הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 בפברואר, 2003 66 תגובות

בעקבות אסון החללית קולומביה שבו ניספו שבעת האסטרונאוטים שהיו על סיפונה, הולך ומתפתח בישראל פולחן חדש, פולחן אילן רמון, טייס חיל האויר שנימנה עם אנשי הצוות שנהרגו בהתפוצצות המעבורת. אני קורא בעיתונים את הסופרלטיבים שמדביקים לאלוף משנה רמון, "מופת ישראלי אמיתי",  "ספור חייו של גיבור"; שומע בפליאה ברדיו על ההנחייה של שרת החינוך לימור ליבנת לבתי הספר, להקדיש את היום למחרת האסון לדמותו של הגיבור הישראלי החדש; צופה בטלוויזיה ורואה את ראשי המדינה משמיעים דברי קילוסין והדר שהופכים את רמון לכמעט אל יווני; קורא את דברי הפאר שהמפורסמים שבעיתונאי ישראל מעטרים את האיש, ומגיע למסקנה שכל אותה שטיפת מוח נועדה כנראה ליצור עבור הישראלים דגם הזדהות חדש, מעין טרומפלדור של המאה ה-21 של "טוב למות בעד ארצנו". יש לעשות אבחנה ברורה בין אילן רמון האדם, שעבור ילדיו, רעייתו, קרוביו וחבריו מהווה מותו אבידה שאין לה תחליף, לבין רמון שמנסים לעשות ממנו סמל לאומי, דגם הזדהות לנוער.

איש לא יוכל לטעון כי רמון תרם בחייו תרומה משמעותית ויחודית למדע ולתרבות הישראלית או האנושית שמצדיקה את הפיכתו לאתוס. במה היה כוחו וכשרונו? בתפקידו כטייס בחיל אויר. טייסים בצבא, אם הם טובים במיוחד, הדבר בא לידי ביטוי ביכולתם הוירטואוזית להרוג ולהרוס. ואכן, לפי כל הסימנים בדברים אלה היה רמון בעל מלאכה מעולה. הוא השתתף בהפצצת הכור בבגדד (שמול המקלסים יש גם כאלה הסבורים שהיא החישה והעמיקה את פרויקט הגרעין של עיראק), הוא השתתף במלחמה המיותרת והקשה של ישראל בלבנון בה בוצעו פשעי מלחמה לרוב, כולל הפצצות על בתי חולים, בתי ספר וקרבנותיהם היו בעיקר אוכלוסיה אזרחית. בתפקידו האחרון בחיל האויר היה אחראי על פיתוח אמצעי לחימה, שמתמקד קודם כל בשכלול הכלים והאמצעים הזורעים קטל ומוות.


בניגוד לאלפרד נובל, שחש רגשי אשמה על פיתוח אמצעי לחימה והחליט להקדיש את הונו שצבר מהמצאותיו המלחמתיות ליצירת פרסים עבור בני אדם שתרמו לתרבות, למדע, לשלום, ליצירת אנושות טובה יותר, לא נודע כי רמון עבר תפנית דומה של חרטה. במאמר מוסגר אני מביע תקווה שאולי ילדיו של רמון יעברו את התפנית וכאשר תגיע שעתם להתגייס, והכיבוש עדיין יהיה על כנו, יהיו סרבני מצפון מלאים, או לפחות סרבני כיבוש ובעלי רגישות מוסרית כמו אותו קצין מודיעין, שסרב לספק מידע לצורך פעולת הפצצה של חיל האויר בשכם, מחשש כי יפגעו אזרחים חפים מפשע.


בחירתו של רמון להיות איש צוות מעבורת חלל, היא סימן לכמה תכונות חשובות שמאפשרות לו לעמוד באימונים המפרכים לקראת הטיסה, אבל הבה לא נקפוץ מעל לטבור, כאילו המציאה ישראל את המסע אל החלל. האמריקנים בטובם הסכימו לקלוט אותו במסגרת קורס טירונות חלל.


הסיפור הזה עלה לישראל כשני מיליון דולר, והיו מספר ישראלים ששאלו, עוד בטרם יצאה הטיסה לפועל, האם זהו ביטוי לסדר עדיפויות נכון של ממשלת ישראל, כאשר העוני והרעב בחברה הישראלית הולכים ומעמיקים.


ראש הממשלה שרון הפך את רמון לנציג העם היהודי בחלל. רמון לקח את התפקיד הזה ברצינות תהומית, והלביש על הטיסה את השואה והיהדות. זה נישמע באזניי אווילי וגם פרובינציאלי. רמון על פי עדותו היה אדם חילוני, לא מקפיד על כשרות, אז מה פתאום הוא הזמין אוכל כשר, ומדוע לקח מזוזה ואצבע מכסף לקריאת התורה? זה מזכיר את הקמעות והברכות של הרב כדורי, המוכר בכינוי "זקן המקובלים". זה לא עזר בבחירות ולמרבה הצער המזוזה ושאר פריטי יהדות לא מנעו את האסון, עוד הוכחה שאלוהים לא מתחשב במי שעושים בו שימוש שלא לעניין.


אסון קולומביה חידד מחדש את הספקות בדבר הנחיצות בטיסות מאויישות לחלל. מדענים לא מעטים סבורים כי מדובר בסיכון מיותר של חיי אדם. הם טוענים כי את מרבית המידע המדעי ניתן להשיג גם בטיסות לא מאויישות. לא היה כל צורך לשלוח את רמון לחלל כדי לבצע את הניסוי הלא כל כך חשוב על סופות חול. אם כך היה קורה, רמון היה עוד בחיים, אמנם לא אליל, אלא סתם טייס מוכשר, אחד מני רבים.


אילו אני אזרח אמריקני, הייתי מצטרף לקולות הביקורת על תקציבי העתק של מיליארדי דולרים לתוכנית החלל, שעה שכדור הארץ נמצא בסכנת הרס והכחדה. את המיליארדים האלה מוטב היה להשקיע במלחמה בעוני (רק בארה"ב יש 12 מיליון ילדים שנמצאים במצב של תת תזונה ולעתים רעב ממש), בניקוי הגלובוס מרעלים כמו זיהום האויר והמים שארה"ב היא מתורמיה העיקריים, בחיסול מאגרי נשק השמדה המוני, במלחמה במחלות הממיתות מיליונים כמו האיידס, בסיוע כלכלי לעולם השלישי כדי לסגור פערים בין הצפון העשיר לדרום העני – שהוא אמצעי הרבה יותר יעיל ממלחמה לצמצום השפעות תנועות פונדמנטליסטיות כמו אל קאעידה.


חודש ינואר


ניצחונו של גוש הימין הישראלי הגזעני בבחירות האחרונות ב-28 בינואר 2003, בראש ובראשונה ניצחונו של שרון ומפלגתו הליכוד שהפכה למפלגה הגדולה בכנסת, הזכירו לי חודש ינואר אחר, ה-30 בינואר 1933, עת הזמין הנשיא הגרמני הינדנבורג את מנהיג המפלגה הגדולה ברייכסטאג הגרמני, אדולף היטלר, והטיל עליו את הרכבת הממשלה החדשה.


אני כבר שומע את זעקות הצדקנות של גזעני ישראל, החל מגזעני כהנא עבור לגזענים מהמפלגות חרות ומולדת, המשך במתנחלים הגזענים מהמפד"ל וכלה בגזעני הליכוד, ישראל בעליה, ליברמן, ש"ס וכו’ – איך אתה יכול להשוות? אם כן, אני מיד מבקש להבהיר כי איני משווה בין היטלר לשרון, שהרי שרון, עם כל אכזריותו ופשעי המלחמה הרובצים עליו, באמת טרם הגיע לשאול של היטלר, הוא (שרון) בהחלט עוד כמה קומות מעליו.


ההשוואה ההיסטורית שאני עורך, עם כל הזהירות המתבקשת, עיקרה בהלך הרוח הימני לאומני גזעני מלחמתי ששרר בחברה הגרמנית בינואר 1933, שאיפשר את השתלטות הימין הגזעני על גרמניה, שהוביל בסופו של מסלול יסורים לקריסתה. אני מוצא קווי דימיון בין הלך הרוח הגרמני לעיל להלך הרוח הימני גזעני מלחמתי ששורר בחברה הישראלית 70 שנה מאוחר יותר, בינואר 2003.


ימין לאומני גזעני מלחמתי, גדל על דשן דומה הן בגרמניה והן בישראל: השנאה לאחר, לשונה, תחושת העליונות של אתה בחרתנו, אי הכרה בזכויות הזולת כשוות לך, הרייך בן אלף השנים הניזון מדריסת השכנים שמורדים לדרגת תת אדם, ממלכת ישראל הקדושה המעוגנת בהבטחות אלוהיות בנות אלפי שנים שמתייגות את השכן הפלסטיני כעמלק שחייבים להשמידו ולהכריתו (ובמקרה "הטוב" "רק" לגרשו ולטרנספרו). תרבות הכוח והאלימות, בשתי המדינות, בה מעפיל הצבא לערך כמעט עליון, והגנרלים לקובעי מדיניות.


בגרמניה כמו בישראל הוקדש מאמץ לאומי וכלכלי אדיר לפיתוח אמצעי השמדה המוניים. גרמניה הצליחה בכימי וכמעט הגיעה לגרעיני, ישראל הצליחה יותר והיא מעצמה אטומית, ביולוגית וכימית. גרמניה לא הכירה בגבולות כוחה, תורת הגזע סיחררה עד לשכרה, וניסתה לבלוע עוד ועוד. ישראל, שיכורת כוח אף היא, סבורה בשחצנות אופיינית שאלוהים ניצב לצדה, לא מכירה בגבולות כוחה, רוצה לבלוע ולשלוט מעבר ליכולת הבליעה, מובילה את עצמה להתמוטטות ונימצאת בדרך לקריסה ואבדון.


בשבוע שעבר התקיים במכון ון ליר בירושלים ערב שהוקדש לפוליטיקה וזכרון לרגל ה-30 בינואר בגרמניה. פרופסור משה צימרמן, ראש החוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, הביא מידע שעבור מרבית המאזינים היה חדש.


בשנת 1942 כתב עיתונאי גרמני בשם זימן בעיתון של משרד התעמולה הגרמני שנקרא "השאלה היהודית" (DIE JUDEN FRAGE) מאמר שבו קבע כי מטרת הציונים בפלסטין היא לגרש את הערבים למדבר. מסקנתו היתה, כי צריך לגרש את היהודים למקומות בהם לא יפריעו לעמים אחרים.


מה שב-1942 נחשב בעולם הנאור לתעמולה אנטישמית של משרד התעמולה הנאצי, מקבל בשנת 2003 מעמד שונה לחלוטין. איזו אירוניה של ההיסטוריה היא, שכיום יש מחנה ציוני גדול, שנמצא במרכז מערכת השלטון והצבא הישראלים, בעל השפעה עצומה על הפוליטיקה הישראלית, שדורש בדיוק את מה שכתב העיתונאי זימן בעיתונו של גבלס. השר הגנרל אפי איתם מהמפד"ל דורש להעביר את הפלסטינים למדבר סיני, ומפלגות אחרות של הימין הישראלי תומכות בטרנספר ובגירוש.


עוד הוכחה כי גזענים במדינות שונות חותרים לפתרונות דומים.


הבחירות, כך אומרים, היו דמוקרטיות. אכן, מההיבט הפורמלי של בחירות רב מפלגתיות, ההליך הדמוקרטי נשמר. אבל תוצאתו מאד לא דמוקרטית. בישראל שולט היום רוב פרלמנטרי הסבור שיש לו זכות לשלול זכויות דמוקרטיות מעם אחר, לשלוט עליו ולרדות בו. הרוב הפרלמנטרי הישראלי, הוא על כן, רוב לא דמוקרטי, כי דמוקרטיה זה לא רק עניין אריתמטרי, אלא גם תכני. כפי שרוב חילוני אינו רשאי להחליט כי המיעוט הדתי יאכל חזיר, כך אין הרוב הימני רשאי להחליט כי לפלסטינים לא יהיו זכויות אדם.


הבחירות בישראל התקיימו תוך כדי הטלת מצור ועוצר וסגר על שלושה מיליון פלסטינים. הדמוקרטיה הישראלית פעלה בחסות כידוני הדיכוי הישראלי. זה בוודאי לא דמוקרטי.


תוצאות הבחירות בישראל הן ניצחון לפושעי המלחמה. הכנסת החדשה תהיה בית ועד לפושעי מלחמה. ראש וראשון להם הוא ראש הממשלה שרון שעדיין עומד ותלוי נגדו כתב אישום בבית המשפט בבלגיה בו הוא מואשם כנושא באחריות לביצוע פשעי מלחמה, השני בתור הוא חבר מפלגתו של שרון, אהוד יתום, שהודה בראיון ל"ידיעות אחרונות" ברצח שבויים פלסטינים באמצעות ריצוץ גולגולותיהם באבנים (ובעקבות זאת נפסל על ידי בג"ץ לשמש כיועץ ראש הממשלה בנושאי טרור), ולאחריו מתייצבים בשורה עשרה מתנחלים שאף הם במעמד של חשודים בפשעי מלחמה מכוח אמנת רומא של האו"ם שהחליטה על הקמת בית הדין הפלילי הבינלאומי ושנכלל בה סעיף הקובע כי ההתנחלויות הן פשע מלחמה.


עצם השתתפותם של המתנחלים בבחירות הוא סרוס הדמוקרטיה הישראלית. המתנחלים, אותם פולשים ושודדי אדמות השכן הפלסטיני שהעברתם לשטח הכבוש הינו אף הוא פשע מלחמה, מתגוררים מחוץ למדינת ישראל, ועל פי החוק השורר בישראל, אין לישראלים המתגוררים בחו"ל זכות בחירה.


בחירות ינואר 2003, הן ניצחון ציר הרשע הישראלי. שוחרי שלום וזכויות אדם צריכים להתכונן לסוף עידן הדמוקרטיה בישראל, אחת התוצאות האפשריות מהשתלטותם ההולכת וגוברת של פלנגות המתנחלים הישראליות על החיים הפוליטיים בישראל. השחיתות האוכלת בליכוד, החשדות נגד ראש הממשלה עקב הסאוב הנובע מיחסי הגומלין של הון ושלטון בצרוף השחיתות המוסרית הנובעת מהכיבוש, הם חומר דליק שיכול בהחלט לשרוף את הדמוקרטיה בישראל כמו שנשרפה מעבורת החלל קולומביה בהתחככות עם האטמוספירה.


מי שיכול, כדאי שיכין לעצמו גם פתח מילוט לחו"ל כדי להמשיך משם את המאבק עד שיופל שלטון הרשע והפשע בישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

66 תגובות

 1. שי מזרחי הגיב:

  א-
  ספירו, תתבייש. עוד לא מצאו את שרידי גופתו של רמון, וכבר אתה מקלס ומגדף אותו. תתבייש.

  ב-
  השוואות כמו שאתה עושה, מזלזלות בחומרתה של השואה ובחומרתה של תורת הגזע הנאצי ויישומה.

 2. דרור אלעד הגיב:

  לעתים אנשים שמדברים בשם הצדק המוחלט וזכויות החיים שוכחים שבמאבקם אין צורך להפיל את כולם חלל ולבוז לכל דבר – כולל זכויות המתים ומשפחותיהם. כי מי שנותן לפלסטיני ערך חיים גבוה יותר מאשר לישראלי שוכח שאדם הוא אדם. ומה עוד שספירו מכיר את האיש רק מהעיתונות לה הוא בז – כך שלהתייחס לדבריו על האיש זה בעצם ציטוט של בוז כפול.

  לפעמים לאיפוק ולאנדרסטייטמנט יש יותר כוח מאשר לשפריצים שלך ספירו.

 3. טל הגיב:

  לגבי אילן רמון, נכון שהוא היה חילוני אך היהדות
  היא גם תרבות ולא רק דת לכן אין שום צביעות בכך שלקח עמו לחלל חפצים דתיים.האם זה כל כך נורא ובלתי
  נסלח שרמון ראה את עצמו כנציג העם היהודי? או שלקח
  עמו ציור(שהיה קשור לירח אם איני טועה)של נער מתקופת השואה? רמון הוא בן לניצולי שואה ולדעתי זו
  היתה מחוה יפה ומרגשת (גם אם אני מסכימה לדברייך
  במאמר אחר שלך שלא רק היהודים סבלו בשואה)
  לפי המשפט שחתם את הסעיף אני מבינה שאלוהים הרג את
  אילן רמון או לפחות לא מנע את מותו משום שרמון עשה
  באלוהים שמוש לא לעניין .נראה שיש לך ספירו קשר ישיר
  עם אלוהים ואתה יודע את מי הוא יעניש ולמה, אכן אתה
  נמצא גבוה מעלינו האנשים הפשוטים.
  אך בכל זאת יש לי שאלה: איזה שמוש לא לעניין באלוהים עשו עשרות אלפיי התורכים והארמנים שנספו
  ברעידות אדמה? מה עשו כל האנשים שמתו במפולות שלגים,שטפונות, התפרצות הרי געש, רעידות אדמה ותאונות דרכים למינהם(רשימה חלקית ביותר) שאלוהים לא התחשב בהם ולא מנע את אסונם? לא כל האומללים הללו היו יהודים וחלק מהם היו אפילו ערבים אפילו מוסלמים??!! שהאמינו באללה אמונה זכה וטהורה.
  ייתכן שנטפלתי למשפט לא החשוב ביותר במאמרך אך משפט זה צרם לי
  בכבוד רב

 4. אמנון הגיב:

  אין בכוונתי להגיב על מאמרו הדוחה של גדעון.
  אני פונה לעורכי עתון זה : אנא מכם מחקו מאמר זה !
  לא יתכן להשוות את שרון להיטלר ובכך לגמד את השואה .
  רק מי שאבד את משפחתו בשואה עם עוד מיליון ילדים שהושמדו במשרפות יבין זאת. נכון יש פה מאבק אכזרי בן 100 שנה בין שני עמים. אין פה שום דבר המתקרב לשואה או להיטלר. את זה צריך להוריד מן המדפים.
  לטעון שהתעמולה הנאצית היתה נכונה כמוה כצידוק לשואה וכבר אני רואה את מכחישי השואה מתנפלים על מאמר זה כמוצאי שלל רב , אם יהודי כותב כך ודאי זה נכון ! אדם שהשנאה העבירה אותו על דעתו יש להעמידו במקומו וזה תפקיד עורכי העיתון.
  שרון שרת נאמנה בצבא והיה מעמודי התווך של בלימת המצרים במלחמת יום כיפור . ניתן להתוכח ולא להסכים לדעתו אולם להשוותו לנאצים שהשליטו משטר אימים ורצח ? אם גדעון ספירו שופך את ארסו באין מפריע האם זה לא חופש הגובל באנרכיה ?

 5. יוסי הגיב:

  מה רע באנרכיזם?
  אמנון, כנראה שאתה לא מבין מה זה.

 6. גדעון ספירו הגיב:

  לאמנון יש בעיות בהבנת הנקרא, וגם ליקוי בהבנה היסטורית.
  ראשית, לא זו בלבד שלא השוויתי בין שרון להיטלר, אלא טענתי במפורש שאינני משווה ביניהם. ההשוואה נעשתה לגבי הלך הרוח הימני גזעני לאומני מלחמתי ששרר בגרמניה בינואר 1933 וזה השורר בישראל בינואר 2003. להזכיר לבורים כמו אמנון, ב-1933 עוד לא היתה שואה, אבל היום אני יודעים ש-1933 הובילה אליה. אזהרה זו ראוי שנזכור כאשר אנו חוווים את ינואר 2003בישראל.
  אינני טוען שהתעמולה הנאצית היתה נכונה, כפי שמתריס כלפיי אמנון (שוב כנראה תוצאה של קואורדינציה לקוייה בין תאי המוח לעיניים). טענתי היא, כי בנקודת זמן נתונה, במאמר קונקרטי של עיתונאי גרמני בבטאון משרד התעמולה של גבלס, הוא כתב דברים שנכללים היום בהצהרות ומצעים של הימין הגזעני בישראל (ראה מקרה איתם הדורש העברת הפלסטינים למדבר סיני). זוהי, כפי שכתבתי, האירוניה של ההיסטוריה, שהפשיסטים משני העמים מאמצים אותה תורת עוועים.
  אשר לטענת אמנון כי שרון היה במלחמת יום כיפור "מעמודי התווך של בלימת המצרים", היא נתונה במחלוקת. אני מציע לאמנון לקרוא את ספרו של האלוף "ברן", ושם יקרא כי שרון הפקיר את העוצבה שלו, לא חש לעזרה, סיכן את המערכה בחצייה פזיזה של התעלה ועוד כל מיני דברים כאלה.
  ולבסוף, כמה אופייני, מאמץ אמנון את הפרקטיקה של משטרים טוטליטריים, ודורש לפסול ולצנזר רשימות שלא נראות לו. הכל כמובן בשם הפטריוטיזם, שהוא כידוע מפלטו של הנבל.

 7. גדעון ספירו הגיב:

  לטל,
  אני מודה לך ש"נטפלת" כדבריך למשפט על האלוהים, כך שאוכל להרחיב מעט.
  אינני יודע מתי אלוהים שומר על בני אדם. אבל אני יודע שמימסדים דתיים ופוליטיים עושים בדת ובאלוהים שימוש מניפולטיבי ושוטפים באמצעותם את מוחם של בני אדם.
  זה מה שקורה לצערי בישראל. אני לא צריך לספר לך על מבצע המזוזות של חסידי חב"ד, שנועד למנוע אסונות. או את דברי הרב יוסף מנהיג ש"ס, שקבע בעקבות אסונות כי הם קרו משום שלא שמרו את מצוות התורה, או את מבצעי הברכות של רבנים, מקובלים ו"גדולים בתורה" שנוטעים במאמינים תקווה ללדת בנים, או להתחתן וכך הלאה וכך הלאה. כאן לא מדובר כתות שוליות ותמהוניות, אלא במימסדים דתיים שתקעו יתדות בעיבורם של מנגנוני הכוח והשליטה בישראל, כולל בצבא, במשטרה, בממשלה, ברבנות הראשית, במועצות הדתיות, בהתנחלויות וכו’. אנו אפופים בהם מלידה עד קבר.
  למימסד הדתי יש השפעה כמעט מאגית גם על ציבור חילוני לא קטן, בין השאר בגלל המפגש בין הלאומנות החילונית לבין הקנאות הדתית. (שימי לב שמפלגת שינוי ומנהיגה הימני לפיד, מוכנים לשבת יחד עם המפד"ל). אחד מחזק את משנהו.
  כל הסיפור הזה בישראל מוצף עד מחנק בצביעות שקשה לשאתה.
  זהו ההקשר בו אני רואה את בקשתו של אילן רמון החילוני להזמין מזון כשר למעבורת, לצרף לטיסה מזוזה ואת הודעתו כי כאשר היתה החללית מעל ירושלים אמר "שמע ישראל" וגו’.
  מאחר והמניפולציה הדתית שוטפת את מוחם של האנשים בהצהרות חוזרוצת ונישנות כי הקפדה על המצוות מונעת אסונות, מצאתי לנכון להזכיר, כהערה מתריסה, כי אלוהים לא מתחשב באלה שעושים בו שימוש צבוע.
  אין לכך כל קשר למיליוני בני אדם דתיים שממשיכים להתפלל בתום לב ולסבול מידי אדם וטבע, ותוהים כנראה מדוע רשע וטוב לו וצדיק ורע לו.

 8. רלף יעקב הגיב:

  לשי מזרחי,
  אתה צריך להחליט, האם גדעון ספירו מקלס או מגדף את אילן רמון ז"ל.
  מקלס, לידיעתך, זה משבח.
  קראתי את רשימתו של ספירו, ולא מצאתי בה ולו גידוף אחד כלפי רמון. הוא מבקר את פולחן רמון בלי גידופים ובאופן ענייני ומכובד. אם אתה חולק על כך, הבה נשמע.

 9. אמנון הגיב:

  האם אני שומע פאניקה כלשהיא ? ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה . למה לקרוא לי בור וכד’
  הרי אתה תמכת בקומוניסטים ושגית אולי אתה שוגה עכשיו ? כל איש מדע ספקן בודק ומנסה לסתור תיאוריות . אתה מבקר את הדתיים , אולם הגיבן לא רואה את החטוטרת שלו . אין כל ספק שאמונותיך המוחלטות גובלות בדת . הרי עם המאמין לא ניתן להתווכח דעותיו סופיות כשם שמחלה ממארת היא סופית – שום תרופה ( מציאות ) לא תעזור לה !
  אני חוזר על פנייתי לעורכים ל"הוריד" מאמר זה החורג מתחום הטעם הטוב ומגבולות הויכוח הענייני . אגב בחלל סובבת חללית ובה 2 קוסמונאוטים רוסים ושניים אמריקאים וכל ארץ תרבותית רוצה להגיע לחלל שהוא פסגת המדע למה לזלזל בזה ?

 10. גלעד הגיב:

  אמנון, איפה הוא כתב שהוא תמך בקומוניסטים. כמה לא חכם אתה יכול להיות בפרהסיה? מה אתה רוצה ממנו? אני מאיץ בעורכי האתר להשאיר מאמר זה. הוא יותר מראוי. ותגובתך יותר ממוכיחה את טענתו.

  ראוי אמנון שתקרא את הדברים לפני שאתה כותב את מה שהתכוונת לכתוב ממילא. אתה הרי במילא תכתוב, אז מה אכפת לך לקרוא ולראות על מה אתה מגיב?

  אפשר לקחת את ההערות שלך ולהחליף אותם בכל מקום באתר ועדיין אף אחד לא יתפלא? למה לא תחפש לך אתר אחר להחצין בו את בורותך? אה? יא שטינקר.

 11. Nirit Ben-Ari הגיב:

  The death of a 48 years old, a father and a husband, is always a tragedy. But we must remember that unnecessary deaths happen everyday. In the Occupuied Territories, in the American ghetto, in AIDS-stricken Africa.

  Sending Ilan Ramon to space was troubling even before the crash, because it helped to further legitimize the Sharon’s government and the Israeli atrocities against the Palestinians. He was a war criminal, as are those who sent him on his missions and are today in power. It is shameful for our society to elevate this man to the level of a national hero rather than the people who daily promote peace, or those whose work is dedicated to the common good in fields such as science, art, philosophy, etc.

  As an Israeli woman, I am especially disturbed yet again by our society idolizing a militant, who did not contribute anything to the progress of society in science, art or thought, but rather to the destruction of life, architecture and landscape.

 12. שי מזרחי הגיב:

  לרלף יעקב-
  לידיעתך, לקלס יש שני פרושים, האחד, אמת, הוא שבח ותהילה, השני הוא לעג וחרפה.

 13. שי מזרחי הגיב:

  ועוד (לרלף יעקב), אולי לא גידף באופן ישיר, אך בהחלט תקף וביזה (קילס) אותו ואת זכרו.

 14. אני בוש ונכלם הגיב:

  ספירו אני מכיר אותך מעיתון הסטודנטים של אונ. חיפה בסוף שנות ה-60 .מה קרה לך. ירדת מהפסים. עליך להתנצל מיד בפני 6 מליוני היהודים שניספו בשואה ובפני הנצולים ובני משפחותיהם. ובפני ראש הממשלה מר אריאל שרון ובפני משפחתו של אילן רמון. המערכת צריכה לקרוא אותך לסדר ולמחוק את המאמר. אולי תקבל שעורים בדרך ארץ מאורי אבנרי ורבים וטובים שכותבים באתר חשוב זה.

 15. אחד העם הגיב:

  "אמנון" הוא ב ו ר ועם הארץ: ב"חלל" אין "חללית" עם
  "שני אמריקאיים ושני רוסים" אלא תחנת-חלל רוסית עם
  רוסי אחד ושני אמריקאיים…
  האמנון יושב 24 שעות ליד מחשב וכותב, מימין לשמאל,
  את תגובותיו המשעממות, ללא כל (!) קשר לתוכן המאמר,
  עליו הוא "מגיב" – אם צריך להוריד, הרי אלה "תגובותיו" שחייבות לרדת, כדי להעלות את רמת
  האתר, שהוא מוריד אותה בשטויותיו.

 16. שי מזרחי הגיב:

  ולא, לא היה זה ענייני כלל וודאי שלא מכובד.

 17. אמנון הגיב:

  אני שמח כי הצלחתי להרגיז כמה מהכותבים אשר כינוני בגבב קללות.
  אכן רוב מוחלט של אוכלוסיית ישראל בורים וגזעניים.
  האתר הזה נוהג בחכמה ונותן פתחון פה לכל אחד.
  על כך אני מעריך אותו מאוד למרות בורותי .התכוונתי למאמר זה בלבד , בארץ שבה לא מנגנים את ואגנר אין צורך לכתוב מאמר כזה.מי שחושב שהמאמר נכון יבושם לו , מי שרוצה לקרוא רק דברים הקרובים לדעותיו יערב לו, אולם מהשואה יש להתרחק ואפילו ברמיזות וקריצות עין .

 18. גדעון ספירו הגיב:

  לאמנון: המחלוקת בינינו ברורה, אין טעם לחזור ולדוש באותם נושאים. רק עוד הערה. מאחר ואתה חושב בצורה סטריאוטיפית,אז בכלל אינך חייב להכיר אותי בשביל לכתוב שאני תמכתי בקומוניסטים. אז תרשה לי תיקון טעות קטנה. אנא תרשום לפניך: לא תמכתי בקומוניסטים. ומעולם לא הייתי קומוניסט. תשאל את ח"כ תמר גוז’נסקי. בשעתו, בטרם קריסתה של ברה"מ, היא אפילו סברה שבכל הקשור לבריה"מ אני אנטי קומוניסט שרוקד לפי החליל של האימפריאליזם האמריקני. אז בבקשה, קצת כבוד.

  לבוש ונכלם: אם אתה מכיר אותי מימי לימודיי באוניברסיטת חיפה, בהם כיהנתי גם כעורך עיתון הסטודנטים ("פוסט מורטם" הזכור לטוב), הכיצד אתה נשאר בעילום שם? בוודאי שאין לך סיבה להישאר כזה שעה שאתה מבקר אותי, כי בכך אתה ממילא נימנה עם הרוב. והנה פלא פלאים. אני, איש המיעוט, אינני מסתתר מאחורי מסך אנונימיות, ואתה כן. ממה אתה חושש? צא מהארון. העם איתך.
  ואשר להערתך: לא זו בלבד שאינני צריך להתנצל בפני ששת המיליונים, אלא אני הוא זה ששומר על כבודם. מי שצריך להתנצל הן ממשלות ישראל לדורותיהן (וגם מוסד "יד ושם") ועוד כל מיני מוסדות רשמיים שהפכו את השואה למקור של סחיטת כספים, אשר גייסו את השואה באופן ציני להצדקת מדיניותה הגזענית והקולוניאלית של מדינת ישראל מתוך תקווה שעל ידי ניפנוף במטלית השואה הם יצליחו לסתום פיות מבקרים בעולם.
  אשר לשרון, נראה לי כי דווקא אתה ירדת מהפסים אם אתה סבור כי אנכי, שחבר באמנסטי אינטרנשיונל ובאגודה לזכויות האזרח ושותף למאבקים נגד הפרת זכויות אדם, צריך להתנצל בפני פושע מלחמה כמו שרון. מה שאני חייב לעשות בכל הקשור לשרון, הוא לפעול למען העמדתו לדין בגין ביצוע פשעי מלחמה. אם להתנצל, אזיי אני חייב לעשות זאת כלפיי קורבנותיו של שרון, לאור העובדה שטרם הצלחתי למסמר את שרון בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה.
  אשר לאילן רמון ומשפחתו, אני מציע שתקרא שוב את רשימתי, כמו גם את תגובתה של מירית בן ארי (באנגלית) ותבין כי אין מקום להתנצלות. דעתי כנראה שונה משלך. אני חושב שעמדתי בנושא ברורה ומנומקת בצורה תרבותית, ואם אתה חלוק עליי, עשה זאת לגופו של עניין.

 19. אבנר כ. הגיב:

  הימין הישראלי הוא כנראה הגוף היחידי בעולם שהלקח העיקרי שלו מהשואה הוא שגזענות, אלימות ושנאת זרים הם דברים חיוביים.

 20. אדי סער הגיב:

  כל הכבוד לגדעון. אני מזדהה עם כל מלה שלו בשני הנושאים. בעניין אילן רמון אני מצרף תגובה שכתבתי בעקבות כתבתו השמלצית של ארי שביט בעניין זה בהארץ. טוב לדעת שיש עוד אנשים שלוקחים את הדברים בפרופורציה.
  הנה מב שכתבתי:
  "אני באמת לא מבין מה שמאלציונר כמוך עושה ב"הארץ". מילא, "ידיעות", מילא "מעריב"; אבל תשפוכת שמנונית כזאת ב"הארץ"? אכן חבל על האיש וצר מאד על משפחתו העניפה אבל באותה מדה צר צר מאד על ההרוגים והפצועים הרבים בתאונות דרכים ועל בני משפחותיהם. אילן רמון, איש סימפטי וקצת… איך להגיד (לא נעים, אבל האמת צריכה להאמר)… טרחן (ראה הסידור, נס הנשיא, כוסית הקידוש וצרור המליצות הנבובות שהוא לקח איתו) נהרג בתאונה טרגית ודרמטית. אבל בסופו של דבר מדובר בתאונה, ובתאונה לא ממש בלתי צפויה לאור גילה של המעבורת והטכנולוגיה הקצת עתיקה עליו היא התבססה. מדובר גם במסע לא ממש הכרחי אם מוציאים מכלל התייחסות את צרכי יחסי הציבור של נאס"א (שעליהם התלבשו גם יחסי הציבור של אישים וגופים בארץ – חיל האויר, איתן בן אליהו, סוכנות החלל הישראלית, ערוץ 2 ועוד). יש לי כמה דוגמאות הרבה יותר מוצלחות לאישים אליהם אנו צריכים לשאת עיניים כדי להאמין שקיימת גם ישראל אחרת: אנשי אקדמיה, הוגי דעות, סופרים ומשוררים ואפילו 3-2 פוליטיקאים – אנשי מוסר והגות מקוריים ונועזים בחשיבתם. אלא שלאנשים אלה מתייחסים בדרך כלל בלעג ובבוז או בשנאה ולא כלסמלים שלאורם אנו צריכים ללכת. לאור כל אלה הפראזות והמליצות שלך נראות קצת מופרכות, מאד נפוחות ובעיקר נעדרות איזשהו סוג של פיכחון שאנו קוראי "הארץ", למדנו לצפות מעיתוננו."

 21. הבוש ונכלם הגיב:

  מר ספירו , אני מכיר אותך מאוניברסיטת חיפה כעורך העיתון(אתה לא מכיר אותי לכן שמי לצורך הענין לא חשוב) אז כמו היום לא הסכמתי עם דעותיך הפוליטיות, אך מאמריך מענינים ואני ,, מבקר באתר מידי יום וקורא את המאמרים בעיון. המאמר המדובר מענין מאד ומרגיז מאד ואיני מסכים שעל ראש הממשלה שלנו יכתבו מילים כאלה. אולם הבלתי נסבל הוא שאתה משווה את מדינת ישראל לגרמניה הנאצית ובתגובות הרבות כמעט כולם מבקרים אותך קשות על כך. כבן לניצול שואה, שעבר את שבעת מדורי הגיהנום אני מוחה בתוקף וקורה לך להתנצל ולמחוק את המאמר.

 22. דוד נ. הגיב:

  גדעון היקר, אני שותף מלא לכל שכתבת. אין ספק שאותן נימות פסיכולוגיות בנפש הקולקטיבית הגרמנית ב 1933, פועלות בקולקטיב היהודי בישראל. הגדענות, השנאה, האכזריות, הגזל, ואטימות הלב לקרבן, הנן במוקד הזהות הציונית בתקופה זו.
  איינשטיין, במכתבו לחיים וייצמן מ 1929, אמר: "אם לא נצליח לבסס שיתוף פעולה שוויוני וחוזים הוגנים עם הערבים (בפלשתינה) אזי כל שנותינו בגלות היו לשווא וכל שיבוא על ראשינו עקב כך, נהא ראויים לו."
  האלהת רמון "האסטרונאוט היהודי הגאה" של שרון, הפכה לחלק מעלה תאנה שמחפה על הקריסה המתקרבת פה. באותה נימה, גם ההתעסקות הממוקדת בעולם ביום א’ האחרון באסון המעבורת , ובישראל – במותו הטראגי של אילן, נוצלה להרס מסיבי של 22 בתים בחברון.
  מי יודע, אולי ההתרסקות מעל Palestine ב Texas של Columbia (אנלוגיה ל Wash. DC) מבשרת משהו מתחזיתו של איינשטיין?

 23. אנונימי הגיב:

  יותר מידי יהודים משווים את גרמניה הנאצית עם עם ישראל בארץ ישראל. בושה לנו כעם ובושה להורים שחינכו כך את הילדים שלהם. אני מאד מכבד את העם הערבי:הוא לא מתבטא כך נגד עמו ונגד מנהיגיו. רק בגלל אנשים כמו דוד נ.חרבו הבית ה1 וה-2 ואני מקוה שהבית ה-3 לא יחרב בגללו.

 24. טל הגיב:

  לגדעון ספירו שלום
  בטורך האחרון ערכת הקבלה,עם כל הזהירות המתבקשת אני
  יודעת, בין גרמניה הנאצית לישראל של ימינו.שכנעת
  אותי, אתה צודק לחלוטין- באמת יש קויי דמיון בין שתי המדינות ואפשר בעזרת ההגיון שלך להגיע לאנלוגיה הבאה:
  היהודים לגרמניה הנאצית הם
  מה שהפלשתינים הם לישראל של היום.
  תקן אותי אם אני טועה,המוצא שלך הוא גרמני ונראה לי שאתה מתמצא בהסטוריה יותר ממני, אולי תוכל לעזור לי.
  אם אפשר,גדעון ספירו,לקבל בבקשה רשימה של כל
  היהודים שהתפוצצו בחשמליות גרמניות ובבתי קפה ובתור של כניסה לבית אופרה או סתם ברחובות ערי גרמניה,והיה
  גם יהודי אחד שהתפוצץ במהלך טקס טוטוני שתגגו אזרחים
  גרמנים אם אני לא טועה. אפשר בבקשה לקבל בנוסף לשמותיהם של המתאבדים היהודים גם את הגיל ןהמין שלהם
  וכן כמה אזרחים גרמנים-נשים,גברים,קשישים,תינוקות,
  וילדים או חיילים כל יהודי רצח, כשתערוך את רשימת
  הקורבנות הגרמנים (וגם הלא גרמנים-אנשים חפים מפשע
  בני לאומים שונים שרק במקרה היו במקומות הפיגוע) אין
  כל צורך להפריד בין אלו בעלי השקפת העולם הנאצית
  שהיו אחראים לפשעי הרייך השלישי לבין אלו שהיו חפים
  מפשע ,הרי מה זה משנה?כולם היו ישראלים,סליחה…גרמנים.אסתפק ביהודים שהתפוצצו אחרי
  מה שלדעת ספירו הוא המקבילה הגרמנית לכיבוש הישראלי
  של 67 (רשימה של יהודים שהרגו אזרחים גרמנים לפני
  המקבילה הגרמנית לכיבוש הישראלי אנסה להשיג בפעם
  אחרת)
  בתודה מראש

 25. עמית הגיב:

  אגב, נקודה אחת במאמר של גדעון ספירו שהתעלמנו ממנה: מדוע מקבלים המתנחלים בעזה ובגדה זכות הצבעה לכנסת? הרי גם לפי החוק הישראלי, השטחים האלה הם לא חלק ממדינת ישראל. מעניין מה היה קורה אם השאלה הזו היתה עולה לדיון בבג"ץ…

 26. נעמה הגיב:

  אין ספק שהאוכלוסיה הערבית בשטחים סובלת מאד מאיתנו. מאחרי מלחמת ששת-הימים ועד פרוץ המלחמה הנוכחית הועסקו ערבים רבים מהשטחים בכל מיני ענפי תעסוקה בארץ. חלק משמעותי הועסק ע"י מעסיקים שונים בתנאי השפלה, ניצול ושכר זעום. חלק מהמעסיקים נהנה והתעשר הודות לניצול זה. רוב הישראלים סלדו מהניצול ומההתנגות הנלוזה הזו, אך מעטים יצאו נגד זה. בשנים האחרונות מתעשרים חדשים החלו להביא עובדים זרים ואותה התנהגות מכוערת חזרה על עצמה. כל אלו הוסיפו שמן למדורת האנטישמיות ובצדק.אני מוקירה אנשים מבין כותבי המאמרים באתר מענין זה, שפועלים שנים רבות נגד הניצולובעד ההגינות וההוגנות ביחסי עובד מעביד. אחד מהם הוא כותב המאמר סמרטוט אדום. אולם אנו בני דור השואה ונכדיו חיבים , חיבים וחיבים להמנע מכל השוואה ביננו לבין הנאצים הארורים. מה שמדאיג אותי זו ההשואה האיומה שעשה כותב המאמר וחלק מהמגיבים לו שמצביעם בתגובתם על שנאה עצמית איומה שגובלת במצב פסיכוטי-חולני ואני דורשת להפסיק מיד בכל השואה כזו. אם ההייתם משוחחים עם סבתא שלי שקלגסי הנאצים רצחו לנגד עיניה את בעלה וילדיה ושהועברה לאושוויץ לעבודת פרך וראתה בעיניה איך משאיות עמוסות בתינוקות ובילדים יהודים פורקות את המטען האנושי לתוך תעלות עם סולר בוער כאילו היו חול וזיפזיף–ולמה? כי הם יהודים

 27. אנונימי הגיב:

  ההתיחסות שלי ל….דוד..נ………לא זכתה לתגובה. דע לך דוד כי לא מגיעה לך כל התיחסות בגלל ההתבטאות האומללה והמכוערת שלך. אתמול הופיעה כתבה גדולה ומענינת ב"ידיעות אחרונות" על משלחת של אנשי אקדמיה ומשכילים ערבים שמתארגנת לנסוע לאושוויץ בכדי לראות וללמד ולהכיר את האסון הנורא שקרה בתקופת השואה לעם היהודי וזאת מתוך רצון להבין יותר טוב את היהודים ופחדיהםת ואולי זה יעזור בעתיד לקרב בין 2 העמים . לכן צא ולמד מהם.

 28. דוד כהן הגיב:

  "הגדה השמאלית" הוא נסיון נואש לחדש, לפחות בישראל, ודרך הרובוטים השמאלניים של ישראל, את המרקסיזם העולמי שהתחיל באותה צורה בעיקר בפאריז בגדה השמאלית ע’י לנין שבלה את גלותו שם עד שהמרקסיזם לבסוף כבש עמדה בארץ כלשהיא והתחיל שם את הבולשביזם האיום, שלא חי יותר משבעים שנה עד שהסוביטים עצמם חסלו אותו.

  מאז שחוסל במולדתו במוסקווה מנסה המרקסיזם לחזור לחיים דרך פיתוי סטודנטים באוניברסיטאות שונות בעולם, פיתוי שמתוכנן ע’י מרצים מרקסיסטים מושבעים שבעצמם הם רובוטים חסרי דעת שאינם מסוגלים לראות שהמרקסיזם פשוט לא מתאים לאף חברה בעולם. זה נגד נשמת האדם ונגד שאיפות אנוש בכלל.

  הרי אם היה המרקסיזם טוב למשהוא אז היה מתקבל על ידי חברה כלשהיא, נכון?

  אך הדרך היחידה לקיים את המרקסיזם זה בעזרת הנ.ק.וו.ד ובעזרת קומיסרים וגולגים ושאר שיטות חברתיות נחמדות כאלו שסדאם חוסיין לא היה מתבייש בהם בעצמו.

  כעת עומד האתר הזה, ""הגדה השמאלית"" לנסות לנטוע את המרקסיזם בתוך ישראל מתוך תקוה שיש כאן מספיק רובוטים חסרי דעת שיבלעו את הספור שלהם על "צדק חברתי" "אחוות עמים" ועוד שטויות כאלו.

  ובכן לידיעתך אדוני העורך:

  ליהודי ישראל יש לא רק הרבה יותר שכל מאשר אתה מיחס להם, ויראו דרכך כמו דרך זכוכית שקופה, אלא שרבים מהם כבר עברו את הנסיון המר עם סוג השלטון שאתה מטיף לו, ולא יהיו מעוינים בו.!!!

  זאת ועוד, הישראלים נמצאים תחת הרבה יותר לחץ מאשר כל אזרח אחר בעולם, ולחץ יוצר עירנות באדם, והטריק של להדליק את רגשות הישראלים שירחמו על מוחמד הקטן ויתעלמו ממשה הקטן לא יעבוד כאן כי היהודי הממוצע מזהה את מוחמד הקטן כאויבו ואת משה’לה כאחיו או בנו וזה לא יעבוד לכם כאן.

  כמובן שיש יוצא מהכלל בכל הענין הזה ואלו הם חברי קיבוצי השמאל שאין להם דאגות קיום כי הכל נתמך ע’י הקיבוץ בתנאי שהם נשארים ברפת לחלוב את הפרות.!!

  ונוער הקיבוצים מעולם אינו מורשה לחשוב באופן עצמאי ותמיד נמצא ב ""הרצאות", (קרי: שטיפת מוח) שמחזקות את הקשר הרעיוני שלו לתנועה… כלומר משאירה אותו והמוח המתוכנת שלו בקשר הדוק עם המפעיל המרקסיסטי שלו.

  הבחירות האחרונות בישראל היו צריכות להיות הודעה שאינה משתמעת לשתי פנים למי שעיניו בראשו שהמרקסיזם הישן שבמוסקווה מת אך בישראל עדיין חי, כבר לא יתקדם…. ואין לו שום עתיד… אך כנראה שהיחידים הסובלים מחוסר הגיון אינו הצבור החפשי אלא דווקא השמאל, אנשי "האליטות", שלא מצליחים לראות מה הולך בעולם ובישראל בפרט.

  מי שיודע קצת היסטוריה עולמית, ומבין את המציאות הפוליטית של החיים בימינו, יבין את מה שכתבתי.

  אלו שהם בורים בעולם המציאות כנראה שימחקו את הכתבה הזו או שישפכו עלי קיתונות של השמצות. מילא, אני כבר רגיל לכך כשאני כותב באתר הלא נכון…:-) 🙂

  דוד

  .

 29. גדעון ספירו הגיב:

  לטל שלום,
  ביקשת תשובה להערותיך, והרי היא. אני שרטטתי כמה קווי דמיון בין הלך הרוח הגזעני לאומני ששרר בינואר 1933 בגרמניה לבין זה השורר בינואר 2003 בישראל. ואילו את מבקשת זהות מוחלטת. זו לא קיימת ולכן לא אוכל לספק לך שמות של יהודים שהתפוצצו בערי גרמניה. זה במישור הפורמלי.
  במישור היותר ענייני את טועה בקונצפציה. יהודים לא התפוצצו ברחובות גרמניה ופלסטינים לא התפוצצו ברחובות ישראל, גם לא אחרי שהחל הכיבוש. הגזענות והאפלייה נגד ערבים בישראל ומשטר הכיבוש והאפרטהייד של ישראל בשטחים הכבושים החלו זמן רב לפני שפלסטינים חגרו חגורות נפץ ובאו להתאבד ברחובותינו.
  ניצחון הימין הישראלי בינואר 2003 הוא הבשלה של גזענות ואפליה מצד ישראל שנימשכת עשרות שנים, בהם כאמור, אף פלסטיני לא התפוצץ בישראל. האפלייה והגזענות נגד הפלסטינים אזרחי ישראל החלה עם הקמת המדינה ב-1948. שלטונות ישראל טבחו באוכלוסיה פלסטינית לא לוחמת במלחמת העצמאות, זה המשיך ברצח פלסטינים אזרחי ישראל, כמו טבח כפר קאסם ב-1956, לאחר מכן הרג אזרחים ישראלים ביום האדמה בימי ממשלת רבין הראשונה , ולבסוף הריגת 13 אזרחים באוקטובר 2000 על ידי שוטרי משטרת ישראל. וטרם מניתי את כל המקרים.

  פשע ההתנחלויות, שהוא פשע מלחמה, החל זמן רב לפני שפלסטיני אחד התפוצץ ברחובותינו.
  אין לי סימפטיה כלשהי לפצצות החיות הזורעות מוות ברחובותינו, אבל אין לטעות במקורן: הן מתנת המתנחלים והכיבוש לאזרחי ישראל.
  שרשרת ההתאבדויות בתוך ישראל החלה לאחר הטבח של גולדשטיין שרצח עשרות מתפללים מוסלמים במסגד מערת המכפלה. תגובת ממשלת ישראל לטבח היתה עוצר על הפלסטינים ולא על המתנחלים.

  המתאבדים הם אמצעי צבאי פרימיטיבי את מול מאגרי הנשק המתוחכם של ישראל. הטילים מונחי הלייזר שנישלחים אל מרכזי הערים הפלסטיניות, ירי הטנקים והצלפים הפילו בקרב העם הפלסטיני יותר קורבנות מאשר המתאבדים בישראל. מכר פלסטיני אמר לי פעם, כי הפלסטינים היו מעדיפים לשלוח פצצות ממסוקים אל בנייני משרד ראש הממשלה בירושלים והמטכ"ל בקריה בתל-אביב, אלא שאין להם.
  לעולם תזכרי כי יש לעם כבוש זכות להיאבק נגד הכובש, והכובש הישראלי הוא אכזר.
  הכיבוש הישראלי הוא טרור של מדינה, ושיטות המאבק של לוחמי הגרילה הפלסטינים הן טרור נגדי. אל לך להשוות את הגרילה הפלסטינית הנאבקת נגד הכובש הישראלי, עם יהודי גרמניה. אם את מתעקשת להשוות, אזיי קיים דמיון עקרוני בין מורדי גיטו ורשה או לוחמי המחתרות במלחמת העולם השנייה שנילחמו נגד הכובש הגרמני, לבין המלחמה הפלסטינית נגד הכובש והכיבוש הישראלים.

 30. נעמה הגיב:

  גדעון ספירו, בסיפא של התגובה שלך לטל אתה משווה את לוחמי הגיטאות לפדאיון הפלסטינאי הארור. ואתה ממשיך לסלף את ההיסטוריה ולפגוע בעמך(אתה יהודי-וכנראה שכחת) בצורה המכוערת ביותר. בזאת אני נודרת נדר:יותר לא אקרא את מאמריך.

 31. חגי הגיב:

  מר גדעון ספירו היקר
  צודק אתה בביקורתך על האדרת שמו של אילן רמון. כאשר כל חודש נהרגים עשרות ישראלים בתאונות דרכים ואסונות למיניהם וזה לא מזיז לאף אחד.

  למה שעשתה ישראל מ48′.
  האם אתה חושב שכל הסכסוך התחיל ב48′ מה עשו אותם יהודים מסכנים שחיו בחברון לערביי העיר. האם הם דיכאו אותם? האם הם רמסו את כבודם. מה עשו יהודיחיפה ויפו ומוצא ולוד וירושלים לערביי העיר. מה עשו יהודי הארץ לכנופיות קאוקג’י. מה הם עשו לחאג’ אמין אל חוסייני שהלך להיטלר כדי לעזור לו בפתרון הסופי. מה עשו אנשי שיירת הדסה רע למישהו שהיו צריכים להיטבח בדרך. כל מה שנעשה לערביי הארץ ע"י צה"ל אינו משתווה כקליפת השום למה שנעשה ע"י הערבים ליהודים בארץ הזו ובארצות ערב.
  ההתקפות שלוחות הרסן שלך על ראש הממשלה על רוב הציבר הישראלי הפרימיטיבי כהגדרת רבים בשמאל הישראלי חורגות כבר מכלל חופש ביטוי.
  כל פעם שימני מעיז להזכיר דמיון כלשהו שהוא רואה בין מה שנעשה ליהודים בימינו לשואה ישר מתפרצים עליו על ניסיונותיו להשוות.
  די כבר עם ניסיונותיך הסהרוריים לזרות חולצ בעיני הציבור. אותו ציבור שמתחיל להתפכח מחזיונות אוסלו. אותו ציבור שמתחיל להתפכח ממה שניסו להדביק לשרון במלחמת לבנון. מלחמה שבסופו של דבר ניצחנו בה. גירשנו את מחבלי אש"ף מלבנון. עשינו טעות לאחר מכן שלא יצאנו מיד אבל להזכירך שרון כבר לא היה שר ביטחון אז. שרון לא רצח את אנשי סברה ושתילה.
  אותו ציבור גם צריך להגיד לך ולשכמותך צאו מכאן באמת לא צריך אתכם כאן. לא צריך סרבנות, לא צריך התיפיפות והכנעה כלפי הערבים. אכן לך מכאן וחכה בחו"ל עד בוש.
  ברוך השם ציר הרשע של אוסלו כבר נפל (אני חס וחלילה לא מדבר על רבין ).

 32. א.עמנו-אל הגיב:

  למר ספירו, הסכת ושמע .אבות אבותי, ממגורשי-ספרד ,הגיעו לגרמניה בתחילת המאה ה-16. דורות של אנשי- מדע, אקדמיה, מוסיקה ובנקאות ועוד תרמו רבות להתפתחות גרמניה.ומעשיהם כתובים בהסטוריה של גרמניה. בתאריך 02/03/1933 שלושים יום לאחר עליתו של אדולף היטלר לשלטון הגיעה משפחתי לארץ ישראל. הורי הבינו שאין להם מה לחפש בגרמניה ועזבו אותה לצמיתות. כאן בארץ התגיסו לכיבוש -השממה, לסלילת כבישים וכשפרצה המלחמה לבריגדה היהודית. וכעת יושב יהודי כמוך וכותב דברי שיטנה והשמצות שלוחות-רסן על ראש הממשלה של כולנו, מר אריאל שרון, גיבור מערכות ישראל ,מלח-הארץ, שהקדיש ומקדיש את חייו לבטחון ישראל ולשלום ישראל. מי אתה. מה אתה עשית למען העם היהודי בציון ולמען המדינה שלך. איזה "קבלות" יש לך. ויותר מזה: איך אתה מעז להשוות ביננו לבין גרמניה הנאצית ??. ממרומי משרדכם אתה וחבריך שמגבים אותך ומחזקים את דבריך מה אתם עושים יותר מאשר להעביר בקורת פנאטית מלאת שנאה עצמית ? אם אנו כגרמניה הנאצית,לדעתכם, קומו ועשו סוף- סוף מעשה נבון ועזבו אותנו לנפשותינו(כמו שעשו הורי ב-1933) לכו לאן שתחפצו ורק אל תופתעו ששכנינו הערבים לא ירצו לקלוט אתכם עמם, כי הם עם עם כבוד ויודעים להעריך אנשים עם כבוד.

 33. הקורא בעיון הגיב:

  כנראה שיש אנשים שהתעיפו, או שהם לא מוצאים כח /יכולת להגיב ולהתיחס למתפלספים.

 34. ari shavit in haaretz today הגיב:

  תשעים ותשעה אחוז מהישראלים היו עם אילן רמון עד הסוף. בשבת
  האחרונה הם נצמדו אל אקרני הטלוויזיה שלהם פעורי פה ושבורי לב
  וראו את שאקרני הטלוויזיה הראו: טרגדיה אישית מחרידה וטרגדיה
  אנושית גדולה וטרגדיה לאומית סמלית. 09 שעות בלבד אחרי סיומה
  של מערכת בחירות מזוהמת ומשסעת, תשעים ותשעה אחוז מהישראלים
  התכנסו סביב מדורת כאב שבטית שאינה לוחמנית ואינה תוקפנית
  ואינה כובשת. במשך יממה ארוכה הם כאבו את כאבו של החלל ואת
  כאבה של משפחת החלל ואת כאב עצמם.
  ואולם, אחוז אחד מהישראלים לא יכול היה לשאת זאת. אחוז אחד
  מהישראלים לא יכול היה להביא את עצמו להשתתף בחוויית כאב
  ישראלית משותפת. על כן אותו אחוז עיווה את פניו ואמר פוי,
  פטריוטיות. על כן אותו אחוז עיקם את חוטמו ואמר שמאלץ דביק.
  ומה לנו הרגשנות הקבוצתית הזאת. מה לנו ההזדהות ההמונית עם
  גיבור שאינו נער פלשתינאי ואינו היסטוריון פוסט ציוני.
  אילן רמון לא היה מתנחל. הוא גם לא היה ש"ס. לכאורה הוא גילם
  רבים מהערכים שהנאורות הישראלית חפצה להפיץ: קידמה ומדע
  והגינות וגלובליזציה ורדיפת שלום. ואולם, בעבור אחוז אחד
  מהישראלים עצם העובדה שאילן רמון חי כחול-לבן הפכה אותו לבלתי
  ראוי. עצם העובדה שאילן רמון נהרג כחול-לבן הפכה את זכרו לדבר
  מה שאינו לגמרי רצוי. ובלוטות הארס מיד נכנסו לפעולה. החומצה
  המאכלת של סרקאזם הותזה. המאיון האחד של ישראלים אניני טעם
  יצא שוב להתקפה.

  בכל אירוע רגשי קולקטיווי יש מרכיבים של קיטש. הן ברגעים של
  גאווה לאומית והן ברגעים של אבל לאומי, הגלישה אל מעבר לגבול
  הטעם הטוב היא חלק מהעניין. כך אחרי רצח קנדי וכך אחרי רצח
  רבין. כך בטקסי השלום וכך בנפילת התאומים. כך גם בהתרסקות
  הקולומביה. ואולם, ביסודו של דבר, חברה שאינה מסוגלת לעבור
  תהליך רגשי משותף היא חברה נכה. חברה שאין לה סמלים וגיבורים
  וערכים מוסכמים היא חברה שאינה בת-קיימא.

  על אחת כמה וכמה חברת מהגרים דמוקרטית. כפי שהאמריקאים מבינים
  היטב, חברת מהגרים דמוקרטית אינה יכולה להתקיים מבלי שתישען
  על שני יסודות חזקים: מצד אחד יש לה צורך מתמשך לעסוק בבניית
  עצמה ובגיבוש זהותה ומצד שני היא חייבת לעסוק באופן מתמיד
  בביקורת עצמית. מצד אחד יש בה כמיהה לחזור ולשנן את סיפור
  המשמעות המאגד אותה, ומצד שני היא חייבת לחשוד תמיד באלה
  המנסים לנצלו לרעה. על כן, אם היא פועלת נכון, היא מוצאת את
  עצמה מתלכדת סביב זכרם של גיבורי חלל מתים באותו יום עצמו שבו
  היא חוקרת באגרסיוויות את המערכת הממסדית אשר אולי אחראית
  למותם.

  תשעים ותשעה אחוז מהישראלים מבינים באופן אינטואיטיווי את
  הכפילות הזאת. הם חיים יום-יום את הממלכתי והאנרכי, הקבוצתי
  והיחידני, הציוני והציני. ללא כל קושי הם חשים תחושת שייכות
  עמוקה לעמם בה בשעה שהם מבקרים קשות את שלטונם. ללא כל קושי
  הם אוהבים את מדינתם גם כשהם בזים לממשלתם.

  לא כך האחוז הישראלי האחר. שכן האחוז האחר, הרואה את עצמו
  מופקד על הקידמה, מזהה בטעות דמוקרטיה עם התנשאות, ליברליות
  עם ניכור, נאורות עם חתרנות. האחוז האחר, הרואה את עצמו מופקד
  על הטעם הטוב, הוא כל כולו תיאוריה וביקורת. כל כולו פירוק.
  וכפי שעמוס עוז תיאר זאת לא פעם, המאיון הרדיקלי הזה מתהלך
  כשחרבו הפוסט מודרנית שלופה, מחפש פרות קדושות. אבל מכיוון
  שלא נותרה בארץ אף לא פרה קדושה אחת לרפואה, הוא חוזר אל
  הפרות הקדושות השחוטות ושב ושוחט אותן. וחוזר ושוחט חוזר
  ושוחט עד זרא. מבצע בפרות האומללות שוב ושוב וידוא הריגה.

  מדוע נמחץ השמאל בבחירות 3002? בגלל האחוז האחד. בגלל המאיון
  העליון של הרדיקליות הישראלית. כי הסנטימנט המוצדק של התנגדות
  לכיבוש נהפך אצל המאיון הזה לסנטימנט בלתי מוצדק של התנכרות
  לקיום. ומכיוון שהמאיון המסוים הזה, שאיבד את יכולתו לחוש
  כחול-לבן, איבד בעיני הציבור הישראלי את הסמכות המוסרית
  להוביל אותו. מכיוון שבגלל המאיון האחד הזה, השמאל הישראלי
  איננו נתפש עוד כשמאל- הארי-טרומן אלא כשמאל-אדוארד-סעיד.

  לפני ישראל עומדת היום שורה של משימות דחופות: לעמוד במלחמה,
  לשקם את הכלכלה, לצאת אל המרחב המדיני. ואולם משימה דחופה לא
  פחות היא להתחיל את השמאל מחדש. לשקם מן היסוד תרבות
  אידיאולוגית שלמה שהכזיבה. לקומם מהריסות ציוויליזציה פוליטית
  שלמה שקרסה. את המשימה הזאת אי אפשר יהיה לבצע אם המאיון
  הרדיקלי לא יחזור להרגיש חלק מהחברה הזאת ומהמקום הזה. את
  המשימה הזאת אי אפשר יהיה לבצע אם המאיון הרדיקלי לא ימיר
  ניכור באמפתיה, סלידה באחווה, התנשאות בשייכות.

 35. סתם ג’נג’י הגיב:

  ספירו היקר מה קרה לך? אתה לא בארץ? יש כאן עשרות תגובות למאמר שלך ורובן תוקפות ,זועפות וכועסות . ואתה קום עתה וענה להם כפי לשונך החדה כתער.

 36. טל הגיב:

  לגדעון ספירו שלום,
  להזכירך,אתה הוא זה שהתחיל עם השוואה היסטורית בין
  ישראל לגרמניה הנאצית אז לשם מה הטפת המוסר הזאת
  על שהעזתי להשוות בין הפלשתינים ליהודי גרמניה?
  למה לך מותר להשוות בין כובשים ולי אסור להשוות בין
  קורבנות?
  לא ביקשתי ליצור זהות מוחלטת אלא בדיוק להיפך-ביקשתי
  להדגיש את השוני בין מצבם של הישראלים למצבם של הנאצים למרות מספר קווי הדימיון שמצאת(ואגב אם רוצים
  מאוד,אפשר למצוא בכל חברה ובכל מדינה בפרט מדינה הנתונה במלחמה,משהו שמזכיר את הנאציזם) ומיותר לציין שכל
  אותם יהודים מתאבדים לא היו ולא ניבראו.
  המילחמה המחרידה בינינו לבין הפלשתינים (והעולם הערבי-מוסלמי)היא על אדמה,איזה סיכסוך היה בין הנאצים לבין יהודי אירופה,הצוענים, חולי הרוח וכו’?
  הנאציזם הוא תופעה חד פעמית בהיסטוריה האנושית,תופעה חסרת תקדים ברישעותה ובאכזריותה ואילו מלחמות על אדמה היו וישנם בשפע וגם מלחמות דת.הרי רק מהמאה העשרים אפשר היה לדלות שפע של מלחמות וסיכסוכים(שבחלק מהם עם כבש עם אחר)שמזכירים הרבה יותר את הקונפליקט הישראלי-פלשתיני מאשר הנאציזם.למה אתה ואינטלקטואלים ארופאים בין היתר כשבאים ובצדק לבקר את ישראל ישר קופצים להשוואות שונות ומשונות בין המדיניות הישראלית,היהדות
  והציונות לבין הנאציזם?(כמו הסופר הפורטוגזי חתן פרס נובל שקבע שג’נין היא אוושויץ)הרי מדובר באנשים משכילים ואינטילגנטים. מדוע בהתיחסותם לסיכסוכים שונים בין עמים ומדינות הם יודעים לישמור על פרופורציות וכשזה מגיע לישראל דעתם מישתבשת לחלוטין? אולי יש בזה הנאה מיוחדת "להכניס" ליהודים שמעיקים על מצפון העולם ושרואים עצמם יותר מוסריים מכולם. יכולת לעשות השוואה יותר מתונה אבל בחרת באופציה הנאצית כי ידעת טוב מאוד שזה יוציא את הישראלים מדעתם ושלוותם (לראיה מספר התגובות שקיבל המאמר הזה)
  והערה אחת לסיום בקשר למאמר של העיתונאי זימן בדיעבד מסתבר ש"מקומות בהם לא יפריעו לעמים אחרים" לא היו מדבר סיני או סהרה גם לא לפלנד או אלסקה אלא אוושויץ,דכאו, סוביבור,חלמנו ומיידאנק .האם בכל זאת ייתכן שגזענים מסויימים יותר גרועים מאחרים?

 37. גדעון ספירו הגיב:

  לג’ינג’י:
  אני עדיין בארץ. אם תעלה מעט למעלה אזיי תראה שכבר עניתי למספר מגיבים. אולי אפילו הפרזתי בכמות התגובות. בלתי אפשרי לענות לכל אחד, ואינני יודע אם זה רצוי. מדור התגובות נועד בעיקרו של דבר לקוראים.
  אולם כדי לא לאכזב אותך, אוסיף מספר הערות.

  טענה שאני מורגל לה, וחוזרת גם כאן, היא "מה עשית למען המדינה?" כאילו זה משמש ככרטיס כניסה שמקנה לי זכות דיבור.
  זה בכלל לא חשוב מה עשיתי למען המדינה, מה עוד ויש תפישות שונות למושג זה. אני חושב שסרבני הגיוס והכיבוש עושים למען המדינה, מוטב לומר למען החברה, יותר מכל מלהגי הימין, מכל חברי הממשלה, אלופי הצבא וחברי הכנסת.
  הבה נניח שלא עשיתי כלום למען המדינה כפי שאנשי הימין מבינים זאת. שתיתי בירה כל החיים, שיחקתי שש בש ועישנתי גראס. או לחילופין, שהיתי כל החיים בישיבה במאה שערים ושיננתי כל היום פסוקי גמרא. ואולי טיילתי בעולם ולא שמתי קצוץ על המדינה. נו אז מה? בכל זאת צריך להתייחס לטענות המועלות ברשימותיי, שהרי יש עוד אנשים שסבורים כמוני והם כן "עשו למען המדינה". הם היו בשר תותחים במלחמות מיותרות, והגיעו לאותן דעות שאני הגעתי אליהן. אין מנוס. צריך להתווכח עם התוכן בלי קשר לשאלה ששאל פעם פטריוט ישראלי ונוכל ידוע בשם פלאטו שרון: "מה עשית למען מדינה?"

  טענה אחרת שאני רגיל לשמוע, ומועלית גם כאן: מדוע אתה בישראל? צא מכאן, שחרר אותנו מנוכחותך, לך לגרמניה, או לאמריקה, או לך אל הערבים וכיוצא באלה עצות נפלאות. כל זה לא לעניין. שהרי בעידן האינטרנט אני יכול לכתוב אותם דברים מירושלים, מלונדון, ניו יורק או ברלין. בלחיצת כפתור אחת ואני בתוך האתר מכל מקום בעולם. אז מה זה חשוב איפה אני בוחר לחיות? צריך להתייחס לטענות ולא למקום מגוריו של הטוען. דרך אגב, אני בשמחה רבה אעזוב את המדינה. אני רק מחכה ששר הפנים יענה לבקשתי וישחרר אותי מהאזרחות הישראלית.

  לעניין ההשוואה עם גרמניה הנאצית. יש בנושא זה שתי גירסאות. האחת, ניקרא גירסת יד ושם וממשלת ישראל לפיה אי אפשר להשוות שום דבר שמרחש כאן לגרמניה הנאצית. נקודה. ויש גירסה אחרת, שאקרא לה גירסת שוחרי זכויות האדם (לא כולם) שאני שוןתף לה, שאומרת כך: מה שהתרחש בגרמניה הנאצית, לא קרה בפלנטה אחרת, אלא כאן, על כדור הארץ. גרמניה הנאצית הוא תוצאה של התפתחויות פוליטיות שחשוב ללמוד אותן. היא תמרור האזהרה המלמד אותנו לאן מתגלגלת חברה שחרטה על דגלה את הגזענות ושסברה כי הכוח יענה את הכל. אני חושב שדווקא משום שיהודים היו בין הסובלים מהגזענות, יש להציב בפני החברה הישראלית את תמרור האזהרה כאשר אף היא לוקה בגזענות ובפולחן הכוח. אני לא צריך לחכות עד שיבנו כאן כבשנים כדי לראות את קווי הדמיון בין שתי החברות בטרם הקמת הכבשנים. בין 1933 ל-1939 לא היו מחנות השמדה.לכן יש מקום להשוואות ממוקדות. אחרת לא נלמד כלום מההיסטוריה.

  למאמרו של ארי שביט ב"הארץ": התיאוריה שהוא מנסה להציג כאילו "מפלת השמאל" היא בגלל מה שהוא מכנה המאיון העליון של השמאל הרדיקלי, הוא במחילה מכבודו הבלים גמורים. הוא מתכוון לאנשים כמוני, ואני יכול רק לומר שהלוואי והיתה לי ולחבריי באותו מאיון השפעה כה מהממת. אין לי די מקום לנתח את כל הסיבות לתוצאות הבחירות, אולם השמאל המעט יותר שמאלי לא נחל מפלה. מפלגת העבודה איננה שמאל, בשנתיים האחרונות היתה הפילגש של שרון, ומי שיקרא את מצעה של מרצ יבחין מיד כי חלקים ניכרים של מצעה אינו שמאל, (תמיכה ללא סייג בצבא למשל),ובהתאם גם כמה ממנהיגיה.
  ארי שביט, מופיע אמנם בציבור כאיש שמאל, אבל הוא חצה זה מכבר את הקווים. בעבודתו העיתונאית מילא במקרים רבים את תפקיד השרת השמאלי של הימין, מעין גוי של שבת שמאלי עבור הימין הישראלי. הוא עשה יחסי ציבור מצויינים למנהיגי ימין רבים, ביניהם נתניהו ושרון, ובכך תרם לניצחון הימין יותר מכל אנשי
  "המאיון השמאלי הרדיקלי".

 38. אלרט אינגבלט הגיב:

  מספר יהודים משכילים, שלא כאן המקום לנקוב בשמם,עשו השוואה בין ישראל לגרמניה הנאצית.לא רק שמבחינה עובדתית ההשוואה אינה נכונה וכל היסטוריון היה פוסל אותה, אלא שהיועץ המשפטי לממשלה צריך לתת דעתו לענין . גם לקרוא לגיבור מערכות ישראל בשם פושע מלחמה ( כפי שהופיע במאמר ובחלק מהתגובות ) גם זה מצריך בדיקה משפטית .

 39. אחד העם הגיב:

  נכון, היועץ המשפטי חייב לפעול, בסדר כרונולוגי:
  תחילה, להעמיד לדין את הנואמים על המרפסת בירושלים,
  עם סמלים נאציים לידם (הם "לא ראו" אצטט את אחד
  הנואמים: אריאל שרון…) – ההקדמה לרצח יצחק רבין
  ב1995 .

 40. נטע הגיב:

  גדעון, אמנם כבר ענית והגבת בהרחבה כמה פעמים אבל אני חייבת לשאול משהו. אני מסכימה עם רוב דעותיך למעט כמה הבדלים סמנטיים אבל השאלה שלי היא עקרונית – כתבת שאתה מחכה ששר הפנים יפטור אותך מן האזרחות הישראלית, האם אין מפלט למי שרואה את מולדתו מתדרדרת לתהומות של גזענות ופשעי מלחמה מלבד הגלות? האם אין זו מחובתנו המוסרית להשאר כאן ולהמשיך להתריע בשער? אם כבר נעשתה ההקבלה לגרמניה – במה הועילו הגולים ממנה למניעת השואה שהתרחשה בה?

 41. גדעון ספירו הגיב:

  לנטע,
  מדובר כמובן קודם כל בהכרעה אישית. לא כל אחד מוכן להיקבר תחת מפולות מדינתו.
  הגולים הגרמנים, בכך שהצילו את עצמם, דבר לא פעוט ערך, המשיכו לשאת בגלותם קול של גרמניה אחרת, ולאחר תבוסת גרמניה נימנו כמה מהם עם בוניה של גרמניה הפוסט נאצית.
  יש היום בחו"ל לא מעט גולים ישראלים, שממשיכים להיאבק נגד מדיניות ישראל ממקום גלותם, ובכך הם ממלאים תפקיד חשוב.
  מי שמעריך כי ישראל צועדת להתאבדות, והוא חפץ חיים, מדוע שישאר ברכבת המות, אם יש לו אופצייה אחרת?

 42. לגדעון ספירו הגיב:

  אשא עיני אל ההרים מאין יבוא עזרי, עזרי מאת אדני עושה שמים וארץ. הודו לאדני כי טוב כי לעולם חסדו. אל תירא עבדי יעקב הן חלמת חלום. גדעון הנכבד אנו מבינים שמשפחתך ילידת גרמניה/ אוסטריה והם בודאי סיפרו לך ו/או קראת שהנאצים חיפשו יהודים עד דור חמישי וההמשך ידוע. מכאן שיהודי נשאר יהודי ולא אוהבים אותנו, לפיכך עדיף להשאר במדינה שבה יש לך כח ,ידע ויכולת להגן על עצמך. ומאחר ומנהיגי המדינה עושים למען: שנית מצדה לא תיפול ומאחר ואנו יודעים שהעולם יודע ששנית לא נלך כצאן לטבח כי אם ינסו לעשות לנו את זה גם להם יש ממה לחשוש ולפחד. אזי מר ספירו אולי כדאי בכל -אופן להשאר בארץ המובטחת.

 43. הקשת הדיקטטורית האשכנזית הגיב:

  אם אילן רמון ז"ל היה מזרחי ספירו לא היה
  מעיז להגיד "רמון על פי עדותו היה אדם
  חילוני, לא מקפיד על כשרות, אז מה פתאום…?"
  כי למזרחים מותר למשל ללכת בשבת בבוקר לבית
  כנסת ואחר כך למשחק כדורגל ושום ספירו לא
  יעליב אותם וירמוז שהם צבועים. אם אסטרונאוט
  יהודי-מזרחי חילוני היה נוהג כמו רמון, ספירו
  לא היה מוציא מילה רעה מהפה (או מהמקלדת) וגם
  לא אם היה מדובר באסטרונאוט ערבי חילוני.
  רמון לא יותר צבוע מהאינטלקטואלים המזרחים
  החילונים והפמיניסטיות המזרחיות החילוניות
  שהצביעו לשס, למרות שזאת תנועה חרדית קיצונית
  ושובינסטית.

 44. עוד דוגמאות טובות הגיב:

  המגיב/ה: א.עמנו-אל
  למר ספירו, הסכת ושמע .אבות אבותי, ממגורשי-ספרד ,הגיעו לגרמניה בתחילת המאה ה-16. דורות של אנשי- מדע, אקדמיה, מוסיקה ובנקאות ועוד תרמו רבות להתפתחות גרמניה.ומעשיהם כתובים בהסטוריה של גרמניה. בתאריך 02/03/1933 שלושים יום לאחר עליתו של אדולף היטלר לשלטון הגיעה משפחתי לארץ ישראל. הורי הבינו שאין להם מה לחפש בגרמניה ועזבו אותה לצמיתות. כאן בארץ התגיסו לכיבוש -השממה, לסלילת כבישים וכשפרצה המלחמה לבריגדה היהודית. וכעת יושב יהודי כמוך וכותב דברי שיטנה והשמצות שלוחות-רסן על ראש הממשלה של כולנו, מר אריאל שרון, גיבור מערכות ישראל ,מלח-הארץ, שהקדיש ומקדיש את חייו לבטחון ישראל ולשלום ישראל. מי אתה. מה אתה עשית למען העם היהודי בציון ולמען המדינה שלך. איזה "קבלות" יש לך. ויותר מזה: איך אתה מעז להשוות ביננו לבין גרמניה הנאצית ??. ממרומי משרדכם אתה וחבריך שמגבים אותך ומחזקים את דבריך מה אתם עושים יותר מאשר להעביר בקורת פנאטית מלאת שנאה עצמית ? אם אנו כגרמניה הנאצית,לדעתכם, קומו ועשו סוף- סוף מעשה נבון ועזבו אותנו לנפשותינו(כמו שעשו הורי ב-1933) לכו לאן שתחפצו ורק אל תופתעו ששכנינו הערבים לא ירצו לקלוט אתכם עמם, כי הם עם עם כבוד ויודעים להעריך אנשים עם כבוד.

 45. גאולה- זה ממש מרתיח את הדם! הגיב:

  בעקבות התגובה שלך נכנסתי לכתבה ולתגובות וזה ממש מרתיח את הדם. אני שואלת איך נותנים במדינה שלנו לפרסם כזו כתבה וכאלו תגובות, ממש מרתיח את הדם

 46. שני הגיב:

  לשני המגיבים האחרונים.

  נ א צ י ם – היו אנשים רעים לפני שהשמידו יהודים צוענים וקומוניסטים. הבנתם. כן. כבר אז ב-33 הם היו רעים. זכרו זאת.

  עכשיו למה שהשמאל ילך מפה. הוא מבקר כדי שלא יגיע מצב בו הימין הישראלי יתנהג כמו בגרמניה. לא יגרש ולא יטרנספר ולא יטבח ולא יהרוג סתם. ומה לעשות ובינתיים המציאות הולכת לכיוון של הסלמה ולא רגיעה. וליבוי האש אינו מגיע רק מצד הפלסטינים.

  אז תניחו לנו עם הצדקנות שלכם. לרוב היהודים יש עבר של גירושים וטווחים ושואות. גם לשמאלנים. השאלה הגדולה היא איזו מסקנות כל יהודי מסיק ממה שעברו אבותיו.

  אני מסיקה ששלום עדיף על כיבוש. ושבינתיים היהודים מתנהגים כמו כובשים כבר 36 שנה. אני אבל יודעת ש-40 שנה זה מספר מהותי ביהדות. ולכן בשנת 2007 ייגמר הכיבוש. תזכרו שקראתם את זה פה. אך ייגמר? כמו במדבר – בעונש מאלוהים – ליהודים.

 47. יוסי ברלינר הגיב:

  לא נמאס קצת מההשוואות לנאצים? לאווירה בגרמניה? וכו’? זה מעיק משעמם לא נכון ולא חכם. הרי אנחנו מגדלים כאן טיפוס חדש של לאומנות ורשע. למה אתה חייב להתלות באילנות אחרים?
  עצם ההשוואה מבחינת שווה בתוחשה וכו’ עוד עלול לגרום לי לחשוב שאכן היית שם ב 1933 וחווית על בשרך. כל כך הרבה השתנה מאז. כל כך הרבה אי דמיון קיים בין השניים. מה, הנאצים קבעו רף ועכשיו כדי להוכיח כמה אנחנו מרושע הכיבוש כמה גזענות יש בחלק מחוקי המדינה וכו’ וכו’ אתה מוכרח להשתמש בטרמינולוגיה מופרכת כל כך? אין שום קשר בין דניאלה וייס למגדה גבלס. דניאלה וייס מייצגת במעשיה ובהתבטאויותיה מתחם אחר של קנאות וגזענות ושנאה. הניחו לנאצים להרקב בקברם. יש לנו מספיק בעיות על הראש.

  לגבי אילן רמון… נו טוף. יש לך כנראה חולשה לגברים כוחניים בחברה הישראלית. בעיני הדבר המשמעותי ביותר ומעורר החלחלה ביותר הוא פולחן המת. הפיכת מותו לקדוש. שאר הביקורת העיניינית שלך על השקעת משאבים בתוכניות חלל רלוונטית לחלוטין.

  שבת שלום לך.

  יוסי

 48. חללית ושמה תשוקה הגיב:

  טוב, עכשיו ראיתי את הרשימה הלא חדשה הזו על אילן רמון. אפשר לראות בו ובכל האירוע התמוה הזה את הסמל ליחסי ישראל ארצות הברית בשני העשורים האחרונים. אילן רמון השתתף בהפצצת הכור העירקי, המבצע הראשון שישראל ניהלה כשכיר חרב לכוחות השמרנים האמריקאים שתכננו כבר אז את כיבוש עירק והסדר החדש במזה"ת בו הם ישלטו בבארות הנפט. אילן רמון המשיך לפרוייקט הבא שבו משמשת ישראל כקבלן משנה לעבודות מלוכלכות עבור נאס"א, ובעיקר כשפני ניסיון לפרוייקט היותר מטופש מכיבוש עירק והוא כיבוש המאדים. מה שקרה לרמון קורה לכולנו, התפוצצות מרהיבה בתוך החללית בדרך לכיבוש הכלום הנכסף. הסמלים שלקח איתו רמון בחללית מסמלים את הטפשות של העם יהודי בציון שנכנס ל"טרמפ" המפוקפק הזה, מתוך ליקוק לפריץ, התבטלות, שוחד כסף, ואבדן כל זכר למוסר ואתיקה. אילן רמון הוא הסמל לסטיה מן הדרך ותוצאותיה הרות הגורל. ובאמת, כדרכם של גיבורים בטרגדיה יוונית או מרטירים, ההליכה העיוורת אל הסוף הידוע מראש היא הרואית, ותמימה במובן מסויים.

 49. עולה מרוסיה הגיב:

  אני פגשתי כמה מתנחלים והם לא כאלה גזעניים כמו שכתוב במאמר. ואולי אפשר להבין אותם בהתחשב בכך שארגוני טרור פלאסטיניים שיגרו ומשגרים עליהם מאות ואלפי פצצות מרגמה וטילים. הם לא רוצים גם כן לרצוח את כל הפלאסטיניים.
  אולי תדברו איתם לפני שאתם מחליטים מה הם חושבים לפי מה שנוח לכם.

 50. עולה הגיב:

  אני פגשתי כמה רוסים אז חלק היו קומוניסטים וחלק אנטי.
  אז עם מי לדבר לפני שמחליטים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים