הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 במאי, 2003 19 תגובות

גם שמאלנים מושבעים יסכימו שקשה לעשות שלום עם ישות מדינית שנשלטת בידי כנופייה חמושה. כנופייה שחטפה את ניהול יחסי החוץ והביטחון, שבזה לחוק המקומי והבינלאומי, שמעדיפה את האינטרסים הכלכליים והארגוניים שלה על אלה של התושבים שתחת חסותה, והכל תוך קבלת אור ירוק שבקריצה ממנהיג קשיש, שלא ברור אם הוא רוכב על גב הנמר או נגרר אחריו.

הכוונה, לשם שינוי, אינה לרשות הפלסטינית. הפעם מדובר בישות שמתהדרת בתואר מדינה, אך בפועל היא סניף של צה"ל. הראיות לכך רבות וכואבות. ביום שני שעבר, למשל, בעמודים האחוריים של "הארץ", בשולי קטע פרשנות, חשף נדב שרגאי פרשה שבכל מדינה דמוקרטית היתה מביאה מידית לפיטורי הרמטכ"ל. לפי שרגאי (בכיר המומחים בתחום בתקשורת הישראלית), הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, כשהיה עדיין סגן רמטכ"ל, לחץ לאישור לפחות שניים מהמאחזים ה"בלתי חוקיים" באזור רמאללה – מאחז חרשה ומאחז מגרון. צה"ל לא הכחיש את הדיווח.


יעלון ואלוף הפיקוד דאז נימקו בפני הדרג המדיני את תמיכתם בהקמת המאחזים בכך שמדובר ב"נקודות שולטות". נימוק מוזר, בהתחשב בעובדה שצה"ל יכול לתפוס נקודות שולטות כרצונו, וכדי להציב תצפית או מארב – אין צורך גם במתנחלים וטפם ברקע. מה גם שמבחינה טקטית, האינטרס הצבאי הוא קיצור קווים, לא פיזור אינסוף נקודות הדורשות הגנה ופריסת צירי תנועה חשופים מהן ואליהן. יתרה מזאת, מבחינה פוליטית, כל נקודה אזרחית נוספת שייתכן ואותו צה"ל עצמו יידרש לפנות הוא סיבוך מיותר של הכוח הממלכתי במחלוקת אידיאולוגית.


כמו בפרשת גדר ההפרדה שאיננה, נשאלת השאלה מה המניע האמיתי. האם יעלון, אז מועמד לרמטכ"ל, הבין את כל זה אבל בחר לשדר מסר חנפני ומשת"פי לנביא המאחזים, ראש הממשלה אריאל שרון, שבו היה תלוי עתידו? ייתכן. אבל אסור לשלול אפשרות נוספת: מדובר בטמטום פשוט ובסיסי.


תיאוריית האיוולת זוכה לחיזוקים מכיוונים נוספים. ביום שלישי לפני שבוע, במקביל למינוי מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לראש ממשלת הרשות, חיסל צה"ל ארבעה מבוקשים. למסתייגים מהעיתוי אמר יעלון שבכך ישראל מסייעת לאבו-מאזן. הגיוני, לא? ממש כמו שחיסול מאחז מתנחלים בידי חוליית חמאס מסייע לשרון בקידום יישום מפת הדרכים.


יום קודם, ערב יום השואה, הקביל המושל הצבאי של ישראל בין התנהגות האירופים בזמן השואה ליחסם לישראל כיום: "יש פה הסתכלות, שלהבנתי היא צביעות, שעם ישראל חווה במלחמת העולם וגם חווה היום בסיפור שלו, של ההתמודדות על זכותו להקמת מדינה", אמר יעלון לערוץ 1.


מעבר לעברית העילגת והתחביר הבלתי-אפשרי, עולה מדברי יעלון – הפעם במינוי חירום כשר ההיסטוריה – שמלחמת העולם השנייה לא נבעה משאיפתה של גרמניה להגמוניה עולמית על פי תורת הגזע, אלא היתה חלק ממלחמת תש"ח. וגם העימות הנוכחי, לשיטת יעלון, אינו על זכותנו להקים "מאחזים" (על פי תורת גזע מסוג אחר), אלא שלב בהקמת המדינה.


ההגינות מחייבת להודות שיש משהו בדבריו של יעלון. מדינת ישראל עדיין לא השתחררה מהממשל הצבאי, גם לא מהאיוולת. מלחמת העצמאות עדיין לא הסתיימה. בה’ באייר השנה, אם כן, ראוי להשאיר את המנגלים בבוידעם ולהוריד את הדגלים לחצי התורן. לשנה הבאה בני חורין.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. דן תמיר הגיב:

  כל מלה בסלע.
  לקביעה שמלחמת 1948 (1947, בעצם; המלחמה פרצה כמעט מייד לאחר ההחלטה האוילית על חלוקת עבר הירדן המערבי) עדיין נמשכת, יכול להצטרף כל בר דעת שעיניו בראשו.
  וכל מי שיש לו עוד טיפת הגינות, יעשה לסיומה במקום להעצמתה.

 2. מי הוא מי הגיב:

  מי הוא בוגי ? מי הוא יוסף כהן ?

 3. יובל הגיב:

  יוסף כהן הנ"ל היה מספר שנים עורך "כל העיר" הירושלמי.
  בתפקיד זה הישגו הבולט הוא מספר חסר תקדים של הפסדים בבתי המשפט באשמת הוצאת דיבה

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תמיד תשארו שמאלנים מזויינים, שמצטערים שהקומוניסטים נפלו, ושהיו נגד המלחמה בעירק, למרות שלא היה אכפת לכם גורלו של העם העירקי תחת שלטונו של סדאם, בקיצור כמו שכולם אומרים עליכם אתם צבועים .

  לדוגמא: כאשר באים להוסיף תגובה למאמר זה בין יתר הדברים שמאפשר לכם להחליט אם להעלות תגובה זו הוא טעם טוב, ואפילו התגובה תהיה הכי הוגנת ועדינה בעולם עדיין תוכלו להחליט שהטעם לא טוב, בקיצור, לא סתם המאסתם את עצמכם על העם, אתם פשוט קניתם את זה בעמל רב.
  ברור לי שלא תפרסמו את התגובה הזאת!!!

  הכותב בעל תואר דוקטור ומורה בישראל.

 5. אלכס מסיס הגיב:

  על פי כל אמת מידה מערכתית ובריאות הציבור -היינו
  צריכים וחייבים למחוק את התגובה של "הדוקטור" ו"המורה" הכותב שאנו "מזויינים" – אך, מוטב שנזדיין
  בסבלנות ונשאיר את תגובתו. כדי שהקוראים ישפטו בעצמם, אם מי "יש לנו עסק" מימין…

 6. בבילון הגיב:

  משמח לדעת שמורה ומחנך בישראל, ועוד בעל תואר שלישי, אינו יודע שמזוינים כותבים ביוד אחת. הייתי שמח לדעת מה הוא אומר לתלמידיו על מלחמת שחרור שנעשתה בכפייה – מלחמה לשחרור שנעשתה בניגוד לרצון העם "מלהשתחרר" בדרך זו. בזכות מורים כאלה עם הספר הפך לעם מזוין החי על חרבו, ואינו מבייש את הספרטנים בספרטה.

 7. לבבילון הגיב:

  מסכים עם כל מילה שנכתבה

  הכיצד מורה שלא יודע עברית – בושה !!!

 8. קבלתי מתנה מהאתר – זו קבלת אורחים זו ? הגיב:

  הורחקת מאתר הגדה השמאלית.

  למה? – כי התנהגת לא יפה!

  יש לנו דעות ואולי הן שונות

  אבל פה לא מקללים ולא יורקים

  ולא מציפים את האתר בתגובות

  לכו לשלום – רק זו הדרך

  ————————————————

  אז דעו מבקרים בעלי דיעות נוטות ימינה, הכח איתנו ופשוט נזרוק אתכם החוצה !!!

  ————————————————

 9. לבבלוני הגיב:

  וכל המהומה שדלעיל הינה "בגין קוצו של יוד"

 10. ציוני מתון הגיב:

  אופייני לשמאל התוקפני

  גם כותב המאמר וגם אחד מ"הגאונים" המגיבים תוקפים את יריבהם הפוליטים בקילשון השימוש בשפה העברית.

  שמאל משונה, כמו שמרבית עמדותכם הפולטיות סוטות הצידה מהאנטרסים האמיתיים של העם בו אתם חיים, כך גם בשרבוט רעיונותכם אינכם בוחלים בשימוש פסול בלשון העלבה והתרסה.

  אגב, זה לא נעים לשמוע את הנל, למה שלא תחסמו גם אותי ? כך תשארו צפים לבד בפסולת אותה יצרתם.

 11. דובר אמת הגיב:

  כמו שנאמר לא צריך להיות צודק צריך להיות חכם.
  רוב אזרחי ישראל המשרתים או ששרתו בצה"ל לא מוכנים לשמוע כי השלטון שבו בחרו הינו כנופיה חמושה . רק אדם הזוי יוכל לומר כי משרדי הממשלה מנוהלים על ידי קלגסים חמושים .
  מאחר והצבא הוא צבא העם ורוב קציניו יוצאים לגמלאות בשנות הארבעים שלהם ומתגברים את השירות האזרחי אין שטות גדולה מכך לכנות את השלטון במדינה כנופיה חמושה . ביקורת בונה על השירות הציבורי ועל צהל כן אבל הגדרתו ככנופיה לא ולא .
  הכותבים באתר זה ספוגים שנאה כה עזה לכל מה שמיצגת המדינה כולל השוואתה לשלטון הנאצי כך שכנופיה חמושה הוא ביטוי "עדין" יחסית . אולם "ככה לא בונים חומה " רוב רובו של הציבור ידחה בשאת נפש הצהרות בזויות אלה .

 12. איתי – מסטרנט ומורה בפלסטין הכבושה הגיב:

  אני כמעט מתגעגע למופז וברק…

  נ.ב.

  "לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו"

  מורה בישראל… כנראה שבלטוויה לא מלמדים הבנת הנקרא

 13. אילן הגיב:

  הדברים פשוטים למדי

  צה"ל, אחד הצבאות הגדולים והחזקים שהעמידה מדינה מעולם, מופעל על ידי אירגוני המתנחלים בשרות האידאולוגיה הסהרורית שלהם.
  המתנחלים, רובם ככולם מגדירים עצמם דתיים-לאומיים, מנסים לשחזר את ההיסטוריה של התקומה העברית החילונית דהיינו הציונות, הם הלא "פיספסו" את מסע נישול הפלסתינים מחיפה, יפו, רמלה, לוד ועוד ועוד.
  איך אפשר? גם הם רוצים אבל ההיסטוריה חוזרת על עצמה פעמיים פעם בצורת טרגדיה ופעם בצורת פארסה. הטרגדיה הציונים היתה שהציונות נכשלה-היא נכשלה ולא הצליחה להקים מדינה שתציל את היהודים מהשואה אבל ניצלה את השואה כדי לעשוחת "נקבה" פלסתינית.
  הפארסה זה השימוש שעושים היום המתנחלים בזכר השואה כדי למנוע כל הסדר מדיני.
  נ.ב.
  אני באמת ד"ר לא כמו האמבציל שהגיב קודם

 14. לאילן הגיב:

  אילן, אולי אתה באמת דוקטור אבל ללא ספק אינך ממושמע.

  שאם לא כך, היית נמנע מלעשות שימוש בתאורי מצב מעליבים כגון "אימבציל"

  ולמערכת : כאשר הביוב מגיע מהשמאל אתם נמנעים מלגזור, הידד

 15. אלדר משוש הגיב:

  הדוקטור כתב "שמאלנים מזויינים" ןמטיף המוסר,בתגובה
  שמעלי כותב "הביוב שבא מהשמאל"… כל פסיכולוג
  מתחיל היה קובע שרמת השכלתם נמוכה ואימבצלית, אם
  זו היא רמת ה"וויכוח" שלהם.

 16. דן תמיר הגיב:

  אם כבר אז כבר:

  אחת הבעיות העיקריות בעברית המודרנית היא הקושי לקרוא אותה באופן מדויק ללא ניקוד. להלן הערה (בכתיב מלא!) לצורת הכתיבה של אותה מילה מופלאה שסביבה נסב הדיון בתחילתו:
  את הבינוני הפעול של השורש ז.י.נ בבנין השני (פיעל-פועל) ניתן לכתוב בכתיב חסר, ואז תהיה הצורה "מזינים" (מם בשוא, זין בקובוץ, יוד בדגש התבניתי של הבנינים הכבדים). הבעיה היא שללא ניקוד מטשטש ההבדל בין צורת הפעיל לצורת הסביל של הבינוני.

  לחלופין, בכתיב מלא, ניתן לכתוב "מזויינים". זה לא תקני לחלוטין, אך בצורה זו אין שום סיבה לבלבול בין הפעיל לסביל.

  שבוע טוב.

 17. יואב לוי הגיב:

  כיוון שאנו מומחים בשינאה עצמית יקשה עלינו להנות מהזכות להקים מדינה עצמאית.באורח נס הכח הצבאי מנע מאוייבנו לבצע בנו פוגרום (שהיה לבטח היה מתבצע בנו לולא הפסדנו)אולי נלמד מהגויים על ביקורת נוקבת אבל לא על חשבון אינטרס לאומי. זה מה שעוזר לארה"ב להיות מעצמה

 18. יואב לוי הגיב:

  ימין שמאל מה זה משנה, מה שנראה ברור מאליו, חיינו במדינה עצמאית חופשיים לחיות את חיינו כפי שנרצה, לא ברור מאליו בהרבה מקומות בעולם ואולי נעסוק בבנית וחיזוק "המובן מאילו" ולא בהרס עצמי

 19. מתן הגיב:

  מעניין מה מלמד הדוקטור האלמוני מהתגובה הרביעית אשר תגובתו לא הייתה בדיוק הכי הוגנת ועדינה בעולם, אך עדיין לא גרמה לצינזורו בשל טעם לא טוב (וטוב שכך לדעתי במקרה זה).
  אם לשפוט על פי רדידות השפה אני מצטער בעבור תלמידיו.

  הכותב הוא שמאלני מזוין שאומנם מתנגד למלחמה בעירק אך לא מצטער על נפילת הקומוניזם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים