הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בפברואר, 2003 6 תגובות

עיתוני סוף השבוע הבטיחו לנו שבמקרה מלחמה יעמוד לרשותנו לא רק מרגיע לאומי שיגיד לנו מתי לשתות כוס מים, כי אם גם מסביר לאומי שיגיד לנו מה אנחנו צריכים לדעת וילמד אותנו מה אנחנו צריכים לחשוב. ושני  תפקידים אלה נתונים כבר מראש, מהיום, מאתמול, בידיו של איש אחד, איש אשכולות נודע, האלוף גלעד, ראש המודיעין. בטלוויזיה הראו לנו את הבונקר התת-קרקעי שממנו תצא הבשורה האחידה, וממנו ינפיק לנו מנגנון "הסברה" משומן את "המסר האחיד" שיועבר בכל כלי התקשורת, הכתובים והאלקטרוניים, ומן הסתם ידאג לכך שכל מסר אחר לא יגיע אלינו.

מעניין אפוא לעמוד קצת על אישיותו של אותו "מנפיק-מסרים" מחיל המודיעין. אני לא מתכוון להבעת הזחיחות החייכנית השרויה על פניו כמו מסיכה בכל פעם שהמצלמה נחה עליו. ממה הוא מבסוט כל-כך? אני מתכוון לתוכן ה"מסר" שכבר הספיק להרעיף עלינו בשבוע שעבר.


ובכן, כך אמר האלוף החייכן (שמתם לב אגב, כמה הוא דומה לעוד בעל "מסר אחיד", הלא הוא הכמעט-שר לפיד?) בראיון שנערך עמו בשבוע שעבר, עדיין מחוץ לבונקר: מלחמת עיראק פרוץ תפרוץ, וזה יהיה נס גדול שיקרה לנו.


האם קראתי נכון? נס? לא פחות ולא יותר? נס?!


עד היום סברתי שצבא מתבסס על צבירת עוצמה, על סגל פיקוד מיומן, על אימונים קפדניים ומשמעת מבצעית ועל תכנון נכון של המהלכים האסטרטגיים והטקטיים. יש אומרים שגם לרוחם של החיילים – התלויה כמובן בתחושתם שהמלחמה שבה הם מתבקשים לסכן את חייהם ואולי גם להקריבם, נעשית על עצם הקיום ובשירותו של עניין צודק ולא לשם דיכוי של עם אחר – יש תפקיד. אבל לנס? מי יכול לסמוך על צבא שמסתמך על נסים?


הנס שייך לעולם המיסטיקה, לא לעולם השיקולים הצבאיים. בכנסייה הקתולית קיים כלל שאין מכריזים על אדם כקדוש, אלא אם כן ביצע בחייו לפחות נס "מוכח" אחד. אם תפרוץ מלחמת עיראק, כפי שמבטיח לנו האלוף גלעד, והיא אכן תביא ל"נס", כבר יהיו לו נתוני פתיחה טובים להיות מוכרז לקדוש נוצרי.


יש לנו יכולת


בסוף השבוע יצא "ידיעות אחרונות" בכותרת של שתי שורות לרוחב  העמוד הראשון הכפול של יום ו’ ובה התבשרנו כך – "הרמטכ"ל: יש לנו יכולת לתגובה קשה בעיראק".


לרגע חשבתי שכבר מותר לספר שיש לישראל פצצות גרעיניות ולהביא את הדברים לא מפי "מקורות זרים" כי אם ישר מפי הסוס, כמו שאומרים באנגלית, מפי הרמטכ"ל. אבל כשפתחתי את "התוספת האדומה" ראיתי שהרמטכ"ל עושה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב: לדבר בלי לומר שום דבר חדש. הוא אפילו השתמש – שכה אחיה! – במלים "סבירות נמוכה". דבריו מנומרים בביטויים כגון "נחכה ונראה", "תשאל את מי שצריך להחליט" ו"בבוא העת נקיים את הדיון" (במקרה זה בתשובה לשאלה אם קיימת "אופציה ישראלית לתגובה אגרסיבית בעיראק"). לא ממש "חדשות".


הרמטכ"ל לא אשם. שואלים אותו והוא עונה או לא עונה. אבל לידיעות היה דרוש בדחיפות "סקופ בלעדי" והרמטכ"ל עזר לו לייצר מראית עין שיש לו.


מפקדים שמדברים


האם שמעתם בטלוויזיה איך סגן אלוף אחד בחברון אומר משהו שמשתמע ממנו שאמנם האוכלוסיה האזרחית בעיר סובלת, אבל זה לא במקרה, מפני שאנחנו רוצים להפעיל עליה לחץ שתקיא מתוכה את הטרוריסטים. האם לא קוראים לדבר הזה בשם "עונש קולקטיבי?" ובדברים כאלה, אגב, לא מטפל בית הדין הבינלאומי בהאג?


והאם שמעתם את המפקד ההוא של צה"ל שלא הצלחתי להבחין מהי דרגתו אומר בטלוויזיה: "אנחנו ננהיג בעיר סדר חדש?" מישהו זוכר מי היה הראשון שהשתמש במונח הנלבב הזה? על הקיר, אגב, היה גראפיטי: "לשרוף את כל הערבים". ואני לא אחראי לאסוציאציות שזה מעורר.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  הגבן לא רואה את החטוטרת של עצמו . בנושא המסר האחיד , גם עיתון זה נושא מסר אחיד האם זה לא לגיטימי . עיין בבקשה בפורום של גלי צהל ניתן להביע שם כל דעה כמו בעיתון זה , אז מה רע בזה .

 2. רמטכ"ל בובה הגיב:

  כמי שממונה על מחלקת הנסים בצה"ל (סודי ביותר, הס פן תעיר) הריני להגיב בחומרה על גילויו של סוד המדינה השמור היטב בדבר קיומה של מחלקתי. עד עתה הסתתרתי בין ראשי התיבות בספר הטלפונים הצהל"י בין בה"ד 12 לבה"ד 12.31 אולם כעת נחשפתי ועלי לומר את האמת המזעזעת- אני תכננתי הכל! מלחמת המפרץ, והכל, ובכלל !למי שיש בעיה- נא לפנות אלי בצינורות ה"מקובלים".(נא לא לפנות לכדורי, אני לא מצליח להבין כלום ממנו).עמוד נוח.

 3. נטע הגיב:

  קשה להאמין אבל אנחנו חיים במדינה שבה האזרח מן השורה מאמין שמלחמה זה דבר טוב וחיובי. האמונה הזו חזקה עוד יותר כשמדובר במלחמה בעירק – ישנם אנשים רבים שמאמינים באמת ובתמים שרק טוב יצמח לנו מן הקטל האמריקאי המתוכנן בעירק (כאמור – נס). ובכן, מעבר לעובדה שבמלחמה נהרגים המוני בני אדם (במקרה של ארה"ב ועירק מדובר באלפי אזרחים עירקים חפים מפשע שעומדים לשלם בחייהם על רודנותו של מנהיגם) מלחמה היא הטלת גורל, אף אחד, לא ג’ורג’ בוש, ולא האלוף גלעד אינו יכול לצפות את התוצאות ארוכות הטווח של המתקפה הזו וקל וחומר לשלוט בהן. האם באמת חבית אבק השריפה של אזורנו היא משהו שהיינו רוצים להסתכן בו ברולטה מלחמתית? מילא להיות ששים אלי קרב, אבל לפחות שיהיה הפיכחון להודות בכך שאין לנו שום שליטה על התוצאות שעשויות להיות באותה מידה הרות אסון.

 4. יעקב אייגס הגיב:

  תפסיקו להרעיל

 5. חף הגיב:

  תעמולה ממוסדת ושליטה חזקה על מחשבות האזרחים ע"י מנגנונים כאלו ואחרים היא פסולה. חבל שעולם שמתיימר להיות ליברלי- מאמץ צורת חשיבה ופעולה קומוניסטית.

  ליעקב אייגס:
  אם יש לך מידע לגבי הרעלת האוכלוסיה הכבושה עליך לפנות לרשויות ולא לכתוב זאת כלאחר יד.

 6. דוד שחם הגיב:

  האלמוני החותם בשם ציוני באמת אינו מבין – או שהוא מעמיד פנים שאינו מבין – את ההבדל בין מסר אחיד מסוג אחד למסר אחיד מסוג אחר. כל גוף (פוליטי או חברתי) מסגל לעצמו מסר אחיד ופועל להחדרתו ולהפצתו, המדינה הדמוקרטית מאפשרת למסרים של הגופים השונים הפועלים בתוכה (מפלגות, ארגונים, מועדונים, עיתונים) לפעול בחופשיות. מדינה, אם היא מנסה לכפות על תושביה מסר אחיד, קוראים לה מדינה פשיסטית. ועל כך התרעתי. נכון "הגדה השמאלית" יש לה מסר אחיד והיא משתדלת להפיצו בציבור.זו דרכה של דמוקרטיה, שמסרים שונים מתרוצצים ונאבקים בה על תשומת לבו של הקהל. אבל אם המדינה מנסה להשליט מסר אחיד ולסתום את פיות בעלי המסרים האחרים – אנחנו יודעים איזו מין מדינה היא זו.אז אל תדבר איתנו על חטוטרות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים