הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בספטמבר, 2002 7 תגובות

אני נגד המלחמה. אני נגד המלחמה בין אם זאת המלחמה האינסופית נגד הטרור או המלחמה נגד עיראק. אני נגד האימפריה, נגד השליטה בכמעט 40 אחוז ממשאבי העולם באמצעות כוחות אוויר, ים ויבשה המוצבים ב-800 בסיסים ברחבי תבל. אני נגד ההונאה, היא ההצהרה שמדיניות החוץ האמריקאית המדברת בשם השגת חירות, הצדק והדמוקרטיה בכל העולם. זאת, כאשר סדר-היום האמיתי נקבע לפי צווים אחרים: בצע הכסף, השלטון של התאגידים ועצמתם.

ממשל בוש נחוש היום לסלק את סדאם חוסיין ולהשתלט על משאבי הנפט של עיראק, תוך כדי כיבוש שככל הנראה יהיה רווי דם. המפלגה הדמוקרטית צועדת בסך ללא מלמול של התנגדות. הגיע הזמן שאזרחים אמריקאים מן השורה יאמרו בקול ברור ובוטח שהם מתנגדים לשאיפותיו האימפריאליסטיות והמטורפות של בוש.


הטענה שלי פשוטה: הממשל מצהיר על "מלחמה בטרור" – תעמולה לשמה, אם ניקח בחשבון את חיבת הממשל לדיקטטור החדש בפקיסטאן – אך בעצם חותר תחת ההליכים והמוסדות הדמוקרטיים בתוך ארצות הברית. במלים אחרות, בוש מנצל את היגון והפחד כדי להרוס את מהות החיים הדמוקרטיים.

להלן מספר עובדות. כדי לממן את מלחמותיו, דורש בוש תוספת של 48 מיליארד לתקציב הצבאי הנוכחי של 335 מיליארד דולר – ובכך תקציבה של ארה"ב עולה פי עשרים ושלושה על סך כל ההוצאות הצבאיות של קובה, איראן, עיראק, לוב, צפון קוראה וסוריה – המדינות שהפנטגון מזהה כיריבות אפשריות. בו בזמן, רק 9 אחוז מן התקציב מיועד לחינוך ולשירותים חברתיים, ו-6 אחוז לבריאות. כך, בשעה שאחד מכל שבעה מילדי ארצות הברית חי בעוני, ל-44 מיליון בני-אדם אין ביטוח רפואי, ו-85 אחוז מבתי הספר הציבוריים זקוקים לשיפוץ. עלותו של מפציץ "בי 2″ אחד מספיקה לשיפוצם של יותר מאלף בתי ספר.


חוסר הסובלנות לצרכי העניים נלווית לצמיחה מהירה ביותר בסמכויות השלטון. קצרה היריעה מלתאר את ההתקפה המתמשכת על חירויות האזרח, שהחלה עם העברה חוק "פטריוט" באוקטובר אשתקד לאחר הפיגוע בתאומים. הליכי המשפט התקין הושעו בתחומים רבים של מערכת המשפט הפלילי, כך למשל הזכות למשפט מהיר, החופש מחיפוש שרירותי, ההגבלות על תקופות מאסר ומעצר חשודים מבלי למסור את שמם. סמכויות הפיקוח של הממשלה הורחבו, בין אם דרך האזנות סתר או באמצעות הסמכויות החדשות לחקור את תקשורת האלקטרונית, מסמכים אישיים וכספיים, כוננים קשיחים של מחשבים ועוד.

כדי להצדיק את מטרות מדיניות החוץ שלו, הממשל עושה דמוניזציה לכל אויב כביכול ובעשותו כך מלבה את הנטיות השוביניסטיות לשנאת זרים. טקטיקות לאומניות אלה משפיעות קשות על חייהם של ערבים ומוסלמים בתוך ארצות הברית.

בוש, שתופס את העולם בשחור ולבן, תוקף את חירויות האזרח ואת עניי ארצו. הוא עושה זאת בשם הפטריוטיזם, פטריוטיזם מעוות. כל מי שיעז לפקפק בהגיון שמאחורי המדיניות שלו, נסתם פיו מיד והוא מנודה. זהו צמצום דרסטי במה שהפילוסופית הפוליטית חנה ארנדט כינתה הזירה הציבורית.

הדמוקרטיה תלויה בביטוי מגוון הדעות, באפשרות של בני האדם להביע את דעתם, להתווכח על הסוגיות שעל הפרק, ולשכנע אחד את השני. ללא חינוך מספק, ללא גישה לשירותי בריאות, ללא חירויות הפרט וללא אווירה של סובלנות כלפי האחר, הזירה הציבורית – המקום הנחוץ להבעת דעות – מצטמקת.


כך, אני נגד המלחמה לא רק כיוון שהיא תסייע לבוש להצדיק מעשי אלימות גסה, שרק יחריפו את השנאה לארצות הברית ואת הטרור ברחבי העולם, אלא כיוון שמלחמותיו של בוש חותרות תחת החיים הדמוקרטיים בתוך מדינתו. שנה אחת לאחר מתקפות הטרור הנוראות, הדמוקרטיה האמריקאית נמצאת תחת אש. אך האויב איננו אוסאמה בן לאדן או סדאם חוסיין; האויב נמצא בתוכה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אלי הגיב:

  אולי אתה נגד ה"מלחמה" בעירק כי אתה תומך טרור יפה נפש?

  כל מי שבר דעת יגיד ששלום לא עושים עם משטר שגובל בנאציזם כמו של ערפת וסדאם

 2. מני הגיב:

  אני לא מאמין שישראלי ויהודי יתבטא כך,כאילו ארה"ב

  אשמה בכל ,ומתעלם מהשנאה התהומית של המוסלמים הקיצונים והטרור הערבי שגורם לנו אבידות כל כך!

  בענין המשאבים אתה שוכח הנפט הזהב ואצרות הטבעיים שיש למדינות האסלם ולמדינות אחרות ששומרים רק לעצמם מיעוט שבמעוט ,אנשי העלית המושחתים של מדינותהם,ולא נוקפים אצבע לשפור מצב האזרחים שלהם,שלא לדבר שאינם תורמים מאומה לזולתם מלבד שנאה וטרור.

  לעומת זה ארה"ב תורמת .

 3. אמנון הגיב:

  במאמרך לא מצוין כי עירק התקיפה את ישראל בטילים באליסטיים .

  אשמח אם תתיחס גם לכך , האם אתה תומך בהתקפות אלה או מתנגד להן ?

  משוכנע אני כי גם הערבים מגחכים מתחת לשפמם בקראם מאמר זה הנכתב בידי יהודים , כי מי אוהב שטינקרים ?

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הדאגה לתושבי ארצות הברית נוגעת לליבי . לכמה עיראקים יש ביטוח רפואי ? התרומה של עיראק היא למשפחות המתאבדים בלבד ולא לשיקום הפליטים.

  גורלם של הפלשתינים לא מעניין אותם כקליפת השום .

  ודאי ידוע לך כי מלחמת השחרור הוכרעה בעיקר בגלל שמדינות ערב אשר פלשו לארץ דאגו כל אחת לעצמה . החופש שיש היום לערביי ישראל ( ראה הכנס באום אל פחם ) לא ניתן לאף ערבי במדינות ערב .

  לא ראיתי מאמרים דומים כאשר ברית המועצות ז"ל שלטה ביד רמה במדינות מזרח אירופה והביאה אותן ( ואת עצמה ) אל פי פחת .

  בתור דוקטור הייתי מצפה ממך לאלטרנטיבה .

  האם רק ארצות הברית משקיעה בצבא ? מה ההוצאה לנפש לבטחון בארצות ערב ? מי רוצה לכבוש אותן , אולי ההוצאה היא כדי לכסת"ח את עצמם ?

 5. Uri Zackhem הגיב:

  I’d like to add: The US has not enjoyed exploiting the huge Iraqi oil reserves, only France and Russia, and the US wants to have it’s share as well.
  Putin was promised that he won’t suffer, but he understands that he’ll have to share those 10% of the world reserves of oil.
  US uses 9/11 as a pretext for its current advanture and continuous aggression.
  Saddam has not proven conection with Al Qaeda/Bin Laden,
  and surely has not been able to develop means of mass distruction since the end of the gulf war, when he has been closely under surveillance and US-UK were not supplying chemical substances (dual use) and nuclear substances to him.

 6. אודי הגיב:

  מחבלים עם נשק אמריקאי…..
  איזה אוקסימרון נפלא……
  את קולטת את הגיחוך שבדבריך?
  סטודנטית יקרה- תנסי אולי במועד ב’.

 7. אופס הגיב:

  טעות בהבנת הנקרא שלי….
  הייתה כאן אירוניה מתוחכמת על חיילי צה"ל,
  טוב זה קרה בגלל שלא הייתה לי סבלנות לקרוא את כל התגובה הזאת, אשר המגיבה בחוסר טקט משווע בוחרת לשבצה כאשר ברור לכל העולם ולא רק לניב גורדון, עד כמה הייתה שיקרית העילה למלחמה.
  זה לא שלא מצאו נשק ביולוגי, פשוט מצאו אותו לא בעיראק אלא ליד וושינגטון…..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים