הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בדצמבר, 2002 אין תגובות

איך אמר שר האוצר סילבן שלום בשידור טלוויזיה? "מלחמה עולה כסף" – הדגיש שלום. מתברר שהוא צדק. מלחמה וכיבוש לאורך שנות דור עולים ממון רב. מאז 1973 ישראל "עלתה" לארה"ב כ-1,600 מיליארד דולר (1,600,000,000,000 דולר) או כ-5,700 דולר לכל תושב ארה"ב. כך עולה מסקירה של היועץ הכלכלי תומאס סטופר, כפי שפורסמה בשבוע שעבר בעיתון האמריקאי "קריסטיאן סיינס מוניטור". לדברי היועץ הכלכלי, הסיוע שישראל קיבלה מאז מלחמת יום הכיפורים הוא כפול מעלות מלחמת ויטנאם.

בהרצאה שנשא באוניברסיטת מיין בסוגייה – "עלות המדיניות האמריקאית במזרח התיכון" – אמר סטופר כי ישראל צועדת בראש המדינות הזוכות לסיוע החוץ אמריקאי. אשתקד קיבלה ישראל יותר משני מיליארד דולר סיוע צבאי ועוד 720 מיליון דולר – סיוע אזרחי. חלק מכספים אלה אינו מגיע לישראל, הוא "נתקע" בארה"ב ומשמש כדי לסבסד את תעשיית הנשק האמריקאית הגדולה.


היועץ הכלכלי ערך חשבון מפורט בכל הקשור לסך הסיוע שישראל קיבלה בשלושת העשורים האחרונים. לדברי העיתון "החשבון שערך סטופר נתון למחלוקת. אבל הוא קיבל מידע מידי שורה ארוכה של אנשי צבא בדימוס ודיפלומטים שאינם מוכנים לחשוף את זהותם כי לא ניתן למתוח ביקורת פומבית על מדיניות ארה"ב כלפי ישראל מבלי לזכות לכינוי ‘אנטישמי’".


אגב, סטופר אינו יועצו של הלובי הערבי בארה"ב. הוא אינו, חס וחלילה, נחשד כ"שמאלן". סטופר ערך את מחקרו עבור מכללת צבא ארה"ב (US Army War College).

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים