הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בספטמבר, 2002 8 תגובות

הקורבן הישראלי הראשון של סדאם חוסיין הוא מיתוס ציוני, שעליו התחנכנו מילדות. הוא אמר שישראל היא חוף-המבטחים של יהודי העולם. בכל הארצות חיים היהודים בפחד תמידי, שמא יקום לפתע צורר אכזרי, כפי שקרה ליהודי גרמניה. ישראל היא מיקלט בטוח, שאליו יוכלו היהודים לברוח מהסכנה. הרי לשם כך הקימו אותה האבות-המייסדים.

עכשיו בא סדאם ומוכיח את ההיפך. בכל העולם חיים היהודים בביטחה, ורק במקום אחד בעולם מאיימת עליהם השמדה: ישראל. בה מכינים את הפארקים הלאומיים לקברים המוניים, בה נוקטים אמצעים (פאתטיים) נגד שואה ביולוגית וכימית. רבים כבר מתכוננים לברוח מכאן לגולה הדווייה. סוף המיתוס.


לפני כן כבר מת מיתוס ציוני אחר. הגולה, כך למדנו בנעורינו, מייצרת אנטישמיות. היהודים חיים בכל מקום כמיעוט, והמיעוט מושך אליו את שנאת הרוב. אבל כאשר יתקבצו היהודים בארץ האבות ויהיו שם רוב, האנטישמיות תיעלם מהעולם. כה אמר הרצל.


עכשיו שובק גם המיתוס הזה חיים לכל חי. קורה ממש ההיפך הגמור: מדינת-ישראל היא הגורמת לתחיית האנטישמיות בכל העולם, וזו מאיימת על היהודים בכל מקום.


ממשלת שרון היא מעבדה ענקית לגידול נגיף האנטישמיות. היא מייצאת אותו לכל העולם. ארגונים אנטישמיים, שהתקיימו במשך עשרות שנים בקושי, בשולי החברה, דחויים ובזויים, עולים ופורחים לפתע בארצות רבות. האנטישמיות, שהסתירה את ראשה בבושה מאז מלחמת-העולם השנייה, רוכבת עכשיו על גל גדול של התנגדות למעשי-הדיכוי של ישראל.


תועמלני שרון שופכים שמן על המדורה. כשהם טוענים שכל מי שמותח ביקורת על שרון הוא אנטישמי, הם מדביקים את התווית הזאת בציבורים גדולים. רבים וטובים שאין בלבם שום שנאה ליהודים, אך המתעבים את התעללות ממשלת שרון בפלסטינים, נקראים עכשיו אנטישמים. בכך נעקר העוקץ מהמילה הזאת, והיא הופכת כמעט למכובדת.


משמע: לא זה בלבד שישראל אינה מגינה על היהודים מפני האנטישמיות, אלא להיפך – ישראל יוצרת ומייצאת את האנטישמיות המאיימת על היהודים בעולם.


במשך שנים רבות נהנתה ישראל מאהדת מיטב האנושות. היא הצטיירה כמדינת ניצולי-השואה, מדינה קטנה ואמיצה העומדת על נפשה מול התקפות חוזרות ונשנות של ערבים רצחניים. דימוי זה מתחלף בהדרגה בתמונה אחרת: זו של מדינה אכזרית, כובשת ודורסנית, המתעללת בעם קטן, כבוש וחסר-מגן. הנרדף הפך לרודף, דויד היה לגוליית.


לנו, הישראלים, החיים בבועה של שטיפת-מוח-עצמית, קשה לתאר לעצמנו איך רואה אותנו העולם. בתחנות-טלוויזיה ובעיתונים בעשרות ארצות מופיעים יום-יום כתבות ותצלומים המראים ילדים פלסטיניים הזורקים אבנים בטנקים אימתניים; חיילים המתעמרים בנשים במחסומים; זקנים מיואשים היושבים על חורבות בתיהם שנהרסו;  קלגסים המכוונים ויורים בילדים. קלגסים – כי ברוב התמונות לא נראים החיילים כבני-אדם במדים, כמו "הילד של השכן", כפי שהם נראים אצלנו, אלא כרובוטים חסרי פנים, חבושי קסדות, עטופים בשחפ"צים, חמושים מכף-רגל עד קדקוד. מי שראה עשרות ומאות תמונות כאלה, מתחיל לראות כך את המדינה כולה.


לגבי היהודים, נוצר כאן מעגל-קסמים מסוכן. מעשיו של שרון מעוררים בעולם תיעוב והתנגדות. אלה מחזקים את האנטישמיות. מול סכנה זו, נדחפים הממסדים היהודים להגן על ישראל ולהזדהות איתה בלי סייג. הזדהות זו מאפשרת לאנטישמים לתקוף לא רק את ממשלת-ישראל, אלא גם את היהודים המקומיים. וכן הלאה.


באירופה מרגישים היהודים לחוצים, אבל בארצות-הברית הם מרגישים שהם "על הסוס". באירופה למדו היהודים במרוצת הדורות שלא כדאי להם להבליט את עצמם, עושרם והשפעתם. אבל באמריקה קורה ההיפך: הממסד היהודי ממש יוצא מגדרו כדי להראות לכל שהוא שולט במדינה.


כל כמה שנים מחליטה השדולה היהודית לחסל פוליטיקאי שאינו תומך בישראל תמיכה מוחלטת. נערך לו "חיסול ממוקד", לא בהסתר, מאחורי הקלעים, אלא בצורת "הוצאה-להורג" פומבית. כך קרה זה עתה לחברת-קונגרס שחורה בשם סינטיה מקיני, אשה צעירה, פעלתנית, אינטליגנטית ומאוד סימפטית. היא העזה למתוח ביקורת על ממשלת שרון, לתמוך בפלסטינים וגם בארגוני-שלום ישראליים. הממסד היהודי מצא מועמדת נגדית שחורה, בלתי-ידועה, הזרים הון-עתק למערכה זו והביס את סינטיה.


כל זה בגלוי, במופגן, בתרועות-חצוצרה, "למען יראו וייראו" – כדי שכל סנטור ואיש-קונגרס יידע שביקורת על שרון היא מעשה התאבדות. 


עכשיו חוזר הדבר בגדול, בפרשת עיראק. השדולה הפרו-ישראלית – המורכבת מהיהודים ומהפונדמנטליסטים הנוצרים, הימניים-קיצוניים – דוחפת את הממשל האמריקאי לצאת למלחמה. גם זה בגלוי, לעיני הציבור האמריקאי כולו. עשרות מאמרים בעיתונים החשובים מדווחים על כך כעל עובדה פוליטית רגילה.


מה יהיה אם המלחמה תיכשל? אם יהיו לה תוצאות שליליות בלתי-צפויות וייהרגו בה הרבה בחורים אמריקאיים? אם הציבור האמריקאי יפנה לה עורף, כפי שקרה במלחמת ויאט-נאם? קל לתאר: "היהודים דחפו אותנו לזה", "היהודים תומכים בישראל על-חשבון אמריקה" יגידו האנשים זה לזה, ומכאן "היהודים שולטים במדינה שלנו".


יתר על כן, שרון עלול לגרום, במוקדם או במאוחר, למהפכה בעולם הערבי והמוסלמי. זו תמיט אסון על האינטרסים האמריקאיים. יהודי אמריקה, המזוהה עכשיו לחלוטין עם ישראל, עלולים לשלם את המחיר.


בכל מקרה, הבולטות של היהודים בארצות-הברית בתחומים רבים, האחיזה העצומה שלהם בתקשורת, ההשפעה האדירה שלהם על הממשל והקונגרס, עלולות באחד הימים לגרום לתגובה נגדית. אמנם, התרבות הפוליטית המיוחדת של ארצות-הברית מאפשרת תופעה זו – אך זה היה נכון גם בספרד של תור-הזהב ובגרמניה של רפובליקת-ויימאר. ההיסטוריה אינה חייבת לחזור על עצמה – אך לא כדאי לזלזל בלקחיה.


יש בישראל מי שמייחלים בסתר לתחיית האנטישמיות בכל העולם. זה יאשר מיתוס ציוני נוסף שלמדנו בנעורינו: שהיהודים לא יוכלו לחיות בשום מקום מחוץ לישראל, מפני שהאנטישמיות "חייבת" להתגבר בכל הארצות. אבל ארצות-הברית אינה צרפת או ארגנטינה. יש לה תפקיד מיוחד באזורנו. הביטחון הלאומי של ישראל, כפי שנקבע על-ידי כל ממשלות-ישראל מאז בן-גוריון, מבוסס על תמיכתה המוחלטת של ארצות-הברית – צבאית, מדינית וכלכלית.


אילו נשאלתי לעצתי, הייתי מייעץ לקהילות היהודיות בעולם: שיברו את מעגל-הקסמים. פרקו את האנטישמים מנשקם. היגמלו מהתגובה האוטומטית של הזדהות עם כל מעשי ממשלותינו. תנו למצפונכם לדבר. חזרו אל הערכים היהודיים המסורתיים של "צדק, צדק תרדוף" ו"בקש שלום ורדפהו". הזדהו עם ישראל האחרת, זו הלוחמת על ערכים אלה בבית.


הולכים ומתרבים בעולם ארגונים יהודיים העולים על דרך זו. הם שוברים עוד מיתוס: הכניעות המוחלטת של יהודי התפוצות בפני ממשלת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. דן תמיר הגיב:

  מר אבנרי,

  למרות חילוקי הדעות בינינו (בכל הנוגע לפעילות "גוש שלום" ולחזון שתי המדינות, למשל), אני מסכים לחלוטין עם כל הנאמר בכתבתך בנוגע לאנטישמיות בעולם ולתפקידה של ממשלת ישראל בהדגרתה, ייצורה והפצתה. אני שותף מלא לתקות התנערות יהודים ברחבי העולם מן הקשר בין הארגונים הציונים (וממשלת ישראל הנוכחית בכלל זה) למדינת ישראל. אם להתיחס גם לאחת התגובות הקודמות שנכתבו למאמר: או אז יוכלו יהודים להיות קצת יותר גאים, על שהצליחו להתנער מהאשמות השוא השקריות של ממשלת ישראל.

 2. אלי הגיב:

  "תועמלני שרון" – לא אגף ההסברה של ממשלת ישראל?

  "ממשלת שרון" – לא ממשלת ישראל

  "מעבדה ענקית לגידול וירוס"

  לא מובן לי אזרח של איזו מדינה בוחר להשתמש בביטויים כאלה לתאור ממשלה שנבחרה בדרך דמוקרטית ע"י אזרחי ישראל.

  קצת כבוד, לא לשרון, לנו!

 3. יפתח הגיב:

  איך אתה יכול לכתוב על שרון "ממשלת שרון היא מעבדה ענקית לגידול נגיף האנטישמיות". האיש שבזכותו את יושב במשרדך וכותב את השטויות. אם הוא לא היה עוצר את הטרור והממשלה היתה עושה את מה שאתה אומר אז מזמן הפלסטינאים היו רוצחים אותנו ללא כל היסוס. ולגבי מדינה פלסטינאית – נחש מה הם היו עושים עם המטוס הראשון שהם ירכשו? יש לעזריאלי.

  לכן, ומכיוון שאין מקום במדינה לשני עמים שהשינא כ"כ גדולה בינהם – אנחנו חייבים לגרום להם לרצות לעבור למקום אחר.

 4. יקי הגיב:

  אתה היית רוצה להוולד,רק לא יהודי.

  קשה לך עם המשקל עם הכובד עם המאמץ.

  קל לך עם ,אני לא שייך ,במקרה אני פה,הם הרעים.

  תראו אני יפה יותר.

 5. Abanibi הגיב:

  ליהודים מותר לנקוט עמדה בעד המלחמה, בגו-זקוף.

  הדבר שיוצר את האנטישמיות (שהיא שילוב של שנאה ובוז ליהודים), הוא חוסר הכבוד העצמי היהודי.

  מותר וחובה ליהודי אמריקאי לתמוך בישראל, מותר וחובה ליהודי אמריקאי לתמוך במלחמה מול עיראק.

  דווקא יהודים אמריקאים שמתנגדים לישראל, מעוררים תחושת זלזול ובוז, בעוד שתמיכה בישראל נתפסת כדבר טבעי ומכובד.

  האנטישמיות היא תופעה שמחברת שנאה עם זלזול. לא ניתן לבטל את שני הגורמים הללו גם יחד; אולם ניתן לבטל את הזלזול, וחובה לעשות זאת.

  שנאה רגילה סופה שתימוג; שנאה עם בוז – לעולם לא תימוג.

 6. שירה הגיב:

  נראה כי שנאת היהודים את עצמם והוויכוחים הפנימיים בניהם עולה לאין שיעור על זו של שנאת הזרים כלפיהם. מה לכם כי תריבו. יש מספיק שונאים.

  לא ניתן לטעון כאילו לא היתה השנאה קודם ל-48 ולא ניתן לטעון כאילו המלחמה ותמונותיה לא מלבות את השנאה. אלה גם אלה לצערי משניאות.

  אך מה? ראוי לבחון את מידת הצורך בהשנאה העולמית. ומה יקרה בעוד 10 שנים כשהמעצמה האמריקאית תהיה שנייה לזו הסינית. לזה לא נפלל. או שמא אנשי הגדה כן.

 7. שלום הגיב:

  לצערי, במאמרך זה ייצגת את האנטישמיות בהתגלמותה.

  אנטישמיות היא שנאת היהודים (בפירוש המקובל שלה).

  לא צריך להיות קשר בין הסכסוך בין ישראל לפלסטינים לבין אנטישמיות.

  האם בגלל הלבנים בדרום אפריקה בזמן האפרטהייד הופיעה תופעה של שנאת לבנים באשר הם ?

  האם בגלל הנאצים ישנה תופעה של שנאת הגרמנים באשר הם ?

  האם בגלל סכסוך אחר בעולם שונאים בעולם עם שלם או דת?

  המשכת את הסברי שנאת היהודים שהושמעו לא פעם על ידי אנטישמים אחרים בעבר הרחוק, הקרוב, ובהווה.

  פעם זה היה כי היה ליהודים "אף ארוך"…

  פעם אחרת זה היה משום שהיהודים "רצחו" את ישו…

  פעם נוספת משום שהיהודים "השתלטו" על הכלכלה..

  והפעם משום שמדינת ישראל "כובשת" "עם" אחר.

  מעניין מדוע שונאים אותך (שהרי יהודי אתה) ?

  בינך לבין מדיניות הממשלות בישראל מאז תקומתה לא היה דבר.

  כן, גם אותך שונאים… ואך ורק משום היותך יהודי.

 8. יצחק הגיב:

  אתה מתייחס ליהודים במדינת ישראל ככובשים ועם שמדכה,הייתי שמח לדעת מה הסיבה שאתה תמיד מקטרג נגד היהודים ומתעלם לחלוטין מפשעי המוסלמים ורצונם להשמיד את מדינת ישראל עוד מאז קום המדינה ואי הסכמתם לישות יהודית ציונית במדינת ישראל ,הייתי שמח גם אם היית מביע דעתך על שאר מדינות ערב ועל ניצול התושבים שחיים באותם מדינות על ידי רודנים מושחתים ,וההסתה נגד יהודים בכדי להסיח את הדעת של התושבים על הבעיות האמיתיות והניצול בליבוי השנאה נגד היהודים,

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים