הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 ביוני, 2003 7 תגובות

פורום הורי הסרבנים: "אנא הפגינו את תמיכתכם ובואו לבית-המשפט!"


ביום ג’, 24 ביוני בשעה 8:30, יימשך משפטם של סרבני הכיבוש חגי מטר, מתן קמינר, שמרי צמרת, אדם מאור ונעם בהט. כל החמישה מסרבים להתגייס בשל התנגדותם המצפונית לשירות בצה"ל. הורי הסרבנים אמרו כי הם רואים חשיבות עצומה לתמיכה ציבורית בסרבנים, ומבקשים מהציבור להגיע לדיונים בבית-המשפט. קבוצת השמיניסטים, שהסרבנים העומדים לדין היו בין מקימיה, תקיים משמרת מחאה נגד הכיבוש וסולידריות עם הסרבנים משעה מ-8:30 בבוקר מול בית המשפט הצבאי ביפו, רח’ יפת 91-3 (הבית הירוק), ליד צומת חאג’ כחיל.

הדיון במשפטם של החמישה ייוחד לעדויותיהם – כל אחד ואחד מהם יבהיר את הסיבות שהובילו אותו להחלטה לסרב להתגייס לצבא הכיבוש. העדויות יינתנו על-פי סדר מעצרם של החמישה עם הבאתם בפני בית-הדין הצבאי: חגי מטר, מתן קמינר, שמרי צמרת, אדם מאור ונעם בהט. את החמישה מייצג עו"ד דב חנין.


לאחרונה נראה כי הלחץ הציבורי נגד הכיבוש ונגד גיוס כפוי מניב פירות. גיוסו של דרור בוימל נדחה. רונן רותם יהיה בשירות העורף בתפקיד אזרחי, סעד רביע שוחרר מצה"ל. ועדת המצפון שחררה את יוני יחזקאל. שני חיילים נוספים, שמואל ברון ושחר בן הר, מחכים לדיון בוועדת אי – התאמה. ואולם עדיין כמה סרבנים יושבים בכלא: הלל גורל, יואל פרלמן וקונסטנטין סוסקין. מספר סרבנים נמצאים בשלבים שונים של עימות עם צה"ל על רקע סירובם: עמית ריס, אליה גינזבורג וארסייני חוטרינסקי.


שאילתא שהגישה חברת הכנסת זהבה גלאון על דרכי פעולתה של ועדת המצפון עשויה לעלות לדיון בישיבת הוועדה לענייניי חוץ וביטחון ביום ג’. אורח הוועדה באותו יום יהיה ראש הממשלה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. חיל בצבא הגנה לישראל הגיב:

  מדוע טוענים המשתמטים הנ"ל שצ ב א ה ג נ ה ל י ש ר א ל הינו צבא כיבוש. הרי ידוע לכולם ומוסכם על כולם שמדובר בצבא ה ג נ ה וזהו הצבא ההוגן , ההגון והמוסרי בעולם ואין מוסרי כמוהו. מדוע ?!1. כי הלשון גמישה, אין בה עצם 2.כי עורכי הדין אמרו להם להגיד. מדובר,כנראה, בנערים ממשפחות אמידות מאד שמחוברות היטב למנעמי השלטון ולא רוצות שיחסר מנעם לילדיהם. אם באמת היו צתנגדים מטעמי מצפון יכלו לשרת הגבול הלבנון, מצרים, ירדן או בכל תפקיד אחר. שמעתי מאחרים ואני מאמין להם שמדובר בילדי שמנת "צפוניים" ממוצא מתאים שיש להם גיבוי מהבית.

 2. תגובה לחייל הגיב:

  השטחים כבושים = הצבא הוא צבא כובש.
  לסרבנים יש "גיבוי מהבית" – מה טוב.

 3. למגיב השני הגיב:

  השטחים שוחררו,עוד פעם: שוחררו, עוד פעם: שוחררו!!!!!!!!. צה"ל צבא ההגנה של עם ישראל נגד אויביו מבפנים ומבחוץ. ה"סרבנים " הם משתמטים, ועוד פעם :משתמטים!!!!!!!. מקומם: בצבא או בשירות לאומי, או בכלא ל-3 שנים. או עם צו גרוש מהארץ ל18 שנים. כל פסיקה אחרת היא מחדל.!!!!!!!!!!!!!!!. יש להקים מיד וועדת חקירה ממלכתית שתחקור מי ממריד את אותם משתמטים שהם עבריינים ממש,ממש.

 4. כככ הגיב:

  חבל שאין לזה יותר פרסום- זאת אומרת, ראיתי תכתבה רק בדיעבד. אם הדבר היה מגיע ליותר כלי תקשורת או מתפרסם במקומות נוספים- אני מאמין שאני, ואנשים נוספים היו באים להביע הזדהות.

 5. אמנון הגיב:

  אכן בתקשורת לא היינו טובים אף פעם . שמות החיילים הסרבנים מוכרים הם דור שני של אנשי שמאל קיצוני אשר ממילא גם אם יתגייסו לא יועילו . יש לשחרר אותם ואת חבריהם מהצבא . נכון שהצבא הוא צבא חובה אולם הוכח שמי שלא רוצה לא משרת מסיבות שונות נפשיות דתיות וכד’ .אני מאחל לכל הסרבנים והוריהם שלא להקלע לפיגוע טירור אשר חיילי הכיבוש מנסים למנוע בכל דרך אפשרית . אולי להתגייס לשנת שירות במגן דוד או בבית חולים .

 6. אלמוג שבתאי הגיב:

  חייל: "ידוע לכולם ומוסכם על כולם שמדובר בצבא ה ג נ ה" – לא, לא ידוע ומוסכם על כולם. למשל, לא מוסכם עלי שהכיבוש מגן על מישהו או שהשטחים שוחררו. זו דעתך, בסדר, אבל אל תגיד שמוסכם על כולם כי זה נורא מעצבן.
  כככ – נכון, גם אני מגלה את זה רק בדיעבד וחבל.
  אמנון – לא חשבתי שאגיד את זה אי פעם, אבל אני מסכימה אתך. לא על היות הסרבנים שמאל קיצוני כמובן, אלא על כך שמי שכל כך לא רוצה לשרת, יש לשחרר אותו, ולפני שמיהו ישאל – כן, זה תקף גם לדתיים.

 7. orit הגיב:

  אנשים רבים מחזקים את ידיכם
  אתם הסרבנים ומשפחותיכם התומכות הם התקווה היחידה כמעט לאפשרות בלימת הדרדרותה המוסרית של חברתנו
  אנא פרסמו את מועד הדיונים המשפטיים לפני התרחשותם על מנת שנוכל להגיע ולתמוך

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים