הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בינואר, 2003 7 תגובות

האכזבה ב"עבודה" מחד גיסא וב"האיחוד הלאומי" מאידך גיסא, על כך שגילויי השחיתות לא גרמו לירידה גדולה יותר בתמיכה בליכוד אינה מוצדקת. שיעור התמיכה ירד בשליש בשבוע הראשון אך לאחר ימים אחדים, חזרו בהם חלק מן השליש בחזרה לליכוד. בכל זאת. גורם השחיתות, הביא לחסימת כוחו של הליכוד סביב 32 מנדטים לעומת 40 קודם לכן.

גילויי השחיתות בצמרת הליכוד משפיעים פחות על תומכי הליכוד, ש"ס, האיחוד הלאומי והמפלגות הרוסיות מאשר על מפלגות השמאל והמפלגות הדתיות (מפד"ל והחרדים) מסיבה פשוטה: תומכי הימין לא חושבים כי עבירה על החוק היא דבר אסור. בעיני רבים מהם, אסור להיתפס. רובם של מצביעי הימין אינם יכולים להתקיים, קל וחומר להצליח בחיים, מבלי לכופף את החוק.


חלק ניכר מתומכי הימין הם מה שקרוי "לומפן-פרולטריון" – רובם נמנים על העשירונים התחתונים, דלי הכנסה וחסרי חינוך, ולכן ערכים של חוק, צדק, נורמות מוסריות ואתיות המוקנות לתלמידי חינוך מסודר, הגדלים בסביבה מסודרת כלכלית וחברתית – אינם מוקנים לאוכלוסיות המצוקה. מי שנולד למשפחה דלת אמצעים, סיכוייו להתקדם בחיים ולזכות לקיום הוגן הם אפסיים.


האגדות מספרות על העני הזוכה בפיס או מתחתן עם בת-עשירים אך, המציאות שונה. כאשר כל משאבי הכלכלה נשלטים על ידי השכבות המבוססות – הדרך היחידה, כמעט, לחסרי כל לזכות במשהו, היא האלימות. הפשיעה צומחת מביצת חוסר התקווה. אילו היו ניתן לכולם חינוך מלא חינם וקיום הוגן – הפשיעה היתה יורדת לאפס. עובדה היא, שישנה זהות בין תומכי הליכוד וש"ס, לאוכלוסיית המצוקה, ההופכת אותם ללא מושפעים מגילויי שחיתות. רק כרבע מתומכי הליכוד שונים מיתר התומכים: יוצאי הציונים-הכלליים והליברלים לשעבר ושרידי הרביזיוניסטים. בריחת הקולות מן הליכוד היתה של אלה – הגרעין הקשה של תומכי הליכוד, מתעלם מגילויי שחיתות.


גם תומכי המפלגות החרדיות או המפד"ל נמנים ברובם על אוכלוסיית המצוקה. אולם אלו מתחנכים בילדותם בבתי-מדרש המקנים להם נורמות של עשרת-הדברות, טוב ורע. האחוז הקטן ביניהם, העובר על החוק מצדיק זאת בנימוקים דתיים, כאילו מותר לפגוע בגויים או בלא מאמינים.


לכן אפקט השחיתות השפיע על התמיכה בליכוד, פחות מאשר פעל בעבר על תומכי העבודה. בשתי הפעמים בעשור האחרון, בהן גבר מועמד העבודה על מועמד הליכוד, היתה לתדמית הביטחונית חשיבות גדולה. רבין הגנרל ניצח את שמיר האזרח. האלוף ברק ניצח את האזרח נתניהו, כשלמועמד העבודה ישנו דימוי הביטחוני – הוא נהנה מתמיכה גדולה יותר למרות היותו בשמאל. דימוי זה חשוב בעיקר להשפעה על המצביעים הרוסים.


בבחירות הנוכחיות שרון גובר על מצנע בדימויו הצבאי למרות דרגת האלוף של מצנע – על כי אינו יכול להציג אלטרנטיבה לשרון כשמפלגתו היתה שותפה מלאה לכל מחדלי שרון עד לאחרונה. רק תקופת היטהרות מחוץ לממשלה, באופוזיציה לממשלת ימין, שתביא להידרדרות ודאית ונמשכת של המצב הביטחוני והכלכלי – תביא למפלה מובטחת של הימין ולעלייתן לשלטון של מפלגות המרכז והשמאל.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. דני-מרצ הגיב:

  תגובה לאנשי חד"ש המתנשאים!
  אל לנו לעשות הכללות,לא כל ימני הוא ברברי…..
  עם גישה כזאת לא תגיעו רחוק!!!
  רק מרצ-היא שמאל חברתי אמיתי ושיוויוני-לא ח"דש!!!

 2. שלום-איש חד"ש. הגיב:

  כל הליכודניקים והימנים הם אספסוף ברברי שלא תורם כלום לחברה שלנו,אלא מנצל את המדינה ומחנך לאלימות!!!יש לשנןת את זכות השבות רק ליהודים/פלסטינאים גולים, חילוניים בעלי אמונה של זכויות אדם ונגד קפיטליסם!!!

 3. שי מזרחי הגיב:

  שלום, אם אתה אכן איש חד"ש אולי כדאי שתקרא שוב ותלמד את מצעה מחדש. חשוב- האם הליכודניקים והימין מנצלים את המדינה, או שמדינה מנצלת אותם? האם הם מחנכים לאלימות, או שהתנאים הסוציאליים הקשים שנגרמו להם בעטיה של המדינה, הם שהובילו אותם לאלימות? האם חד"ש (וכאן עומדת על הפרק שאלת חברותך בחד"ש), פועלת כנגד אוכלוסיית בוחרי הימין, שבגלל חוסר משאבים, חוסר חינוך, ואפלייה מתמשכת במשך כל שנות המדינה, מצביעים כפי שהם מצביעים? מובן שלא.
  חד"ש פועלת למען שוויון זכויות מלא ולמען שוויון חברתי מלא לכל אזרחי מדינת ישראל, ללא כל הבדלי גזע, השתייכות אתנית-עדתי, או השתייכות מפלגתית.
  עצוב שמצביעי הליכוד והימין, שרובם מגיעים משכבות המצוקה, מצבעים למי שגורם למצבם הרע. היום ראיינו בתכנית "ערב חדש" מובטלת ממאהל כיכר-המדינה, ובתשובה לשאלה מה היא תצביע, היא ענתה לבסוף "אני אצביע לשרון, כי אמרו לי שמצנע בעד הערבים". מובן שהחלטות תמוהות כאלו מקוממות כל בר-דעת, אך אותו עם הוא מוכה שנאה, פחד, וחוסר ידע, שגורמים לו להצבעי לפי הרגש הקדמוני, ולא לפי השכל וההגיון. אל עלינו להאשימם.

 4. מלחמה לה" בעמלק מדור ודור הגיב:

  את השחיתות בארץ המציאו המפ"איניקים. כמעט ואין פוליטיקאים ישרי לב

 5. עומר לביב הגיב:

  ניתן לתמצת את המאמר במשפט אחד: חלק ניכר מבוחרי הליכוד בוחרים בגלל השחיתות, לא למרות השחיתות!!!

 6. השמאל מושחת הגיב:

  בוחרי הלכוד רוצים למנוע הקמת מדינה פלשתינאית שמשמעותה חסול מדינת ישראל.
  עד כה השמאל הוכיח שהוא מושחת וכל האמצעים אצלו כשרים לחסול המדינה

  תחי הציונות

 7. רחל הגיב:

  שמאל אמיתי זה רק באשרה!
  יש לפסול את:חירות+איחוד לאומי+מפדל+ישאל בעלייה
  ואולי גם את הליכוד-אלא אם שרון יתפטר וביבי יהיה נחמד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים