הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותאנו פונים אליך אישית מתוך דאגה עמוקה לעתיד המדינה. לדעתנו, אין סיכוי ששרון יקיים אפילו התחייבויות כתובות שייכנסו לקווי היסוד של הממשלה – כפי שלמדנו מהשותפות איתו בממשלה הקודמת. ולכן תהיה טעות גדולה להצטרף לממשלתו.

הוא מדבר על שותפות מפלגת העבודה במטבחון. ואכן מטבחון כבר היה. אבל בפועל לא היתה לעבודה שום השפעה במטבחון בשנה האחרונה. ומי ערב לנו שאחרי כמה חדשים לא יחזור אותו המצב? והרי לא נעזוב את הממשלה בגלל כניסת מפלגה נוספת למטבחון! אל לנו להתפתות אפילו להוספת "שינוי" במסגרת ממשלת אחדות חילונית. שהרי לפיד הוא איש ימין ולכן אפילו בממשלת שלוש מפלגות אנחנו אלה שנהיה תמיד במיעוט.


כמו כן, אין לתת אמון בהבטחה של הורדת מאחזים בלתי חוקיים. הם הרי בין לילה יכולים להפוך לחוקיים אם שרון ירצה בכך. יתר על כן, הרי התנסינו כבר בהורדת מאחזים, כאשר בעקבות פינוי מאחז אחד קמו חמישה חדשים. ובסופו של דבר, אחרי הרבה רוח, כל המאחזים המיושבים נשארו. אין כל סיבה להאמין שעכשיו יהיה המצב שונה ושהפעם יהיה מספר מוסכם של כמות המאחזים, ושאריק – בונה התנחלויות והבעלים של בית ברובע המוסלמי של העיר העתיקה – ישנה את עורו.


הוא הדין לגבי הגדר. הרי אין חידוש בהסכמה להקימה כמה ק"מ יותר או פחות. זו החלטה ישנה שאינה מתוקצבת ברצינות ואינה מבוצעת. זאת, כיון שאין הסכמה על התוואי לגדר. על סמך מה עלינו להניח שעכשיו פתאום תהיה הסכמה ולא יכניסו חצי מהגדה מעבר לגדר כמו שמכניסים את קבר רחל וכפרים ערביים באזור ירושלים?


גם בעניין מפת הדרכים של בוש שרון מתעתע בנו: שהרי לא קיימת מפת דרכים של בוש. ישנו רק נאום בוש בו הוא מתווה עקרונות לפתרון. מפת הדרכים היא של הקוורטט והיא נועדה לפרט את חזונו של בוש לתוכנית עבודה המוסכמת על ארה"ב, אירופה והאו"ם. שרון לא הצהיר עד עכשיו אף פעם שהוא בעד מפת הדרכים, אלא הציג הסתייגויות שלא התקבלו על ידי חברי הרביעייה. האם שרון הציג בפניך את מפת הדרכים שלו, שהכין דן מרידור, ושנדחתה ע"י הקוורטט? האם אנחנו מוכנים לאמץ אותה? האם אנחנו הלכנו לבחירות על תוכנית בוש או על מתווה קלינטון? אנחנו הבטחנו לנהל משא ומתן גם תחת אש, ואם לא נגיע להסכם לפנות חד צדדית התנחלויות בעזה. אלה אינם מרכיבים של תוכנית בוש.


אם נתפשר בתחום זה כיצד נוכל לשמור על אמינותנו בפני הבוחרים? היכן דרכנו הייחודית היכולה לשמש כאלטרנטיבה להתחמקויות של שרון מהסדר כלשהו, שיחייב הורדת התנחלויות? איך נוכל לשכנע שאיננו ליכוד ב’, כפי שרבים מאשימים אותנו? הרי בתוכניתו של בוש יש תנאים לפלסטינים לרפורמות שילטוניות, ושרון תמיד יוכל לטעון שעדיין הרפורמות לא בוצעו. כך יוכל לסובב אותנו סביב אצבעו הקטנה, כפי שעשה בממשלתו הקודמת בה שימשנו עלה תאנה למדיניות הסרבנות הכוחנית שלו.


האם נאמין כי החתול יוותר על השמנת, כלומר, שחוק טל ויתור הטבות המס לכל המגזרים יעבור בכנסת? שרון הרי לא יוכל לפגוע בבוחריו העיקריים, המתנחלים והחרדים. לפיכך כדאי לנו לקבור את החלומות על מגבלות כלכליות למתנחלים וחרדים. בנוסף על כך, כדאי לשים לב כי ללא התקדמות מדינית לא יהיה כל שיפור כלכלי. אפילו יועצו של שרון פרופ’ יעקב פרנקל, מומחה עולמי לכלכלה מדינית, טוען שאין אפשרות אחרת. וללא שיפור כלכלי גם בעיית העוני וחוסר עבודה לא ימצאו פתרון. שותפות עם ממשלת שרון משמעותה שאנחנו נהפכים לשותפים לאסון כלכלי המתרחש עלינו. האם אנחנו מוכנים שיתנו לנו את תיק האוצר ויפילו עלינו את תיק הכישלון הכלכלי? לשם כך זקוק לנו שרון כאוויר לנשימה. יש לתת לליכוד להתבשם בכוחות עצמו עם תוצאות מדיניותו הכוחנית  בשטחים.


כיצד נוכל לשמור על אמינות המפלגה, כאשר התחייבנו לא להיכנס לממשלת שרון, ועכשיו אנחנו רצים להתאבד ע"י הכניסה לממשלה? האם אנו רוצים לקבל 9 מנדטים בבחירות הבאות במקום 19? אל לנו להיבהל מן הטיעונים של חוסר אחריות, כי גם בתקופת בגין ושמיר, היינו אופוזיציה אחראית ותמכנו בהסכם השלום של בגין ובהבלגה של שמיר. אם נרצה אי פעם לחזור לשלטון כדי להשיג שיפור של המצב המדיני, הבטחוני והכלכלי של ישראל, אנו חייבים להשתקם באופוזיציה. אל לנו לשכוח כי שני המקרים בהם ניצחנו בבחירות בעשור האחרון (רבין וברק) היו רק אחרי שישבנו באופוזיציה ויכולנו לבקר את הממשלה בקולי קולות ולהציע אלטרנטיבה.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים