הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בפברואר, 2003 18 תגובות

כהמשך למאמרו של ב’ מיכאל בידיעות אחרונות בשבוע שעבר על "הקלגסית הקטנה", ועם הרבה כאב בלב אני מצרף תמונה שצילמתי: חייל משמר הגבול מצווה על עובר אורח פלסטיני במזרח ירושלים לפעור את פיו למספר שניות ולסגור אותו למספר שניות. כך עשרות פעמים במשך דקות ארוכות… העיתונאי אדם ברוך העיר שהוא בטח חיפש לו אבנים בפה, שהוא מתכוון לזרוק…

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. חף הגיב:

  סבי שהיה מוצב בירושלים ב-1948 זוכר משאיות עמוסות בפלסטינים שנוסעות אל (מה שהיה אז) הגבול עם ירדן. הפלסטינים היו חייבים להחזיק את ידיהם למעלה במשך כל הנסיעה. באותו הזמן סבי (שהגיע מגרמניה שנים ספורות לפני כן) אמר שזה מזכיר לו את הנאצים.

  2003 ותמונות כאלו ממשיכות להיות חלק מן ההוויה של הצבא הישראלי.

 2. בוש ונכלם הגיב:

  חודש מילואים בשכם ישנו לך את הדיעה, ידידי הצפונבוני המפונק . האם עשית מילואים כאלה בכלל.?

 3. נתן הגיב:

  "מליציות מזוינות" הוא השם הנכון למה שמכונה בטעות צה"ל.

 4. ציוני הגיב:

  נתן -הדרך פתוחה לפניך הצטרף לצד הצודק .

 5. למונית פלמונית הגיב:

  נתן ו(אנטי-) ציוני, לכם לא מתאים מילואים בשכם אלא החתונה שהיתה באילת.

 6. שיר אשיר בגשם הגיב:

  הכיבוש משחית אוצנו. כוח בכלל משחית, וכוח כיבוש משחית עוד יותר. ראיתי את זה בכל תקופות השירות שלי בשטחים בסדיר ובמילואים. הפתרון היחיד הוא הפסקת הכיבוש. לכן יש להעביר את כל ערביי השטחים לעבר הירדן המזרחי והשאירם שם לנפשם.או שאולי "זכויות" בנו של המלך הירדני הקטן- העריצונון- על המדינה הפלסטינאית הנכונה (גם מבחינה דמוגרפית) עולה על זכותו של העם היהודי על מולדתו.

 7. לנתן היקר והגאה הגיב:

  מזלך שאתה חי במדינה ציונית עם צבא כזה. לא צריך הרבה דמיון מה היו עושים לך השכנים היקרים שלנו על התבטאות כזו. אגב, אם תמשיך להתבטא כך יש סיכוי שלא יפרסמו את זה.

 8. טליה הגיב:

  למה יש לי הרגשה שאנשי ימין היו רוצים שיתייחסו אליהם כמו במדינות השכנות. אחרת אני לא מצליחה להבין למה זה אחד הטיעונים השכיחים שלהם.

  פה זה לא סוריה ומותר לבקר את הצבא ואת משרד הביטחון המחזיקים ב-30 אחוז מתקציב המדינה. יותר מכל המדינות השכנות שלנו באחוזים ובוודאי במספרים נומינליים.

  אז איך זה שאין למשרד הביטחון מבקר חיצוני. למה מותר לקחת לזקנים את הגימלאות שלהם ולנו אין מושג מה קורה עם הכסף שבביטחון.

  ככה זה במדינת צבא שאנשי ימין מעריצים את הכוח שלו ונותנים לו לשלוט בלי ביקורת ומשיכים לאיים שלו היינו במדינה שכנה לא היה ניתן להתבטא כך.

  משום מה הם לא מביאים לדוגמה תהליכים דמוקרטיים בעולם.

  לי זה נראה מוזר.

 9. אכפת לי הגיב:

  מה אתם אומרים על מעצמת – העל : הריפובליקה האיסלאמית הבלגית. העולם לא שכח את המלך המשת"פ הנאצי , בודואן מלך הבלגים. ואת מה שעשו הבלגים לשחורים במושבות הבלגיות באפריקה בשנות ה-50
  וה-60 אותם צריך כבר למעלה מ-60 שנה לשפוט על פשעי מלחמה. בלגיה איסלאמית שונאת יהודים והעולם שותק וגם ישראלים יפי -נפש מחרישים.

 10. נילי גרוס הגיב:

  צילומים וכתבות מהסוג הזה גורמים ממש לבחילה פיזית. הם מעוררים אסוציאציה קשה של זמן ומקום אחר בעבר לא מאוד רחוק. שכרון הכוח שבני אדם מתמכרים אליו הוא מהמסוכנים שיש. לא בחנתי עצמי בזמן אמת, אבל הדבר החשוב הוא בהחלט להתערב ככל האפשר כדי לעצור את הביזיון וההשפלה בו במקום. לפחות שהמושפלים יראו שיש גם אנשים אחרים. אסור לאבד צלם אנוש ואסור להסב את המבט ולהמשיך הלאה מפחד וחשש.
  מי ייתן והמצב הזה ייפתר בקרוב.

 11. דוני הגיב:

  כאשר פרופ’ לייבוביץ טבע את המונח "יודו-נאצים", ההתנהגות הישראלית-יהודית בשטחים לא היתה אפילו חלקיק ממה שהיא עכשיו.

  כרגיל, צדק השועל החכם ולא ידע אפילו עד כמה…

 12. לסיליה הגיב:

  אם כך, פעולות כמו בתמונה למה הן מושוות? נאצי זה קשה מדי ולא ראוי. מה אפשר לומר על התעללות סתם כגון זו? מה אפשר לומר?

 13. סיליה הגיב:

  אבי עבר את כל מוראות השואה אבד אישה וילדים, הורים ושמונה אחים ואחיות, והגבר המוצק בגובה 1.89 השתחרר בחודש מאי 1945 במשקל של 34 ק"ג. אני גדלתי על סיפור חייו מ1941 עד 05.1945. אני יודעת מה זה נאצי. אני יודעת מה עבר בעלי באינתיפאדה הראשונה ואיך מותר היה לו להגיב, ובאיזה סכנת נפ]שות נמצאים החילים כיום, ומה מותר להם לעשות. ויכול לבוא יהודי/ה משכיל/ה ולהשוות בין חיל יהודי לקלגס נאצי ועוד לקבל חיזוקים מיהודים אחרים. והציבור הישראלי צריך לקרוא את זה ולשתוק? אחת מ-2 או שהנ"ל לא בריאים בנפשם או שהחינוך בבית ,בבית הספר, בתנועת הנוער וכו היה דפוק לחלוטין. אבקש את תגובתך

 14. לסיליה הגיב:

  איני משווה לנאצים. ולידיעתך קלגס אינו נאצי. נאצי הוא קלגס.

  קלגס נזכרת בספרות הקדומה ככינוי לחייל הרומאי, ואנו משתמשים בה עכשיו לכל חייל שחצן, אכזר וכובש.

  רבותינו אמרו: "אל תיראו מפני… ושפעת קלגסין" (משנה סוטה ח’ א). אין ידוע מוצא המילה הזאת. יש סוברים שהיא המילה היוונית קלגטרוס היינו "מעלה
  רעש", וזהו כינויו של החייל המרעיש בשעת ההתקפה.

  אחרים סוברים שהמילה קלגס נגזרה מהמילה הרומית קליגס ופירושה מגפים קצרים שחייל היה נוהג לנעול.

  ובכל מקרה, נאצים החיילים הישראלים הם לא. אבל הנאצים ב-33 לא היו נאצים. ובאיזה כינוי היית מכנה אותם אז? נכון. נאצים. אם כך, החברה שלנו עושים מעשים שאם לא נתריע עליהם ונזהיר לבל נגיע למצב של כיבוש חסר מעצורים – עוד נגיע חס וחלילה להתנהגותם של הגרמנים הארורים.

  לא לתת לאשה בהריון לעבור במחסום ולראות אותה מפילה בשל כך. נכון אין לזה שום קשר לתאי גזים. אז מה.

  להעמיד אדם כמו בתמונה. נכון אין לזה קשר למיון שמאלה וימינה. אז מה.

  צריך להזהיר את היהודים הטובים. צריך להזהיר.

 15. שי מזרחי הגיב:

  כרגיל, כאשר מישהו מעז ומנסה להשוות, או מעז להעלות במוחו אסוציאציות לנוכח מעשי צה"ל וחייליו בשטחים, לבין הנאצים, מיד תוקפים אותו על ההשוואה ובכך מנסים להשתיק את הביקורת. ההשוואה לנאצים היא קשה מדי, לא במקומה בכלל ולא חכמה, אבל חיילי צה"ל, חלקם, הם בהחלט ילדים-קלגסים קטנים, מלאי תחושת-כוח ועוצמה ללא-גבולות. (שחלקם גם אוחזים בדיעות ימניות- ג’ינגואיסטיות ואכן מיישמים אותן בשטחים טוב מאוד, ואני לא מתכוון לכיבוש שמשחית, אלא לדיעות מהבית).
  סיליה, איך מותר לחייל להגיב, ואיך בדיוק הצעיר הערבי האומלל סיכן את חייו? מה, הוא רצה לבדוק אם יש לו סכינים בפה, ולא שיניים?

 16. לתגובתם של דוני ושל שי מזרחי / סיליה הגיב:

  תודה על התיחסותכם. ההבהרות שלכם מובנות ומשפיעות 1000 מונים מהתגובות הקודמות. כיבוש הוא דבר משחית ויש כאלה ששכרון הכח מעביר אותם על דעתם וגורם למעשים שלא יעשו. רוב רובם של החילים מבצעים את מעשיהם מתוך אין ברירה ורובם ככולם היו מעדיפים להשתייך לצה"ל במשמעות של צבא שוויצרי או שבדי. אבל מה לעשות ואנו במזה"ת . רוב העם היהודי והעם הערבי חפצים בשלום ובגבול כמו בין שבדיה לנורבגיה . אבל המצב שונה. הדמוקרטיה הישראלית מוקפת במשטרים טוטאליטריים ובמשטרים איסלאמיים קיצונים שגם העולם המערבי הבחין בסכנה הגדולה שבקיומם. ממשלת ברק הושיטה להם יד אמיתית לשלום והם בתמורה רוצחים נשים ,ילדים ותינוקות. הם מתנהגים כמו נאצים . אבל ציר הרשע יטופל בשעות הקרובות. ומי יודע אולי סוף סוף יניחו לעמי האיזור לחיות כמו בשבדיה.

 17. שקר וכזב!!! הגיב:

  קודם כל זה שוטרת כפי שניתן לראות בברור מהתמונה ולא חייל כפי שצוין בכתבה, זה דבר ראשון, דבר שני, זה נראה יותר שהוא צועק עליה מאשר הדבר המגוחך שהכתב הזכיר בכתבה!

 18. תגובה לדוני הגיב:

  "כאשר פרופ’ לייבוביץ טבע את המונח "יודו-נאצים"….
  ומי אמר שהמונח שהוא טבע הוא מונח עם אחיזה במציאות?
  המונח היה מופרך אז וכך גם היום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים