הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בפברואר, 2003 24 תגובות

לפני שבועות מספר גרעו אותי ממחלקת חינוך של פיקוד דרום. זה קרה לאחר יום המילואים האחרון שלי, בבסיס גבעתי ליד גבול מצרים. נתבקשתי להרצות בפני 60 חיילי החטיבה שעומדים בימים אלו להתחיל קורס קציני חי"ר. מדובר במפקדי העתיד, האליטה של צה"ל. נושא ההרצאה: מנהיגות. מכיוון שאני מתמחה בזכויות אדם החלטתי להתמקד בסוגיה הערכית. תחילה בחנתי, יחד עם החיילים, מהן התכונות המבדילות בין מנהיגים כמו אדולף היטלר, סטלין, ופול פוט מחד גיסא, לבין נלסון מנדלה, מהטמה גנדי ומרטין לותר קינג מאידך גיסא. החיילים חשבו שתכונות כמו כריזמה, פקחות, ויכולת רטורית מאפיינות את כל המנהיגים שהוזכרו, בעוד שחזון ערכי אוניברסאלי – שכל בני אדם נבראו בצלם – נמצא רק באנשי הקבוצה השניה.

בחלק השני של ההרצאה התמקדתי במנהיגות בתוך צה"ל. טענתי העיקרית היתה שכל עוד יש כיבוש לא תוכל להיווצר בצה"ל מנהיגות מוסרית ראויה. הטיעון הוא בעיקרו מבני, לפיו במציאות של כיבוש גם הקצין הכי הומני ייאלץ לרמוס את כבוד האדם. הוספתי דוגמאות בהם צה"ל ביצע פשעי מלחמה ברצועת עזה (אזור שהחיילים הכירו היטב).


בדיון שהתפתח לאחר ההרצאה החיילים העלו, בניסוחים שונים, שתי טענות מהותיות כנגד הדברים שאמרתי. קולם היה קולו של הממסד הצבאי.


הטיעון הראשון מתבסס על ההנחה שהתפקיד העיקרי של צה"ל הוא לשמור על אזרחי המדינה ושלמען מטרה זו לעתים יש לבצע פעולות שמפרות זכויות אדם וחוקים בינלאומיים.


"אם יש סיכוי שזה ימנע פיגוע בדיזינגוף, אני לא ייתן לאמבולנס לעבור במחסום", אמר חייל אחד בדיון. חייל אחר החמיר עוד יותר וטען שאם הצלת חיי אזרחים בתל-אביב דורשת שהוא יעכב אנשים במחסום ותינוק חולה מת כתוצאה מהעיכוב, אז אין מפלט והתינוק ייאלץ למות. כאשר שאלתי לגבי מותם של שני תינוקות, שלושה תינוקות ויותר, הוא לא הניד עפעף וענה בחיוב.


הטיעון השני בא לבסס את הקביעה לפיה צה"ל הוא "הצבא המוסרי ביותר בעולם". למרות שכמה מהחיילים הציגו טענה זו כאקסיומה, אחרים ראו צורך לחזקה בהוכחות.


"לפני חודשים מספר נכנסנו למחנה פליטים על מנת ללכוד מבוקש", אמר חייל אחד. "יכולנו", הוא הוסיף, "להזמין מסוק שיפציץ את הבית בו המבוקש הסתתר, אבל החלטנו להיכנס תוך סיכון חיי החיילים, וזאת כדי שלא נפגע בחפים מפשע". דוגמאות רבות הובאו על ידי החיילים כדי להראות שהצבא יכול היה להשתמש באמצעים יותר אכזריים ובחר שלא לעשות זאת, משום שלא רצה לפגוע באוכלוסייה אזרחית.


אף כי קשה לזלזל בכוח השכנוע של שני הטיעונים הללו, הם סובלים מכשל משותף. לגבי הרציונל שבבסיס הטיעון הראשון, אמרה פעם הפילוסופית היהודיה חנה ארנדט כי כאשר המטרה מקדשת את האמצעים אז הכול מותר. ואכן, בשנתיים האחרונות אנו עדים להשלכות המסוכנות והקטלניות של תפיסה מוסרית נטולת עוגן. בהתחלה מחינו על העוצר המתמשך, לאחר מכן התקוממנו שתינוקות מתו במחסומים וצלפים ירו על ילדים, ומבלי לשים לב המצב המשיך להידרדר עד שבחומת מגן חיילים הרסו בתים כשבתוכם היו אנשים חיים וטייסים הפציצו בתים בלב ערים.


הטיעון השני של החיילים טומן בחובו כשל דומה, שהרי אין גבול לאכזריות של בני אנוש ותמיד ניתן יהיה לחשוב על מעשה יותר ברוטלי כדי להצדיק פעולה של צה"ל. החייל שעיכב את האשה החולה במחסום במשך שש שעות, אומנם יכול היה להרביץ לה וגם לא לתת לה לעבור כלל, אבל זה עדיין לא אומר שהעיכוב היה מוסרי. גם הטייס שהנחית פצצה שמשקלה טונה על בתי מגורים והרג תשעה ילדים יכל להשמיד שכונה שלמה, אך "החמלה" שהוא גילה אינה מעידה שהפעולה היתה אתית.


השתלשלות האירועים מאז פרוץ האינתיפאדה מוכיחה לכל מי שעיניו בראשו שצה"ל נסחף לפעולות ברוטליות יותר ויותר כנגד אוכלוסייה אזרחית בעיקרה, וכל אמצעי מוכשר תוך השוואה לקיצוני ממנו. בהעדר עוגן של מוסר אוניברסלי – שיש דברים שפשוט לא עושים – כל מה שנותר הוא תפיסת מוסר יחסית ושבטית, לפיה ערכם של חיי בני אדם נקבעים על פי הקבוצה הלאומית, האתנית או הדתית אליה הם משתייכים.


הרעיון המהותי כי האדם נברא בצלם נעדר מעולם המושגים של צה"ל, ולכן כל מפקד צעיר שילך בתלם ימצא את עצמו מתחלק על המדרון המסמל את אובדן החזון הערכי. וללא חזון ערכי אוניברסלי, כפי שהחיילים בעצמם הבינו, לא יהיו לצה"ל מנהיגים ראויים.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  האתר הזה המצטיין ביושר לא דייק בהגדרת תפקידיו ומעשיו של ניב גורדון .
  הגולשים מוזמנים למנוע גוגול להקיש " ניב גורדון" .
  ומה עיננו רואות כל מעלליו של ניב – כינה את מח"ט הצנחנים אל"מ אביב פושע מלחמה . חתם על מסמך התומך ומציע עזרה לסרבנים . הפר הוראות צה"ל עבר למוקטעה ,הצטלם עם ערפאת והתבטא בחריפות נגד המדינה וצהל . התוכח עם הפצ"ר על נושא הסרבנות . הכל טוב ויפה , אבל להתבכיין על כך שהעיפו אותו בתור מחנך קצינים צעירים ? המדינה מטורפת ? תומך בסרבנים ירצה בפני חיילים כיצד להתנהג .

 2. יוסי אזרח הגיב:

  למה ניב הכתב מותר לפרסם דברי הסתה ודיבה

  מאמר אנטי ישראלי, כאלה מחנכים. בןשה

 3. איתי דלמצקין הגיב:

  חלק גדול מהסופרים שכותבים באתרורוב בעלי התגובות מתיחסים למצב בו נמצאת המדינה כאל ניסוי מעבדתי. הגיע הזמן שספירו, שוורץ, ברעם, מסיס וחבריבם למעבדה יבינו שמדובר בחיים של עם שלאורך כל הדורות מנסים להשמידו והוא צריך לעמוד על המשמר כל הזמן כי מאחוריו , מלפניו ומצדדיו אורבות חיות רעבות לטרפו. ואתם חבורת אינטליגנטים/ אינטליגנטיות מתיחסים למצב כאילו אתם צופים בסרט באולם קולנע נח , ממוזג ומרווח עם פחית שתיה ופופקורן. אין לכם דבר מלבד להאשים את היהודים ולשבח את האויבים. צאו נא עליזים מתרוננים לעזרת העם.

 4. סתם אחד הגיב:

  מר גורדון הנכבד.
  "שכחת" לציין פרטים הרבה יותר מהותים בביוגרפיה של שלושת האישים הראשונים שתארת, שלושתם לחמו במלחמות עקובות מדם, שלושתם לא ראו בדמוקרטיה ערך ושלושתם לא העריכו את חיי אנשיהם!
  ומאידך, שלושת האחרים האמינו בשלום וחיו בתוך משטרים דמוקרטיים שכבדו אותם כאנשים.כל סיכון קיומי לא אפף אותם, והם לא נדרשו להנהיג את עמם בתקופת סיכון קיומי.
  לגבי מנהיגות ערכית וצלם האדם.
  האם אתה צמחוני מר גורדון? אחרים אינם. האם אתה חושב כי מי שנתן את ההוראה להפציץ את הירושימה היה פחות הומני ממך? לא, הוא הלך לפי הכלל של "עניי ערך קודמים" וחסך 250,000 קורבנות אמריקאים.
  האם תלמד את ילדך להחזיר כשמרביצים לו? או שמא צלמד אותו שאסור לו להכאיב לאויב?
  המסקנה מטיעוניך הפוכה לחלוטין, מי שיודע להבחין בין אחיו לאויביו , ערכיו גבוהים לעין שיעור מאלו של אחד שרואה את כולם ב"אפור".
  אני אינני יודע מה עשית כדי לקבל דוקטוראט אולם, גם אתה ממש כפי שהטבע דרש התמודדת עם פצצות של טונה מול צוערים בעלי נשק אישי, מעניין מה היית עושה לו ליריבך היו טילים!

 5. אחד העם הגיב:

  ארצות הברית הטילה את פצצות האטום על הירושימה
  ונאגסאקי, כדי להרתיע את הצבא האדום, בדרכו לכיבוש
  יפן. היתה זו ארה"ב שהעניסה את האטום והמימן לארסנל
  המלחמה במאה העשרים.

 6. איתי דלמצקין הגיב:

  קשה לאנשי הגדה השמאלית להתמודד עם האמת האוביקטיבית. מסתבר שלכל אחד מהם יש אמת פרטית . אבל המציאות גוברת על התיאוריה. מה לעשות שכנופיתו של האיש עם הזקן המדובלל טרפה לשמאל הישראלי את הקלפים.(מוזר שלא היה תיאום מוקדם). ובאו הבחירות האחרונות ושמה להם מראה להביט בה ולראות את בבואתם. אני מציע לכל אילו שבמקרה נחתו על האתר הזה לחפש להם אתרים יותר אמינים ויותר הולמים. ואני עושה כעת את הצעד המתאים:שלום.

 7. אחד העם הגיב:

  במיץ עגבניות אתה אולי מבין – בהיסטוריה,כלום.

 8. תגובה לאחד הם הגיב:

  לגבי טענתך על הרתעת הצבא האדום: שטויות במיץ עגבניות, לא היתה לצבא האדום לא יכולת ולא כוונה לתקוף את יפן, מי שהיתה מסובכת במלחמה זו דווקא ארה"ב.
  לגבי אטום ומימן, אתה ודאי מכיר את המרוץ הנאצי לפיתוח פצצת גרעין (הסרט על פיצוץ מתקני המים הכבדים בנורבגיה זכה להצלחה מסחררת)
  אז מה היית מעדיף, שהנאצים יפתחו ראשונים?
  לגבי רוסיה הסוביטית עדיף לא לדבר על שיקוליו של "שמש העמים"

 9. מיכל הגיב:

  ניב היקר,
  הכשל הגדול ביותר של השמאל (בעיני) הוא בחיפוש אחר אמיתות אוניברסליות, תוך האשמת היהדות באמיתות סובייקטיביות, שבטיות. אני חוזרת וטוענת, ואחזור ואטען זאת כל עוד נשמתי באפי וכל עוד זוועות הכיבוש נמשכות מול עינינו: אין אמיתות אוניברסליות. אין מוסר אובייקטיבי, אין קריטריונים מוחלטים לערכים כמו אמת, יופי ומוסר. לכן הטעונים בעלי המשקל צריכים לבוא ממקום סובייקטי. מהלב. דא עקה, שהלב היהודי, המקום שאמור להבחין בין טוב לרע, בין אמת לשקר, בין יפה למכוער, נעול מזה שנים רבות. פחדים וחרדות מונעים מאיתנו מלחזור ולהתחבר אל לב ליבה של היהדות: מוסר חסר פשרות.

  הכיבוש איננו נוגד את המוסר האוניברסלי, משום שאין חיה כזאת. אבל הכיבוש בהחלט מהווה הפרה בוטה של עקרונות המוסר היהודי, השבטי. הפרת העקרונות הללו היא-היא שמגשימה את הנבואה "מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו": אומה שאיננה מכבדת את עצמה ואת המורשת שלה – ימיה קצרים.

  עמדה: גבולות 67 הם גבולות המוסר היהודי.

  כיבוש שטחי הגדה והרצועה איננו עומד בקריטריונים של המוסר היהודי. מדרש חז"ל לגבי מלחמות יהושע מגדיר שכיבוש הוא לגיטימי בתנאי שלאוכלוסייה הכבושה ניתנות כל שלוש האפשרויות הבאות: להילחם, לברוח או להשלים (קרי לקבל זכויות תושב מלאות). ב- 48 עמדנו בדרישות הנ"ל (פחות או יותר…). ב – 67 לא יכולנו לתת תעודות זהות לתושבי השטחים בגלל הצורך להגן על חוק השבות, ולכן כיבוש 67 איננו לגיטימי לפי חז"ל. בניגוד לדעה הרווחת, אין דין יפו כדין חברון.

  ענישה קולקטיבית נוגדת את תשתית המוסר היהודי כפי שנקבעה ע"י אברהם אבינו בפרשת סדום ועמורה. תשתית זו מציגה ענישה קולקטיבית (=שרירותית) כמכשיר שבאמצעותו הרוע מקיים את עצמו בעולם.

  קדושת האדמה נוגדת את העיקרון האמוני של הפשטת האל. לפי דברי שלמה המלך עצמו, אפילו הר הבית איננו מקום קדוש. לראייה ספר מלכים א’ פרק ח’ פסוק כ"ז: "כי האומנם ישב אלוהים על הארץ, הנה השמים ושמי השמים לא יכלכלוך, אף כי הבית הזה אשר בניתי".

  קידוש סמלים על פני ערכים גורר אותנו לעבודה זרה. קבר רחל מסמל את הערך של אימהות. הפיכתו למזבח למולך הכנעני עליו מקריבים ילדים חיים הינה חילול הקודש ממש.

  ארץ ישראל השלמה איננה הבטחה אלוהית. אלוהי היהדות הוא אלוהי התקווה, אלוהי הפתרונות, אלוהי החן והחסד והרחמים, אלוהי החיים. האם זה נבון להפוך אותו לאלוהי ההבטחות?

  "דרך המלך" – כי היא מובילה אותנו למקום שראוי לנו ללכת אליו.
  "דרך המלך" – כי היא רחבה דייה להכיל את כל מי שרוצה ללכת בה.
  "דרך המלך" – כי הגיע הזמן לגלות נדיבות.
  "דרך המלך" – כי אנחנו רוצים ללמוד לחיות באומץ.
  "דרך המלך" – כי מלך מלכי המלכים הוא מלך חכם.
  "דרך המלך" – כי צריך אדם לומר שכל העולם כולו לא נברא אלא בשבילו.
  "דרך המלך" – כי הגיעה העת לקחת אחריות על חלקת אלוהים הקטנה שלנו.

  הנך מוזמן(ת) לבקר באתר http://www.derekh.net

 10. אלמונית משועממת הגיב:

  הוי כמה שאני מתגעגעת ליוסי שוורץ -ברית הפועלים. הוא חכם ומבריק(מענין אם הוא גם חתיך כמו סגנונו הרהוט והמהנה ) ותגובותיו הכניסו את ה"גדה" לאקשן אמיתי עם המון רטבים פיקנטיים. כעת הכל עייף ,פרווה, לא בשר ולא חלב. יוסי למה נעלמת לנו?

 11. בושה וכלימה הגיב:

  אתם יהודים , בני-ברית, מאשימים את אחיכם בני ישראל ברצח העם הערבי ומשווים את חיילי צבא הגנה לישראל לנאצים. הנאצים האמיתיים וממשיכי דרכם של המופתי הירושלמי (ידידו הטוב של אדולף היטלרויועצו לעניני השמדת היהודים), הנאצים האמיתיים שולחים צעירים ערביים תמימים לרצוח בדם קר אזרחים יהודים ילדים נשים וטף. אתם מצדיקים את הערבים ומאשימים את אחיכם היהודים. איך לא רועדת לכם היד ואיך אתם לא מקבלים שבץ מוחי אחרי דבר כזה.תתבישו לכם!!!

 12. באמת בושה הגיב:

  לראות את צה"ל והחמאס משתפים פעולה, בהרס כל תקווה לשנוי המצב.

 13. משתפים פעולה. מגוכח לחלוטין! הגיב:

  צה"ל זה אתה ואני ומשפחתך ומשפחתיוחבריך וחברי ממש כל העם היהודי במולדתו.חבר’ה צעירים שמבצעים את תפקידם כחוק ורוצים לחזור בשלום הביתה. לעומתו החמאס מורכב מכנופיה של רוצחים פנאטיים שמעונינים לא לחזור הביתה בלבד שצעירים וצעירות זקנים וזקנות לא יחזרו הביתה וכל המרבה הרי זה משובח ובלבד שיהיו יהודים.

 14. נכון מאד הגיב:

  הטייס רצה לחזור הביתה בשלום. וגם האשה שהלכה ליד רנטיסי. וכולם יודעים שרנטיסי הוא פצצה מתקתקת. הלא כך? הוא תיכף היה מתפוצץ. והטיס? רצה לחזור לבסיסו בשלום.

 15. נכון מאד-לעזאזל עם הציניות הגיב:

  הגיע הזמן ,שמאלן יקר ,שתבינו אתה וחבריך שכל היהודים במדינת ישראל נמצאים בים ערבי סוער בתוך אניה שחדרו אליה מים ומאיימים להטביעה. אם אתה ןחבריך לא תושיטו יד ותעזרו להוציא את המים ולסתום את החור,כווווולנו נטבע. אסור לקחת את זרנוק הכבאים הערבי ולהכניס מים לאניה. אתה מבין….?! אחרת כוווולנו נטבע וגם אחינו השמאלנים. ובני דודינו היקרים לא רק שלא יחלצו אותנו אלא יוסיפו מים וחורים לספינה הטובעת.

 16. יאשיהו הגיב:

  הצרה הגדולה היא שיהודים וישראלים הרוצים בחיסול המדינה היהודית בין אם כישות פוליטית ובין אם חיסול פיזי, אינם רואים את עצמם כחלק ממנה ולכן לא אכפת להם מה יהיה גורל האנשים ונכסי התרבות שלהם.

  בשם האידאולוגיה שלהם מוכנים רבים באתר הזה להתיר דם, להסית לרצח, לקרוא לשיבוש הליכי משפט ובעיקר לצנזר ולסתום פיות של דיעות שאינן ברוח האידאולוגיה של מנהלי האתר ועובדיו.

  הגדה השמאלית הוא אתר חשוך וריאקציונרי לא פחות מהאתר של קריית ארבע, שניהם מלמדים על כך שיצר לב האדם הקיצוני והחד מימדי רע מנעוריו.

  מי שרוצה יכול לעקוב ולראות שהתגובה הזאת תימחק בתוך שעה !!!

 17. ליאשיהו שלא נמחק הגיב:

  רק מראה שיצרך אתה רע מנעוריך. כמה חבל. להלעיז. בתורה שלך כתוב שאסור. תראה לאן הידרדרת. שנאת חינם. עליך חורבן הבית.

 18. אני קואת את המגיבים לסדר הגיב:

  יש להשתמש במילים מדודות,לא פוגעות ולא מעליבות. קיצוני זה לא טוב.צריך תמיד לחפש את שביל הזהב ,את האמצע. לא להעליב ולא לפגוע כולנו יהודים וכמו שכתב מישהו לפני על כולנו מוטל להביא את ספינת -ציון לחוף מבטחים. תודה ולילה טוב.

 19. לא כולנו הגיב:

  לא "כולנו יהודים" – בגדה השמאלית כותבים, קוראים
  ומגיבים, כל בני הדתות וחילונים.

 20. לכותב/ת האלמוני/ת – אני ממש נרגשת מתגובתך הגיב:

  רק חבל שהצוות המוביל בכתבות ובתגובות לא התיחס כלל וכלל לתגובתך הנפלאה והאמיתית:"הגיע הזמן ,שמאלן יקר ,שתבינו אתה וחבריך שכל היהודים במדינת ישראל נמצאים בים ערבי סוער בתוך אניה שחדרו אליה מים ומאיימים להטביעה. אם אתה ןחבריך לא תושיטו יד ותעזרו להוציא את המים ולסתום את החור,כווווולנו נטבע. אסור לקחת את זרנוק הכבאים הערבי ולהכניס מים לאניה. אתה מבין….?! אחרת כוווולנו נטבע וגם אחינו השמאלנים. ובני דודינו היקרים לא רק שלא יחלצו אותנו אלא יוסיפו מים וחורים לספינה הטובעת." אני פונה אל חברי העיתון שבבקשה יגיבו לפניה חשובה זו.!!!!!

 21. לנרגשת הגיב:

  אני מציע שתתקלחי ותשתי בקבוק מים צוננים. זה בוודאי יצנן את התלהבותך. את כנראה לא מכירה את האתר הנוכחי. זהו אתר שנועד לחשוף כאילו מחדלים וכאילו מעשים שליליים,לדעתם, נגד הפלסטינאים. מעשים טובים לא נספרים ולא מתיחסים אליהם כאן. אם יגמר הסיכסוך עם הערבים הם צריכים לסגור את האתר ובזה הם לא מעונינים. לכן אל תצפי שיגיבו לדבריך היוצאים מהלב.

 22. ממש בזיון- מדינה על הפנים הגיב:

  נותנת לכותב הכתבה להופיע בפני חיילי צבא ההגנה לישראל. מאז הרצח המתועב של רבין ז"ל המדינה שלנו והעומדים בראשה איבדו את ראשם. מטפלים בדברים השליליים מעט מידי, לאט מידי ומאוחר מידי והרבה פעמים לא מטפלים. הרבה טפילים ואוכלי חינם יונקים את לשד המדינה. כמו הנקבה של העכביש שנקראת האלמנה השחורה. זו טורפת את הזכר שסיים להפרות אותה. והנמשל ברור.

 23. פיטנגו הגיב:

  למה ניב הכתב מותר לפרסם דברי הסתה ודיבה

  מאמר אנטי ישראלי, כאלה מחנכים. בןשה

 24. איתי הגיב:

  הכל נכון !
  גדר/חומה זה רע, למנוע חירות מאנשים זה רע, לבדוק אנשים במחסום זה רע. מה החידוש בדבריך? יש לך אלטרנטיבות לצה"ל ?
  מה החוכמה להוכיח חיילים צעירים שמה שהם עושים הוא לא טוב, הם יודעים זאת לפחות כמוך…
  את הפתרונות המדיניים שלך כולנו כבר שמענו, אבל מה אתה מצפה מהלוחמים? שיסרבו? אם כן מה ההצדקה המוסרית לכך ? גם לסרב לפנות התנחלויות הם רשאים? או רק מה שתואם את דעותך הפוליטיות? זו דמגוגיה זולה לנהל מאבק פוליטי על גבם של החיילים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים