הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 במאי, 2003 11 תגובות

חוק הגזירות הכלכליות עבר בכנסת ערב האחד במאי ברוב של 56 בעדו ו-46 מתנגדים, כש-18 חברי כנסת נעדרו. עיון ברשימת הנעדרים מגלה כי רובם היו חברי הכנסת מסיעות האופוזיציה שאילו היו מצביעים נגד, היה ניתן בוודאות להפיל את ההצעה לחקיקה בקריאה ראשונה. חברי הכנסת מסיעות השמאל שלא השתתפו בהצבעה צריכים לתת הסבר לציבור בוחריהם מדוע נעדרו מהצבעה גורלית זו. ראשי הסיעות חייבים לקיים עמם בירור ולנקוט נגדם הליכים משמעתיים על תמיכתם (למעשה) בחוק הגזירות.

חברי הכנסת שנעדרו לפי הסיעות הם: שמעון פרס, אברהם בורג ואפרים סנה (עבודה); אבשלום וילן (מרצ); עזמי בשארה (בל"ד) ומהימין: יאיר פרץ (ש"ס). קרוב לוודאי שאילו היו נוכחים שבעת החברים מהאופוזיציה שהיו מביאים את מספר המתנגדים ל-53 – היו גם המתנגדים מהימין, או
רובם, מצטרפים ל"נגד": מרינה סולודקין, רוחמה אברהם, מיכאל גורולובסקי, גילה גמליאל, אברהם הירשזון, חיים כץ, דוד לוי (ליכוד); אהוד רצאבי (שינוי); שאול יהלום (מפד"ל); יורי שטרן (האיחוד הלאומי).


ששת חברי הכנסת מטעם העבודה, מרצ, בל"ד וש"ס היו מוסיפים 6 קולות למתנגדים. חיים כץ ודוד לוי התחייבו בפומבי להצביע נגד החוק ועם לחץ קל, ואם היו נוכחים לדעת שקולם יפיל את החוק, יתכן שהיו מצביעים נגד. הנעדרים – לעמוד הקלון.


הזיות


אם וכאשר האמריקאים לא יצליחו למצוא שום בדל של נשק-השמדה-המוני, וכך יוכח שלא היתה כל עילה למלחמה – יופיע לפתע סדאם חוסיין, כשהוא חי ונושם, יתגלה בבירת מדינה שאין בה נגישות לחיסולים הממוקדים האמריקאיים או הישראלים. הוא יכנס מסיבת עיתונאים בה יאשים את ארה"ב ובריטניה בתוקפנות ופלישה לארצו, בניגוד לכל אמנות האו"ם והחוקים הבינלאומיים. הוא יטען שאין כל הבדל בין התוקפנות האמריקאית-בריטית לזו של סרביה בבלקן, או מכיבושה של כוויית בניצוחו. הוא יפנה למועצת הביטחון בדרישה להתערבות כדי לסלק את כוחות הכיבוש מעיראק ולבתי הדין הבינלאומיים בהאג הדנים בפשעי המלחמה ויתבע את העמדתם לדין של נשיא ארה"ב, ראש ממשלת בריטניה, ראשי הצבאות והמפקדים הבכירים וכמובן: שרי ההגנה והחוץ האמריקאים-בריטים. הוא ימשיך ויטען שהעילות למלחמה היו כוזבות וכל כוונת המלחמה היתה השתלטות על הנפט העיראקי והקמת דיקטטורה צבאית בעיראק.


האם תהיה למישהו תשובה לדבריו? – האם יפסיק העולם להתייחס לארה"ב כאל גרמניה לפני 1939, שיש להשביע את רצונה בכל מחיר מפחד עוצמתה הצבאית?


הזיה שנייה:


האם ייתכן שעיראק קרסה במהירות וללא התנגדות רצינית? הייתכן שסדאם חוסיין, משפחתו ומקורביו, נעלמו לחלוטין – או אולי היתה כאן קנוניה חשאית בין סדאם לארה"ב והם הסכימו ביניהם להביא לקריסת עיראק ולניצחון אמריקאי, שייראה כאילו היתה התנגדות עזה שנכשלה.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. דובר אמת הגיב:

  מחליא אותי הנסיון להשוות את ארצות הברית וישראל לגרמניה הנאצית . רק עיוור יכול לעשות זאת . אני לא יודע מה לביב מקונן על סדאם הוא ירה טילים על ישראל השתמש בגז רעיל נגד מתנגדיו רק בשל זה הוא צריך להענש . אולי תעצור קצת ותעשה חשבון נפש . יוסי שריד ומצנע עשו זאת .

 2. שר ההיסטוריה הגיב:

  אללי, קשים כשאול יסורי גמילה מדיעות שאבד עליהן הכלח. שלב ראשון במלחמה הסתיים.שוב שמש עמים משופמת מתרסקת לעפר. האמריקאים השנואים מתחילים להציל בפעם השלישית את העולם. לעזאזל, זה כואב. מה תעשה דיעה שהושלכה לפח ההיסטוריה? במה יתחממו מחזיקיה האובדים? כל שנותר הוא לבכות את מר גורלם ולהאשים את המנצח כי ניצח במרמה. בנוק אאוט. כל שנותר הוא נחמה פורתא המתבטאת תמיכה פבלובית בכיסי ההתנגדות לרוח הנושבת מהחוקה האמריקאית. אז קחו את כל כתבי מרכס, לנין, טרוצקי, צ’ה גווארה וכל ה"הוגים" האחרים שלכם והעבירו אותם למדף רחוק ואחורי בספרייה נידחת.על מדף ה-"תיאוריות מהמאה שעברה, שנכשלו באופן מחפיר תוך גרימת סבל בל ישוער למיליוני בני אדם". אולי יום אחד יהיה לזה ערך אספני.בעצם- לא.

 3. לשר ההיסטוריה הגיב:

  ארה"ב הרגה יותר אנשים מסדאם בכל שלטונו ובדרכים רעות יותר. היא לא התערבה בסכסוכים קיימים בעולם (חוף השנהב למשל) שלא שהתלמו לה כלכלית. ארה"ב היתה היחידה להשתמש באטום. היא השתמשה בחומרים כימיים נוראיים. ביא כבשה כל מה שנראה לה והשחיתה שפות ותרבויות בכיבושי השפה והטלוויזיה שלה.

  ארה"ב אחראית ל-60 אחוז מהזיהום העולמי. עתודות הנפט אחריהן היא רצה מזהמות את העולם במפעליה ובמכוניותיה.

  ארה"ב מרעיבה עשרות שנים מדינות שמתנגדות לה אידאולוגית (קובה), היא ממליכה והופכת במדינות שאינן נשמעות לה – צ’ילה ונצואלה פנמה ויאטנם קמבודיה מזרח טימור עירק.

  מאידך היא ממליכה דיקטטורים במדינות חסותה ומממנת אותם – פקיסטן אפגניסטן איראן עיראק קונגו.

  ההיסטוריה (עוד אלף שנה) תראה אנשים כמוך כאותם מעריצי גרמניה בזמנה (לפני שידעו מי היא גרמניה האמיתית), וכמעריצי הרומאים לאורך היבשת.

  יום יבוא וגישות הומאניות – להן אתה בז – ישלטו בעולם ויקבלו אנשים כמוך ויעזרו להם לפרוק שנאה (אגב ללא תשלום).

 4. דן תמיר הגיב:

  רשימת הקלון רשומה ונצורה עמנו. לא מפתיעה העדרותם של האדונים פרס, בורג, סנה ופרץ, אך מסקרנת העדרותם של חברי הכנסת וילן ובשארה. מה קרה להם?

  ושאלה לשר ההיסטוריה: מתי בדיוק הצילה ארה"ב את העולם שלוש פעמים? אני מניח שמלחמת העולם השניה היתה פעם אחת ומשחק הוידאו שראינו לפני מספר שבועות פעם שניה. מתי היתה הפעם השלישית?

 5. שר ההיסטוריה הגיב:

  העולם-כמו-שאנחנו-מכירים ניצל על ידי ארה"ב שלוש פעמים. הפעם הראשונה הייתה כחיסלה ארה"ב את הרייך של אלף השנים וגרורותיו, ביחד עם יתר ארצות המערב, ובקואליציה של ריאל פוליטיק עם שלטון הרשע הסובייטי. כך שוחרר העולם מאימת הדוקטרינה הנאצית- גרמנית והפאשיסטית ביתרת אירופה וביפן.הפעם השנייה הייתה כאשר הצליחה ארה"ב בכח עוצמתה הכלכלית להפיל את משטר הרשע הקומוניסטי בברית המועצות ובגרורותיה. מיליוני בני אדם בשטחי ברית המועצות זכו בחירות ובחופש (עוד הדרך רבה למנהל תקין שם ויש לקוות שהרוסים-בהיותם רוסים- לא יחרבשו את הסיפור שוב). הפעם השלישית היא "מלחמת הוידאו" כדבריך (כואב.. כואב שהאמריקאים נצחו- אני מבין את כאבך) בה שלטונות הרשע המוסלמיים הבינו כי נגמר המשחק הזוועתי בו שיחקו בעשרות השנים שחלפו. משחק זה נגמר בדקה האחרונה (יש לקוות) לפני ששליט איסלמי השיג את "ה"פצצה. כי תבין מר תמיר – השאלה היא לא למי יש פצצה. השאלה היא מה הסבירות שישתמשו בה. כל מדינה שתפעיל פצצה- כתובתה ידועה. שילוב של שליט פנאטי עם פצצה וטרוריסט אלמוני שימחק את ניו יורק או תל אביב, הוא סיכון שרק צ’מברליינים יקחו.וכי בן לאדן היה מהסס להפעיל פצצה לו היתה בידיו במקום הפיגוע בתאומים? רק הבוקר שמענו על גישושי בייבי אסד מסוריה שרוצה לפתוח "ערוצי הדברות" עם ישראל. מי יתן והאמריקאים (מאינטרסים אגואיסטים שלהם בלבד- כמו שהיה תמיד), יצילו גם אותנו מעצמנו ויעשו פה סדר. מצידי שיפרקו את הצורה לגולדשטיינים מצד אחד ולחולירות הערביים מצד שני.העיקר שיהיה פה שקט ושיתנו לחיות פה בשלום במדינה יהודית דמוקרטית ציונית חילונית המהווה בית לאומי לעם היהודי. שכן מדינה כזו היא הלקח העיקרי מהשואה- לא עוד ילכו יהודים כצאן לטבח. אפילו אם "חבריך" הערבים והאירופאים נורא רוצים.

 6. שרת החינוך הגיב:

  ידידי שר ההסטוריה קיבל חינוך טוב, כצפוי במדינתנו ה"יהודית דמוקרטית ציונית חילונית המהווה בית לאומי לעם היהודי". הוא לא מתבלבל משטויות, והעולם נורא פשוט בשבילו: בצד הרע נמצא הסוציאליזם ("משטר הרשע הקומוניסטי" בלשונו), בצד הטוב נו… אתם יודעים, ואנחנו כמובן לצד הטובים.

  מוסלמים וערבים הוא ממש לא אוהב, אבל אל תגידו שהוא לא נאור — הוא מסכים ש"יפרקו את הצורה לגולדשטיינים".

  עכשיו בואו נמתין לשר הגיאוגרפיה שיסביר לנו את תוואי ה"גדר".

 7. שר המלחמה הגיב:

  ארצות הברית הצטרפה לברית המועצות ובריטניה, במלחמתם
  נגד הנאצים – רק כשהותקפה בפרל הרבןר. עד אז, לא רק
  שישבה בחיבוק ידיים אלא, שאילי ההון והתעשייה שלה,
  סייעו למכונת המלחמה הגרמנית. את "שר ההיסטוריה" יש
  להחזיר לשולחן הלימודים.כיהודי, עליו לספר לנו מדוע
  האמריקאים החביבים עליו, סרבט להפציץ את מחנות ההשמדה הנאציים ו/או מדוע הטילו אמברגו על משלוחי
  נשק לישראל לפני ובעיצומה של מלחמת העצמאות ו/או
  מדוע לא התיר לפליטים יהודיים להגר לארה"ב, במלחמת העולם השנייה אך,הבריחו מגרמניה מאות מדענים נאציים
  בתום המלחמה.

 8. מצאתי באתר של מרצ את ההצעה שלהם לקיצוצים. נראה הגיוני. הגיב:

  קיצוצים ושינויי תקציב על פי תפיסתה של מרצ.

  • על הממשלה לקצץ במספר שריה ומשרדיה ולחסוך כ-100 מיליון שקל מלשכותיהם.

  • על הממשלה לפרק את כל המאחזים הבלתי חוקיים ואת ההתנחלויות הקיקיוניות בשטחים ובכך תצמצם את הנטל הצבאי והכלכלי.

  1 מיליארד שקל קיצוץ התקציב השנתי למתנחלים

  600 מיליון שקל ביטול משרד הדתות והמועצות הדתיות

  400 מיליון שקל ביטול העדפות לתלמידי הישיבות ביחס לסטודנטים

  2 מיליארד שקל קיצוץ בשיפוי מעסיקים שלא במגזר העסקי

  600 מיליון שקל ביטול הפטור על רווחי הון מנדל"ן

  400 מיליון שקל ביטול הטבות המס למתנחלים

  1.5 מיליארד שקל קיצוץ בתנאי השירות והפנסיה של המשרתים בקבע בעורף

  2.5 מיליארד שקל תיקון הרפורמה במס והטלת 25% מס על רווחים מבורסה וריבית

  500 מיליון שקל העמקת המלחמה בהון השחור ואכיפת מס יעילה

  2.4 מיליארד שקל העמדת הגירעון על 4%-3.5% מהתוצר

  11.9 מיליארד שקל סה"כ קיצוץ ושינויים ברוטו

  3.4 מיליארד שקל השקעות בתשתיות אנושיות ופיזיות

  8.5 מיליארד שקל קיצוץ ושינויים נטו

  • לביטחון יש תוספת של 1 מיליארד שקל מהמענק האמריקאי למלחמה בטרור.

 9. יונתן ליבנה הגיב:

  אם כבר רשימות קלון –
  אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
  ודוד טל (עם אחד)
  הם מבין הנעדרים מההצבעה על הסרת חסינותה של בלומנטל (הצעה שנפלה בהפרש של קול אחד).

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  גם אלי בן מנחם (עבודה-מימד) בין הנעדרים.

 11. שי הגיב:

  חד"ש אינה ראויה יותר לקולי. צר לי. אם זה האיש שהכנסתי לכנסת – ביי ביי חד"ש. אני מקווה שהמפלגה הזו תתפרק מהמועצה העלובה שלה ותחל להרכיב דבר חשוב יותר – חברה צודקת ולא פוליטית. נגמרו ימי שנות החמישים. קדימה למחר צודק יותר (בלי טיבי בראכה ומחול). בושה. ההישענות על היותם מיעוט ולכן לא מצליחים לעשות דבר בכנסת – שטות גמורה. אז תתחלפו ותנו לרוב להוביל את המהלכים הטובים לכם. מושחתים נמאסתם יאה גם פה.

  אבל למה שאני אתאכזב כל כך – הרי הם פוליטיקאים וככאלה אין לי מה להלין עליהם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים