הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותסדרות החלטות של המינהל האמריקאי הנוכחי, במגזרים שונים מאוד זה מזה, גורמות דאגה גוברת בכל קהיליית העוסקים בבריאות הציבור. ניתן לראות בהחלטות אלה בכללן הצהרות של ייחודיות אמריקאית שבעבורה חוקים ותקני התנהגות בינלאומיים ישימים רק לגבי ארצות אחרות.

חלק מהחלטות אלה דורבנו על ידי ההתקפות על ארה"ב ב-11 בספטמבר 2001. מספר גדול של אנשים ממוצא ערבי בילו תקופות ארוכות במעצר בארה"ב מבלי שיואשמו ומבלי שתהיה להם גישה לעו"ד. צעדי אפליה גלויים, שבהם מונעים מאנשים המעוררים חשד בגלל חזות ערבית לעלות על מטוס, פינו דרך למערכות זיהוי מתוחכמות יותר אך סודיות העלולות למנוע מאנשים תמימים לחלוטין מלעלות על מטוס.


בזירה הבינלאומית ארה"ב בחרה שלא להשתתף בסדרה של יוזמות משותפות, שלרבות מהן פוטנציאל להשלכות חשובות על בריאות, ביטחון וזכויות אדם. יוזמות והסכמים אלה כוללים נושאים כמו איסור על הנחת מוקשים, בית הדין הפלילי הבינלאומי, והפצתם של טילים אנטי-בליסטיים. יש הרואים בהחלטה לשלוח לוחמים שבויים מאפגניסטן למפרץ גואנטנמו, קובה, שם הם מוחזקים בחיבוטי גיהנום החוק, נסיגה מאמנת ז’נבה. בתחומים אחרים נשארו פקידי ארה"ב ישובים לשולחן הדיונים, אך ניסו לחתור תחת פעולה אפקטיבית, כמו ועידת היסוד לפיקוח על הטבק, או הדרישה לנקיטת פעולה משותפת בעניין השינוי האקלימי (פרוטוקול קיוטו). פרוטוקול קיוטו מדגים את הבעיה היטב. מדיניותה הנוכחית של ארה"ב המבוססת על עלויות אנרגיה נמוכות, מסבסדת באופן יעיל ומסיבי את התעשייה האמריקאית, בעודה משאירה לאחרים לספוג עלויות רבות אחרות של מדיניות זו, כגון עליית גובה פני הים והגדלת התדירות של מאורעות אקלימיים קיצוניים. ביטוי נוסף לייחודיות זו ניתן לראות במועצת הביטחון של האו"ם, עם מבחן חדש של "סבירות" המיושם במקרים הנדירים בהם צרפת מאיימת בווטו ולא מיושם ב-55 הטלות וטו אמריקאיות מאז 1980.


המדיניות הבינלאומית ומדיניות הפנים קשורות זו בזו. לשילוב של שיא בגרעון תקציבי, הפחתת מסים המקטינה את העול על העשירים, והוצאה צבאית מתרחבת יכולה להיות רק תוצאה אחת: הקטנה רחבה של ההשקעה בבריאות, בחינוך ובהגנה סוציאלית. לדוגמה, חשבון המס הפדרלי שכנראה יוטל על העיר ניו יורק עקב המלחמה על עירק צפוי להגיע ל-2.5 מיליארד דולר. (אם סך ההוצאה של ארה"ב במלחמה יהיה רק 100 מיליארד דולר). ההסטוריה תחזור על עצמה. בשנות השבעים והשמונים, הוצאה גוברת על מירוץ החימוש מול ברית המועצות נעה במקביל למשיכת הכספים מהשכונות החלשות בערים הגדולות, הופכת רבות מהן לגטאות מוכי נשק, ונגועי סמים, ששארית דייריהם היו בעיקר אלה שלא היה להם לאן ללכת. במקבילה מפחידה עם ברית המועצות, שצעדה בנתיב דומה, אלה בדיוק היו הנסיבות ששברו את מערכות הבקרה של הרפואה הציבורית, הבטיחו את התפשטותו המהירה של נגיף האיידס באוכלוסיות המשוללות זכות בחירה, ועודדו את הופעתה של שחפת חסינת תרופות.


לקהיליית בריאות הציבור יש תפקיד חשוב בזיהוי השלכותיהן של החלטות פוליטיות ובתגובה עליהן, אך גוברים החששות שהיא לא תוכל לעשות זאת באפקטיביות. כבר נשמעו קולות המודאגים מכך שמדענים הקשורים לתעשיות מזהמות, או בעלי השקפות דתיות איתנות לגבי זכויות ההולדה מונו לפאנלים מייעצים, עם עדויות מתחזקות לווטו מפורש על המכהנים בפנלים בעלי השפעה על בסיס דעותיהם הפוליטיות או הדתיות.


מכל מקום, עתה יש עדות שנעשה יותר ויותר קשה לעשות מחקר בתחומים השנויים במחלוקת, שרבים מהם יהיו בעלי חשיבות מכרעת בתגובה להשפעות קיצוצי התקציב על השכונות החלשות בערים הגדולות. ה"ניו יורק טיימס" דיווח לאחרונה איך חוקרים, הדוברים בעילום שם, הצהירו שמכוני הבריאות הלאומיים (NIH) ייעצו להם להימנע ממילות מפתח מסוימות בבקשותיהם למענקי מחקר. מלים אלה כוללות "עובדי מין", "גברים שישנים עם גברים", ו"החלפת מזרקים". אותו דיווח ציטט פקיד מה-NIH, גם הוא בעילום שם, שאישר נוהג זה, וכן ציין ש"לא תמצא שום נייר או משהו המייעץ לאנשים לעשות זאת". הפקיד אמר שלמרות שזה זמן רב הונחו החוקרים להימנע ממשפטים העלולים לגרום מחלוקת, הרי שהיקף החקירה והדרישה תחת ממשל בוש הפך "הרבה יותר גרוע ויותר יעיל". מכל מקום, אלפרד סומר, דיקן בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ג’ון הופקינס, בולטימור, היה מוכן לדבר גלויות לעיתון, ותיאר מקרה בו חוקר בג’ון הופקינס התבקש לשנות את המונח "עובדי מין" ללשון יותר נקייה. חוקר באוניברסיטת קליפורניה תיאר את הקושי בכתיבת תמצית המחקר לבקשת מענק לבחינת תוצאות בדיקות איידס בגברים הומוסקסואליים, כאשר פקיד הפרויקטים ב-NIH דרש שהתמצית "תטוהר" ממלים כמו "גאי", "הומוסקסואל" או "טרנסג’נדר". סומרס צוטט בדבריו שהרעיון שמענקי מחקר יהיו נתונים למעקב פוליטי הוביל ל"תחושת חוסר בטחון ממאירה" בין החוקרים. המאמר ב"ניו יורק טיימס" ציטט את ג’והן ברקלו, דובר של ה-NIH, כמקבל את העובדה שפקידי הפרויקטים יעצו לחוקרים בנושאים רבים הקשורים למענקים, אך סירב לאשר או להכחיש את הטענות הספציפיות.


אחרים מאמינים שאלה העובדים בתחומים מעוררי מחלוקת עלולים להיות מסומנים לשימועים חריגים ומפורטים על מענקיהם הנוכחיים. דוגמה מהעת האחרונה היתה ביקור היורד לפרטים באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו לבדיקת עבודתו של חוקר איידס, טורו נמוטו, שעבד על אסטרטגיות למניעת הידבקות באיידס של עובדי מין אסייתיים ובגברים המתכננים לעבור ניתוח לשינוי מין. קהיליית החוקרים קישרה זאת לתזכיר שנשלח ל-NIH ב-13 במארס 2003, ע"י רולנד פוסטר, חבר תת-ועדת משפט פלילי, מדיניות סמים ומשאבי אנוש של בית הנבחרים שבראשה עומד הנציג הרפובליקני מרק סודר. פוסטר דרש מאז פרטים על כל מחקרי מניעת האיידס הממומנים על ידי NIH באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנציסקו.


ארצות הברית התגאתה תמיד בהיותה שונה, ושונות יכולה להיות לעתים קרובות עוצמה, אבל זה לא עוזר לאף אחד אם היא תעשה יותר מדי שונה משאר העולם המתועש.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים