הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 במרץ, 2003 2 תגובות

ההיסטריה הישראלית מייצרת שיח ציבורי משותק ללא שום גוון ביקורתי. מה שנשמע בכל מהדורות החדשות ובעיתונים הגדולים בישראל, כאילו נאמר מגרונם של ראשי הממשל בארה"ב. אין שום חוש ביקורת כלפי המתקפה הקטלנית וחסרת-המעצורים הזאת. מה שחשוב הוא שנעבור את זה. ביחד. התקשורת הישראלית, ובראשה ערוץ 2, מכוונת כולה ליצירה של אותה תחושת אחדות מדומה ומזויפת המלווה בזריקת היסטריה הגורמת לאדישות ולייאוש. היסטריה זו משיגה שני יעדים: היא סוללת את דרכה של ממשלת שרון לנקיטת מדיניות כלכלית-חברתית הממיטה אסון בלתי-הפיך על החברה הישראלית ומצד שני, היא מאפשרת כר נוח מבחינה פנימית להמשך הפעולות חסרות-הרסן כנגד העם הפלסטיני ולסיכולה של כל אפשרות לחזור למשא-ומתן מדיני עמו. בשרטטה את קווי המתחם של השיח הציבורי, הצליחה ההיסטריה להשיג את יעדיה בדיוק על-פי רצונה של ממשלת שרון.

אחד הדברים המעניינים בשיח הציבורי הישראלי היה מאז ומתמיד היכולת של השלטון וזרועותיו הרבים ליצור תחושת היסטריה ופאניקה בקרב הציבור. מוסדות השלטון, ובמיוחד הצבא, מצליחים באמצעות מנגנונים רבי-עוצמה, בהם התקשורת, ליצור את האשליה כי הנה מתקרבת כליה על העם היהודי היושב בציון. וכל זאת בזמן ששוטרי משטרת ישראל וחיילי צה"ל מבצעים כמעט מדי יום מעשים בלתי-מוסריים בעליל כלפי אוכלוסיות ערביות, בתוך תחומי הקו הירוק ומחוצה להם.


המתקפה המתועבת וחסרת חוט-השדרה המוסרי שמנהלת ארה"ב בימים אלה בעיראק אינה קשורה כלל ועיקר לישראל. הרי ברור לכל אותם מומחים שיושבים באולפני הטלוויזיה ומתמוגגים כמו ילדים קטנים מעוצמת ההרס והכיליון שממיטה הטכנולוגיה הצבאית העליונה של ארה"ב על אזרחי עיראק, כי לעיראק אין את היכולת לאיים על ישראל, בוודאי לא כפי שאיימה עליה לפני 12 שנים. זה בא לידי ביטוי באין-ספור הדו"חות שהגיש לאו"ם הנס בליקס, ראש משלחת הפקחים לנשק להשמדה המונית בעיראק, ובהם טען כי לא מצא בעיראק אפילו לא "אקדח מעשן" כהגדרתו, בוודאי שלא זכר לאיזושהי פעילות החשודה כייצור של נשק כלשהו להשמדה המונית. אך זה לא מה שימנע מצה"ל ומשלוחותיו בקרב הפרשנים, האקדמיים והלא-אקדמיים, להפחיד את הציבור הישראלי עד זרא.


הטקטיקה הישראלית היתה מנוהלת למשעי. מוסדות השלטון העסיקו את הציבור כל העת במתקפה האמריקנית בעיראק ובהשלכותיה על מדינת ישראל. הערכות הצבא סברו כמובן כי ההסתברות שעיראק תשגר טילים לעבר ישראל הינה נמוכה עד בלתי-אפשרית. אך באורח נס, כבמטה קסם, נכנס כל הציבור ללחץ והחל להכין את עצמו למתקפת טילים בלתי-קונבנציונלית על ישראל. מה קרה? מה השתבש בהיערכות השלווה שתכנן הצבא לציבור הישראלי? מה שקרה הוא שהציבור הישראלי הולעט במשך מספר חודשים רצופים בידיעות כי לסדאם חוסיין, שליט עיראק, יש לכאורה נשק להשמדה המונית וברגע שתיפתח המתקפה האמריקנית על עיראק, הוא מיד ירצה להפציץ את ישראל. התעמולה (אין מילה אחרת לתאר זאת) הצליחה מבחינתו של השלטון הישראלי. הציבור נכנס ללחץ (על אף שבסופו של דבר, ננזף אותו ציבור על-ידי קברניטי הצבא והממשלה על שאחזה בו תחושת הפחד והלחץ שאותה הם עצמם יצרו) וכעת אין מה לחשוש יותר, אפשר לצאת בתוכנית כלכלית שתנעץ את המסמר האחרון בארון הקבורה של החברה הישראלית. אפשר ורצוי להמשיך ברציחתו השיטתית של העם הפלסטיני ולסכל כל הזדמנות לחדש את המשא-ומתן המדיני, בין אם שמה של ההזדמנות הוא אבו-מאזן ובין אם שמה הוא יאסר ערפאת. אין זה משנה כלל וכלל. בשעה שהציבור הישראלי עסוק בהכנות למתקפה עיראקית שלא תתרחש, ניתן להטיל גזרות חברתיות-כלכליות ומדיניות כאחד.


בספרה המצוין של עידית זרטל "האומה והמוות", טוענת המחברת כי הדם היה כלי-שרטוט בידיה של הישות הציונית על מנת שתוכל זו להגדיר את גבולותיה. רוצה לומר, שבכל מקום בו נשפך דם יהודי, שם הוגדרה זכותו של העם היהודי במתכונתו הציונית להתיישב. זאת ניתן להשליך גם על עניין ההיסטריה. ההיסטריה – פרי פועלו של השלטון הישראלי – מתחמת את גבולות הדיון הציבורי והפרקטיקה הפוליטית באופן שאיננו משתמע לשני פנים. לדידו של השלטון הישראלי, אין לשבש את השיח הציבורי על-ידי העלאת הרהורי כפירה למשל כמו, שהמלחמה הזאת היא ניסיון אימפריאלי להשתלט על עתודת הנפט השנייה בגודלה בעולם וזו עיראק. אל תבלבלו לנו את המוח עם תיאוריות קונספירציה, מבקשים בערוצי הטלוויזיה השונים, לנו ברור מה קורה במלחמה הזו. אמצעי התקשורת הישראליים קבעו לעצמם אג’נדה מאוד ברורה במלחמה הזו, וזו מכוונת לתמיכה חד-משמעית בארה"ב.


נותר רק לקוות, כי יבוא יום והציבור יתעורר לראות את נזקיה של ההיסטריה ויבוא חשבון עם מי שיצר אותה במשך שנים כה רבות.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. גלעד הגיב:

    אופיר אתה צודק במאת האחוזים.

  2. יעל שילו הגיב:

    אופיר, אתה לא חושב שההיציחסות שלך כלפי היהודים כ "הרע המוחלט" המנסה להשטלת על העולם הוא קצת שיטחי ופרופוגנגי… אני לא יודעת אני אישית נעלבת כאשר אני קוראת כתבות שלך…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים