הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביוני, 2003 15 תגובות

בעיתונות קראנו השערות כי מאחורי הקלעים מתרקמת "עסקת חליפין" הכוללת גם את שחרורו של השבוי חבר הפרלמנט הפלסטיני מרואן ברגותי, שנחטף מביתו על ידי צבא הכיבוש הישראלי ועומד עתה למשפט מבוים בישראל. עד עתה מתנהל המשפט לפי המצופה. מרואן ברגותי אינו מכיר בסמכותם של חוטפיו/כובשיו לשפוט אותו, ואילו שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב ממלאים כחיילים ממושמעים את התפקיד שתפר להם השב"כ – להעמיד פנים כאילו מתנהל משפט רגיל.

אילו היתה ממשלת ישראל באמת מעוניינת במהלך של שלום, היתה זה מכבר משחררת מיוזמתה את מרואן ברגותי. ההיסטוריה מלמדת אותנו כי עמים שנלחמו לשחרור מכובש קולוניאלי, העמידו בראשם מנהיגים שישבו קודם לכן במאסר אצל הכובש הקולוניאלי כ"טרוריסטים". כך היה עם בגין ושמיר, שבטרם כהונתם כראשי ממשלות בישראל, נשאו תווית של "טרוריסטים" מטעם הכובש הבריטי; כך היה בדרום אפריקה עם נלסון מנדלה שישב בכלא של משטר האפרטהייד הדרום אפריקאי כ"טרוריסט" בטרם היה לנשיא דרום אפריקה החדשה; כך היה רק לאחרונה עם מזרח טימור, המדינה שלא מכבר השתחררה מהכיבוש האינדונזי, שנשיאה הראשון שנאנה גוזמאו ישב בכלא האינדונזי כ"טרוריסט".


מרואן ברגותי, דווקא משום שלא דבק בו בוץ משתף הפעולה והוא נהנה בחברה הפלסטינית מהילת לוחם השחרור, יכול למלא תפקיד חשוב בהליך שלום אמיתי.


אז מה יקרה? האם ברגותי ישוחרר בזמן הקרוב? שרים ודוברי הממשל הישראלי מכחישים, אבל בהחלט ייתכן ששחרור כזה ייכפה על ישראל, בין על ידי גורמי חוץ, ובין על ידי גורמי פנים שמקווים כי קרוביהם יכללו בעסקה זו.


אני חושש כי יחזור על עצמו תסריט מוכר מן העבר: ישראל עושה מעשה בחריקת שיניים ובכפייה, שאילו עשתה אותו מיוזמתה היתה יכולה לקצור גם את הדיבידנדה.


ישראל והרייך השלישי – קווי דמיון


התיאטרון הקאמרי מעלה בימים אלה מחזה חדש מאת יהושע סובול: "עד ראייה". המחזה מספר את סיפורו של איכר אוסטרי, פרנץ יגרשטטר, שסירב לשרת כחייל מילואים בצבא הגרמני, הוורמאכט, הועמד לדין בפני בית דין צבאי גרמני בברלין ב-1943, עמד בסירובו, והוצא להורג. האיכר יגרשטטר לא היה מוכן לשרת בצבא הכיבוש הגרמני את הרצח, האלימות, הרוע ואי-הצדק, כפי שעשו כעבור שנים מאות עמיתיו הסרבנים הישראלים מתנועות "יש גבול", "אומץ לסרב" וחותמי "מכתב השמיניסטים" שמסרבים לשרת את מכונת הרצח, החיסול והכיבוש שמפעיל צבא הכיבוש הישראלי.


הדמיון בין גרמניה של אז וישראל של היום אינו במחנות ההשמדה. בל נשכח כי הנאצים לא החלו את דרכם עם אושוויץ. משטר הדיכוי והכיבוש של הנאצים הלך והחריף עם השנים. גם ישראל לא החלה את הכיבוש עם הרעבה של עם שלם ועם הרג של מאות ילדים פלסטינים. הדיכוי והכיבוש החריפו במהלך 36 שנות הכיבוש. מדינת ישראל, ברוך השם, עוד לא הקימה מחנות השמדה, אבל ישראל טרם אמרה את המלה האחרונה בממלכת הרוע, ו"הראש היהודי ממציא לנו פטנטים", כמאמר שירו של אורי זוהר מהימים שהיה עוד חילוני.


בעבר כבר עמדתי על קווי הדמיון בין גרמניה הנאצית ומדינת ישראל בנושא היחס לפצפיסטים וסרבני כיבוש. אמנם בישראל עוד לא מוציאים סרבנים להורג, שיטות החיסולים והרצח של צבא הכיבוש הישראלי מופעלות בשלב זה רק על פלסטינים, אבל כמו שבגרמניה הנאצית הסרבנות לא היתה מוכרת, סרבנים נעצרו ונשפטו (לא כולם הוצאו להורג), כך גם בישראל, הסרבנות אינה מוכרת, הסרבנים נעצרים ונזרקים לכלא בהליכים מעוותים של בית משפט צבאי, הם מוקאים על ידי מרבית הכוחות הפוליטיים (כולל, למרבה הבושה, גם את חברי הכנסת ממרצ – יוסי שריד, רן כהן ואבשלום וילן), ונשמעים יותר ויותר קולות בחברה הישראלית "לטפל בסרבנים כמו בבוגדים" ולהוציאם להורג.


ראוי ללכת ולראות את ההצגה בקאמרי, כל עוד מותר. אצל קנאי הליכוד כמו שרת החינוך לימור לבנת או המתנחלים האלימים, אין לדעת מתי יונף גרזן הצנזורה האידיאולוגית.


בעימות שהתרחש בשבוע החולף במשדר החדשות של תחנת הטלוויזיה החינוכית, בין שר העבודה המפד"לי זבולון אורלב לבין אחד מחותמי מכתב השמיניסטים, שהודיע על סירובו להתגייס לצבא הישראלי כל עוד זה שולט על עם אחר, כינה השר את הסרבנים "רפי שכל". להזכיר למי ששכח, רפי שכל נכללו ברייך השלישי במסגרת תוכנית "המתות החסד", והם חוסלו "באופן ממוקד" על ידי השלטון. דומני שאפילו הנאצים לא הרחיקו לכת כמו השר אורלב, והם לא הגדירו את הסרבנים רפי שכל.


ואם כבר עוסקים בדמיון בין ישראל לגרמניה הנאצית, הנה השבוע צעדה ישראל עוד צעד באותו כיוון, עם אישור הצעת חוק בקריאה ראשונה המערימה קשיים נוספים על פלסטינים שנישאו לאזרחים ישראלים להתאחד עם משפחתם החדשה, לקבל אזרחות ישראלית ולהתגורר בישראל. יש בחוק הזה ניחוח של חוקי נירנברג.


עלי הוא לא עבד


אל תתרשמו מהתמונות "הקשות" ששודרו מפינוי המאחז שקיבל את השם "מצפה יצהר". הבמאי שרון דאג לכך שבעולם ובישראל יתקבל הרושם עד כמה מסובך יהיה לפנות התנחלויות. האם באמת זה כה קשה לפנות כמה עשרות, אפילו מאות, פירחחים אלימים הידועים גם בכינוי "נוער הגבעות" של מתנחלי השטחים הכבושים? בוודאי שלא. לא צריך לגייס אלף חיילים להצגת פינוי אלים.


אינני מציע להשתמש בשיטות רצח נוסח פצצות טונה שזורעות מוות, כפי שנעשה בעזה על ידי צבא הכיבוש הישראלי. אפילו לא צריך לירות כדורי גומי לעבר הפירחחים. די בכוח משטרה קטן יחסית מצויד כהלכה בכלים לפיזור הפגנות כדי להפיץ את הבריונים הפשיסטים לכל רוח.


אשר לפינוי התנחלויות כמו עפרה, בית אל, קרית ארבע, מעלה אדומים או אריאל, אין שום צורך להפעיל כוח. כאשר יוחזרו השטחים הכבושים לידי הפלסטינים, ייאמר למתנחלים כי הם יכולים לבחור בין הישארות כאזרחים או תושבים במדינה הפלסטינית שבה לא ישרור יותר משטר אפרטהייד, וכל המקומות האלה יהיה פתוחים למגורי כלל אזרחי ותושבי המדינה החדשה, לבין פינוי מרצון וחזרה לישראל. כל מתנחל שיוכיח כי מצבו הכלכלי מחייב זאת, יקבל סיוע לדיור חלופי. ושלום על ישראל.


הסכנה הגרעינית – איראן וישראל


בעולם מתמקדים עתה בסכנת החימוש הגרעיני של איראן. מדינת ההלכה האיסלאמית לא מוכנה בשלב זה לפתוח את כל תוכנית הגרעין שלה לפיקוח בינלאומי. היא גם לא חתמה על הפרוטוקול הנוסף של האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני. הנשיא בוש מודאג; ראשי הקהילה האירופית מודאגים.


וזה טוב. יש מקום לדאגה כאשר מדינה עומדת לפני השגת נשק גרעיני. לא רק באיראן. יש עוד מדינה שפיתחה בחשאי ותוך שימוש בשיטות רמייה תעשיית נשק גרעיני. קוראים לה ישראל. בניגוד לאיראן, ישראל כבר מחומשת במאות פצצות גרעיניות, בטילים המסוגלים לשאת את החימוש הגרעיני, בצוללות החמושות בטילים גרעיניים. והעולם מדלג לפי שעה על הסכנה הזו.


זה הזמן, כל יום זה הזמן, להכניס את ישראל למסגרת הפיקוח הבינלאומי. לשלוח פקחים לדימונה ולכל המאגרים בהם מחזיקה ישראל את טיליה ופצצותיה. לבדוק, לראות, ולהתחיל לפרק את הפצצה הישראלית הלא קונבנציונלית המתקתקת, על נישקה הגרעיני, הכימי והביולוגי, המסכנת את עצמה ואת העולם.


לפני שישראל הימנית, הרבנית והמשיחית תשתגע.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  על המשותף ועל השונה בין מדינת ישראל והרייך השלישי.

  ישראל ופעולותייה בשטחים שנכבוש ב1967, אינה שונה במיוחד מאנגליה, צרפת, בלגיה, ספרד והכיבושים שלהן באפריקה, אסיה, או אמריקה הלטינית. או הכיבוש של עיראק על ידי ארצות הברית כיבושים אלו מלאי אכזריות ודם, אופיניים לכל משטר קולוניאליסטי וישראל היא מדינה קולוניאליסטית.
  הפשיזם-כמו הרייך השלישי אינו מתאפיין רק באכזריות, שכן כאמור כל המדינות המוזכרות מעלה היו צריכות להיות מוגדרות כמדינות פשיסטיו לפי מבחן זה, אלא במשטר בו בשלטון תנועה זעיר בורגנית פסאדו מהפכנית, שתפקידה לרסק את תנועת הפועלים לטובת שמירת המשטר הקפיטליסטי-האימפריאליסטי.
  לא במקרה הנאצים הגרמנים כינו עצמם "סוציאל לאומיים", ויש הרבה מה לאומר דווקא על הדמיון, אף כי לא זהות, בין התנועות "הסוציאליסטיות"-ציוניות בארץ זו ומה שהם עשו למעמד הפועלים וההמונים הפלסטינים, ובין מעללי הפשיזם –לפני שפתחו בהשמדה המונית של יהודים ואחרים( מ1942 והילך), כש שהשם "נציונל סוצילאיזם, נועד לרמות את ההמונים כך השם "סוציאליזם" ציוני נועד לרמות יהודים שמאליים שהשתתפו בתנועת הפועלים ולהטות את מאבקם ממאבק בבעלי ההון לתמיכה בכיבוש פלסטין בשרות האימפריאליזם.
  כיום ההסתדרות, שהייתה כלי חשוב בפרויקט הציוני הופכת יותר ויותר לאיגוד מקצועי וזאת התפתחות חשובה וטובה, הולכת בד בבד עם העלמות המפלגות "הסוציאל ציוניות" וגם זה טוב. השאלה היא עתה כיצד בונים הנהגה מרקסיסיטית ובמיוחד של מק"י-חד"ש בראשות ההסתדרות, שכן כל פתרון שלא ישנה את פני החברה רק ינציח את המצב הנורא בו אנו חיים

 2. מה משותף ? מה הקשר ? הגיב:

  שוורץ מחבל באתר ומתיש את קוראיו. מה הקשר
  בין מאמרו של ספירו להסתדרות ? למק"י? לחד"ש ? – ראו תגובתו למאמרו של אפריים דוידי
  ותמצאו בה,את חלקה של ה"תגובה" למאמר של ספירו.הרצאותיו המשעממת,הארכאיות והמגוחכות של "מנהיג ההמונים" יוסי שוורץ (ב"פ)- מטרתן
  לחבל ולרסק את "הגדה השמאלית",כשם שהבריונים
  האנארכיסטים חיבלו אתמול, בשבת ה21 ביוני, בהפגנת ההמונים ביוון,נגד הגלובליזציה והפלישה האמריקאית לעיראק.

 3. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  איני יודע מי מתחבא מאחורי התגובה האחרונה, האם מדובר באיש רפה שכל, העושה עצמו רפה שכל, או סתם אדם העושה ככל שביכולתו לא להבין במה המדובר. מכל מקום ברור שמדובר באיש ששנאתו למרקסיזם מעבירה אותו על דעתו,
  אני מציע למי שמתחבא מאחורי התגובה האחרונה( אני כמובן מנחש את זהותו) להגיב לעניין ולהפסיק להסית כי בסופו של דבר הוא עצמו מחבל באתר כפי שכבר ראינו הניסיון לסתום את הפה למרקסיססטים שכבר ניסו אותו כאן, הביא לכך שהאתר הופך יותר ויותר במה ציבורית לימין הקיצוני. חוסר היכולת לסבול דעות שונות, מעיד על חוסר גישה דמוקרטית.

 4. אלכס מסיס הגיב:

  שוורץ,בנה לך אתר משלך ועזוב אותנו,לנפשנו.
  אתה מזיק אפילו לדעות המשונות שלך,בפטפוטי
  אין סוף על מרקסיזם, לניניזם וטרוצקיזם."הגדה השמאלית" נועדה לכותבים וקוראים,החיים,חושבים ופועלים במציאות ואינם
  הוזים על "המונים" שאתה רואה עצמך עומד בראשם."מנהיגים" כמוך,טרחנים וחדי-שכל(לא אכנה אותך "רפה שכל" – חס וחלילה.אשאיר את הגידופים לאיש הרוח שוורץ בפ"ס) – הם שמרחיקים את הרוצים לקרוא ולחשוב,מהאתר,שאתה מחבל בו בעקשנות כשם שחבריך ברחבי העולם (שגם הם רחוקים מלהיות "המונים")-מחבלים במאבקם של הארגונים הפעילים והמפגינים נגד הגלובליזציה והתוקפנות האמריקאית-בריטית.אתה רואה עצמך כמורה נבוכים אך,הנבוכים הם אלה המשתדלים (מעטים מאד) לקרוא ולהבין את אלפי המילים שאתה מגבב ב"תגובות" זהות לכל נושא ועניין.אתה מנצל לרעה את הגישה החופשית לאתר
  שאינה מאפשרת סינון ועריכת התגובות -גם זה יבוא על תיקונו בקרוב – לך,אין כל תקנה כנראה.

 5. הבלתי נמחק הגיב:

  "אתה מנצל לרעה את הגישה החופשית לאתר
  שאינה מאפשרת סינון ועריכת התגובות -גם זה יבוא על תיקונו בקרוב"-(אלכס מסיס לעיל)

  השמעתי נכון ?, סינון ועריכת התגובות ?

  דווקא מסתדר לי עם האידאולוגיה המאפיינת תוכן מרבית כתבות האתר.

 6. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  מר אלקס מסיס הנכבד.

  הדבר היחיד שאיני מבין הוא מדוע אתה מתעקש להוציא שם נורא לאתר חשוב זה, מה גורם לך להעמיד את האגו המגוחך שלך מעל האינטרס של האתר? רוב הכותבים וחברי המערכת רואים עצמם כסוג זה או אחר של מרקססיטים, ורובם רואים עצמם כדמוקרטים. רבים מהם מזהים שיטות סטלניסטיות כאשר הן מופיעות ו במידה ואי פעם היו סטלניסטים הם מבקשים כיום להתנער מהשיטות של סינון ועריכת תגובות של קוראים, שיטה שהייתה חביבה על הבירוקרטיה הסטלניסטית, אשר לא הססה לזייף מאמרים, להשמיד עמדות לא מקובלות עליה, ולערוך מאמרים היסטוריים מחדש על מנת להתאימם לקו האחרון של המפלגה.
  ראה אדוני הנכבד את שאתה כותב:" .אתה מנצל לרעה את הגישה החופשית לאתר
  שאינה מאפשרת סינון ועריכת התגובות -גם זה יבוא על תיקונו בקרוב!".
  הרי זו הודיה מפורשת שברצונך לשלוט על אתר שהדעות היחידות המותרות בו הן הדעות המקובלות על המרכז השמרני האנטי מרקסיסיטי, שבמוחות מעורפלים נתפסים בארץ זו כביטוי של שמאל..
  אם הייתי מבקש להוכיח מהי הפוליטיקה הממשית שלך, לא הייתי מצליח לחשוף אותך, כפי שאתה חושף את עצמך.
  יתר על כן, לפתע אתה שם את המרקסיסיטים באותה תיבה עם האנרכיסטים וקורא לכל מי שאינו מוכן לקבל את שליטת ההנהגה הימנית של הסוציאל דמוקרטיה-חבלן! ברבו, ברבו!
  אם תמשיך כך, דומני שלא תהיה לחברייך המבקשים להגיע לנוער הרדיקלי, העוין שליטה בירוקטית שמרנית ואנטי דמוקרטית, כל ברירה אלא לבקש אותך להקים אתר משלך, בשל השם הנורא שאתה מוציא לאתר זה.
  ליל מנוחה אדוני הנכבד.

 7. שוורץ: עזוב אותנו הגיב:

  שוורץ ממשיך בהטפותיו- האתר שייך לעורכיו ואתה אינך חבר במערכת.מטרות האתר, שאני בין
  יוזמיו, מקימיו ועורכיו- מפורסמות ב"מי אנחנו", בדף הבית. מטרותינו, אינן זהות לשלך.
  אתה אורח המנצל לרעה את הכנסת האורחים.
  אלכס מסיס

 8. shadi הגיב:

  You people should just give us a brake. If Schwarts will ever put a reply that is out of order and got nothing to do with the main article I’m sure the web masters will do the correct thing by deleting it. Not in this case, when his reply is to the subject without any doubt.

  So just give the guy a brake. Don’t make out of this website a place for personal accusations.

 9. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  מר אלקס מסיס הנכבד שלום
  קראתי שוב את ההצהרה של האתר תחת הכותרת "מי אנחנו", מאחר ואני מתנגד לכיבוש ונאבק על כך שמעמד הפועלים יקח את השלטון בארץ זו כמו בכל ארץ אחרת, אין לי כל בעייה עם המטרות המוצהרות של האתר. יחד עם זאת יש לי שאלה שאולי תוכל לסייע לי לפתור. ההצהרה כוללת את המושג "פטריוט", ומזהה אותו עם אהבת הארץ. מאחר ואני קורא מעט ספרי היסטוריה, הרי תמיד נתקלתי במושג זה ככינוי לאלו המבקשים לשחרר את ארצם מכיבוש קולונילאיסטי או אימפריאליסטי. מעולם לא ראיתי שמשתמשים במושג זה לתאר את אלו התומכים בשליטה אימפריאליסטית על ארצם.
  ההבדל היסודי בין הפרוגרמה שאני וחברי תומכים בה היא התנגדות לחלוקת הארץ שנעשתה כבר ב1948, אשר שימשה היטב את השליטה האימפריאלסיטית בעיקר האמריקאית ואת הקולוניאליסטים הציונים אשר גרשו את העם היליד. אנו תומכים בפתרון שיאפשר את איחודה של הארץ מחדש, תוך הוצאתה משליטת האימפריאליזם. אנו תומכים בזכות של היהודים לחיות בשלום ובביטחה בארץ זו, לא משום זכות אבות כל היא, שכן זהו פיברוק לאומני גזעני המתאים לתנועה הפשיסטית כשל מוסוליני שטען כי האיטלקים הם המשכיות הרומאים, אלא משום שהם חיים בארץ זו ואין להם מקום אחר לחיות בה. אנו תומכים בזכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני בארצו ומולדתו, אנו גם תומכים בשיבת הפליטים למולדתם.
  כל זאת יכול להעשות על ידי מדינה משותפת לפועלים הערבים והיהודים כאשר במדינה סוציאליסטית זו יש ליהודים ולפלסטינים ממשל עצמי, כך שיהודי המבקש לחיות באוטונומיה היהודית יוכל לעשות כן ואם מבקש לחיות באוטונומיה הפלסטינית יוכל לעשות כן, וזה הדין בפלסטיני.
  לעומת זאת, ותקן אותי בבקשה אם לא הבנתי נוכחה, אתה תומך בקריעת הארץ ב1948, אתה תומך במלחמת השוד של הציונות כנגד העם הפלסטיני, אתה תמכת במלחמת השוד של מדינת ישראל ב1967, אתה תומך בשליטת הבורגנות הציונית על 80 אחוז מהארץ תוך הענקת מיני מדינה על 20 אחוז משטחי הארץ לבורגנות הפלסטינית, וכל זאת במסגרת תמיכה בסדר של האימפריאליזם האמריקאי.
  ובכן השאלה שלי, האם עמדתך היא אהבת הארץ, או השנאה והתעוב והשרות לאדונים הזרים? הגנה על אינטרס הפועלים או הכנעתם למנצלים

 10. אלמוג שבתאי הגיב:

  בבקשה אל תסננו תגובות באתר. לפחות לא על בסיס אורך וטרחנות. תגובותיו של שוורץ אכן כאלה, אך אין בהן דבר פוגע או מנצל. אני באופן אישי מודה שהפסקתי לקרוא אותן כי אין לי זמן ואין לי סבלנות. אני מבקשת לא להסיר אותן כי זה סתימת פיות. יכתוב לו מר שוורץ את תגובותיו ומי שרוצה יקרא. אם תגובותיו ימחקו, אני באופן אישי אסיק מזה מסקנות עגומות על האתר, שאותו אני אוהבת.

 11. שמואל ברונר הגיב:

  לגדעון, תודה על שמצאת לנכון להביא לפנינו את מעשהו המופלא של איכר אוסטרי, בשם פרנץ יגרשטטר, אשר סירב לשרת כחייל מילואים בצבא הגרמני, במהלך מלחמת העולם השניה, גם כאשר ריחף מעל ראשו עונש מוות.למציאות אילוצים משלה, ולכן לא רבים בוודאי יחשפו למחזה החשוב "עד ראיה" בקאמרי, אבל מעשהו ההרואי והמוסרי של פרנץ יגרשטטר ז"ל יעשיר ערכית את כולנו.

 12. hu הגיב:

  תודה על היחס החם ועל הכתבות המופלאות
  אל תשכחו שאנחנו גם יהודים והאיכר המעפן הזה עם כל המוסריות שלו לא התפוצצו לו בשדה מחבלים מתאבדים…

 13. אלדד משוש הגיב:

  מה הוא סח המגיב "HU " ?: טחו עיניו מעשרות אלפי הדונם של איכרי פלסטין ש"נחשפן"? על מטעי הזיתים שהושחתו ? התבואה שהוצתה ?- הכל
  לעיניהם של חיילי צבא "ההגנה" הצופים מנגד או,אף מסייעים למשחיתים ומציתים. כל המגיבים
  מימין רואים רק את הצד "שלהם" ומלינים על כותבי מאמרים,המתייצבים לצידו של הצד-הכבוש
  ועל בחורים צעירים המסרבים להצטרף למעשי הנבלה, במדים.

 14. עידן סובול הגיב:

  כדי שנשוב להיות נאורים, ככול ששילטון יכול להיות נאור,די אם נשוב לגבולות שניקבעו בתום מלחמת השיחרור שלנו. זה ישחרר אותנו מהרעה החולה של הכיבוש וההתנחלויות ואולי גם יתן לנו הזדמנות אחרונה להשתחרר מכול הנגעים השילטוניים והתרבותיים האחרים שפשו בנו לאורך חמישים ושש השנים של קיומנו המחודש כמדינה עצמאית.
  על פרשת יציאת מצרים בימי פרעה נאמר שהייתה אגדה, אך כשמדובר ביציאת עזה והגדה אפשר לחזור על דברי "חוזה המדינה" שמתאימים באופן מדהים גם למדינה פלשתינאית: "אם תרצו – אין זו אגדה" וכמעט אים צורך לציין שהדברים מכוונים לליבותיהם ולראשיהם של שני הצדדים לסיכסוך.

 15. עופר הגיב:

  אם לנקוט צנזורה עצמית, הייתי אומר שיוסי שוורץ הוא טיפוס…
  זה ניכר הן מתגובותיו, הן משפתו והן מההשוואה שהוא עושה בין הציונות לבין הפאשיזם והנאציזם.
  מורו ורבו טרוצקי רצח אלפים וסופו שנרצח בעצמו. כיום מר שוורץ משתמש בחופש הביטוי באתר כדי להפיץ את דעותיו. שאר הכותבים לא היו יכולים לעשות זאת אילו יוסי שוורץ ואנשיו ניהלו את האתר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים