הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


אלפים הפגינו בשבת (28 בספטמבר) בכפר מנדא שבגליל על פי קריאת ועדת המעקב העליונה של האוכלוסיה הערבית לציון יום השנה השני לאירועי אוקטובר. בין אלפי המפגינים, נראו מאות יהודים מאזור המרכז, חיפה, הגליל וירושלים שבאו בשיירה ובה כמאה מכוניות ורכבים מסחריים. בהפגנה, שהחלה בכניסה לכפר מנדא ושהסתיימה בכיכר המרכזית, הונפו כרזות בערבית ובעברית ודגלי פלסטין, דגלים אדומים ודגלים ירוקים של התנועה האיסלמית. אישים רבים נשאו דברים בעצרת, בהם הורים של 13 המפגינים שנורו על ידי המשטרה בהפגנות באוקטובר 2000; ראש מועצת כפר מנדא, מוחמד זיידאן (שקרא לארגונים הפלסטינים שלא לגייס אזרחים ערבים מישראל לפעילותם) ויו"ר ועדת המעקב וראש מועצת יפיע, שאוקי חטיב. כמו כן, דיבר באמצעות הטלפון, תאופיק טיראווי, מראשי המנגנונים הביטחוניים הפלסטינים הנצור כעת עם יו"ר הרשות יאסר ערפאת בבניין המוקטעה ברמאללה.

טיראווי, המוגדר "מבוקש" על ידי כוחות הכיבוש, קרא לממשלת ישראל לחדול מהמצור ולשוב אל שולחן המו"מ. עוד הוא אמר כי מטרת המאבק הפלסטיני היא הקמת מדינה עצמאית בשטחים הכבושים ובירתה מזרח ירושלים. יצוין שבשבוע שעבר היה זה ערפאת שנאם בעצרת אחרת: עצרת של חד"ש שנערכה ביום ג’ (24 בספטמבר) במרכז נצרת ובה לקחו חלק אלפי מפגינים.


השיירה של "תעאיוש" וארגוני שלום אחרים ובה עשרות מכוניות, יצאה בשעות הבוקר מרמת גן ועשתה את דרכה באיטיות אל צומת רעננה-כפר סבא. משם השיירה המשיכה אל כפרי המשולש ג’ת ובקה אל גרבייה. בערערה נוספו אל שיירה מכוניות רבות נוספות. כך גם היה בכניסה לקיבוץ הזורע שבקרבת יוקנעם. אל כפר מנדא הגיעו כמאה מכוניות ורכבים מסחריים. למקום גם הגיעו עשרות מחותמי מכתב השמיניסטים שקיימו אף הם הפגנה מול כלא 6 שבעתלית. ההפגנה נערכה בסיום סוף שבוע של פעילות ב"סוכת מחאה" שהוקמה בסמוך לבית הכלא הצבאי על מנת להביע תמיכה עם סרבנים השטחים הכלואים.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים