הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוקטובר, 2002 תגובה 1

הידיעה שצוותי הפיקוח מטעם מועצת הביטחון בראשות של הנס בליקס הגיעו להסכם כולל עם ממשלת עיראק הנחילה אכזבה קשה לניצים בוושינגטון ובירושלים.  הסכם זה מרים קשיים חדשים על ניסיונות הממשל האמריקאי ללחוץ על צרפת, סין ורוסיה להצטרף לדרישה לדיון וקבלת החלטה חדשה של מועצת הביטחון בסוגית הנשק העיראקי. הטיוטא של הצעת ההחלטה החדשה זו נוסחה כך שעיראק (או כל מדינה ריבונית אחרת) לא תוכל להסכים לה. ההצעה של ארה"ב מעניקה לה "טריגר" שתאפשר לה להחליט, על דעת עצמה, שעיראק "לא מקיימת את החחלטה" ולהעניש אותה ללא דיון נוסף. כך, תתרחש ההתקפה על עיראק בשם האו"ם. במילים אחרות: בוש דורש קבלת צ’ק פתוח ממועצת הביטחון.

צרפת, סין ורוסיה מהססות האם לתמוך בהצעת החלטה של ארה"ב במועצת הביטחון, שמשמעותה אישור לפתיחת מלחמה נגד עיראק על ידי ארה"ב. סין שותקת שתיקה רועמת ועל פי הערכה היא לא תצטרף ליוזמה והיא אף עשוייה להטיל וטו. צרפת פוסחת על שני הסעיפים. רוסיה טוענת לעת עתה שאין צורך בהחלטה חדשה. יתכן והעמדה של רוסיה תקבע האם ארה"ב תוכל לפעול בשם האו"ם.


איש אינו חושד בנשיא רוסיה ולדימיר פיוטין שעמדתו קשורה בשיקולים עקרוניים.  לרוסיה קשרים מסחריים ענפים עם עיראק שחייבת לה מיליארדים רבים עוד מהעידן של ברית המועצות. וחשוב מכל: עיראק מהווה מכשול בפני השליטה האמריקאית המוחלטת על כל הנפט של המזה"ת ומכשול זה מוסיף למרחב התמרון של מוסקבה.


הפרשן יוג’ין רומר של ה"ושינגטון פוסט" מציין (כפי שפורסם ב"הראלד טריביון", 2 באוקטובר 2002) שענקי תעשיית הנפט האמריקאים והרוסים, ועמם השרים והפקידות הבכירה המטפלים בנושאי האנרגיה, עומדים להפגש השבוע ביוסטון שבטקסס (ארה"ב). הפגישה כונסה כדי לדון בדרכים להגדלת כמויות הנפט הרוסי המגיעות לשווקים. לדברי הפרשן רומר הפגישה מעניקה "הזדמנות היסטורית ליזום שותפות שתוכל להביא ליציבות ולביטחון בשוק הנפט העולמי". פירוש הדבר שהם חייבים לדון גם בעתידה של עיראק, בטיב האינטרסים הרוסים והאמריקאים במדינה זו, ובסיכויים הגלומים עבורם בעיראק שלאחר עידן סדאם חוסיין…"המשבר בעיראק הוא פתח תקווה שלו בוודאי התפללו הרוסים – הזדמנות לבגוד בסדאם חוסיין תמורה חלק מהנפט העיראקי ושותפות חדשה עם וושינגטון", נאמר במאמרו של רומר. אין לדעת כיצד יסתיימו הדיונים ביוסטון, אך האתנן נמצא על השולחן. כך מבקשת ארה"ב לפעול בשם האומות המאוחדות…

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אמנון הגיב:

    מה עם העונש המגיע למשטר ששלח טילים באליסטיים לישראל . לא הביע חרטה על כך . אולי אתה מאלה שרקדו על הגגות בזמן ירי הטילים. לא ירחק היום וכל העולם הדמוקרטי יבין שציר הרשע המבוסס על כנופיות טרור הממונות על ידי מדינות הנפט מהוה סכנה לקיומן או אז יתאחדו וימחצו סוף סוף את כנויפיות אלה .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים