הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 באוגוסט, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


ראשי ועדי עובדים דרשו לקיים שביתה ארוכה יותר ממה שהציעו ראשי ההסתדרות. כך עולה מהדיון שנערך בישיבת מטה המאבק המורחב של ההסתדרות שהתכנס ביום ג’ (6 באוגוסט) בשעות הצוהריים בבניין הוועד הפועל בתל-אביב. בישיבה לקחו חלק מאות ראשי ועדי עובדים מכל הארץ. מטרת הדיון: הכרזת סכסוך עבודה בעקבות השכלות הצעת התקציב 2003 כפי שאושרה על ידי הממשלה ומימוש סכסוך עבודה בעקבות אי-תשלום תוספת יוקר. יצויין שההסתדרות דורשת תוספת יוקר של 3.5 אחוז, חרף העובדה שעל פי חישובי כלכלניה, מאז תוספת היוקר האחרונה ששולמה לפני יותר משנתיים השכר נשחק בכ10.6- אחוז.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, שלמה שני, הודיע למתכנסים על השביתה בת שעתיים וחצי שתתקיים ביום שני הקרוב (12 באוגוסט) החל מהשעה 10.30. הצעתו התקבלה במחיאות כפיים, אם כי מספר ראשי ועדים דרשו בצורה קולנית לקיים שביתה ארוכה יותר. גם יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, התייחס לשביתה ואמר "אנחנו מגלים אחריות. שואלים אותי שוב ושוב מדוע אנו לא יוצאים למאבק, למה אנו ממתינים. זו הפעם הראשונה שבכל שיחה שואלים אותי: ‘נו, מדוע אתם לא עושים דבר?’".


בתום דברי פרץ ושני, סגן יו"ר האיגוד מקצועי, אלי בן-גרא (שהנחה את הדיון) הפתיע את מאות המתכנסים ודרש לסיים את כינוס. זאת, בניגוד לנוהג המקובל בישיבות מטה המאבק ובהן יש זכות דיבור לכל ראש ועד עובדים החפץ בכך. דבריו של בן-גרא גרמו למהומה באולם ויו"ר ועד עובדים "אל-על", מיכאל כוכבי אמר מפורשות: "או שתיתנו לאנשי הוועדים לדבר או שלא תהיה כלל שביתה ביום שני". בעקבות קריאותיהם הרמות של ראשי ועדים, חזר בו בן-גרא מכוונתו וכך התפשר הדיון בו נמתחה ביקורת קשה על מדיניות הממשלה.


משה אבן-שוע, יו"ר ארגון עובדי התעשייה הצבאית, דרש להחריף את הצעדים הארגוניים. אריה בשארי, סגן יו"ר ועד עובדי מפעל הקופסאות "קניאל", עמד על "השילוב בין פוליטיקאים לבין בעלי הון. הפוליטיקאים עושים מה שבעלי ההון רוצים ובכוחנו לשנות זאת". ציון אלגריסי, העומד בראש האיגוד המקצועי במרחב תל-אביב של ההסתדרות, קרא לגלות סולידריות עם העובדים הפלסטינים. "צריך לתמוך במשפחות הפלסטיניות, בעובדים הפלסטינים. מראות הרעב בקרב הפלסטינים הן קשות" הדגיש אלגריסי. עוד הוא הציע לעובדי מס הכנסה לשבות וכך "למנוע כל גביית מס הכנסה ומע"מ עד שהממשלה תחליט לשנות את מדיניותה". ראובן שוורצבר, יו"ר ועד עובדי בתי הזיקוק הדגיש "לא די בשביתה אחת. צריך לקיים מספר שביתות עד לשינוי מן היסוד של מדיניות הממשלה". לדברי יו"ר ועד "אל-על", כוכבי "לשר האוצר מטרה אחת: לפגוע בעובדים. לפני שהם ישברו אותנו, אנו צריכים לשבור אותם". גם אסתר קורודובה, מוועד עובדי מפעל האלקטרוניקה "אלישרא", מתחה ביקורת קשה על מדיניות הממשלה והוסיפה "זו מלחמת קיום על מעמדו של העובד בישראל". היא קראה להסתדרות לנקוט בצעדים על מנת להבטיח שהשביתה שתתקיים ביום שני תהיה מלאה גם במגזר הפרטי. 

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים