הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


מסקרי דעת הקהל שפורסמו בסוף השבוע בעיתונות הברזילאית עולה כי למועמד השמאל "לולה" יש סיכוי טוב לנצח בבחירות לנשיאות. לואיס אינאסיו דה סילבה, המכונה "לולה", נשיא כבוד של מפלגת העובדים יזכה על פי הסקרים שפורסמו ל-49 עד 50 אחוז מקולות הבוחרים. סוקרי החברה "דטאפוליה" שערכו את הסקר ציינו כי על פי ממצאי המשאלים "כוחו של לולה בעלייה ואף עשוי להתחזק". זאת, לקראת הבחירות שיערכו ביום ראשון הקרוב, ה-6 באוקטובר. אם כך יקרה ו"לולה", יזכה ב-50 אחוז מהקולות ועוד קול בודד אחד, הוא יהיה לנשיא הסוציאליסטי הראשון של ברזיל כבר בסיבוב הראשון.

על פי "דטאפוליה", מועמדו של הנשיא המכהן הניאו-ליברלי, ג’וסה סרה מפגר בהרבה לעומת "לולה". עבור סרה מוכנים להצביע רק 21 אחוז מהנשאלים. אנתוני גארוטיניו, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית הברזילאית, ניצב במקום השלישי עם 16 אחוז; וסירו גומש, מועמד "חזית העבודה" עשוי לקבל רק 12 אחוז מקולות הבוחרים.


בעצרת שנערכה בסוף השבוע בריו אמר "לולה" לאלפי תומכיו: "אני לא רוצה להתנבא ואני לא רוצה להיות נשיא על הנייר – נשיא המנצח רק בסקרים. אבל יש יסוד להניח שלראשונה בתולדות ברזיל ייבחר פועל ייצור, איש שבא מהשטח, לתפקיד הרם ביותר". "לולה" איש ועדי העובדים במפעלי הרכב שליד סאו פאולו, היה במשך שנים מנהיג איגודים מקצועיים מאז הדיקטטורה הצבאית ששלטה בארצו בשנות השישים.


התחזית לפיה "לולה" עשוי להיבחר לתפקיד נשיא ברזיל גורמת לעצבנות גוברת בשווקים הפיננסיים במדינה הדרום-אמריקאית ובבירה האמריקאית. בוושינגטון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בברזיל, ובייחוד אחר הצהרותיו של "לולה" לפיהן הוא מתנגד בכל תוקף להרחבת "אזור הסחר החופשי" הקיים עתה בצפון אמריקה אל היבשת הדרומית. "זו תוכנית לספח אל האימפריה את כל כלכלות האזור" אמר "לולה" שוב ושוב במהלך כל מערכת הבחירות.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים