פלסטינית משותקת ברמאללה, ממשלה ישראלית המאמינה רק בכוח וממשל אמריקאי המאמץ את דרכה של ממשלת ישראל – אין סיכוי לחלץ את העגלה משלולית הדם שבה שקעה".

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. עוז, לא חכמה הגיב:

  לא חכמה לכתוב שטויות בלי לעמוד מאחריהן.

  הגישה הגזענית פאשיסטית שלך הוכיחה את עצמה יפה מאד לאורך השנים באירופה.

  שחרר אותנו מדעותיך הקדומות ועבור אתה לאירופה שם תמצא לך אחים ראויים לשנאת אחים. חינם.

 2. תמר גז’נסקי -נראה שלא קלטת עדיין שהקומוניזם נעלם לו מהעולם !! הגיב:

  נראה שאת בכלל לא משלנו ולא שייכת לנו !!

  אני עוקב אחרי תגובותיך הבלתי שפויות בכנסת ובתקשורת

  הכלל ארצית,ונראה שאת תלושה מהמציאות הקיימת !!

  ובתור סוכנת של הפלשתינאים תוכלי אולי לקבל מספר אחוזים מהשמנת שנמצאת בכיסו של התליין ערפאת !!!

  הגיע לו הרגע שתרדו כולכם מהעץ הגבוה עליו טיפסתם,

  כי בסופו של דבר רק תינזקו מנפילתכם !!

  מי שחושב שמדינת ישראל אינה מדינתו ,עדיף שיעבור

  לו לארץ אחרת ,כי מקומו ממש לא בינינו !

  ובוגדים צריכים לשבת בכלא כל ימי חייהם !

  עוז

  ישראל לישראלים !!

 3. שרון מוכיח מחדש שהוא אינו יציב בדעתו הגיב:

  לדעתי, כל המצב חסר האונים שתיארה ח"כ תמר גוזנסקי במכתבה נובע מדבר אחד. התמיכה האמריקנית. כתוצאה מתמיכתם של בוש וממשלו במדיניות של שרון, שרון מקנה לעצמו את הזכות לפעול כראוי. בנוסף לכך, שרון מוכיח כי אין הוא יציב בדעתו, הוא נוקט צעדים מלחמתיים קשים כנגד האוכלוסייה הפלשטינאית ומצד שני מדבר בצביעות והאירוניה מושלמת על "סיוע הומניטרי" לרשות. אי היציבות של ממשל שרון, גורם לתגובות קיצוניות וקשות גם בשמאל וגם בימין ואני מאמין שממשלו לא יחזיק עוד הרבה זמן בכנסת.

  בבחירות הבאות נצביע חד"ש!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים