הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוגוסט, 2002 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


יותר מ-3800 משפחות חד-הוריות שבראשן נשים, עומדות להפסיד כליל את הקצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי – כפועל יוצא מהחלטות הממשלה. כך עולה ממסמך שהוכן על ידי הרשות לכלכלה ולחברה של ההסתדרות ואשר בוחן את משמעות החלטות הממשלה בדבר קיצוץ הקצבאות על ציבור הנשים. עוד עולה מהמסמך, כי החלטת האוצר לקצץ בקצבאות הבטחת ההכנסה, ובהיקף ההטבות הנלוות אליהן, צפויה לפגוע במידה רבה באוכלוסית הנשים, אשר מהוות רוב מכריע בקרב ראשי המשפחות החד הוריות הזכאיות לקצבה זו. נשים מהוות גם רוב בקרב מקבלי השלמת הכנסה לשכר מינימום.

על פי האומדן שנערך על ידי כלכלני ההסתדרות, ארבע קבוצות נשים עומדות להיפגע קשות מהחלטות הממשלה : • משפחות חד-הוריות: לפחות 95 אחוז מהמשפחות החד הוריות המקבלות הבטחת הכנסה – עומדת בראשן אשה. כמו כן, מוערך שהקיצוץ המוצע על ידי האוצר צפוי לפגוע ביותר מ-48 אלף נשים העומדות בראש משפחה. יותר מ-44 אלף תיפגענה בכ-700 שקל בחודש (שליש הקצבה) ומכ-3800 תישלל הקצבה לחלוטין.

 • נשים נשואות עם ילדים: יותר מ-27 אלף זוגות עם ילדים מקבלים הבטחת הכנסה, לרובם תקוצץ הקצבה בכרבע (690 שקל לחודש בממוצע). ל-400 מהם, תישלל הקצבה לחלוטין.

 • נשים המקבלות דמי מזונות: יותר מעשרת אלפי נשים המקבלות דמי מזונות באמצעות הביטוח הלאומי עומדות להיפגע. ל-9200 מהן תקוצץ הקצבה בכ-640 שקל לחודש בממוצע ולעוד 1500 תישלל הקצבה לחלוטין.

 • עובדות המקבלות השלמת הכנסה: יותר מ-70 אחוז ממקבלי השלמת הכנסה הן נשים. על כן, מוערך כי קרוב ל-18 אלף עובדות המקבלות השלמת הכסנה צפויות להיפגע מהגזרות החדשות, כאשר לרובן תקוצץ הקצבה בכ-30 אחוז (607 שקל לחודש בממוצע) ולכ-1400 מהן תישלל הקבצה לחלוטין.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  לאם חד הורית . היית צריכה לחשוב לפני שהבאת לעולם 3 ילדים ללא אבא מפרנס . מדוע המדינה צריכה לתת לך משכורת . מעניין לקרוא את תגובתך .

  גם אני אבא ל 3 ילדים מדוע אני צריך לממן לך משכורת מכיסי ?

 2. שי הגיב:

  אמנון, אם חד הורית לא הביאה לעולם 3 ילדים ללא אבא. קרה המקרה והיא נתגרשה, נתאלמנה, וכיוצא בזה. ומה אם יקרה כדבר הזה במשפחתך? חס וחלילה. לא היית רוצה שהמדינה תעזור לאשתך בהעדרך ולילדיך לשרוד (ועוד בהנחה שאשתך טיפלה בילדים ואתה פרנסת). לא כולם חכמים כמוך. אבל חלקם משלמים ביטוח לאומי למקרים כאלה. ומגיע להם.

 3. אם חד הורית לשלושה ילדים הגיב:

  מנוולים ! לא מספיק שקצבאות הילדים קוצצו בכ20% מ600 ש"ח לחדש ל500 ש"ח , עכשיו גם יניחו לנו למות מבושה ומעוני. החיים כ"כ מרים גם כך לאשה במצב שלי שפשוט אין לי מילים על הרשעות הגלומה במעשה מתנכר ומרושע שכזה.

  בושה לממשלת ישראל להגיע למצב כ"כ אנטי סוציאלי.

 4. זה נכון- לפי התוכנית החדשה של מר נתניהו. הגיב:

  מה ששערתן אכן הולך לקרות לצערנו. נקווה שלא יאשרו לו את זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים