הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בינואר, 2003 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


לאחר כמה מפגשים בין פעילי שלום ישראלים ופלסטינים, סוכם על מצע משותף להקמת קבוצת פעולה לשלום. בישיבה האחרונה של היוזמים, שנערכה לפני ימים מספר, סוכם הנוסח המלא של המצע ונקבעו שתי פעולות ראשונות שייעשו: החתמת המצע על ידי פעילי שלום משני הצדדים ופרסומו בעיתונות הישראלית והפלסטינית; קיומה של מסיבת עיתונאים משותפת שתפתח את פעילותה של הקבוצה.

להלן המצע עליו הוסכם על ידי הפעילים משני צדי הקו הירוק:


קריאה לשלום


אנחנו, ישראלים ופלסטינים, מבקשים לבטא את דאגתנו העמוקה מול מקרי האלימות הקיצונית, הנובעים מהחרפת הכיבוש הצבאי הישראלי בשטחים הפלסטיניים והפיגועים הפלסטינים בתוך ישראל.


אנחנו מגנים את המדיניות הברוטלית של ממשלת ישראל, שמטרתה להרוס את החברה הפלסטינית, הכלכלה הפלסטינית והמנהיגות הפלסטינית הנבחרת, בראשות יאסר ערפאת.


הקמת "החומה האתנית" היא אמצעי נוסף לקידום הטיהור האתני. המלחמה האפשרית בעיראק, שהממשלה הישראלית הנוכחית תומכת בה, תנוצל בלי ספק כדי להשלים מדיניות נוראה זו, כתחליף לשלום צודק בין העם הישראלי והעם הפלסטיני.


הניסיון של יותר מחמישים שנות סכסוך בין העם הישראלי והעם הפלסטיני תוכיח, בלי צל של ספק, שהבעיה אינה ניתנת לפתרון בכוח. הכיבוש המתמשך יוצר התנגדות בצורות שונות. הוא אחראי לסבל הפלסטינים והישראלים כאחד, גוזר עליהם חיים של חוסר ביטחון פיסי, משבר כלכלי והתפרקות חברתית.


לכן אנחנו מאמינים שאי אפשר לשים קץ למעשי האלימות, על כל צורותיהם, בלי שלום צודק המבוסס על דו-קיום של שתי מדינות לשני העמים, על בסיס גבולות ה-4 ביוני 1967, ששתי בירותיהן בירושלים, פינוי כל ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים, ופתרון צודק של בעיית הפליטים באמצעות הסכם בין שני הצדדים ושיתוף פעולה ביניהם ובין הקהילה הבינלאומית, על בסיס החלטות האו"ם הנוגעות בדבר.


אנחנו מדגישים שוב את קריאתנו לשים קץ מוחלט לכל ההתקפות על אזרחים, הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני. אנחנו מאמינים שיש בשני הצדדים כוחות המסוגלים לפתוח מחדש את הדרך לשלום.


אנחנו קוראים לכל מי שתומך ברעיונות אלה להרים את קולו עכשיו, ולתמוך בחזית שלום ישראלית-פלסטינית נגד הכיבוש, למען הכרה הדדית ושלום בין שתי האומות.


כדי לקדם את שיתוף הפעולה בין כוחות השלום בשני הצדדים ומאמציהם המשותפים על בסיס יומיומי, אנחנו מקימים בזה את "קבוצת הפעולה המשותפת לשלום ישראלי-פלסטיני".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. חף הגיב:

  תפקידה של קבוצה כזו הוא חשוב- על מנת להכין את השטח ואת לבבות האנשים להסכם.

  לכן חייבים לומר דברים אמיצים לשני הצדדים:

  לצד ה"יהודי": יציאה מהשטחים, חלוקת ירושלים וביטול "חוק השבות".

  לצד ה"פלסתיני": ויתור על "זכות השיבה":

  אני לא מתכוון למובן הפילוסופי של "במסגרת המשא ומתן" ו"פיתרון צודק" וכולי. ברור שיהיו פיצויים וכו’. אבל חייבים לומר בברור ובצורה לא מעורפלת שלא יחזרו 2.5 מיליון איש לבתיהם מ- 1948.

  כל גוף "שמאל" שלא אומר זאת בברור משלה את הפליטים הפלסתינים ומטפח חלומות ומלחמות. זה כולל את חד"ש, את המפלגות הערביות ואת כל הגופים שמפחדים להתמודד עם הבעיה ולהגיד לציבור הערבי את האמת הכואבת. בנוסף אתם ממשיכים ללבות את הפחד של הציבור היהודי. פחד מהיום בו יחזרו 2.5 מיליון הפליטים לבתיהם.

  אני יודע שבכך אני דורש ויתור גדול יותר מן הפלסתינים מאשר מן ה"יהודים" אבל זה הכרח כדי להגיע לפתרון בהסכם. אני מודע לחוסר הצדק לגבי הפליטים אבל המציאות כיום מחייבת חוסר צדק כזה.

  בקיצור:
  תהיו אמיצים ותגידו שזכות השיבה לא תתממש.
  אז תזכו בהרבה פחות תמיכה אבל יתכן שתכינו את השטח לפיתרון.

 2. נעם קמינר הגיב:

  יעל שיר לכיתה אלמונית ……

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים