הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בפברואר, 2003 8 תגובות

עשרות עובדות "רשף טכנולוגיות" בשדרות בוודאי הרגישו מושפלות ביום א’ כאשר מעסיקן נעל בפניהן את שערי המפעל בו עבדו שנים רבות. העובדות הגיעו כמדי בוקר לעבודתן ולא ידעו מה מצפה להן. בשער נכונה להן הפתעה: עשרות בריונים של חברת אבטחה שהובאו במיוחד ממרכז הארץ חסמו את הכניסה, והודיעו ל-41 העובדים (רובם נשים) כי פוטרו. כשהעובדות ניסו בכל זאת להיכנס למפעל, היכו אותן הבריונים, התיזו עליהן סילוני מים וריססו בגז מדמיע. כתוצאה מכך הן אושפזו ואחת נפגעה קשה בעינה.

עובדות "רשף טכנולוגיות" מייצרות מרעומים לפגזי תותחים. יתכן שאלה הפגזים שנורו השבוע לעבר עזה וגרמו לירי תגובה של טילי הקאסם על בתיהן של העובדות משדרות. בינתים המשיך הצבא לזרוע הרס בעזה, שגרר בתגובה ירי על שדרות וחוזר חלילה.


עובדות "רשף טכנולוגיות" יכלו לטעום ולו במעט את שחשים שכניהם בעזה. כמובן שאין מה להשוות. בעזה לא מדובר רק באבטלה או בטיל שבקושי פוגע. הפגזים של עובדות "רשף טכנולוגיות" הם חזית הטכנולוגיה. תושבי עזה יעידו על כך. הם גם יעידו כי צה"ל לא רק יורה פגזים, אלא מונע מהם מזון, מים ותרופות. אין יוצא ואין בא – כמו בכלא. הצבא אחראי מדי יום למותם ופציעתם של אנשים בעזה – כך סתם ברחוב. הוא גם אחראי לכך שאנשים מאבדים את ביתם. היכן הם מלינים את ילדיהם וכל בני ביתם?


מפעל "רשף טכנולוגיות", שנבנה בתחילת שנות ה-80, הוקם בשדרות על מנת לנצל את כוח העבודה הזול של תושבי העיירה. אין להתפלא  שהמפעל העסיק בעיקר נשים. נשים עובדות בישראל נמצאות בתחתית סולם התעסוקה ומשתכרות רק מעט יותר מעובדים זרים. הפיטורים נעשו בהתאם: ללא כל הודעה מוקדמת (כמתחייב בחוק), וללא כל עזרה במציאת תעסוקה חלופית ומתן סיוע – נפשי וכספי. הפיטורים ניכפו בעזרת בריונים שאינם מבני המקום, תוך שימוש בכוח הזרוע. וכך, במקום מסיבת פרידה, כמקובל בתום שנות עבודה, זכו העובדות בהשפלה, ביזוי ואלימות. חוויה מיוחדת, מזכרת מיום עבודתן האחרון.


הלב עם העובדים שיושבים עכשיו בבית. באמת. אבל אולי אחדים מהם מנצלים את הזמן שלפתע התפנה כדי להרהר בגורל המשותף – להם ולשכניהם הפלסטינים. תושבי שדרות ועזה הם קורבנות של הצבא. זה שמשגר פגזים לעזה וזה שהפסיק "לשגר" הזמנות למרעומים למפעל בשדרות. אלו שני צדיו של אותו מטבע. עובדי "רשף טכנולוגיות" היו שותפים לביצור כוחה של מערכת הביטחון. למטרה זו הקדישו ממיטב שנותיהם. אבל לא מדובר בביטחון אלא במערכת שכל מטרתה לדכא את אזרחי ישראל הערבים ואת הפלסטינים. ומכאן חוסר הביטחון של כולנו. מערכת זו מזמן הפכה למפלצת, כזו שאיש לא יכול להשתלט עליה, או להפסיק את תאבון הדיכוי שלה. עובדי "רשף טכנולוגיות" הם עצמם קורבנותיה של מערכת הדיכוי שעל ביצורה כה שקדו. נדמה שזה הרבה יותר מאירוני.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  הכותב מציין רק צד אחד של המטבע כאשר אירגונים הפועלים כמדינה בתוך מדינה כגון החמאס מצהירים בריש גלי כי לא ינוחו ולא ישקטו עד שנסתלק מפה . אינם מכירים בישראל בגבולות 48 וכמוהם ארגונים רבים אחרים . כמו כן לא מצויין כי מטות הארגונים הללו יושבים בבירות ערביות כגון סוריה לבנון ובתמיכת עיראק .
  אין כל קשר בין מפוטרות אשדוד , ליבי ליבי להן ובין הטרוריסטים הערביים השפלים . אתה כיהודי לפחות תקרא להם להניח לנשק ולנסות לבוא למשא ומתן , הבעיה שאין עם מי לדבר , ערב רב של אירגונים הנלחמים האחד עם השני שכל המאחד אותם הוא שנאת ישראל . הלוואי והיה שם צדיק אחד בסדום שיתנגד לשחיתות והמהלכים הטפשיים של האינטיפדה .שם פותרים את הבעיה בקלות – חיסול מיידי .אתה וחבריך פועלים בצורה שיטתית כאילו שאתם ערבים משווים את צבאינו לנאצים ולא מוצאים מלה אחת רעה לומר על הערבים . תתבוששו לכם !

 2. שרה אידור הגיב:

  הכתבה והתגובה מראים ש-2 העמים לא יגיעו להסדר (לשביעות רצון 2- הצדדים) ללא התערבות צד שלישי(הנשיא בוש). לאחר שבוש יטפל בציר- הרשע הוא יעזור ל-2 העמים להגיע לשלום ולהסדר חיובי ותקום מדינה פלסטינאית שתיעזר בנו ותעזור לנו להקים מזרח -תיכון חדש כפי חזונו של המנהיג הדגול, שמעון פרס, ובעזרתו של שר צבאות ישראל אריק שרון.

 3. אחד העם הגיב:

  הפועלות פוטרו, על כי משרד הבטחון חדל להזמין מרעומים – חדל, משום שהתנאת הסיוע הצבאי האמריקאי
  היא: לייבא אותם מארצות הברית.הערבויות והמענקים
  שממשלת שרון-לפיד מתחננת לקבלם – ירחיבו ויקדמו את
  שעבודה של ישראל לשליט האמריקאי.
  המגיבה מציעה שהקאובוי בוש יהיה "צד שלישי" כשהוא
  כבר קבע את מיקומו: צד ראשון, בצידו של החוואי שרון.
  הממשל האמריקאי, שליחה של תעשיית הנפט והנשק האמריקאי – מעוניין בהמשך המצב הקיימ. לישראל ולפלסטינים, דרושה התערבות בינלאומית, צבא או"מ שיפריד בין הצדדים ויושיב אותם אל שולחן הדיונים.

 4. למה אין שלום באזורנו? הגיב:

  כי אינטרסים עולמיים(מאז ומעולם) הם שלא יהיה כאן שלום אלא מלחמה מבוקרת. מושכי החוטים בעולם מעונינים להנציח את המצב והיהודים והערבים משלמים את המחיר הנורא . בשני מקרים כמעט הסתמן פתרון:1. יוזמת סאדאת 2.יוזמת רבין. נו ומה קרה להם כולם יודעים. אולי בעזרת השם יבוא סוף סוף שלום באזורנו.

 5. אזרח תמים הגיב:

  האם יכולים תושבי שדרות לתבוע את הנזקים מהרקטות שנורות עליהם , מ"המסכנים" תושבי עזה?
  האם סדאם חוסין וארגוני השמאל הציוניים יתרמו לעובדות כפי שהם תורמים לרוצחים מעזה? או אולי האו"ם יעשה זאת.
  האם אני ואתה יכולים לתבוע מהפלסטינים את הכסף שהפסדנו בגלל תוקפנותם?
  נניח שהתשובה היא כן. ואת דם נפגעינו גם נןכל?

  ועוד משהו.
  אדוני הכותב, איזה מפעל ניהלת שאתה כזה מבין גדול בכלכלה בשכר ובפיטורין. מה אתה חושב, אילו יכלו בעלי המפעל להפעילו בלי להפסיד היו סוגרים אותו?
  לגבי האבטחה, האם תסכים שלביתך יפרןץ אדם? משפוטרו העובדים, הם אינם יכולים להיכנס לשטח המפעל וודאי שלא לגרום נזק, וממה שראינו בטלויזיה, – הם ניסו לפרוץ בכוח, ונכון עשתה ההנהלה שהביאה מאבטחים ולא משטרה!
  לגבי "דיכוי ערבים" אין דיכוי ערבים. יש לערבים במדינה זכויות יתר לצערי ואני לא מתיחס רק להרשעת בני משפחת בכרי בסיוע לפיגוע בצפת.
  אז בבקשה אל תספר לי סיפורים

 6. אחד העם הגיב:

  אין צורך בתגובה לדברי ההבל של הקורא למעלה/מימין
  שלא שצע כנראה על כל המרגלים והבוגדים היהודיים,
  סוחרי הנשק (ביניהם, מתנהחלים) עם הםלסטינים…
  רציתי להוסיף: עפר לפיך אך, אסתפק בגז מדמיע,

 7. עופר הגיב:

  אחד העם אתה טועה, אסור לוותר לאנשי ימין צעקנים כאלה, בייחוד באתר שמזוהה עם השאיפה לשלום, וטוב שהמערכת החזירה את המכתב לראש אחת הרשימותץ.

  תושבי שדרות אמנם לא יכולים לתבוע את הנזקים ברשות עצמה, אבל הם מקבלים פיצוי כספי מלא מהמדינה. לא מזמן היתה תביעה של נפגעים מהרשות הפלסטינית אבל זו נראית לי תביעה שאין לה יותר סיכוי מאשר תביעה נגד מדינת ישראל מצד פלסטינים שנפגעו מפעולות צה"ל. אני גם לא מתלהב, בלשון המעטה, ממעשיו של ברגותי, אבל הוא לא עשה שום דבר שונה ממה שעשתה ממשלת ישראל.

  העובדים במפעל פוטרו ללא הודע מוקדמת, אפילו לא של 5 דקות, ולכן המעסיקים הביאו מאבטחים, כי המשטרה לא היתה נותנת יד למעשה בלתי חוקי. אני חושב שבפעם הבאה ההסתדרות צריכה להביא מאבטחים משלה כדי לתת לעובדים להיכנס למפעל, ולו רק בשביל להרתי מעסיקים אחרים מלהתנהג באותו אופן.

  לעניין הטענה שלערבים יש במדינה זכויות יתר, באמת אין מלים.

 8. פלונית אלמונית הגיב:

  אוקי.
  זה הולך ככה.
  אם אדם מקים מפעל בשדרות, מאשימים אותו שהוא מקים אותו על מנת לנצל את כוח העבודה הזול.
  אם הוא מקים אותו במקום אחר, מרכז הארץ, למשל, היו באים אליו בטענות, למה לא הקים אותו בשדרות או אופקים כדי לספק תעסוקה לתושבים.
  אם צה"ל מפסיק את החוזה זה לא בסדר, כי ככה הוא מונע עבודה מתושבות שדרות.
  אם הוא ממשיך אותו, הרי המפעל הזה הוא מפעל שמייצר מוות עבור המוני פלסטינים חפים מפשע, וכמובן שחובה לסגור אותו.

  הריני להזכירך, ששום מקום עבודה לא מחוייב לספק סיוע במציאת מקום עבודה חלופי למפוטרים, ובהיי-טק מקובל מאוד לתת הודעת פיטורין מעכשיו לעכשיו. בלא לתת שהות למפוטר לאסוף את חפציו ולהפרד מחבריו, ואת הימים שבהם המפוטר היה אמור לעבוד לאחר שקיבל הודעה, החברה סופגת: משלמת לו משכורת על הימים הללו מבלי להביא תועלת, רק שלא יביא נזקים מנקמנות.

  מה שנכון, הבעלים מנוול, והיה יכול להיות יותר בן אדם, ולתת לעובדים התראה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים