הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באוגוסט, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


לאחרונה נערך בבית הקיבוץ הארצי בתל-אביב, מפגש פעילים במטרה להקים קבוצה ישראלית של ה"פורום החברתי העולמי". הפורום התכנס לראשונה בסוף ינואר אשתקד בפורטו אלגרה, ברזיל, במקביל לפורום הכלכלי העולמי שהתכנס בדאבוס, שבשוויץ. הוא שב והתכנס בפורטו אלגרה בתחילת השנה ויתכנס שוב בשנה הקרובה. בכנס האחרון בפורטו אלגרה השתתפו כ-60 אלף נציגים מהעולם כולו, בהם ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) וקבוצה קטנה של פעילי ארגונים לא-ממשלתיים ישראלים.

יצוין שבמסמך עקרונות הפורום נאמר כי "הפורום החברתי העולמי הוא מקום מפגש פתוח לחשיבה מפרה, לדיון דמוקרטי, לעיצובן של הצעות, להחלפת ניסיונות וליצירת מסגרות לפעולות משותפות של קבוצות ותנועות של החברה האזרחית, אשר מתנגדות לניאו-ליברליזם, לשלטון ההון ולכל סוג של אימפריאליזם. תנועות המחויבות לבניית חברה גלובלית שמטרותיה הן יחסים מפרים בין בני האדם, וביניהם לבין כדור הארץ". עוד נאמר במסמך העקרונות כי "הפורום החברתי העולמי איננו מסגרת לקבלת החלטות. הוא מסגרת לדיון ותיאום של התנועה החברתית בעולם כולו". (עיקרי המסמך מתפרסמים בידיעה נפרדת באתר זה).


בסוף הפורום החברתי העולמי האחרון הוחלט על קיומם של מפגשים אזוריים במהלך השנה כדרך להרחבת הפורום ולצירופם של תנועות חברתיות ופעילים נוספים. בעקבות החלטה זו, החל מחודש זה ועד לאוקטובר מתוכננים מספר מפגשים אזוריים: בארגנטינה יתקיים בשבוע הקרוב פורום האמור לדון במשבר במדינה הדרום-אמריקאית. כמו כן, יערכו מפגשים אזוריים של פעילים וארגונים במדינות דרום אמריקה, דרום-מזרח אסיה ואירופה.


הכינוס האירופאי יתקיים בפירנצה, איטליה, בין ה-6 ל-10 בנובמבר תחת השם: "הפורום החברתי האירופי". במפגש בפירנצה יידונו בסוגיות הקשורות בגלובליזציה הניאו-ליבראלית, על סכנות המלחמה בעולם ועל השלכות ההגירה ההמונית. במסגרת המפגש יתקיימו דיונים על המצב במזרח התיכון וכיבוש השטחים הפלסטינים על ידי ישראל.  בדיונים אלה אמורים להשתתף פעילים חברתיים ישראלים, פלסטינים ומהאזור כולו.


יוזמי הפגישה  שנערכה בבית הקיבוץ הארצי מסרו כי "לקראת מפגשי הפורום החברתי האירופי, בנובמבר השנה, והפורום החברתי העולמי בינואר 2003 אנו מנסים לקדם את רעיונות הפורום ברמה המקומית. המטרה היא להקים מסגרת לדיון ותיאום בין תנועות השלום, התנועות החברתיות היהודיות והערביות, תנועות הנשים והארגונים להגנה על הסביבה בישראל".


תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים