הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 במרץ, 2003 11 תגובות

שר החוץ סילבן שלום וכותב מאמר המערכת ב"הארץ" יצאו בשצף-קצף כנגד דבריו של שר החוץ הבריטי ג’ק סטרו כשאמר בשבוע שעבר: ה"מערב" נוהג באמות מידה שונות, בצביעות – הודה בגילוי לב – בכפותו על עיראק לקיים את החלטות מועצת הביטחון, בשעה שלישראל מניחים שלא להישמע להן. שר החוץ מחה באוזני השגריר הבריטי ואילו "הארץ", בקובעו שרק עיראק מפרה את החלטות מועצת הביטחון, הכתיר משוואה זו כ"השוואה מגונה" בנימת עלבון על שמעזים לדמות את ישראל לעיראק. כותב המאמר לא היסס להוסיף, שדבריו של השר הבריטי "מופרכים… ישראל, שלא כמו עיראק, אינה מפרה שום החלטה של מועצת הביטחון. פרשנותה להחלטות מסוימות אמנם שגויה במחלוקת רבת-שנים, אך המועצה מעולם לא פסקה נגדה".

"הארץ" הטעה בזדון את קוראיו: תקנון מועצת-הביטחון מפריד בין זכותה להחליט על הפרות של חוקים בינלאומיים או עקרונות האו"מ – לבין יכולתה של המועצה, לנקוט סנקציות נגד מדינה המפרה את החלטותיה. מועצת-הביטחון דנה בהפרה של חוקים ואמנות בינלאומיות ורשאית לקרוא למדינה המפרה, לציית להחלטת המועצה. החלטות כאלה מתקבלות ברוב של תשע חברות לפחות ובתנאי שאף חברה קבועה במועצה (ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת) אינה מתנגדת לה ("וטו"). מדינה שאינה מצייתת להחלטה כזו – צפויה לסנקציות שתטיל עליה המועצה ולשם כך יש לקבל החלטה מיוחדת. שמואל אמיר כבר כתב במאמרו מהשבוע שעבר: המועצה קיבלה כ-25 החלטות נגד מדינת ישראל בדבר הנסיגה מהשטחים הכבושים, הפרת זכויות האדם, החזרת פליטים ונושאים דומים. ההחלטות המפורסמות הן 224 ו-338 הקוראות לנסיגה מלאה של ישראל מהשטחים הכבושים לגבולות בטוחים ומוכרים. ממשלות ישראל לא נשמעו אף לאחת מהחלטות אלה ולכן, אין ספק שמדינת ישראל הפרה את החלטות מועצת-הביטחון – בניגוד לנאמר ב"הארץ".


תקנון מועצת הביטחון קובע שברצותה לנקוט סנקציות כנגד מדינה המפרה את החלטותיה, עליה לקבל החלטה כזו, במסגרת פרק 7 בתקנון שנושאו: הפרת השלום. תקנון המועצה ממשיך וקובע, שרק לאחר שהתקבלה החלטה נגד מדינה בהתאם לפרק 7, ולפיה נקבע שמדינה הפרה החלטה קודמת – יכולה המועצה להחליט כי המדינה הפרה את ההחלטה וניתן לפעול נגדה בכוח. זה היה המצב, כאשר פלשה עיראק לכויית. תחילה התקבלה החלטה על פי פרק 7 ואחר כך החליטה המועצה כי עיראק אינה מקיימת את החלטותיה ולכן ניתן להפעיל כוח. לא זה המצב הנוכחי:


מועצת הביטחון החליטה לחייב את עירק להתפרק מנשק להשמדה המונית (החלטה 1441), אך לא החליטה לאחר מכן שההחלטה לא קוימה: ארה"ב ובריטניה, לא הצליחו לשכנע את תשע החברות הלא-קבועות לתמוך בה, כדי שתצהיר על כי הופרה החלטת מועצת-הביטחון 1441 – לכן בניגוד גמור למאמרו הראשי של "הארץ", ישראל ועיראק הן באותה סירה. כפי שאמר שר החוץ של בריטניה: שתיהן הפרו את החלטות מועצת הביטחון: עיראק לא נשמעה להחלטה בנדון כווית ועל כך נענשה ב-1991 ואילו מדינת ישראל לא קיימה עשרות החלטות ואולם המועצה לא קיבלה החלטה להפעיל נגדה סנקציות, בגלל הווטו האמריקאי שהוטל בכל פעם כשאפשרות כזו התעוררה. השימוש בכוח כיום כנגד עיראק – הפלישה האמריקאית-בריטית – היא הפרה גלויה של החלטות ותקנון האו"ם ומקבילה בדיוק נמרץ לפלישת עיראק לכווית ב-1990 ולפלישה הישראלית ללבנון ב-1982.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. שי הגיב:

  חביבי.

  1.ישראל אינה עוגן של שפיות ובוודאי לא של דמוקרטיה במזרח-התיכון. לפחות שליש מאוכלוסייתה נמצאת בסגר בזמן שהנותרים הולכים להצביע על הדרך בה יהיה ניתן בדרכים חוקיות להוציא אל מחוץ למשחק מיליון איש נוספים.

  2.ישראל לא מאימת על ארצות -הברית של אמריקה ועל בריטניה. וואו. מאד חכם.

  3.עיראק ,סורי, איראן ,לבנון ולוב—–מחמשות מאמנות ומממנות את הטרור העולמי ומהוות סכנה ל-2 המעצמות הנ"ל וליתר העולם. וואאו. דע לך שישראל מסוכנת מהן הרבה יותר לסדר העולמי.

  4. הבנת את זה, גושי?

 2. בואו נקרא לילד בשמו הגיב:

  1.ישראל היא עוגן של שפיות ודמוקרטיה במזרח- התיכון 2.ישראל לא מאימת על ארצות -הברית של אמריקה ועל בריטניה. 3.עיראק ,סורי, איראן ,לבנון ולוב—–מחמשות מאמנות ומממנות את בטרור העולמי ומהוות סכנה ל-2 המעצמות הנ"ל וליתר העולם. 4. הבנת את זה ,ברוך ?

 3. לגושי הגיב:

  יש אנשים שלא מבינים מה קורה סביבם ורצוי שיקחו כמה קורסים בכתיבה ובהבנת הנקרא. יש אנשים שעברו שטיפת מח מסוימת ולא קולטים את המציאות. אני מקווה שהם צעירים ויש להם זמן להתפקח.

 4. וינסטון הגיב:

  להילד בשמו ושי
  עירק לוב ושות’ מחמשות את הטרור?

  מאיפה הגיע הנשק הזה (והטכנולוגיה שלו)?
  מהמערב מישראל מארה"ב ומאירופה וגם מברה"מ לשעבר ושלא לשעבר.

  המערב הוא שמסוכן למערב.

 5. אם אתה וינסטון אני "צ’רצ’יל " הגיב:

  אתה לא נמנה עם התמימים או שטופי המוח שחושבים שמדינת ישראל הינה הסכנה האמיתית לשלום העולם. אני מניח שידוע לך שציר-הרשע כולל את:עירק, סוריה, לבנון , אירן,לוב וצפון קוריאה. כל המדינות המוזכרות מ מ מ נ ו ת, מ א מ נ ו ת ו מ ט פ ח ו ת את הטרור העולמי.

 6. אני לא ווינסטון ולא צ’רצ’יל. רק שולה הגיב:

  די עם מילים מנופחות כמו "ציר הרשע".
  אני בעד האדם.
  והאדם לא רוצה מוות.
  מי שרוצה מוות אלו השליטים.
  וזו אותה סחורה בכל העולם.
  קל מאוד לתמרן את ההמונים ולשכנע אותם שהם רצו את זה מלכתחילה. זו הבעיה.
  אבל הם לא רצו את זה מלכתחילה.
  הם רצו ללכת בשבת לים.

 7. וינסטון הגיב:

  אאלץ לחזור על דברי:
  כל המדינות הנ"ל הגיעו ליכולותיהן המלחמתיות בגלל תמיכה של המדינות המתועשות.

  העולם המתועש הוא מפעל ליצור נשק, וישראל היא דוגמא טובה לכך. האינטרסס היחיד על כן הוא למכור יותר נשק, ולהרוויח.

  אני מתפלא על התמימות, והגישה הצדקנית בכינוי ציר הרשע. את הנשק הזה אנחנו עשינו. ציפינו שלא ישתמשו בו? (ראה "הטוב הרע והמכוער")

  דוקא הימין הוא זה שטבע את מטבע הלשון "אל תתנו להם רובים"

  גם אני מעדיף ללכת לים.

 8. לשולה הגיב:

  כבר כתבתי בעבר שהמדינה שלנו מנוהלת ע"י 7000 משפחות של אצולת הממון שרותמת לתוכניות ההתעשרות שלה את הפוליטקאים. בעשור האחרון יותר מידי ראשי ממשלות ושרים נחקרים "תחת אזהרה" במחלקות החקירה של המשטרה. הם מנצלים אותנו חברתית וכלכלית והופכים את העם לבשר תותחים. ככה זה בכל העולם .ואצלינו היהודים זה מתחיל בברית-מילה לקטן חותכים והגדולים אוכלים.

 9. גדעון הגיב:

  אני מתפלא על תמימותו או חוסר המקצוענות שלו בכתיבת הדברים.
  א. בהחלטת האו"ם בגרסה האנגלית נאמר על נסיגה משטחים לגבולות … ולא מכל השטחים. אומנם בנוסח הצרפתי הטענה היא שמשתמע נסיגה מכל השטחים.
  ב. לגבי החלטות האו"ם כנגד ישראל, הן רבות ומגוונות ומקורן בעשרות מדינות ערב (כולל אלו שאתם חתמנו הסכמי "שלום") שלא חשוב על מה יצביעו כנגד ישראל הם יצטרפו אוטומטית מדינות אירופה שלהן אינטרסט כלכלי מובק במדינות ערב הם יצביעו כמעט אוטומטית עם מדינות ערב ואילו הגוש הבלתי מזוהות בחלקן הן מדינות מווסלמיות או מדינות בעלות אינטרסים במדינות ערב גם הם ילכו בכיוון האנטי ישראלי.

  כך לסיכום לא משנה על מה האום יצביע הוא מונחה משיקולים אינטרסנטיים ללא בסיס מוסרי ומה שנותר לאמר הוא אום שמום.

 10. תגובה של כלום הגיב:

  רדידותן של התגובות מימין – מוכחת בדברי ההבל של
  המגיב "גדעון". מדינת ישראל קיימת מכוח החלטת האו"מ
  שהתקבלה ב29 בנובמבר 1847 . ממשלת ישראל הנוכחית,
  כמו ממשלת שמיר ב1991 – תומכות בפלישה האמריקאית
  לעיראק,בםרשנות (מוטעית) ל…החלטות האו"מ בנושא זה.
  "הצבעה אןטמאטית" ? – כן: נציגי ישראל באו"מ, מצביעים א ו ט ו מ א ט י ת בעד על הצעת החלטה אמריקאית, כשהם מוצאים עצמם, לבדם, עם ארה"ב, איי שלמה, עם/בלי מןשבה אמריקאית אחת או שתיים, נוספות.

 11. 1947 הגיב:

  החלטת האו"מ על חלוקת פלסטין-א"י לשתי מדינות:
  ישראל ופלסטין, התקבלה כמובן ב29 לנובמבר 1947 .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים