הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באוגוסט, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


אלפי העובדים של חברת החשמל של לבנון שבתו השבוע נגד כוונת ממשלת ביירות להפריט חלקית את החברה. לאחר שיחות שהתנהלו סביב סוגיית ההפרטה בין שר האוצר פואד סיניורה לבין "איגוד העובדים והפקידים של חברת החשמל של לבנון", החליט ארגון העובדים לנקוט צעדים ארגוניים "נוכח התעקשות הממשלה שלא להכיר בזכויות העובדים". יו"ר האיגוד, אמיל ג’אה מסר לעיתונות, כי "יש בין העובדים השוללים כליל את הפרטה ויש המצדדים בה. אבל כולנו מאוחדים סביב ההגנה על הזכויות שלנו וזכויות גימלאי החברה".

הגרסה של השר סיניורה היא שונה. לדבריו "העובדים דורשים להבטיח את עתידם. הם דורשים להבטיח את פיצויי הפיטורין שלהם ואת תשלום הקצבאות לגימלאים על ידי הקמת קרן מיוחדת שתממומן מכספי ההפרטה. אבל אם נקים את הקרן – לא יוותר כלום מכספי ההפרטה. אנו תקווה שהממשלה יחד עם הבעלים החדשים נדאג לכל צרכי העובדים". עוד הוא הוסיף כי הממשלה רוצה למכור 40 אחוז מהבעלות על החברה ל"משקיע אסטרטגי".


בעקבות סירוב הממשלה להקים את הקרן, החליטו העובדים בתחילת השבוע לשבות "ללא הגבלת זמן". על כך מסר ג’אה: "אם אנו לא נדאג ל-2500 עובדי החברה ול-20 אלף בני המשפחות התלויים בהם – אף אחד לא יעשה זאת".  השביתה הסתיימה ביום חמישי (15 באוגוסט) בשעות הצהריים, לאחר שהממשלה החליטה להכנס למו"מ בסוגית הקרן.


השביתה זכתה לגינוי חריף של רוב המפלגות. חבר הפרלמנט ממחוז ביירות הנוצרי, ז’אן הוגספיאן אמר כי "כעת בלבנון כל השביתות הן בלתי-חוקיות. לכן, אנו דורשים מהעובדים שלא לנקוט בצעדים ארגוניים. השביתה תגרום לפגיעה קשה באינטרסים הלבנוניים. גם חבר הפרלמנט ממחוז ביירות המוסלמי, מוחמד קאבני הגדיר את השביתה כ"בלתי חוקית".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים