הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 באוגוסט, 2002 10 תגובות

בני אהובי, אריק, בשר מבשרי, עצם מעצמי, בני מחמד נפשי, נרצח על ידי פלסטינים. אריק, ילד תכול עיניים זהוב השיער, הגבוה והתמיר, דק הגזרה, אריק, שחיוך של קבע על שפתיו, דוק של תום, ותבונה של בוגר, אריק בני.

אם כדי לפגוע ברוצחיו היו צריכים להרוג ילדים ואזרחים פלסטינים חפים מפשע, הייתי אומר לכוחות הביטחון, חכו להזדמנות אחרת ואל תפגעו בחפים מפשע.  ואם היו כוחות הביטחון רוצחים גם אזרחים פלסטינים חפים מפשע, הייתי אומר לכוחות הביטחון שאין הבדל ביניהם לרוצחי בני אריק.
 
בני ואהובי, אריק,  נרצח על ידי פלסטיני. אם רוצח בני היה במקום שכוחות הביטחון קיבלו עליו מידע מודיעיני מוקדם, והתברר שבמקום זה ישנם ילדים ואזרחים פלסטינים חפים מפשע, והיה ידוע לכוחות הביטחון שהרוצח מתכנן פיגוע רצחני נוסף, העומד להתרחש תוך שעות, והברירה בידם, למנוע פיגוע של אזרחים ישראלים חפים מפשע, אך במחיר פגיעה באזרחים פלסטינים חפים מפשע, הייתי אומר לכוחות הביטחון, אל תחפשו נקמה, אלא נסו למנוע אובדן אזרחים חפים מפשע, ישראלים ופלסטינים כאחד.


אני רוצה שהיד שתלחץ על הדק הרובה או מטול הפצצה תרעד לפני שיהרגו את רוצח בני, ובלבד שלא יפגעו אזרחים חפים מפשע. הייתי אומר לכוחות הביטחון, אל תהרגו את הרוצח אלא הביאו אותו לבית משפט ישראלי. אתם לא מערכת המשפט, אל תפעלו למען הנקמה, אלא למען מניעת פגיעה באזרחים חפים מפשע.  


המוסר אינו שחור ולבן, המוסר הוא רק לבן. המוסר חייב להיות חף מכל נקמה ומכל שיקול דעת פזיז. המוסר חייב להישקל מול מאזניים מדויקים, כן או לא מוסרי.  המוסר אינו נתון לשיקול דעת של קלי דעת וקלי הדק. המוסר שלנו תלוי על בלימה בידי כל חייל וחייל, ובידי כל פוליטיקאי. אם המוסר שלי נתון בידי אחרים, אני צריך לבדוק אם אני מוכן להניח את כפות ידי המוסריות בידי האחרים.
 
זה לא מוסרי להרוג אזרחים ישראלים או פלסטינים חפים מפשע, נשים וילדים. זה לא מוסרי לשלוט על עם אחר ולהביאו לידי אובדן צלם אנוש. זה לא מוסרי להטיל פצצה שתהרוג פלסטינים חפים מפשע. זה לא מוסרי לנקום ולפגוע בחפים מפשע. זה מאד מוסרי למנוע מוות של בני אדם. אך אם מניעת מוות מבני אדם תגרום מוות מיותר לבני אדם, זה לא מוסרי. עם שאין לו קווים אדומים מוסריים, סופו שלא יהיו לו קווים אדומים מוסריים גם כלפי בני עמו. הנורא בעיני מכל, לא מה שקרה, אלא מה שיקרה, ולדאבוני, אין לי ספק שיקרה. והנורא יקרה, רק בגלל שהמוסר מעוות, ולא היה מינימום של יושרה מצד ההנהגה, המדינית והצבאית, לבוא לומר סליחה.


אובדן המוסר לא התחיל בפיגועי המתאבדים. אובדן המוסר התחיל בשליטה על עם אחר. אריק בני נרצח בידי מרצחים פלסטינים. הרוצחים נולדו בדיוק כפי שבני נולד, לתוך עולם אנושי. אלא שאריק בני נולד לתוך מדינה דמוקרטית, עם סיכוי לחיים הגונים ומסודרים. רוצחו של אריק בני, נולד לתוך כיבוש מזעזע. לתוך כאוס מוסרי. לו אריק היה נולד במקום רוצחו, אולי היה רוצח את רוצחו. לו נולדתי אני לתוך הכאוס המדיני והמוסרי, כפלסטיני, הייתי הורג ופוגע בכובש. לו לא הייתי אני, פוגע בכובש, הייתי מועל באני אני שלי כאדם חופשי. כל הדיבורים הצבועים והמתחסדים של אותם אנשים מוסריים במירכאות המדברים על מרצחים פלסטינים, יואילו נא להסתכל אל המראה ולשאול עצמם כיצד היו הם מתנהגים לו הם היו תחת כיבוש? אני, כן, אני יצחק פרנקנטל, הייתי נהפך ללוחם חירות למען מדינתי. הייתי הורג את הכובש. כל הצביעות המנוולת הגורמת לפלסטינים להלחם בנו בלא רחם, כל המוסר הכפול המאפשר לבני עמנו להתהדר במוסריות ובטוהר הנשק, בעוד אותו כלי נשק מחסל אזרחים וילדים חפים מפשע, כל חוסר המוסר סופו שמביא לחוסר מוסריות.  בני אריק כחייל ישראלי נרצח על ידי לוחמים פלסטינים שנלחמו כי האמינו במוסר לחימתם נגד הכובש. בני אריק, נרצח לא בגלל היותו יהודי, אלא בגלל היותנו כובשים. הוא נרצח על ידי אנשים ששונאים את הכובש.  אני יודע שאני אומר דברים שקשה לשומעם, אך אני זועק את הדברים מתוך לב שבור, לב של אבא שהביא בן לעולם, והבן לא זכה לחיות כי אנחנו מתנהגים כמסומאים, כמוכי עיוורון, כשיכורי כוח. לא, אני לא יכול לומר שהפלסטינים אשמים במותו של אריק בני. זה יהיה פשוט לומר: "הפלסטינים אשמים". אנחנו הישראלים אשמים כי אנחנו הכובשים. כל מי שלא רוצה לשמוע את האמת הנוראה הזו, סופו שיביא עלינו חורבן. לא, הפלסטינים לא יצליחו לזרוק אותנו מכאן. אך, אגלה לכם סוד קטן, הפלסטינים מזה זמן רב יודעים שאנחנו עובדה קיימת.  הפלסטינים מזמן מוכנים לחיות אתנו בשלום, אנחנו אלה שלא מוכנים לחיות בשלום איתם. אנחנו אלה הרוצים להמשיך ולשלוט בהם. אנחנו אלה שמדרדרים את האזור להמשך שפיכות דמים. אני מצטער לומר, אבל האשמה בנו, הישראלים הכובשים. אני לא רוצה לנקות את הפלסטינים מאחריותם, אני לא רוצה להצדיק בשום אופן פיגועים באזרחים ישראלים, אין שום אפשרות להסכים ולקבל פגיעה באזרחים. אבל, וכאן האבל הגדול. אנחנו הכובשים, אנחנו הרומסים את כבוד האדם, אנחנו הרומסים את חירותו של האדם הפלסטיני, אנחנו דוחפים עם שלם למעשי ייאוש וטירוף.


לסיום, אני פונה לאחי ואחיותיי המתנחלים: ראו ראו לאן הגענו.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. מאמר מטורף הגיב:

  עם ישראל נמצא במלחמה לחיים ומוות וקומץ אנשים מנצלים את חופש הדיבור והדמוקרטיה לצאת כנגד המדינה ולהצדיק את האויב . מה שמחליא ומגעיל המשחק בזכר הבן שנפל . מספיק לנפנף במות הבן כדי להצדיק את דעותיך . חבל שלא ניתן לשאול אותו , ספק אם היה תומך בכך .

  נראה לי שלא אצליח לשנות את דעתו אולם כחומר למחשבה – אולי גם הפשתינים תרמו למצב ולו אחוז אחד ?

  לסיפא של המאמר , גם אם הם יקבלו את עצמאותם לא יחיו בחירות כי משטרם יהיה דיקטטורי ומושחת .

  בכל מקרה אם יגשימו את מבוקשם לא ירחמו על פרנקנטל

  בסתר לבם בטוח אני כי הם גם בזים לך , כי מי אוהב שטינקרים .

 2. ועדיין השאלה לאן הגענו עומדת ותקפה הגיב:

  ראה ראה לאן הגענו.

  ואנחנו עוד לא שם.

  והשם שלך די מפחיד.

 3. קשקשן הגיב:

  אתה מנפנף במות בנך השכם והערב .

  אם אתה חושב שבנך נהרג שלא בצדק שמור זאת לעצמך כי אתה מחלל את שמו .

  יש לך דעה תביע אותה כי זאת מדינה דמוקראטית .

  לעצם הענין עוד בשנות ה – 20 ועד -67 הרגו יהודים ולא היה כיבוש , אז מה הקשקוש הזה על כיבוש . הערבים רוצים לחזור לכפרים של – 48 .

  מר פרנקנטל התמים גם הערבים מגחכים ובזים לך ומלאי הערצה לשרון כי מי אוהב שטינקרים .

 4. מי שמחלל פה את שם הבן זה אתה הגיב:

  תן לאביו להספידו כפי שהוא רואה לנכון.

  ואל תתערב.

  מי שמך. חוצפן.

 5. האתיקה כמקור של כוח הגיב:

  מה שכתבת שובר את הלב, אבל חייב לעורר כל מי שיש לו מצפון. הברברנים שגידפו אותך שייכים לליגה הדורסנית של הרמטכ"ל יעלון וראש הממשלה שרון, המטביעים את כולנו, אך בעיקר את המשפחות השכולות, בדם ובדמעות.

  הדברים שלך הם מקור כוח ואמונה במחר של שלום וביכולת להביאו, אם נתאמץ מספיק.

 6. איציק הגיב:

  פרנקנטל, אתה מטורף !!!

  ראה מה כתבת: (אתה נומלי ?! – לך לפסיכיאטר )

  " אני רוצה שהיד שתלחץ על הדק הרובה או מטול הפצצה תרעד לפני שיהרגו את רוצח בני, ובלבד שלא יפגעו אזרחים חפים מפשע. הייתי אומר לכוחות הביטחון, אל תהרגו את הרוצח אלא הביאו אותו לבית משפט ישראלי. אתם לא מערכת המשפט, אל תפעלו למען הנקמה, אלא למען מניעת פגיעה באזרחים חפים מפשע. "

  הרי זה ברור שאם נחסל את רוצחי בנך זה ימנע פשע,

  ואם נביא אותם לבית-משפט (כמובן ישחררו אותם, אחרי יומיים) וזה רק יגביר את הפשע !!!

  ואל תהפוך את הבן שלך לרוצח !!!

  ראה מה כתבת:

  " לו אריק היה נולד במקום רוצחו, אולי היה רוצח את רוצחו "

  אני הכרתי את אריק,

  כן, אני גר במושב גמזו,

  והוא היה בחור מקסים, ואל תנסה להלביש עליו את דעותיך, שאילו הוא היה ערבי הוא היה מחבל.

  לדעתי, אם אריק היה ערבי, הוא היה משת"פ. כפי שאני מכיר אותו.

  יצחק, אני מתבייש בך, ובנך מתבייש בך.

 7. שלומי הגיב:

  יצחק למה נראה לי שאתה מנצל את מותו של בנך בשבי להציג את דיעותך ההזויות והבלתי הגיוניות הרי אני מבין שאתה רוצה למצוא חן בעיני כל יפי הנפש אבל עד מתי?

 8. גיל קרניאל הגיב:

  מה הקשר בין דעותיו של בן אדם שהתעצמו לאחר מות בנו. למה נראה לכם ששמאלני שבנו מת בפיגוע בצבא במלחמה צריך להפוך לימני ולא לזעוק שדרכו היתה מונעת את מות בנו.

 9. דן בן זכאי הגיב:

  כל הכבוד למר פרנקנטל על אומץ לבו הציבורי להגיד את מה שהוא אומר, בייחוד לנוכח מה שעבר וגם לנוכח מה שעובר הרחוב הישראלי בשנים האחרונות (35 ליתר דיוק)
  עלה והצלח!

 10. לאה הגיב:

  אני משתתפת בצערך, ומאמינה בדרכך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים