הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באוקטובר, 2002 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


רוב חברי הנהגת מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי (PDS) הגרמנית התחלפו בעקבות המפלה בבחירות האחרונות שנערכו בגרמניה. כך עולה מסיכומי המושב הראשון של הוועידה השמינית של המפלגה שנערך לפני מספר ימים בעיר גרא, עיר תעשייתית שבגרמניה המזרחית לשעבר. בוועידה השתתפו 417 צירים שנבחרו בסניפי המפלגה ברחבי גרמניה, 54 אחוז מהם – נשים.

הוועידה כונסה כדי לדון בתוצאות הבחירות לפרלמנט שנערכו ב-22בספטמבר האחרון, בהן המפלגה זכתה ל-4.6 אחוז מקולות הבוחרים (אחוז החסימה בגרמניה הוא 5 אחוז). עקב כך, בסיעת המפלגה בבונדסטאג נותרו רק שני חברי פרלמנט. הוועידה בחרה שוב בגבי צימר כיו"ר המפלגה, סגניה הם חברי הפרלמנט פטר פורש ודיאטר דאם. כמו כן נחברה סגנית הנוספת ליו"ר: חברת הפרלמנט לשעבר היידמרי לוט. מזכ"ל המפלגה החדש, הוא חבר הפרלמנט היוצא איווה היקש. היקש היה מראשי האגף השמאלי של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) שבשלטון ולפני שלוש שנים החליט להצטרף למפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי במחאה על עמדות הקנצלר שרדר בשאלות חברה וכלכלה. בהנהגת המפלגה מכהנים עתה 20 חברים, שני-שליש מהם נבחרו לתפקיד בוועידה האחרונה.


צירי הוועידה דנו, לפעמים תוך צעקות רמות, על ארבע הצעות החלטה: של היו"ר צימר, של הסניף המפלגה בבירה ברלין ושל חברי הפרלמנט לשעבר ולפגאנג גרקה ווינפריד וולף. רוב חברי הנהגת המפלגה היוצאת צידדו בהצעת הסניף הברלינאי. אך, צירי הוועידה תמכו בהצעות ההחלטה של היו"ר צימר – השמאליות יותר. בין החלטות הוועידה: קריאה לחברי המפלגה לקחת חלק פעיל במאבק נגד כוונת ארה"ב לפתוח במלחמה נגד עיראק.


הנקודות העיקריות לנימוקי הצעת ההחלטה של צימר הן: • רוב המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות באירופה שינו את עמדותיהן והיו למגינות ומבצעות של מדיניות ניאו-ליברלית. הדבר מותיר חלל פוליטי ריק ופותח אופקים חדשים בפני מפלגות סוציאליסטיות רדיקליות.
 • מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי היא המפלגה הגדולה בגרמניה המתנגדת לניאו-ליברליזם. יחד עם זאת, היא רואה את עצמה כחלק מבריתות פוליטיות במסגרת הפרלמנטים האזוריים וממשלות המחוזות. כמו כן, המפלגה הינה חלק בלתי נפרד מהתנועות לשינוי חברתי הפועלות מחוץ לפרלמנט.
 • המפלגה חייבת לחדד את המסר הסוציאליסטי שלה, להפגין את זהותה ולהבליט את דרכה לשינוי החברה. יש ללמוד מהניסיון שנצבר בעקבות ההשתתפות בממשלות המחוזות ולהבין שיש גבולות לכך ואף מחיר פוליטי שיש לשלם בגין אי-מילוי ציפיות הבוחרים.

לגבי התפקידים שעל המפלגה לבצע בעתיד הקרוב: • להמשיך בדיון הפנים-מפלגתי סביב הסיבות למפלה בבחירות ועל חולשות הפעילות המפלגתית.
 • להמשיך ולקדם רפורמות בחיי המפלגה – למען דמוקרטיזציה ושילובם של אינטלקטואלים.
 • להעמיק את הדיון לקראת השינויים הצפויים במצע המפלגה החדש כבר בשנה הקרובה.
 • להתרכז במאבק נגד המלחמה בעיראק ובתחומי האבטלה והעבודה, החינוך והבריאות.
 • לחזק את פעילות המפלגה במחוזות מערב גרמניה לשעבר.
 • העמקת החינוך הרעיוני, פיתוח שכבת פעילים ופעולה נחושה להגדלת מספרם יחד עם גיוס חברים חדשים הם היסודות להתחדשות המפלגה. המטרה היא להתחזק לקראת הבחירות לפרלמנט האירופאי, הבחירות לרשויות המקומיות ובמחוזות האמורות להתקיים במהלך 2004.
 • לפתח תרבות פוליטית המשלבת פתיחות, אימון הדדי, כבוד הדדי, סולידריות, ביקורת והפקת לקחים מן הטעויות.
 • לרכז את הפעילות סביב מבצעים פוליטיים – כולל פעילויות אקס-פרלמנטריות.
 • להמשיך את עבודת המפלגה בקרב הצעירים ולהעניק לצעירים תפקיד מרכזי יותר בעת קבלת ההחלטות.
   
  להמשיך בוויכוח סביב תולדות המפלגה ותפקידיה.

היו"ר צימר אמרה בתום הדיונים כי חרף העובדה שהצעותיה זכו לרוב בקרב הצירים, יש נקודות חשובות רבות בהצעות ההחלטה שהציעו אחרים. בדעת צימר לשלב כמה מהצעות אלה במסגרת פעילות הנהגת המפלגה החדשה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. אורי שני הגיב:

  מי זה כתב הגדה השמאלית?

  אנחנו עדיין שם? או שוב?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים