הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באפריל, 2003 10 תגובות

16 במארס, רייצ’ל קורי נמחצה על ידי כף בולודוזר של הצבא הישראלי ברפיח. היא נמצאה אשמה בניסיון להגן על ביתה של משפחה פלסטינית. הוכח מעבר לכל ספק שהיא נראתה וזוהתה כפעילת שלום בינלאומית. למרות זאת, הנהג ציית לפקודות באופן עיוור.

5 באפריל. בריאן נורה בראשו על ידי טנק ישראלי ממרחק 50 מטר. הוא נראה וזוהה בבירור כפעיל שלום בינלאומי. הוא נמצא אשם בניסיון להגן על ילדים פלסטינים. החייל ציית לפקודות באופן עיוור, וירה צרור של כדורים מהירים, במדויק לראשו.


11 באפריל. טום נורה בראשו ממרחק 100 מטר על ידי חיילים ישראלים בעיירה יבנא, רפיח. הוא נמצא אשם בניסיון להזיז שתי ילדות קטנות מקו האש של הצבא. החייל ציית לפקודות באופן עיוור. טום נמצא כעת במצב של מוות קליני.


זו הדרך שבה "כוחות ההגנה" שלכם מתייחסים לפעילים בינלאומיים, מזוהים היטב (הם לבושים תמיד בכתום זוהר – ר.ג.). האם אי פעם שאלתם את עצמכם איך מתייחסים לאזרחים פלסטינים? האם אי פעם תהיתם מדוע יש מספר גבוה של פלסטינים הרוגים ופצועים קשה על בסיס יומי?


בכל אחד מן המקרים הללו, האם מי מהפעילים הבינ"ל היווה איום לביטחון של החיילים שלכם? מדוע החיילים שלכם, מוגנים במגדלים מבוצרים היטב, מכוונים לעבר ילדים העומדים במרחק 100 מטר?


כל אחד ואחת מכם עדיין כואב עמוק, בתוכו פנימה, את שתיקתו של העולם כאשר אתם נרדפתם, כאשר הייתם חסרי הגנה. הפעילים הללו של תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) החליטו שזה פשע להישאר בשקט כאשר אזרחים חפים מפשע נהרגים ונרדפים. למה נאלמתם דום? האם זה באמת משנה באיזה צד של הקנה אתם עומדים? הצד של היורה או הנורה!!!!


עצוב לומר שהקהילה הבינ"ל אשמה באותה מידה. כאשר אזרחים פלסטינים נהרגים ונרדפים – לא אכפת להם. כאשר רייצ’ל נמחצה, הם נאלמו דום. כאשר בריאן נורה הם המשיכו לשתוק. כעת זה טום ואנחנו תוהים מי הבא בתור. עכשיו האנשים שאכפת להם זקוקים להגנה. זה רק אתם והקהילה הבינ"ל שיכולים לספק הגנה זו. אם אתם נשארים שותקים, אני חושב שאתם אשמים כמו אלו שביצעו את הפקודות.


סכסוכים ניזונים מהנטייה של החזקים לנצל את הכוח שלהם ואת הכעס והתסכול של החלשים, הנהפכים לאלימות. הפעילים של תנועת הסולידריות הבינ"ל מנסים להתעמת עם הניצול של הכוח ולהחזיר תקווה לחלשים. אין דבר שיכול לגרום לשלום יותר מהעבודה שלהם. למען האלוהים, הרימו את קולכם והביאו סיום לטבח של התקוות שלנו לעתיד של שלום.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. ישראלי ער מאד הגיב:

  רייצ’ל קורי ויתר חבריה נהרגו או נפצעו בשוגג. הם נפגעו מפני שניסו להגן על טרוריסטים (באופן עקיף,על ידי מניעת פעילות הצבא וחבלה בפעילותו). בצער רב אני קובע כי עדיף מותם מהמשך חייהם של הטרוריסטים. מנגד- מותם יוצר נזק תדמיתי ולפיכך על צה"ל לאסור את שהייתם, לעוצרם ולגרשם מהארץ.הם מוזמנים ללכת ולהתערב בפעילות החיילים האמריקאים בעיראק. בל נשכח כי רוב האוכלוסיה הפלסטינאית פתחה במלחמת טרור רצחנית (באופן ישיר או בעידוד נלהב), בל נשכח מה היה לנו פה רק בפסח שנה שעברה, פיגוע מדי יום ופעמיים ביום, לפני שכבשנו בחזרה את קני הנחשים ורוצצנו את ראשם המנוול במחיר רבים מחיילנו(ועוד המלאכה רבה וראש המפלצת עודנו חי). בל נשכח כי העם הפלסטינאי פתח נגדנו במלחמת טרור. התלוננויותיו כי תוקפים אותו בחזרה ומשיבים לו מנה אחת אפיים הם לא יותר מלוחמה פסיכולוגית, שלא תעבוד עלינו. ישר כח לחיילינו האמיצים, לשב"כ ולמג"ב, על עבודתם הקשה והמסוכנת, לשמור על הבית מחיות הטרף.שלום יהיה רק כאשר יאהבו הפלסטינאים את ילדיהם יותר משנאתם כלפינו.

  אני מאתגר את היושרה של מנהלי האתר, להשאיר את תגובתי, הגם שמדובר באתר שמאל, בשם חופש הדיעה והפלורליזם הרעיוני.

 2. אלכס מסיס הגיב:

  מחבר המאמר כתב:"אני חושב שאתם אשמים,כמו אלו שביצעו את הפקודות…" – קראתי ולא מצאתי כל הסבר,
  מי הם "אתם"?:מערכת "הגדה השמאלית"?קוראי האתר?,
  תנועות השלום בישראל ?.רציתי לנהוג מנהג בית-הילל
  ולהניח שתוכחתו של חסן אנדןני מופנית אל "הקהילה
  הבינלאומית" – אבוי,זו היא משאלת-שווא,על כי כתב:
  בשורה שמעל לציטוט הקודם:"רק אתם והקהילה הבינלאומית
  יכולים…" אמנם, אין דנים אדם בצערו, אך חשוב לי
  להגיב ולכתוב, שאין שחר ל"אישום" שכזה.

 3. איתנה איזנקופ הגיב:

  למר מסיס. הכותב,חסן אדוני, הינו אדם משכיל שמעביר בקורת בצורה שקולה ומכובדת(ברור שזכה בילדותו לחנוך טוב ). על מותה הטראגי , המיותר והכואב כתבו הרבה באתר המכובד הזה. כל הכותבים ,מלבד מר חסן אדוני, השתמשו בסגנון בוטה וגס והאשימו את החילים ברצח. ערב פסח ,אני מברכת את כל באי האתר בחג שמח ובשלום.

 4. אחד העם הגיב:

  אני משוכנע שחסן לא ניסה לטיל בג’נין עם כיפה, גם במלון פארק הוא לא היסב לסדר, ומאידך , לו היו מפוצצים את הבית של המחבל שהסתתר אחרי חבריו שנכנעו והרג קצין ופצע חייל , על יושביו הוא היה מעביר ביקורת אז מדוע להתיחס אליו בכלל. האם יסכים אותו "פעיל בינלאומי" להכנס לבית עם מחבלים ולשכנע אותם להיכנע או שיפוצצו את ביתם עליהם? אם כן הוא ודאי יחסוך חיים יקרים.
  ה"פעילים" הללו, חלקם חברי ארגוני ביון מעדביים אינם נאיבים וגם לא יותר הומנים מאתנו.הם פשוט מחפים על רוצחים, זה הכל!

 5. נועה קאופמן הגיב:

  מענין מה היה קורה אם הייתי מאשימה את כותב המאמר בפיגוע במלון פארק שהתבצע בדיוק לפני שנה.
  נדמה לי שהמושג גזענות היה מבצבץ לו איפשהו

  אני לא אשמה ואחראית לשום רצח, הידיים שלי נקיות, תודה רבה.
  אשמח אם לא תטפול עלי אשמות שווא

 6. הכובע בוער הגיב:

  מעניין מדוע המגיבה "שאינה אשמה" סבורה שהכותב
  מתכוון דווקא אליה ?

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בס"ד
  המענין הוא שאילנה דיין וכן שאר עמיתיה בעולם התקשורת פרסמו תגובות רק בעקבות מותה של פעילת שלום כרייצ’ל קורי. מדוע? מפני שהיא אמריקנית? ומה עם אנשים פלסטינים שנהרגים "בשוגג" מירי כוחות צה"ל?
  וברוח הימים האלה: "מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה?"

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  היכן הפעילים, כשהמתאבדים מתפוצצים בקרבינו?? נקבל אותם גם עם ירוק זוהר!!

 9. נועה קאופמן הגיב:

  תשובה לכובע הבוער
  " זה רק אתם (הישראלים) והקהילה הבינ"ל שיכולים לספק הגנה זו. אם אתם נשארים שותקים, אני חושב שאתם אשמים כמו אלו שביצעו את הפקודות."

  זה למה…

 10. איתי הגיב:

  אין נקיי ידיים – האשמה על כולנו, והציות העוור הוא בשם כל אזרחי ישראל בפעל או בפוטנציה (חוק השבות – מה לעשות). מי שלא מתנגד בפעל למציאות הכיבוש לא ינקה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים