הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בינואר, 2003 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


נהגי רכבות בסקוטלנד סירבו בסוף השבוע להוביל תחמושת המיועדת למלחמה נגד עיראק. זאת, על פי דרישת איגודי העובדים בסקוטלנד ובוולש המתנגדים לעמדותיו של ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר. על פי דרישת משרד ההגנה בלונדון, כמויות גדולות של תחמושות אמורות היו להגיע אל בסיס גלן-דאגלס שבחוף המערבי של סקוטלנד – במסגרת המתקפה המתוכננת של ארה"ב נגד עיראק. בסיס גלן-דאגלס הוא אחד ממחסני התחמושת הגדולים של ברית נאט"ו.

דובר משרד ההגנה אישר בסוף השבוע שאכן "עובדים – סרבני מצפון" לא הסכימו להוביל את התחמושת אל יעדה. זו פעם הראשונה זה עשרות שנים, שעובדים נוקטים צעדי מחאה ממשיים נגד המלחמה. מנהלי קו הרכבת שהופרט לפני כמה שנים ניסו לנהל מו"מ עם איגודי העובדים כדי לאפשר את העברת התחמושת, אך ראשי האיגודים סירבו וטענו: "החלטנו להתנגד למלחמה נגד עיראק – וכך אנו עושים".


המקרה האחרון של עובדים שסירבו להוביל נשק או תחמושת נרשם ב-1973 כאשר איגודי העובדים בנמלי אנגליה סירבו לטפל בייצוא נשק לצ’ילה לאחר מותו של הנשיא הסוציאליסטי, סלבדור איינדה, בידי קושרים מן הצבא. צעד זה של עובדי הנמלים נגד משטרו של פינושה לא היה חדש. כבר ב-1920 עובדי נמל לונדון סירבו לטפל בנשק ותחמושת שהיו מיועדים לכוחות הבריטים שנלחמו נגד הבולשביקים בברה"מ.


דובר הקואליציה "עצרו את המלחמה", לינדסי ג’רמאן, בירך את עובדי הרכבות. "אנו תומכים תמיכה מלאה באיגודי העובדים המסרבים לקחת חלק במלחמה התוקפנית של ארה"ב. אנו תקווה שרבים אחרים יצטרפו אל המחאה המעשית". עוד מסר ג’רמאן שהקואליציה נגד המלחמה בעיראק מתכננת הפגנת ענק במרכז לונדון בשבת ה-15 בפברואר. לדבריו במחאה אמורים להשתתף כחצי מיליון מפגינים. בהפגנה דומה שנערכה במרכז לונדון בספטמבר האחרון השתתפו כ-400 אלף מפגינים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. דוד רבן הגיב:

  כל הכבוד!

  דוגמא נהדרת כיצד סרבנות מצפונית יכולה להשפיע.
  ובנוסף, שסרבנות מצפונית היא מושג רחב הרבה יותר מההגדרה המקולת "סרבנות מצפונית לשרות צבאי"
  כן ירבו!

 2. יוני הגיב:

  "כבר ב-1920 עובדי נמל לונדון סירבו לטפל בנשק ותחמושת שהיו מיועדים לכוחות הבריטים שנלחמו נגד הבולשביקים בברה"מ."
  דור הולך ודור בא , והטמטום לעולם עומד במקום. אז מה אם מליוני אוקראינים ורוסים נרצחו ע"י הבושלביקים?!? העיקר שעובדי הנמל בלונדון מאושרים עם עצמם והמצפון (?!) שלהם.

 3. reader הגיב:

  Lindsy German is "she" not "he"

 4. איתמר הגיב:

  קל לסרב כשזה נוגע למקומות רחוקים – עירק, צ’ילה, רוסיה…
  מה עשו עובדי הרכבת בסקוטלנד בזמן שהכוחות הבריטים ביצע פשעים בצפון אירלנד?

  כנראה שכך גם מצב הדברים אצלנו – כשהמלחמה קרובה אלינו, אז היא פתאום צודקת, ולכן העובדים בישראל כנראה לא ישבתו בזמן הקרוב וימשיכו לתחזק את גלגלי המלחמה בשטחים הכבושים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים