הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בפברואר, 2003 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


הארגון לזכויות האדם "עדאלה" שיחרר ממעצר 14 פעילי איגוד מקצועי ספרדי – קומיסיונס אוברראס – שהגיעו בשבת לארץ, ומנע ממשרד הפנים לגרשם מישראל. יצוין כי הפעילים הגיעו להרצאה שהיתה אמורה להתקיים ביום א’ – על פי הזמנה של אפרים דוידי, חבר הנהגת ההסתדרות. כשנחתו נאמר להם כי הם צפויים לגירוש מישראל על פי "החלטת משרד הפנים".

לדברי דוידי: "בשבת, בסביבות השעה חמש וחצי אחר הצהריים קיבלתי טלפון ממישהי ששמה ‘ליבי’ ואשר הציגה את עצמה כנציגת משרד הפנים. באותה שיחה נודע לי, כי המשלחת הספרדית הגיעה, אולם היא מעוכבת בנתב"ג לצורך חקירה ותשאול על ידי נציגי משרד הפנים. ביקשתי מאותה גברת שהזדהתה בשם ‘ליבי’ את שמה המלא הואיל והיא מייצגת משרד ממשלתי ומבקשת לקבל מידע, אולם היא סירבה בתוקף להזדהות בשמה המלא. אותה ‘ליבי’ הפנתה אלי שאלות רבות בנוגע למשלחת, ואני עניתי על כולן אחת לאחת. הסברתי לה, כי אותה משלחת מייצגת איגוד מקצועי ספרדי שההסתדרות בישראל בקשר אתו זה זמן רב, וכי אני באופן אישי שלחתי להם הזמנה להשתתף בהרצאה שאשא במיוחד עבורם ביום א’". ואולם הסברים אלו לא הועילו.


רק בהתערבות עו"ד עביר בכר, מארגון "עדאלה" הצליחו אנשי המשלחת ממחוז אנדלוסיה להיחלץ מתא המעצר המיועד לעובדים הזרים לפני גירוש שבמתחם שדה התעופה. יצויין שלפני כחודשיים ביקרה בארץ משלחת אחרת מאותו איגוד מקצועי ספרדי – אך אנשי משרד הפנים לא מנעו את כניסתה.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. קורא הגיב:

  ידיעה מעניינת שהיתה צריכה להתפרסם בעיתון יומי,
  ביום ראשון או שני. ה"כתב" שכח לשאול את מר דוידי
  האם: מסר את הידיעה לרדיו, לטלביזיה, לעיתונים ?
  אם ססר ולא םרסמו – היה על הכתב לכלול פריט זה בכתבתו. כמן כן, האם נשאל מר דוידי, אם התקשר לשגריר
  או לקונסול הספרדיים (אם לא, מדוע לא פנה) ומה היתה
  תגובתם ? האם ניסה להפעיל את יו"ר ההסתדרות (שדוידי
  הוא חבר הנהלתה)ואחרון אחרון: מדוע היו כל כך הרבה
  ספרדים צריכים להטריח עצמם לישראל – היה זול ופשוט
  יותר, אם מר דוידי היה נוסע לספרד… וההרצאה עצמה ?
  התקיימה ? מתי ? היכן? מה היה נושאה ?

 2. אפרים דוידי הגיב:

  כמה הערות ל"קורא", המסוגל לקרוא אבל לא מסוגל לכתוב (את שמו!). קודם כל, עשרות משלחות של פעילי איגודים מקצועיים מגיעות מדי שנה כדי להתעניין על הנעשה בקרב עובדים ישראלים ופלסטינים. לא מספיק להרצות, לא מספיק לספר. פעילים אלה רוצים לראות ולהסיק (לבד, בלי עזרה!) את מסקנותיהם. שנית, עשרות גורמים פעלו במשך סוף השבוע על מנת לשחרר את אנשי המשלחת שנכלאו בשני החדרים הקטנים בנתב"ג (קרוב מאוד לביקורת הדרכונים) המשמשים בדרך כלל לגירוש הפועלים הזרים. וזה כולל את העתונות הספרדית, ראשי חבל אנדלוסיה בספרד ונציגים דיפלומטיים של ספרד בתל-אביב. המסקנה, המסקנות האישיות שלי, מכל הסיפור הן שתיים: לישראל יש מה להסתיר ולכן מסננת היטב מי מגיע אל שעריה ויכול להכנס. מסקנה שניה, הקמת בית כלא זוטא עבור "זרים" בתוך שדה תעופה אזרחי מראה עד כמה התדרדרנו.

 3. אפרים דוידי הגיב:

  ואגב, מי זו "ליבי"? מדוע בעלת תפקיד ציבור כגון נציגת משרד הפנים בנתב"ג לא מוסרת את שמה הפרטי ואת שם המשפחה שלה, את תואר תפקידה. מדוע "ליבי" שואלת שאלות פוליטיות ואישיות (נוסח השב"כ) אך אינה יכול לספר מה בדיוק היא עושה במשרד הפנים. האם היא "ל’ ממשרד הפנים" או מדובר על מקרה של מתחזה? העובדה שפקידה במשרד ממשלתי (ולא חשוב מה הדרגה שלה) פועלת במחתרת, זהו סימן נוסף להתדרדרות.

 4. קורא הגיב:

  קורא לא צריך לדעת לכתוב – עליו לדעת לקרוא.
  שאלותי נשארו ללא, אפילו תשובה אחת.
  מדוע נקרא הקורא לחשוף את שמו כש"כתב הגדה השמאלית"
  אינו מזדהה בשמו ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים