הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 באוקטובר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


כאלף עובדים ופעילים בארגונים חברתיים הפגינו ביום רביעי (2 באוקטובר) בשעות הצהריים במרכז באר-שבע נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה ותחת הכותרת "די לגזרות! צו קריאה למאבק חברתי". ההפגנה והעצרת שנערכה במדרחוב שליד קרית הממשלה היו לצעד הראשון בתוכנית המאבק של המטה החברתי שהוקם על ידי ההסתדרות כדי להילחם נגד הצעת התקציב והמדיניות החברתית של הממשלה. יצוין שבכל רחבי העיר נתלו כרזות ושלטים שקראו להפגנה וברגע שהמפגינים ניסו להתכנס כדי לקיים אסיפה באולם מועצת הפועלים המקומית, המקום היה צר מלהכיל את כל הבאים. עקב כך, הוחלט לצאת מייד להפגנה ולקיים את העצרת מול משרדי הממשלה.

לראשונה מאז החלה המחאה החברתית לפני כחודשיים, ההסתדרות הצטרפה אל המוחים ובייחוד באו למחות אנשי ועדי עובדים במקומות העבודה הגדולים בעיר ובנגב: מפעלי ים המלח, מפעל מכתשים, התעשייה האווירית, בית החולים סורוקה, הקריה הגרעינית בדימונה ואחרים. כמו כן, בתהלוכה ובאסיפה לקחו חלק נשות נעמ"ת וויצ"ו, פעילי סנגור קהילתי וההתארגנות המקומית "זעקת כל העם", מדריכי וחניכי "הנוער העובד והלומד" שהניפו דגלים אדומים, גמלאים, נכים, מפגינים בדואים ועולים חדשים.


ברגע שהחלה העצרת במדרחוב ובתום הפגנה של כקילומטר הצטרפו אל המתכנסים עובדים במשרדי ממשלה שונים השוכנים בקרבת מקום שעזבו את העבודה על פי בקשת ההסתדרות. בעצרת, הנחיית מזכיר ההסתדרות בעיר מאיר בביוף נאמו נציג נכי העבודה, יוסי דדוש; יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי; יהודה אלוש (פעיל חברתי וותיק – שהקים את "זעקת כל העם"); שלום שימלה, יו"ר ועד עובדי הקריה הגרעינית; אווי שמש (בשם האמהות החד-הוריות בויצ"ו), יו"ר הסתדרות הגמלאים הארצית גדעון בן-ישראל, יו"ר נעמ"ת בנגב דליה סנה, יו"ר ועד עובדי מכתשים, דוד אלוש; לונה אבוקסיס מ"סינגור קהילתי", יו"ר מטה הנכים הארצי, אריה צדקוביץ; הפעיל הבדואי מוחמד אל-קרינאווי ומיכל פירן, מדריכה בקן המקומי של "הנוער העובד והלומד". פירן הסבירה למתכנסים "כי הבעיה שלנו לא החלה עם הגזירות הכלכליות. הבעיה שלנו החלה עם ההפרטה שלא יודעת גבול ושהורסת כל חלקה טובה". עוד נשמעו הקריאות: "סיבלן שלום ולא להתראות!", "צדק חברתי – הביטחון האמיתי", "סילבן ושרון בשירותי בעלי ההון!", "סילבן תתפטר", "התפטרות הממשלה – פתרון לאבטלה", "כוח לעובדים ולא לקיצוצים" ו"לחם-עבודה".


שני הדוברים האחרונים בעצרת היו חבר הנהגת ההסתדרות מטעם חד"ש, אפרים דוידי ויו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ. דוידי קרא להתפטרות הממשלה "שלא רק משרתת את בעלי ההון – אלה היא עצמה ממשלה של בעלי הון". לדברי דוידי "התפטרות הממשלה פירושה סוף למלחמה, התפטרות הממשלה פירושה פחות האבטלה, התפטרות הממשלה פירושה יותר רווחה". ח"כ פרץ ניתח באריכות את הגזרות הכלכליות שנחתו על ציבורים שונים במדינת ישראל: עובדים, גמלאים, נכים ואמהות חד-הוריות. עוד הסביר שבשנה וחצי האחרונות הממשלה קיצצה יותר מ-26 מיליארד שקל מתקציבה – "קיצוץ ללא תקדים בתולדות המדינה". עוד הבטיח פרץ להמשיך במאבק עד להכשלת התקציב. בתום העצרת שרו עשרות מדריכי "הנוער העובד והלומד" וחניכיה את האינטרנציונאל.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  כמה אחוז זה אלף מ – 6 מיליון ?

  לגבי האינטרנציונל : אם אני זוכר נכון (שומר הצעיר משנות ה-50 ) המילים הן : קום התנערה עם חלכה , עם עבדים ומזי רעב …

  מי עם חלכה , מי עבדים ומי מזי רעב ? …

  עם כל הכבוד נראה שאתם בפיגור של כ 40 שנה אחר ההיסטוריה .

  נראה בבחירות הבאות כמה נציגי האינטרנציונל יבחרו לכנסת .

 2. רני עינב הגיב:

  איני יודע עבד של מי אתה אמנון. ואיני יודע באיזו מדינה אתה חי. ואיני יודע אם אתה מכיר את האנשים שאתה חי סביבם. ואיני יודע עד כמה אתה מבין את הבוץ שאתה תקוע בו.

  אבל דבר אחד אני מבין, אתה שפוט של ההון, העושר והניצול. ורכות לב אין לך. הבנה של החלש חסרה לך. ומידה קטנה של תפיסת צדק אבדה לך. והבנה עמוקה ואמיתית של מהות הדמוקרטיה לא ניכרת בשפתך.

  תתחיל לאהוב אדם. זו חיה טובה.

  אל תפחד – אתה לא לבד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים