הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוגוסט, 2002 20 תגובות

נושא פשעי-המלחמה נמצא עכשיו על סדר-היום של המדינה וצה"ל, ואי-אפשר עוד להסירו.


השבוע בא הדבר לידי ביטוי בסערה הציבורית סביב מותו של נידאל אבו-מוחסיין ז"ל   בכפר טובאס בגדה המערבית. הצעיר בן ה-19 נתפס על-ידי חיילים, שבאו ללכוד (או להרוג) את שכנו, פעיל-החמאס נאצר ג’ראר. נידאל הוכרח לגשת לדלת ביתו של נאצר ו"לעודד" אותו לצאת. נאצר, שחיכה לחיילים, פתח כנראה באש והרג אותו. אז הובא דחפור, שהרס את הבית וקבר את נאצר תחת הריסותיו.

השימוש בתושב מקומי כ"מגן אנושי" לחיילים הוא פשע-מילחמה. זאת אישר בשידור חי גם קצין בכיר בדימוס, מי שהיה בעבר נשיא בית-המישפט הצבאי העליון. אמנת ז’נבה הרביעית אוסרת על צבא-כיבוש לנצל "אדם מוגן" (תושב של שטח כבוש, בלשון האמנה) למטרה כזאת. כמו הנוהל להכריח שכנים להיכנס לבית שלפי החשד הטמינו בו מיטעני-חבלה, הדבר דומה להריגת בני-ערובה כתגמול על פעולות של מחתרת.   


בעבר לא היה המקרה הזה מעורר תגובה כלשהי. הוא הרי שייך ליום-יום של הכיבוש. אבל בעקבות הרגישות החדשה לפשעי-מלחמה, המתפשטת בעקבות פעולתו של "גוש שלום", ששבר את הטאבו שאפף נושא זה תוך סיכון לא קטן, התלקח הפעם ויכוח. התגלה לכל שזהו נוהג קבוע, שאף יש לו שם צבאי תיקני: "נוהל שכן". אמנם, צה"ל הבטיח לבית-המשפט העליון לחדול ממנו, אך לא חלם לקיים את ההבטחה.


באותו שידור חי הופיע תת-אלוף במילואים, מי שהיה סגן מפקד אוגדה, וסיפר שצה"ל השתמש בשיטה זו "אלפי פעמים". הקצין, החובש כיפה, טען שזוהי שיטה מוסרית, מפני שהיא חוסכת חיים של חיילים. ההנחה היא שלוחם פלסטיני לא יפתח באש על שכן ערבי, וכך ניתן ללכוד (או להרוג) אותו מבלי להסתכן.


(אני מציין את העובדה שהקצין חובש כיפה כדי להבליט עובדה מצערת: כמעט תמיד כאשר מישהו מופיע בפומבי ומצדיק פשעי-מילחמה, זהו אדם דתי. הדבר מטיל אור – או חושך – על המוטציה של הדת היהודית, שהתפתחה במדינת ישראל).


דוברי הצבא בתקשורת הכריזו בגאווה שגם מרוואן ברגותי, מנהיג הפת"ח, נלכד ב"נוהל שכן" (זה מאפשר עכשיו את העמדתו למשפט-ראווה והפיכתו לנלסון מנדלה הפלסטיני).


כדי להצדיק את מעשיו, טען אותו תת-אלוף דתי ש"נוהל שכן" הוא הומאני יותר מאשר השיטה החלופית: הטלת פצצה של טונה על ביתו של פעיל החמאס צאלח שחאדה באזור-מגורים בעזה, שהרגה 17 שכנים, וביניהם תשעה ילדים.


הטלת הפצצה הזאת היתה פשע-מילחמה, העשוי להוביל באחד הימים להאג את כל שרשרת הפיקוד: ראש-הממשלה, שר-הביטחון, הרמטכ"ל, מפקד חיל-האוויר והטייס האלמוני. לפי דיווח אחד העיתונים, גרמה אפשרות זו לתסיסה רבה בקרב החיילים, בייחוד אחרי שאלמונים ריססו על מכוניותיהם של כמה טייסים את המלים "פושע מלחמה".


הטייסים האלה וחבריהם זועמים. בפיהם כל הססמאות השחוקות המתגלגלות ברחוב. הם רק ממלאים פקודות. הם פועלים על פי הוראות ההנהגה המדינית הנבחרת. זוהי הגנה על הבית. הם דואגים לכך שלא תהיה פה שואה שנייה. בכלל, הם טכנאים מעולים. ובעיקר: הם נאמנים לחבריהם.


אפשר לקנא בהם. לפי הכתבה, שום פקפוק מוסרי אינו מטריד את מנוחתם. הם לא שמעו את דברי עמיתם, אלוף-מישנה (מיל’) יגאל שוחט, גיבור-המלחמה שהופל מעל מצריים, שקרא לטייסים לסרב לפקודה מסוג זה בדיוק. הם גם לא שמעו, כנראה, על הטייס האמריקאי שהטיל את הפצצה האטומית על הירושימה, ששקע ברבות הימים בדיכאון, הפך לאלכוהוליסט ומת.


אני בטוח שהכתבה אינה נותנת את התמונה המלאה. יש – מוכרחים להיות – טייסים,  שעניין פשעי-המלחמה חדר עמוק לתודעתם. אני בטוח שיש רבים וטובים בכל החילות שהדבר מטריד אותם. אני מקווה שיילך ויגדל מספר הקצינים והחיילים שיבינו שיש רק "נוהל שכן" אחד שיבטיח ביטחון למדינה ולאזרחיה: נוהל-שלום שיהפוך את העם הפלסטיני לשכן טוב.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  עם כל הכבוד הדעות והכי גרוע המעשים שלכם גובלים בטרוף .

  הרי ברור כי הטרוריסט הוא הוא פושע מלחמה . על כך לא מדובר .

  עם נושא נשק מסתתר בתוך אזרחים דינו מוות .

  אגב אורי אבנרי הרג ערבים במלחמת השחרור בשועלי שמשון .

  דע לך כי גם הערבים בזים לך כי מי אוהב שטינקרים .

 2. ככה זה הכנסת אורחים -עדיף על חיי חייל שלנו הגיב:
 3. השאלה שמתבקשת היא לאן אתה רוצה להוביל אותנו בדעותיך הלא שפויות ?? הגיב:

  אם כל הכבוד שלי לפועלך בעבר !

  הגיע הזמן שתודו בכל טעויותיכם !

  נראה על פניו שכל הרג חיילינו ואזרחינו היקרים,

  כלל לא נוגעים לכם !!

  לצער כולנו קיימים בתוככי עמנו מספר מועט של אנשים

  אשר היו מוכנים למכור אותנו בנזיד עדשים !!

  איך אדם מלומד שכמותך מסוגל לעמוד זה שנים כה רבות

  ולהתמיד בדרך מחשבתך הקיצונית והיא הריסתה של מדינת ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה !!

  כאשר ברור לכולנו שכל אותם ערבים אשר יושבים בתוככי תוכנו,ובסביבתנו אינם מכירים בנו כעם וכמדינה !!

  אני מאשים אותכם כ "גוש שלום " בעזרה לאותם הארגונים

  האיסלאמים הערביים בנסיונותיהם להרוד בנו את אזרחינו

  חיילינו וילדינו !! עיניכן לא רואות זאת מידי יום ביומו? ובמשך כל תקופת קיומה של המדינה ?

  האם לא הגיע לו רגע האמת שתתפכחו בדעותיכם המעוותות ? אני כאחד מאנשי השמאל אשר נפגש עם מספר

  כה רב של ערבים במשך שנים רבות וניהלתי שיחות רבות

  איתם,הגעתי למסקנה שהם לא רוצים אותנו כלל בחבל ארץ זה !!! ולנו לא נותר אלא להילחם בהם עד תום !!!

  ועד שיבינו שמדינת ישראל קיימת כאן לעד כמדינת

  היהודים !! ומי שחושב אחרת פשוט יכול לקחת את כל

  מטלטליו ולעבור לו למקום יותר סימפאטי מבחינתו !!

  שיניתי את דעותי מכיוון שהבנתי היכן טעותכם הגדולה !!

  עוז

  ישראל לישראלים !!!!

 4. גיליתי אתר של אנשים משכילים והתאכזבתי הגיב:

  במקרה קראתי את התגובה המצ"ב ואת תגובותיכם אליה ונדהמתי: פגועה וכאובה-מגיע לי שלא תמחקו!
  אני אשת מחנה השמאל מוכרת וידועה. אחרי שנים רבות עתירות פעילות במסגרת גוש שלום ומחנה השמאל אני מרגישה כואבת, פגועה ומאוכזבת.השתתפתי ויזמתי מאות פעילויות במסגרת הרעיון והדרך. תרומות, הפגנות,כתיבת מאות מכתבים לתקשורת הכתובה ולתקשורת המשודרת, פגישות,נוכחות בבתי הדין הצבאיים.כמעט ולא היו לי חיים אחרים מלבד עיסוקי זה בהתנדבות ובנדיבות. הגעתי לעימות עקרוני ומעשי עם משפחתי. מספר שבועות אני מתלבטת לגבי צדקת הדרך וצדקת הרעיון והיום נשברתי. לאחר מעשה הזוועה בירושלים ורצח מכוון של תינוקות זכים וטהורים בגלל שהם יהודים (ונזכרתי בסיפוריה של אימי ז"ל,פליטת אושוויץ,מידאנק וטרבלינקה על המשאיות הנאציות העמוסות בתינוקות יהודים זכים ששפכו את "מטענן" לתעלות מלאות בסולר ומאזוט בוערים ואת הצעקות האיומות ואח"כ את השקט המקפיא). אף אחד כאן ב"גדה"-לאחר שחלפו כ-12 שעות, לא הרים קול צעקה.אני מבינה שאם חפצים חיים אנו עלינו להצטרף ולהתלכד במחנה הציוני וכך אני עושה כעת. המשך שלי:אתם באמת מחנה קקיוני שאסור להחשיב אותו ולהתייחס אליו לכן אגיד לכם רק שאתם פלצנים מסריחים עוכרי ישראל

 5. דברים שצריך להגיד הגיב:

  אלו דברים שצריך להגיד ןלשמוע.

  זה לא נעים. אבל כששומעים מה אומר מר חלוץ האלוף, כאילו הוא נמצא באיזו רפובליקת בננות צבאית וממליץ להעמיד לדין אזרחים על שמבקרים את המערכת הצבאית. אוי לנו שהפכנו כך למדינת צבא.

  בגין היה איש צבא.

  שמיר גם כן.

  ומה עם שרון?

  וביבי?

  וברק מה הוא היה?

  ופרס (איש ביטחון זה גם נחשב?)

  ורבין איפה הוא בסקאלה?

  ודיין, מצנע ובן אליעזר?

  ורק לגולדה לא נשאר.

  הלכה הלכה הלכה

  הלכה המדינה.

 6. פשעי מלחמה- לא נעבור על כך לסדר היום הגיב:

  מדינת ישראל בתור מדינה נאורה וערבית אינה יכולה להרשות לעצמה השתלטות של המדינה על הצבא. צה"ל שהרבה טוענים כי נחשב לאחד הצבאות המוסריים ביותר בעולם, מוכיח בשבועות האחרונים דווקא את ההפך. אני, כמו אורי אבנרי, בטוח שקיימים חיילים שמתנגדים לפשעי המלחמה אך הם כפופים להנהגה המדינית העליונה. כלומר, מכך נובע, שעלינו לשפוט ולהעניש בחומרה כל אחד שביצע פשע מלחמה. ומה עם מי שנתן את הפקדודות לבצע את פשע המלחמה?. הוא אשם כפלייים. אם מדינת ישראל לא תפתח בהליכים חמורים כלפי הפושעים, הפשעים ימשיכו להעשות, המוסר ירד לרמה נמוכה, וכמובן לכולם יהיה מאוד ברור שעברנו על חוקי אמנת זנבה.

 7. תיקון טעות הגיב:

  מדינה נאורה ומערבית הכוללת בתוכה יהודים וערבים כאחד.

 8. לשי מהמשוטט! הגיב:

  איני מכיר אותך אך נראה לי שאתה אדם מתון ואינטליגנטי.איני רוצה לביש אותך אולם פרופ. ישעיהו ליבוביץ נרשם לדרעון עולם בהסטוריה היהודית ויזכר כאדם חסר-דיעה(עוברבוטל).

 9. פגועה וכאובה-מגיע לי שלא תמחקו! הגיב:

  אני אשת מחנה השמאל מוכרת וידועה. אחרי שנים רבות עתירות פעילות במסגרת גוש שלום ומחנה השמאל אני מרגישה כואבת, פגועה ומאוכזבת.השתתפתי ויזמתי מאות פעילויות במסגרת הרעיון והדרך. תרומות, הפגנות,כתיבת מאות מכתבים לתקשורת הכתובה ולתקשורת המשודרת, פגישות,נוכחות בבתי הדין הצבאיים.כמעט ולא היו לי חיים אחרים מלבד עיסוקי זה בהתנדבות ובנדיבות. הגעתי לעימות עקרוני ומעשי עם משפחתי. מספר שבועות אני מתלבטת לגבי צדקת הדרך וצדקת הרעיון והיום נשברתי. לאחר מעשה הזוועה בירושלים ורצח מכוון של תינוקות זכים וטהורים בגלל שהם יהודים (ונזכרתי בסיפוריה של אימי ז"ל,פליטת אושוויץ,מידאנק וטרבלינקה על המשאיות הנאציות העמוסות בתינוקות יהודים זכים ששפכו את "מטענן" לתעלות מלאות בסולר ומאזוט בוערים ואת הצעקות האיומות ואח"כ את השקט המקפיא). אף אחד כאן ב"גדה"-לאחר שחלפו כ-12 שעות, לא הרים קול צעקה.אני מבינה שאם חפצים חיים אנו עלינו להצטרף ולהתלכד במחנה הציוני וכך אני עושה כעת.

 10. מחזק את פגועה וכאובה הגיב:

  תשובתך ומסקנתך צודקת. לאור מה שעשו ליהודים הנאצים והפלשתינאים, עלינו לעשות להם בחזרה. הרגו לנו תינוקות? נהרוג גם אנחנו להם תינוקות! פוצצו לנו אוטובוסים במתאבדים? נפוצץ אנו להם מכוניות ובתים בעזרת טילים ממסוקים. ירו לנו באזרחים? דקרו בסכין? נפעיל גם אנחנו צלפים שיחסלו להם אנשים תמימים. הרעיון הציוני הוא מצוין. המשיכו, המשיכו כך. בגאווה, בגאווה.

 11. פגועה או מתחזה הגיב:

  ה"פגועה" אומרת על עצמה שהיא מ"השמאל" -מדוע
  היא מסתירה את זהותה ? אולי מפני שהיא אחת
  ממאות המחחזים והמתחזות, העוברים מאתר לאתר
  וטוענים ש"היו בשמאל"…

 12. משוטט להנאתי באתר שלכם יום יום הגיב:

  זה מהווה עבורי וואליום מצוין. הפסקתי מזה חצי שנה לצרוך תרופות הרגעה הודות לכם. אבל לפני מספר דקות לקחתי וואליום 0.25 כי התרגזתי. כותבת כאן אחת משלכם דברים מהלב ואומרת שאחרי פעילות אדירה במחיצתכם נשברה מהיחס החד צדדי שלכם,ובמקום להגיב לדבריה אתם משמיצים אותה. אני מציע שתעברו בדחיפות רבולוציה כי אתם נראים גרוע. נפתלי!

 13. למשוטט הגיב:

  איש שמאל לא נשבר בגלל פיגוע של אנשי חמאס שאין להם קשר לשמאל הרעיוני כלל. הרי ברור לכל אנשי השמאל כי החמאס והג’יהאד פוגעים בשמאל כמו גם המתנחלים וקיצוני הימין שפוגעים באפשרות להסדר.

  אם באמת היא אשת שמאל שעזבה למחנה הלאומי ציוני כדי לחוש בחמימות הנקמנות הציונית – שינוחם לה. אותי זה לא מנחם. ויתרה מכך, אני לא קונה את אמונתה זו.

  ישעיהו ליבוביץ אמר פעם לאנשים שחדלו להאמין באלוהים אחרי השואה כי הם לא האמינו בו לפניה הם פשוט האמינו בעזרתו.

  כנראה שהיא לא היתה ממש אשת שמאל. נו מילא.

  שי.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  השאלה שמתבקשת היא לאן אתה רוצה להוביל אותנו בדעותיך הלא שפויות ??
  אם כל הכבוד שלי לפועלך בעבר !
  הגיע הזמן שתודו בכל טעויותיכם !
  נראה על פניו שכל הרג חיילינו ואזרחינו היקרים,
  כלל לא נוגעים לכם !!
  לצער כולנו קיימים בתוככי עמנו מספר מועט של אנשים
  אשר היו מוכנים למכור אותנו בנזיד עדשים !!
  איך אדם מלומד שכמותך מסוגל לעמוד זה שנים כה רבות
  ולהתמיד בדרך מחשבתך הקיצונית והיא הריסתה של מדינת ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה !!
  כאשר ברור לכולנו שכל אותם ערבים אשר יושבים בתוככי תוכנו,ובסביבתנו אינם מכירים בנו כעם וכמדינה !!
  אני מאשים אותכם כ "גוש שלום " בעזרה לאותם הארגונים
  האיסלאמים הערביים בנסיונותיהם להרוד בנו את אזרחינו
  חיילינו וילדינו !! עיניכן לא רואות זאת מידי יום ביומו? ובמשך כל תקופת קיומה של המדינה ?
  האם לא הגיע לו רגע האמת שתתפכחו בדעותיכם המעוותות ? אני כאחד מאנשי השמאל אשר נפגש עם מספר
  כה רב של ערבים במשך שנים רבות וניהלתי שיחות רבות
  איתם,הגעתי למסקנה שהם לא רוצים אותנו כלל בחבל ארץ זה !!! ולנו לא נותר אלא להילחם בהם עד תום !!!
  ועד שיבינו שמדינת ישראל קיימת כאן לעד כמדינת
  היהודים !! ומי שחושב אחרת פשוט יכול לקחת את כל
  מטלטליו ולעבור לו למקום יותר סימפאטי מבחינתו !!
  שיניתי את דעותי מכיוון שהבנתי היכן טעותכם הגדולה !!

  עוז

  ישראל לישראלים !!!!

 15. לצבועה שמעלי הגיב:

  מדוע אינך מרימה קולך לאחר שחלפו לא 12 שעות וגם לא 12 שנה, אלה 120 שנה בהן הציונות הורגת תינוקות פלסטינים? אין גבול לצביעות.

 16. למגיב שמעלי הגיב:

  שקט שקט, כולם יודעים שהפלסטינאים שולחים את תינוקותיהם להתפוצץ בעגלות בפגיות יהודיות, בעוד האמהות הישראליות עוטפות את ילדיהם בצמר גפן ומגוננות עליהם מכל משמר בתוך גבולות הקו הירוק עד הגיעם לגיל 21.
  צריך להתלכד, שמעת?

 17. למגיב/ה שמעל המגיב/ה שמעלי הגיב:

  למה רק 120 שנה, ולמה רק הציונות. הרי חבריך לדיעה אמרו את זה על היהודים – נו, אתה יודע, על מנהגיהם בפסח, העניין עם המצות והדם. בדמשק ב-1848 והם אפילו עשו דבר או שניים בעיניין זה. גם במאה ה-20 היו כמה משותפך לדיעה, אלה שזכרו מה היהודים מעוללים לתינוקות (ולאנושות בכלל), שניסו לעשות משהו בעניין – אתה בטח יודע – נו, העניין הזה עם ואנזה.

 18. למגיב מעלי – מה אתה מקשקש הגיב:

  זה מתקופת התנ"ך בכלל!

 19. אריק הרפז הגיב:

  אני אב שכול ילדתי לירון הרפז נרצחה על ידי רוצחים פלסטניים ללא כול נוהלים וללא רחמים בירי לא היה דיון על זכות שלה לחיות או לא לחיות אנחנו במילחמה ולפלסטניים אין זכויות בזמן מילחמה צריך להגן על עם ישראל בכול דרך,

 20. דניאל הגיב:

  ובינתיים בבועה – נחשב המנהג המפלצתי דנן לסוג של "בידור", מעין הווי, המשמש לפרסומות, בראשיהם המעוותים של קופירייטרים חולניים.

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים