הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במאי, 2003 9 תגובות

דיווחי החדשות אצלנו, כמוהם כנשירת העלים בסתיו המתריעה על החורף בפתח: האבטלה נסקה בארבעת החודשים הראשונים של השנה ל-281 אלף חסרי עבודה ובאחוזים: 10.8% מכוח העבודה במדינה. ישראל נמצאת עתה במקום השני בין המדינות המפותחות בשיאי האבטלה. המשטרה הודיעה שכדי לבצע את כל משימותיה נוכח גל הפיגועים – בוטלו כל האימונים וההשתלמויות לשוטרים. השר לביטחון פנים מבקש לשחרר שחרור מוקדם 700 אסירים בגין מחסור בשטחי אכלוס בבתי הסוהר ומחסור בתקציבים להקמת בתי סוהר נוספים.

גם הפרשנים הזהירים ביותר, כמו זאב שיף ב"הארץ" או אלכס פישמן ב"ידיעות אחרונות", מודים כי המדינה מיצתה את כל האמצעים והתכסיסים שברשותה כדי להילחם בטרור ואין לה כל תשובה נוספת לו, פרט למה שכבר עשו.


מקבץ קטן זה של חדשות ממהדורה אחת, חוזר ומאשר כי המשבר הביטחוני והכלכלי בו אנו נתונים רק יחמיר ויחריף. כל עוד ממשיכה ממשלת ישראל בכיבוש פלסטין ורמת-הגולן ומסרבת לפינויים והסרת כל ההתנחלויות – יימשך המצב הנוכחי ויחמיר. ההחמרה תהיה קודם כל במספר הפיגועים: הייאוש וחוסר התקווה של הפלסטינים, וגם בחלק מהאוכלוסייה הערבית הישראלית, מסלים ודוחף בכל יום יותר קורבנות -כיבוש ומצוקה, להילחם בנשק היחיד שנותר בידיהם, מעשה שמשון הגיבור, שכאשר עיוורו אותו הפלישתים וכלאו אותו, התאבד תוך כדי הריגת פלישתים רבים. הישראלים המגנים את המתאבדים הפלסטינים, רואים בסיפורו של שמשון "מעשה גבורה".


אחת משתיים: או שגם שמשון היה טרוריסט נפשע או גיבור לאומי וכך גם המתאבדים הפלסטינים הם גיבורי עמם או פושעים נאלחים, כמוהם כשמשון, הגיבור או הטרוריסט, מהתנ"ך.


בשלהי שנתה השלישית של האינתיפאדה הנוכחית, כורעת מדינת ישראל אל מתחת להתמוטטות כלכלית. הערבויות האמריקאיות, לכשיתממשו, יקלו וידחו בחודשים אחדים את השואה הפיננסית. יש להבין שתהיה זו רק דחייה זמנית מאוד. בהעדר השקעות זרות, אפס תיירות, מסחר עם הפלסטינים ולעומת כל אלה: גידול ניכר בהעברות של ישראלים במטבע קשה לבנקים זרים וקיטון בהכנסות המדינה במטבע-זר ב-15 מיליארד דולר בכל שנה, כשההוצאות בגין המצב הביטחוני גדלות כל חודש.


השר מאיר שטרית גילה בראיון טלוויזיוני שישראל משלמת השנה כ-5 מיליארד דולר ריבית בלבד על חובותיה. הוא לא אמר שהממשלה צריכה לפרוע השנה גם תשלומי-קרן בנוסף לריבית – כ-20 מיליארד דולר. לקראת סוף השנה יתמעטו יתרות מטבע זר של המדינה לפחות מ-5 מיליארד דולר לעומת יתרות של 24 מיליארד בתחילת שנה זו. זו היא קריסה שלא יהיה ניתן למנוע אותה.


התוכניות הכלכליות של האוצר יעזרו למניעתה ככוסות רוח למת – הן תעזורנה חלקית למניעת מפולת בשוק השקלי אך לו יוכלו לעצור את המפולת במט"ח.


במצב אומלל זה החליט כנראה שר החוץ סילבן שלום לעודד את מצב הרוח הלאומי בבדיחה: בפגישתו עם משלחת של האיחוד האירופאי אמר ש"ישראל שוקלת הצטרפות לאיחוד האירופי". האם השר שלום מעלה על דעתו שהאיחוד המטיל מכס על יצוא "ישראלי" מהשטחים הכבושים, יסכים אפילו לעיין בבקשה ישראלית להצטרפות, טרם קיצו של הכיבוש והשלמת הסכם בין הפלסטינים לישראל? מה לא עושים כדי לקבל עוד כותרת, כשהסתיו האפרורי והעגום מחליף את האביב.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. אזרח מודאג הגיב:

  האם פינוי ההתנחלויות בשטחים ופינוי רמת הגולן יביאו,לדעתך לקץ הטרור,או שזה יהיה רק בחזקת "אצבע",כאשר הם(בני דודנו הישמעאלים) מעוניינים בכל ה"יד" ?

  שאלה זו,הנ"ל,כתובה באופן מגמתי. השאלה הבאה היא תמימה מתוך בורות שלי:

  מה דעתך/דעתכם על האמירה שישראל נאלצה לכבוש שטחים לא לה בזמן מלחמת השחרור ובזמן מלחמת ששת הימים ?

 2. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  יגאל
  על כך שיש לשים קץ לדיכוי של העם הפלסטיני ולא רק בשטחים שנכבשו ב67 אין לנו כל ויכוח, להפך זהו חלק מהמכנה המשותף של כל השמאל בתוך ישראל ובעולם כולו.. ההבדלים הם כיצד להביא קץ לדיכוי זה. אם הבנתי אותך נכון אתה מניח כי אם תקום בדרך נס מדינה פלסטינית בתחומי הכיבוש של 1967, תבוא רווחה כלכלית. אני מניח שזאת מסקנתך לאור העבר בו הייתה פריחה כלכלית לאחר חתימת הסכם אוסלו. אולם גם אם נניח לרגע שארצות הברית ומדינת ישראל תסכמנה עמך ויקימו כזאת מדינה, מה שברור שלא יקרה, אך אם יקרה הנס לו אתה מייחל, אתה מאמין כי בכך יבוא סוף למשבר הכלכלי? או מה שאתה מכנה בטחוני? הרי המשבר הכלכלי אינו פוקד רק ארץ זאת אלא המשבר במדינת ישראל הוא חלק ממשבר כלכלי עולמי . משבר של הצבר ההון שהבורגנות אינה יכולה לממשו. זהו משבר המכה באירופה, באמריקה הלטינית, באסיה, באפריקה, במזרח התיכון והדוחף להחרפת מלחמת המעמדות. מחד הבורגנות תוקפת בכל מקום את הישגי העובדים כולל אבטלה גואה והתקפה על קרנות הפנסיה, מאידך מחריף המאבק של מעמד הפועלים בכל מקום. אינך חושב לרגע ,אני מניח שמתקפת הבורגנות הצרפתית על מעמד הפועלים בצרפת נובעת מהכיבוש של ישראל ב67.
  המשבר משקף את מהות הקפיטליזם, משטר המבוסס על ניכוס הערך העודף בידי הבורגנות, כאשר כתוצאה יש משברים מחזוריים המעמיקים יותר ויותר.
  שנית, גם אם הייתה אכן קמה מדינה פלסטינית על 20 אחוז משטחי הארץ, כאשר היא משמשת כמצבור לכוח עבודה זול למעבידים היהודים והפלסטינים, בעוד הפליטים נותרים במחנות או לכל היותר הופכים לכוח עבודה זול במדינה הפלסטינית הלא עצמאית, זה יפתור לדעתך את השאלה הלאומית בארץ זו? זה יביא לביטחון פיזי להמונים היהודים והפלסטינים?
  דומני שהגיע הזמן להציב פרספקטיבה ופרוגרמה שונה המבוססת על האינטרס של מעמד הפועלים וההמונים במקום להיגרר אחר תוכניות של האימפריאליזם שמטרתן יתר שליטה על האזור, ואחר האשליה כי הבורגנות הגדולה או מעמד הביניים היהודי או הפלסטיני מסוגל לפתור את השאלה הלאומית. הסיבה לכך היא שלא ניתן לפתור את השאלה הלאומית מבלי לפתור את השאלה החברתית. במילים אחרות כי אין כל פתרון במסגרת הקפיטליזם והסדר האימפריאליסטי. על כן השאלה היא מהי הפרוגרמה שיכולה לאחד את הפועלים היהודים והפלסטינים על מנת להגיע לחברה מסוג חדש של ההמונים עצמם. לדעתי פרוגרמה זו הנה מדינה סוציאליסטית אחת פדרטיבית עם ממשל עצמי גם ליהודים, גם לפלסטינים וכן לבדווים ולדרוזים, במסגרת מזרח תיכון סוציאליסטי

 3. דן תמיר הגיב:

  בהסתיגות אחת קטנה אך משמשעותית: מדינה פדרטיבית מוטב לה להתבסס על חלוקה ג א ו ג ר פ י ת למחוזות (או קנטונים, או פחוות וכו’) ולא על חלוקה עדתית-דתית-אתנית (דרוזים, יהודים, מוסלמים וכו’). הנאמנות לטריטוריה ממשית ומוחשית והשלטון המתבסס עליה מהוים דבק מקשר רגוע בהרבה מאשר נאמנות לאיזו קבוצה "אתנית" ערטילאית. זה – בין הרבה דברים אחרים – מה שעושה את ההבדל בין פדרציה דוגמת שויץ לפדרציה דוגמת יוגוסלביה.

 4. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  דן
  אני שמח שאתה מעלה שאלה זו.
  אם תסתכל באינדמדיה הכנסתי מאמר תשובה לפני יומים לדוד מרחב בדיוק בנושא זה. לרעיונו
  כי הפתרון יכול להיות של מדינה אחת הבנויה פכדרציה של שתי מדינות ) יותר נכון לקרוא
  לרעיון זה קונפדרציה(, ענית כי פדרציה מסוג זה תגרום למאבק על מקורות ) וזהו מה שקרה
  ביוגוסלביה כאשר המדינות העניות טענו כי לא רוצים לשלם עבור העניים במדינות האחרות(.
  ברור ששויץ היא דוגמה נכונה ) על אף שאנו מדברים על פתרון סוציאליסטי, ולא קפיטליסטי,
  ושןןיץ היא מדינה בורגנית(, לנין כאשר פיתח את הרעיון שלו בדבר מדינה סוציאליסטית
  פדרטיבית התייחס דווקא לשוויץ על הקנטונים שלה. הפתרון חייב להיות לא רק וולנטרי, אל
  אשבן אדם פרטי, בין אם הוא יהודי, או ערבי פלסטיני, או דרוזי, או בדוואי יוכל לבחור בין
  ישיבה בתחום גיאוגרפי שברובו מאותו רקע אתני, או במקום אחר. לשם כך יש הכרח שהמקורות
  בידי המדינה המאוחדת הנוהגת בשוויון וללא כל הפליה כלפי כולם

 5. תגובות הגיב:

  הוויכוח והדיאלוג בין תמיר לשוורץ – אין לו ולא כלום עם מאמרו של לביב. הם עושים באתר כבתוך שלהם ומשתמשים באורך רוחה (עדיין) הדמוקרטי של המערכת.

 6. למגיב האחרון הגיב:

  עדיין? מי שמך? הגדה השמאלית למרות נטיית לבך כנראה היא דמוקרטית. ואני מצטטת:

  (לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו.)

  ההתייחסות היא לטקסט. משם הדיון מתחיל. ולא אתה או אף אחד אחר יקבע איך הוא יהיה. יתרה מכך, אם תלך הגדה בדרך זו – תאלץ אתה לכתוב את כל התגובות – כל פעם בשם אחר.

 7. .למגיבה הנבוכה הגיב:

  עייני במילון ותמצאי שתגובה היא מה שהמגיב מגיב
  למאמר עליו הוא מגיב ותו לא. חוות דעת אחרת, בנושא היא מאמר שיש להגישו בדרך המקובלת להחלטת המערכת.

 8. מגיב הגיב:

  והיכן נקבעים גבולות הויכוח, בפרוגרמה של הכותב הקודם? מדוע? אם יגאל מאמין שהפרוגרמה של שתי מדינות תביא לפיתרון ויוסי מאמין שאין זה כך מדוע שלא יוכל להסביר מהו הפיתרון? ? מדוע לסתום לו ולדן את האפשרות להעמיק בדיון? מדוע להפוך את האתר לסטרילי?

 9. יש גבול הגיב:

  גבולות הוויכוח הן בתוכן המאמר עליו מגיבים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים