הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בינואר, 2003 5 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


פולמוס חריף פרץ השבוע בין פעילי מרצ לפעילי חד"ש בגליל בעקבות הקריאה לתמוך בחיילים המסרבים לשרת את הכיבוש וסוגיית השותפות היהודית-ערבית. הקרע בין התנועות העמיק ביומיים האחרונים עם פרסום ראיון קצר שנערך עם מרים צבעוני, יו"ר סניף מרצ בכרמיאל-משגב, ושהתפרסם בעיתון "אל-אתיחאד". בראיון אמרה צבעוני כי היא "מודאגת מאוד מכך שיותר מ-60% מתושבי הגליל הם ערבים". צבעוני הדגישה כי אינה רוצה להתעורר בבוקר ולראות רוב ערבי בגליל. יחד עם זאת, הדגישה צבעוני כי היא תומכת בדו-קיום והשתתפה בפעילויות רבות לקידום זכויות הערבים.

התבטאויות אלה נוספו לקריאתה של צבעוני לאנשי מרצ להפסיק להשתתף בפעילויותיה של תנועת קול אחר בגליל, כפי שפורסם ביום שישי האחרון בעיתון "צפון 1″ (עיתון מקומי באזור כרמיאל-משגב).


קול אחר בגליל היא תנועה יהודית-ערבית אל מפלגתית, הפועלת להשגת שוויון יהודי-ערבי ולסיום הכיבוש. צבעוני קראה לתומכי מרצ להפסיק להשתתף בפעילויות התנועה, בטענה כי "הפעילות של קול אחר משרתת את חד"ש". זאת, בניגוד לעמדת חד"ש שקראה לתומכיה לקחת חלק בפעילותן של כל התנועות המקדמות את השוויון היהודי-ערבי ואת סיום הכיבוש, כולל תנועות המזוהות עם מרצ כדוגמת שלום עכשיו.


פעיל חד"ש בכרמיאל אמר כי "צבעוני חוששת מהתופעה הגוברת של מעבר מצביעים ממרצ לחד"ש. אין להתפלא על תופעה זו, על רקע התבטאויותיה החושפות את עמדותיה הצבועות של מרצ: מרצ מבקשת מצד אחד לקדם את זכויות הערבים ומנסה להשיג קולות בקרב האוכלוסייה הערבית, אך מצד שני רואה באזרחי ישראל הערבים גורם מאיים שאינו חלק אינטגרלי מן המדינה. לכן מי שמחפש שותפות יהודית-ערבית אמיתית לא ימצא אותה במרצ, אלא אך ורק בחד"ש".


סוגייה נוספת שבוויכוח בין פעילי התנועות היא סביב שאלת הסרבנות. צבעוני אמרה בראיון עיתונאי ביום שישי האחרון: "אנחנו מפלגה ציונית ומגנים את הסרבנות". על כך הגיב פעיל חד"ש: "התמיכה בחיילים ובשמיניסטים המסרבים לשרת את הכיבוש היא עניין מוסרי עקרוני, ועמדתה של מרצ בעניין גורמת לרבים בשורותיה להעביר את תמיכתם לחד"ש, שהיא המפלגה היחידה התומכת בסרבנים. מי שנסחף עם הקונסנזוס בעניין הסרבנות, ייסחף אחריו גם בעניינים אחרים".


הפולמוס בין פעילי מרצ וחד"ש החל בדיון פתוח שנערך על ידי קול אחר בגליל בשבוע שעבר, בהשתתפות ח"כ תמר גוז’נסקי (חד"ש) והשר לשעבר חיים אורון (מקום שני ברשימת מרצ). בדיון שבה והזכירה גוז’נסקי את תמיכת חד"ש בסרבנים, מה שגרם להתמרמרות בקרב אנשי מרצ.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. מרצ המסכנה הגיב:

  המרצ הזאת כל כך פתטית! אפשר היה לצחוק, לו זה לא היה כל כך מדכדך.ומה למדנו? שמרצ מצדדת ב"ייהוד" הגליל ובהנצחת הכיבוש (שהרי זה פירושה של ההתנגדות לסרבנות). ועם זאת, מרצ לא תסכים לנסח את האני מאמין העלוב שלה באלו המלים ממש, כי מרצ מעדיפה לעטות על האמת המכוערת מיני פרשנויות והסברים, ובלבד שלא תצטרך לראות את עצמה כפי שהיא: מפלגת מרכז לאומנית.

 2. אחד העם הגיב:

  קראו את מאמרו של גדעון ספירו,היום ב"הארץ" ה22 בינואר – על מרץ.

 3. איש מרצ הגיב:

  כפעיל מרצ, אני מופתע מהתבטאות "תמוהה" זו, ואני בטוח לחלוטין שהיא בלתי-מקובלת ביותר על רבים ממצביעי ופעילי המפלגה.
  זה רק מראה שיש מטומטמים בכל מקום (ומרצ אינה יחודית מבחינה זו).

  באשר למאמר של ספירו ב"הארץ", המאמר מלא בניתוחים קטנוניים הנוגעים לניסוח המצע. חבל שלא טרח גם להתייחס לדעותיהם הידועות של מועמדי מרצ לכנסת בנושאים שונים.

 4. דני הגיב:

  מרץ היא מפלגה ציונית.למה ציפיתם?

 5. אמנון הגיב:

  האם גדעון ספירו השתתף בועדה אשר קבעה את מצע מרץ ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים