הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בפברואר, 2003 14 תגובות

בקניון גני אביב בלוד הסתובבה לה אשה עם בתה הקטנה כששתיהן בעירום מלא. בידיעה העיתונאית נכתב כי שוטרים "השתלטו" על האם, הובילו אותה בכוח לביתה להתלבש, לקחו ממנה את הבת ומסרו אותה לגורמי רווחה, והיא נשלחה לבית החולים באר-יעקב לבדיקה פסיכיאטרית. הידיעה הזו אופיינית לחברה כוחנית ושמרנית. קודם כל, מדוע צריכים שוטרים "להשתלט" על אשה שלא גרמה נזק לאיש, לא תקפה אף אחד, אלא הלכה לה בנינוחות בקניון בלבוש על פי טעמה, שהוא חוסר לבוש. כפי שמותר לבני אדם להתלבש בכל מיני דברי לבוש יוצאי דופן שמושכים תשומת לב, כך מותר להם לדעתי לעשות אותו הדבר אם אינם רוצים להתלבש. מדוע זה בכלל עניין של המשטרה "להשתלט" עליו?

הבה נניח לרגע כי הליכה בעירום מלא טורדת את מנוחתם של כמה שומרי מוסר. אז מדוע, אחרי שהאם נלקחה לביתה והתלבשה, היא נשלחה לבדיקה פסיכיאטרית? היכן קלטה החברה הישראלית את הקלות הבלתי נסבלת הזו לשלוח אנשים לבתי חולים פסיכיאטרים? ומדוע נלקחה ממנה בתה? הרי איש לא טען שהבת מוזנחת, או האם לא מטפלת בה כהלכה, או שהאם נהגה בה באלימות, או שהיא סבלה מתת תזונה. היא בסך הכל הלכה עם הבת בערום – זה הכל.


רק כאן בישראל המושגים עומדים על הראש. אשה ישראלית הלובשת מדים, חמושה בנשק, מטרטרת בני אדם במחסומים, מוכנה להרוג ילדים מטעם צבא הכיבוש, אשה כזאת, המקבלת מהמדינה סמכות לרצוח ברשיון, ובלבד שתהיה לה כומתה ירוקה או שחורה או אדומה על הראש, נחשבת כאן "נורמלית" ותקנית. אבל אם תזרוק את המדים, תשבור את הרובה, תשרוף את הכומתה ותלך ערום בקניון – המשטרה "תשתלט" עליה ותשלח אותה לבדיקה פסיכיאטרית. המדינה משתגעת.


שקרנים


יעקב נאמן, מי שהיה שר האוצר, אמר בכנס "ראשי המשק" (ביטוי שמשתמשים בו כל אימת שכמה בעלי הון ומנכ"לים מתכנסים לסוף שבוע דשן במלון 5 כוכבים) באילת כי הממשלה הסתירה מהציבור את האמת על המצב הכלכלי הקשה בשל הבחירות.


עם חלוף הבחירות עולה תמונה קשה של תקציב שכבר בעת אישורו, בדצמבר 2002, ידעו מתכנניו כי הוא לא רלבנטי. עתה מכינים את הציבור לגזירות כלכליות נוספות. קצת מצחיק לשמוע מנציג בעלי ההון יעקב נאמן טענות על "אי אמירת אמת" מפי האוצר. אפשר לחשוב כי שעה שהוא כיהן כשר האוצר, סיפר לציבור רק את האמת. גם הצעותיו אופייניות למי שליבו גס במיעוטי היכולת. הוא מציע לפגוע בדמי האבטלה, וכמובן להמשיך בהפרטה של חברות ממשלתיות.


הפולחן הזה של הפרטה, טרם נס לחו, אף על פי שכלכלית הוא לא הוכיח את עצמו. מצבו של בנק הפועלים לאחר ההפרטה הרבה יותר גרוע מאשר לפניו. המפעלים הכימיים בחיפה, אותם קיבל בחצי חינם חברו המיליונר של שרון, אריה גנגר, מהווים היום סכנה סביבתית הרבה יותר גדולה מאשר לפני שעברו לרשותו.


יעקב נאמן, ידיד המתנחלים, לא מציע להפסיק את העברת המיליארדים להתנחלויות, או להקטין את ההשקעה בצבא הכיבוש, או להפסיק את סלילת כבישי האפרטהייד בשטחים הכבושים שנועדו למתנחלים בלבד, ושאין לעם ישראל כל צורך בהם. הוא מוכן לגרור את ישראל לפשיטת רגל ובלבד שהכיבוש יימשך והמובטלים לא יקבלו דמי אבטלה.


אז במה הוא שונה משר האוצר וראש הממשלה הנוכחיים? גם הוא מרמה את הציבור כאשר הוא מוכר לו את האשליה כי אפשר להמריא כלכלית בלי הסכם שלום עם הפלסטינים והנהגתם הנבחרת, שכיום עומד בראשה הנשיא ערפאת.


בכנס באילת אמר פרופ’ איתן גלבוע כי ישראל נמצאת בתהליך דה-לגיטימציה באירופה, והביא כדוגמא את הצהרת שר החוץ הבלגי, לואי מרשל, לפיה הציונות הפכה לבעיה המרכזית של המזרח התיכון.


צודק שר החוץ הבלגי. הציונות בנוסח שרון-איתם-יעלון-לוינגר היא בבחינת קטר קטלני שמושך את הרכבת הישראלית והמזרח תיכונית אל התהום, וככל שנקדים להיפטר ממנה, כן ייטב. כל עוד הציונות הזו מושלת בכיפה, גם המצב הכלכלי לא ימריא אל על. יעקב נאמן וחבריו "ראשי המשק", לא יסבלו כל כך, כי הם כבר דאגו לעצמם בהפקדות מט"ח בחו"ל. אבל  רוב  העם, שהצביע בעד תלייניו, יאכל את החרא, ויאשים את ערפאת. עם חכם? עם מסכן.


בוש ושרון בלחץ – אולי תימנע המלחמה


בישראל משמיעים הרמקולים של הממשלה ושרתיהם בתקשורת את המנגינה: "את המלחמה הזו אי אפשר למנוע". באירופה טרם נכנעו. יש ניסיונות של גרמניה וצרפת להציג למועצת הביטחון אלטרנטיבה לפיה יימשך מהלך פירוק נישקה הלא קונבנציונלי של עירק, בלי להזדקק למלחמה.


הנשיא בוש מנסה בכל כוחו למחוץ את סכנת השלום. בשביל מה העביר את הארמדה הענקית למזרח התיכון? צריך לרוקן את מלאי התחמושת ולהניע שוב את גלגלי הייצור של תעשיית המלחמה. האם המלחמה תסתיים כטיול קליל שתוצאותיו מובטחות מראש? אין חברת ביטוח שתוציא על כך פוליסה. הסתבכות בנוסח וייטנאם אינה בלתי אפשרית. כאשר שלחה ארה"ב את צבאה לוייטנאם היא לא תכננה את ההסתבכות. ושם, את זה מנסים להשכיח, השתמשה ארה"ב בנשק כימי, הרבה לפני סדאם חוסיין, שתוצאותיו הקטלניות ניכרות עד היום בלידתם של ילדים פגועים.


המלחמה בעירק יכולה להתפתח לשואה אקולוגית (אם למשל יבעירו את שדות הנפט הענקיים), שלא לדבר על האפשרות המזוויעה של שימוש בנשק אטומי שהנשיא בוש כבר רמז עליו – "אם עירק תשתמש בנשק כימי או ביולוגי".


בינתיים התפרסם ראיון עם פרופ’ מרטין ון קרפלד, מומחה להיסטוריה צבאית המלמד באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטאות באירופה, בו הוא מזהיר מפני ישראל כמדינה מטורפת, המחזיקה במאות טילים גרעיניים היכולים להגיע לכל בירות אירופה. הוא קבע כי מדיניותו של שרון היא בעלת היבטים שואתיים, לפיהם הוא מחכה להזדמנות לגרוש המוני של הפלסטינים, ואם העולם יפריע, ישראל מסוגלת להוריד את העולם שאולה יחד איתה על ידי הפצצה גרעינית של כל בירות אירופה.


פרופ’ ון קרפלד מצטט את משה דיין שאמר פעם שרצוי לראות בישראל "כלב שוטה" המסוגל למעשים מטורפים, ובחסות החשש ממעשי טירוף ישראליים, לאפשר לה לבצע פשעי מלחמה.


ון קרפלד חוזר על האזהרות שמתנגדי הנשק הגרעיני בישראל, כולל כמובן כותב שורות אלה, משדרים לעולם כבר שנים: הסכנה הגדולה אינה עירק, שיכולתה הלא-קונבנציונלית מדולדלת עד לא קיימת, אלא ישראל הימנית והפונדמנטליסטית בעלת מאות פצצות האטום, ומחסנים מלאים של נשק ביולוגי וכימי.


מאות הטונות של ביוב שישראל מזרימה עכשיו לים התיכון, ותוך כדי כך מחסלת ומשמידה את החיים בים, הם ביטוי סמלי ליכולת הישראלית להשמיד את כדור הארץ יחד עמה, בבחינת תמות נפשי וכו’. ישראל היא היום שור מועד עם מעט מאד ריסונים. במקום לטפל בה בעדיפות ראשונה למען הצלת האנושות, מתעסקים בסכנה שולית.


דרך אגב, האם זה מקרה שהסבא של הנשיא ג’ורג’ ו. בוש, פרסקוט בוש,  סחר עם הנאצים עוד ב-1942, כאשר יהודים, צוענים, ליברלים והומוסקסואלים הובלו למשרפות? הסבא עזר למכונת המלחמה הנאצית, האבא עזר למכונת המלחמה העירקית, והבן עוזר למכונת המלחמה הישראלית. איזו חד גדיא מעניינת. כל שלוש המכונות פעלו ופועלות בשירות העריצות ופשעי המלחמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. רון וידמר הגיב:

  גדעון,כבוגר בית הספר לעיתונאות על שם יוליוס שטרייכר אפשר לשאול אותך איך נירשמים אליו ומה שכר
  הלימוד?

 2. ג’וש בריינר הגיב:

  לכבוד גדעון ספירו,
  שלום רב

  גדעון ידידי היקר. תמיד הנעים לי לקרוא את מאמרייך המעולים הכתובים בטוב טעם, ללא התחנפויות לשום גורם וללא סייגים. דברייך, גם הפעם כתובים ע"פ יושר מצפונך הידוע לרבים.

  לפני כשנה פגשתי אותך אישית. אולי אתה לא זוכר זאת אולם אני זוכר טוב היטב. היה זה בהפגנה קטנה של שלום עכשיו מול ביתו של רה"מ אריראל שרון. הופתעתי, כאדם שהגיע למקום כסקרן בלבד, לגלות במקום את

  ההפגנה של שלום עכשיו כאשר במדרכה ממול עמדו אנשי הליכוד. למרות שהייתה זו הפגנה של כ-50 איש אנציח אותה בזכרוני כהפגנה הראשונה בה הייתי שותף. הופתעתי עוד יותר כאשר ראיתי אותך במקום. היית עם בתך. ניגשתי אלייך והצגתי את עצמי כנער דתי בעל כיפה הקורא בקביעות את מאמרייך. אתה מצדך נתקפתה בהתהלבות מה למראה הנער הדתי השמאלני העומד מולך ונגררנו לשיחה קצרה.

  כיום החרטה היחידה שלי היא שלא ביקשתי ממך את כתובתך על מנת לשמור איתך על קשר, לדון איתך בנושאים מסוימים, שכן הייתי שמח לעשות זאת הן דרך אי-מיילים או דרך הדואר הכתוב.
  ישנם פעמים רבות, גדעון, בהם אני רואה את דברייך עם הסתייגויות מצידי, אולם הדבר היחיד שאני רואה בך כמורה רוח הוא באמינותך לדרכך, לדרך השלום והאחווה, לדרך השקט והשלווה, לדרך המאבק דרך העיתונות הכתובה (בימי "זה הזמן" שלצערי אינך כותב בו יותר), בדרך העיתונות האלקטרונית, נאמנות ללא מעצורים בתקשורת האלקטרונית, בדרך של עמידה על עקרונותייך, כל אלו הם בעצם, דרך המלך.

  גדעון, אני יודע שאין זה המקום, פה בגדה השמאלית. אודה לעורכי האתר אם יעבירו לך את המכתב בדרך זו או אחרת.

  המשך בדרכך גדעון, כי ככל שהזמן עובר מסתבר לנו שזוהי הדרך היחידה

  בברכת הצלחה וברגשי תמיכה

  יהושע בריינר

 3. רון הגיב:

  גדעון שכחת לכתוב שהישראלים אשמים בחור באוזון,
  בכריתת יערות הגשם בברזיל, בצ’רנוביל, בהכחדת הדודו…

 4. ששון-תפוח הגיב:

  גדעון-עזוב אותך משטויות!!!בוא אלנו ל"תפוח"ותיישב עימנו את ארץ ישראל האמיתית!!!

 5. אבי הגיב:

  רעיון לא רע…. להשמיד את אירופה אם ינסו להשמיד אותנו….רעיון לא רע…. לא רע בכלל….למרות שאני הייתי מוסיף במקרה הזה גם את הפלסטינאים, הלובים, המצרים, הירדנים, הסורים, הלבנונים, העירקים והאיראנים בחבילה. או במלים אחרות – כמו שאמר ראש ממשלה קטן ומשופם בזמנו (בציטוט חופשי)- לא יהיה עוד עם שיהרוג יהודים בגז וישאר לספר על זה.

 6. ניר אורן הגיב:

  ברשותך אני אתחיל בביקורת השלילית ואסיים בחיובית.

  חלקים 2,3

  ההתיחסות היא בעקבות קריאת המאמר, אבל נוגעת גם ואולי יותר למאמרים קודמים, על היחס האמביולנטי לשרון אל מול השליטים הערביים.

  אני לא מבין למה יש אנשים מסויימים שהרצון לאובר-שמאלניות ערערה את שכלם הישר וזה גורם לכך שבנשימה אמת הם מכפישים ופוסלים את שרון (בצדק או שלא) אבל את ערפאת או סדאם הם מקבלים.

  אני מאמין שאיש שמאל צריך לנקוט גזירה שווה ולהכיר בעובדה שערפאת גרוע בהרבה משרון כשליט דיקטטור. אם הייתי צריך לבחור בין שניהם ברור שהייתי מעדיף את שרון.

  אם בישראל כל נושא זכויות האדם לקוי מאוד, ברשות הפלסטינאית הוא כמעט לא קיים , לא לגבי מיעוטים פוליטים ולא לגבי מיעוטים אחרים כמו הומוסקסואלים שנרצחים שם. גם ערביי ישראל רובם מעדיפים את מרותה של מדינת ישראל המפלה, הגזענית והמתנשאת, על פני שלטון הרשות שהוא גרוע יותר והיה כזה עוד לפני שהחלה האינתיפדה.

  חלק 2:

  אני לא מסכים עם הקביעה שלך לגבי נושא ההפרטה. אני מאמין בהתייעלות, בפחות מנגנוני בירוקרטיה ופחות משרות של "עציצים". ברור שצריך לדאוג למובטלים ולשאר המוחלשים בחברה כדי שכל אדם יוכל לחיות בכבוד וברווחה, אבל אני חושב שהדרך הנכונה ביותר היא ליצור משרות יצרניות ולעודד יזמים ועצמאיים. הם אלה שישלמו משכורות לא הממשלה ולא הביטוח הלאומי.

  חלק 1:

  אהבתי בחלק זה את הסגנון של הביקורתיות שלך שהיא משוללת ממשקעים של "חינוך חברתי". מה "טוב" ומה "רע" אלו הגדרות של החברה, המצאות אנושיות ולא בהכרח צריך לקבל את זה כמובן מאליו, הלואי והחברה הייתה ע-ד כ-ד-י כ-ך פתוחה כדי לקבל אנשים כאלה בעיין לא ביקורתית ולא עויינת. עניין אותי לחשוב אל ההקבלה שעשית, שמעוררת תהיות על טיבה של החברה האנושית בכל מה שנוגע להגדרת הטוב והרע.

  כמו כן תהיתי עד כמה אנחנו יכולים לחשוב חשיבה עצמאית ולבטא אותה. האם עיתון יומי היה מפרסם דעה כמו זו שהבאת בחלק 1 ?

  _________________

  ניר אורן

  nir-vana.com

 7. גדעון ספירו הגיב:

  ליהושע בריינר שלומות,
  חן חן על מכתבך. אתה יכול לכתוב לי לת"ד 7323 ירושלים.

 8. א. אלרט הגיב:

  לבדיקה כזו עם אישפוז (בחליפה המתאימה) זקוקים כל אלו שמנצלים את בנינו ובנותינו שעובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה אצל מעסיקים שונים בתנאי ניצול ועבדות תמורת שכר עלוב. בנותי, אמהות לילדים רכים, חיבות לעבוד 12-14 שעות ברצף 4 ימים מעל 65 שעות עבודה שבועיות תמורת שכר של 5000 שח . והמעבידים מתעשרים וצוחקים. בושה לממשלה שמעודדת את זה וכמו שכתוב בספרי הנביאים:ובימים ההן אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה.

 9. שמואל ברונר הגיב:

  לגדעון שלום, קראתי בעניין רב את תגובתך ביחס "להשתלטות" המשטרה על אם ובתה אשר הסתובבו עירומות בקניון. מילותיך חיממו את ליבי, ואני כמובן מסכים עם כל מילה. כל הכבוד

 10. יעקב הגיב:

  גדעון ספירו הנכבד,
  קראתי את טורך באתר אחר ושם נכלל קטע שהושמט בגדה השמאלית. מדוע? מה קרה? האם יש לך הסבר? להלן הקטע:

  ____________________

  לא להתגייס – למען החוסן הרוחני והגופני

  ביום שבת האחרון השתתפתי בהפגנת תנועת "יש גבול" שהתקיימה על ההר הצופה אליי כלא 6 בהבעת הזדהות ותמיכה באסירי המצפון, סרבני הגיוס והכיבוש, שאינם מוכנים להיות חלק מצבא ההתבהמות ופשעי המלחמה בשטחים הכבושים הנושא את השם "צה’ל".
  במודעת "יש גבול" שהתפרסמה ("הארץ" יום שישי 7 בפברואר) תחת הכותרת "הבחירות עברו וההתנגדות נמשכת" נקראים החיילות והחיילים לסרב להשתתף בפעולות לא מוסריות ולא חוקיות כי:
  "ירי לעבר לא חמושים ולעבר בתי מגורים – אינו מוסרי ואינו חוקי; הריסת בתים ועקירת פרדסים ומטעים – אינה מוסרית ואינה חוקית; מניעת אספקת מזון וטיפול רפואי – אינה מוסרית ואינה חוקית; מעצר ממושך ללא משפט – אינו מוסרי ואינו חוקי; ביצוע גזר דין מוות ללא משפט (‘חיסול ממוקד’) – אינו מוסרי ואינו חוקי".
  סרבני הגיוס נועם בהט, דרור בוימל, יוני בן ארצי, שחר בן הר, הלל גורל, אדם מאור, חגי מטר, שמרי צמרת, מתן קמינר, אורי יעקובי וסרבני הכיבוש אנשי המילואים סמ"ר אלון בן עזר, סמ"ר אליאס זכרוביץ, סגן איתי סביסקי, סגן צחי סלונים, סמ"ר דן צחור, סמ"ר יוני קוזלובסקי, סמ"ר ניר רכב, סמ"ר דן שחף ורס"ל נ.ש. הכלואים עתה בבתי הכלא הצבאיים, הם וחבריהם שניכלאו ועבר ויכלאו בעתיד, הינם הגיבורים האמיתיים של החברה הישראלית, ולא שטופי הזימה המלחמתית שמוכנים להרוג נשים בנות 95 או ילדים פלסטינים המשחקים במגרשים תוך שימוש בפגזי פלאשט, נשק בלתי חוקי על פי המשפט הבינלאומי.

  עתה מתברר כי יש לצעירים העומדים בפני גיוס סיבות נוספות לא להתגייס ולחיילים שכבר עשו את הטעות והתגייסו, סיבות מצויינות לצאת כמה שיותר מהר מהארגון הרצחני. (וכל דרך מילוט הינה לגיטימית).
  בצבא הישראלי מתבצעים ניסויים רפואיים על חיילים, שגורמים להם נזקים, חלקם מיידיים, אחרים בלתי ידועים משום שהנזק יכול להיות ארוך טווח.
  בעיתונות פורסם כי טירונים מהנח"ל הנימצאים בצבא שבועות מועטים, משמשים כשפני נסיון לתרופה שמיועדת לנשים הסובלות מבריחת סידן.
  מדובר בחיילים בריאים לחלוטין, שבאמצעותם רוצה הצבא לבדוק את עניין שברי ההליכה. התרופה גורמת לבחילות ועוד נזקים אחרים, אבל נאמר לחיילים "שבדרך כלל אין בעיות". לא במקרה ניבחרו טירונים, שהם רק זמן קצר בצבא, שנימצאים עדיין תחת הלם הבולשיט הצבאי של מפקדים נובחים וצועקים ומעליבים, שעוברים תהליך של איבוד אישיותם העצמאית כדי להפכם לעדר צייתני, ו"מבקשים" מהם להיות שפני ניסיון. וראה זה פלא כמעט כולם מסכימים. באווירת המשמעת הצבאית השוררת בטירונות, יש להם ברירה? וזה לא הנסוי היחיד. בעבר נערך ניסוי על חיילים באמצעות סמי מרץ כדי לבדוק את תפקוד החיילים במצב של חוסר שינה.
  מי שהיה קצין רפואה ראשי, המתנחל (ושותף לפשעי מלחמה על פי אמנת רומא של האו"ם) ד"ר אריה אלדד, מס’ 7 ברשימת הטרנספר של הימין הקיצוני "האיחוד הלאומי" , מגן על ניסויים רפואיים שנעשים על חיילים.
  והדבר לא מפליא. הקודים המוסריים שלו, לאו דווקא ברפואה, מגנים על פשעי המלחמה של צבא הכיבוש בשטחים הכבושים, שמונע בין השאר סיוע רפואי מחולים, וגרם כבר למאות מקרי מוות. איפה עוד ראיתם רופאים המוכנים לעשות ניסויים רפואיים בקבוצות אוכלוסיה שיכולת ההתנגדות שלהן קטנה או שואפת לאפס?
  אינני אומר שד"ר אלדד הוא מנגלה ישראלי, בשום אופן לא, מה פתאום, איך אפשר להשוות? הוא בסך הכל פשיסט יהודי חם וידידותי שרק תומך בכיבוש, בהתנחלויות, בטרנספר, לא יותר, אבל לדעתי הוא ממוקם על קו הרצף שמנגלה נימצא בסופו.

 11. לרון – בענין החור באוזון הגיב:

  למיטב זכרוני, ישראל היתה אחת היצרניות המרכזיות בעולם של המתיל ברומיד, שהוא אכן אחד הגורמים המרכזיים לחור באוזון, והיא הפסיקה לייצר אותו רק תחת לחץ בינלאומי כבד. הנזק כבר נעשה, כי החומר נשאר באטמוספרה למשך עשרות שנים.
  הנקודה של גדעון היא שאנחנו תחת פסיכוזה קולקטיבית ומתמשכת של קורבניות, שמונעת מאיתנו לחוש בנזקים שאנחנו מסבים לעולם סביבנו. ישראל היא אמנם לא היחידה (אין בשום תחום מדינה יחידה שגורמת לנזקים) אבל הגיע הזמן שנדאג לנקיון החלקה שלנו, במקום להפנות אצבע מאשימה לשכנים האנטישמיים.

 12. אבנר חוג’בי הגיב:

  מענין, למה יעק..ב הזכיר ברשימתו הנ"ל רק שמות של יוצאי אירופה. אגב יעק..ב מה אתה ושכמותך עשיתם ועושים למען בני עמנו בגולה הדוויה ובארצנו המתחדשת ????????

 13. דן תמיר הגיב:

  אבנר יקירי,
  עברתי על הרשימה. לפחות חמשה עשר מתוך שמונה עשר הנזכרים הם יוצאי ארץ ישראל, ילידיה כמוני בדיוק.
  באשר לגולה הדוויה – היא מעניינת אותי בדיוק כמו אתה יודע מה.
  ובאשר לארצנו המתחדשת, הרי שהסרוב לקחת חלק בפשעים המבוצעים בה על ידי ממשלת מדינת ישראל הם השרות הטוב והראוי ביותר לבניין הארץ.

 14. אבנר.ח הגיב:

  דן הנכבד, האם לדעתך יש בכלל אפקטיביות לסירוב המדובר? האם אנו צריכים להתעלם מתוצאות הבחירות.? האם לא כדאי לשנות את הגישה ולחפש דרך בה ניצור יותר אהדה בציבור? חוסר הצענינות באחינו באשר הם עלול לגרום להדדיות ביחסם אלינו. הרי אנו חפצים להשתחרר מ: "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים