הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"בסך הכל קיצצה הממשלה בתוך פחות משנה כ-30 מיליארד שקל מתקציבה – סכום השווה לתקציב השנתי של משרד החינוך ושל ההשכלה הגבוהה גם יחד". כך מגלה ד"ר שלמה סבירסקי, ממרכז אדוה – מידע על שוויון וצדק חברתי בישראל, במסמך "שנה שחורה" שפורסם בימים האחרונים. באמצעות המסמך, מנתח ד"ר סבירסקי את המדיניות הכלכלית והחברתית של ממשלת שרון. לדברי המחבר החברה הישראלית סבלה בשנה האחרונה משבע מכות: מכת המלחמה, מכת ההנהגה הכלכלית, מכת הפיחות, מכת האינפלציה, מכת המשבר הפיננסי, מכת המיתון ומכת האבטלה.

המסמך סוקר את כל המכות שהונחתו על השכבות העממיות – קיצוצים באבטחת הכנסה, בקצבת הילדים, בדמי אבטלה, בקצבת הזקנה, בקצבת נכות כללית, בסל שירותי הבריאות, במערכת החינוך ובסיוע לדיור. אך, חרף הקיצוצים הכואבים "באמצע כל זה – ניתנו הטבות לבעלי שכר גבוה" – באמצעות רפורמות במס. לדברי סבירסקי הורדת שיעורי המס השולי תיטיב בעיקר עם בעלי שכר גבוה מ-10 אלף שקל, ובעיקר עם בעלי שכר של 20 אלף ויותר. בעלי שכר של 25 אלף שקל אמורים לקבל תוספת נטו של 2000 שקל לחודש.


סבירסקי קורא בסוף המסמך לשורה של צעדים הכוללים הפסקת את המלחמה נגד הפלסטינים וקביעת את גבולות מדינת ישראל כפי שהיו לפני ה-6 ביוני 1967. עוד נאמר המסמך כי "ההתחמקות מהכרה בגבולות אלה נובעת מן הרצון להמשיך ולשלוט בשטחים שנכבשו אז, או לספח חלק מהם". עוד דורש סבירסקי להפנות משאבים ממלכתיים לצמיחה ולתעסוקה, להגדיל את המיסוי על ההון ולדחות את הורדת המס לבעלי השכר הגבוה.


ניתן לעיין במסמך באתר האינטרנט של מרכז אדוה:  www.adva.org

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים