הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 ביולי, 2003 11 תגובות

השר מאיר שטרית, שר המשנה לשר האוצר, מרבה להטיף לפתרון קסמים שהמציא לפתרון בעיות האבטלה והמיתון במשק. לדוגמה, במהדורת חדשות הערב של הערוץ השני ב-14 ביולי, חזר על דבריו, המושמעים על כל בימה אפשרית:" יש די מקומות עבודה במשק ואם רק המובטלים ירצו, הם יוכלו לעבוד ולהרוויח יותר", אמר והוסיף בהתרגשות שהוא יודע על מפעל בשדרות ש"צריך שלושה עובדים" והוא מציע לויקי קנפו ולאילנה אזולאי להפסיק להפגין ולהתחיל לעבוד.

מגיש מהדורת החדשות, גבי גזית, שבדרך כלל הוא עיתונאי נבון היודע את מלאכתו, לא הצליח להפסיק את השתלטות השר על המיקרופון ולאפשר למייצג הצד שכנגד, הפרופסור אברהם פרידמן להשיב לשטרית. אילו היה מקבל את רשות הדיבור היה אומר בוודאי ששטרית יודע היטב, שגם אם ישנם בכל הדרום מקומות עבודה פנויים ל"שלושה עובדים בשדרות", אין בכך כל תשובה למאה וחמישים אלף המובטלים בדרום ולבטח, שלא למובטלים מוגבלים כמו אילנה אזולאי. האם מצפה שטרית, שתשאיר את בנה הנכה לבדו בערד ותיסע כל יום לשדרות וחזרה? האם יממן המעסיק משדרות את הוצאות הנסיעה? ואחרי יום עבודה בשדרות בתוספת זמן הנסיעה הלוך ושוב – שעתיים ליום במקרה הטוב – תוכל לדאוג לבנה הנכה?


אילו היה גבי גזית מכין את שיעורי הבית לקראת הראיון עם השר, היה בוודאי קורא מה שכתב גדעון עשת ב"ידיעות-אחרונות": "הגזירות הכלכליות החדשות של נתניהו ושטרית ישנו את המיסוי על שכר – כך שהורה חד הורי היוצא לעבודה, יקבל שכר-נטו פחות בהרבה ממה שיש לו היום מהביטוח הלאומי". כאשר שטרית טען ש"מעבודה יקבל העובד יותר" וציטט נתוני שכר, הוא "שכח" לומר שמדובר בשכר ברוטו. אילו היה גזית שואל מה הוא הנטו, היה הבלון הדמגוגי של שטרית מתפוצץ.


שטרית יודע כמובן שאילו היה משקיע את מאמצי מלחמתו במובטלים, בחיסול אמיתי של העבודה הזרה, היו נוצרים מיד כ-200 אלף מקומות עבודה פנויים אותם מאיישים כיום עובדים זרים בעבודות שאינן דורשות התמחות, כמו סיעוד. האוצר לא עושה זאת כיוון שקיים לובי חזק של המתעשרים מעבודה זרה: חברות כוח האדם והמעסיקים, המשלמים שכר מופחת לעובדים הבלתי חוקיים. גם "ההסתדרות החדשה" שחתמה על הסכם עם חברות כוח האדם, המשלמות לה 20 מיליון שקל בשנה – נהנית מהמצב הנוכחי. נכון הוא, שהחלפת עובד זר במובטל ישראלי תחייב את המעסיק לשלם שכר גבוה יותר לעובד הישראלי – לשם כך, מקבלים המעסיקים זה עשר שנים מהאוצר כמיליארד וחצי שקל לשנה (האוצר משלם במקום המעסיקים לביטוח הלאומי כדי שאלו ייצרו מקומות עבודה חדשים). המדינה כמובן, תרוויח בגדול מהחלפת העובדים הזרים בישראלים, כשתחסוך את תשלומי המוסד לביטוח לאומי ל-200 אלף מובטלים.


אז למה שטרית לא עושה זאת? כי קל יותר להאשים אמהות חד הוריות בחוסר רצון לעבוד מאשר לשבור את הלובי של המתעשרים מעבודת הזרים. השר שטרית גם ממונה על תקציבי הבריאות. ראש אגף התקציבים באוצר אורי יוגב, הכפוף לשטרית, יצא בהתקפות חסרות רסן על מנהלים בכירים בבתי-החולים שמקבלים שכר גבוה ובמקום לקצץ בשכרם הם דורשים מן האוצר לממן את הגירעון בבתי-החולים.


שוב, רק בגלל עצלות, בורות או חוסר-האומץ של העיתונאים, בכל כלי התקשורת – מניחים ליוגב להשמיע דברי הבל דמגוגיים כאלו ללא מענה. גם אם נניח שיש מאה בכירים בבתי-החולים שניתן להוריד משכרם, כל זה לא "יתרום" יותר ממיליון עד שני מיליון שקלים ולא יכסה את תהום הגירעון של 2 מיליארד שקל שנוצר בגלל סירוב האוצר להתאים את תקציבי הבריאות לעלויות המשתנות. האם באמת סבור יוגב, שמנתח טוב ששכרו יקוצץ יישאר בישראל? האם הוא אישית יסכים לעבור ניתוח אצל מנתח לא מיומן, שנשאר בתפקידו? יוגב הציע בשם האוצר למנהלי בתי-החולים לקצץ בשכרם כדי להקטין את גירעון בתי-החולים. גירעון האוצר הרבה יותר גדול מגירעונות בתי-החולים. האם יתנו יוגב, שטרית ונתניהו דוגמא אישית ויקצצו משכרם כדי להקטין את גירעון האוצר? הם לא יעשו זאת, אבל שטרית, יוגב ונתניהו, מנצלים היטב את התקרנפותה של העיתונות בישראל, כדי להשמיע ללא הפסק הצהרות דמגוגיות מופרכות, המונחות על הנחות "מדעיות" של מעשי-כשפים ומחוללי נסים.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. רק הליכוד ? הגיב:

  הליכוד לא היה לבדו מאז 1977 – למפלגת "העבודה" ומר"ץ(!) חלק חשוב מאד בכל
  המעשים שהמגיבים מאשימים אותו בצדק: שרי
  האוצר שמעון פרס בממשלת שמיר ושר האוצר שוחט
  בממשלות רבין וברק – תרמו את חלקם. את ההסתדרות פרק חיים רמון בראשה של קואליציה עם מרץ.

 2. אמנון הגיב:

  לביב אתה כל כך חד צדדי ושטחי . כמה עובדות יסוד –
  אין בין האמהות החד הוריות המפגינות נשים מעולי ברית המועצות וזאת למה – ראה מי מאייש את משרות הסניטרים בבתי חולים , מי הן הקופאיות בסופרמרקטים ואפילו מנקי רחובות מעולי רוסיה . חריצותם של עולים נפלאים אלה מביאה להישגים . המפגינות הצעקניות ביותר הן דור שני או שלישי של אנשים שמכריזים כי המדינה חייבת לספק להם משכורת ודירה . הם תמיד מקופחים .
  מי מפריע ליהודים לעבוד בסיעוד בחקלאות ובניה . אדרבא אם תהיה דרישה לעבודה יווצר לחץ לפינוי העובדים הזרים . הרעיון שהמדינה לא תהיה אמא ואבא של חלק מהאוכלוסיה הוא רעיון נכון לגבי הביצוע יש ויכוח על מהירות הביצוע. כל צעד שהממשלה תעשה ישלל על ידי לביב וחבריו . חזרה אין סופית על כך שנשיא ארצות הברית טפש קיסר או מנוול וממשלת ישראל מטומטמת .פתרון לא מציעים . סליחה פינוי ההתנחלויות יביא את הגאולה ! לביב האם נהלת בחייך מפעל כלשהוא , הביצוע קשה מאשר לכתוב מאמרי השמצה אין סופיים .

 3. לאמנון הגיב:

  משמעמם לך שאתה מגיב על כל מאמר?

  רוב האמהות החד הוריות עובדות. רק מה – הן מקבלות משכורות נמוכות. זה נקרא ניצול. גם רוסים מנוצלים. נו אז מה – זה מוצדק?

  שוק חופשי – ג’ונגל – אדם לאדם זאב. איזה חזון נאור ונחמד. תודה לאמנון ולשריו הגאונים. ותודה ללקקן – שטרית. הצלחתו – כישלון החברה הישראלית.

 4. יעקב. הגיב:

  גם הדור הראשון והשני של אותן מפגינות עבדו בעבודות יזומות, בנטיעת יערות,בחקלאות ובניקיון כי גם הם כנראה האמינו שאם הם יסכימו לעבוד קשה בשכר נמוך ללא תנאים ןזכויות ,הם יצליחו להתקדם,אבל הדור השלישי כנראה למד את האמת.
  אז אולי הקופאיות הרוסיות "הנפלאות" עדיין לא יודעות ,אבל גם הדור השלישי שלהן יעבוד בתור קופאיות בסופרמרקט אם הן יאמינו לשטויות מהסוג שמוכר פה אמנון.
  הפתרון לבעית האבטלה והמצוקה הוא לא בתכניות להצלת העשירים מהסוג שהביא נתניהו אלה בחינוך חינם,הגדלת שכר מינימום,עקיפת חוקי העבודה על המעסיקים, הוצאת חברות כח האדם אל מחוץ לחוק,חוק פנסיה ממלכתי,הפסקת הכבוש וחזרה לגבולות 67,מיסוי ההון,איגוד כל העובדים בגוף אחד ועוד.

 5. עומר לביב הגיב:

  מאמר טוב!

  כהערת אגב אוסיף שחברות כוח האדם יוצרות למשק – סליחה למועסקים – עוד הרבה מאוד בעיות (כמו היכולת להעסיק עובדים זמניים למשך עשרות שנים – יחי הזמניות).
  עם זאת, הפתרון לא יכול להיות בסילוק חד צדדי של כל העובדים הזרים. למרבה הפלא גם להן יש זכויות ואנשים שישראל נתנה להם לעבוד באין מפריע במשך עשר שנים ויותר, והקימו כאן בית, אי אפשר לגרש אותם לפתע פתאום.

 6. חנה הגיב:

  סוף סוף מופיע מאמר כלכלי-חברתי באתר הזה שלא עוסק אך ורק בסכסוך עם הפלשתינאים. וזה לא מפליא שהמאמר זוכה לתגובות. הוא מצויין, מעמיק, ובאמת חבל שיגאל לביב הוא לא עיתונאי מן המניין בעיתונות הממוסדת, שבה קיימת שירת מקהלה של הכתבים הכלכליים המאמינים לנתונים השקריים של האוצר ונותנים את ידם לספינים ולקמפיינים של אמן השקרים נתניהו.

 7. לחנה הגיב:

  ומה לעשות ולעתים הכלכלה שלנו מושפעת מהכיבוש?

 8. אלמוג שבתאי הגיב:

  כתוספת לדברי המגיב שלפני, קראתי פעם שעובד אפריקאי בישראל מפרנס 10 אנשים באפריקה. ולכן אני אומרת, טוב שהם באים לכאן. גם מי שסבור שעניי עירו קודמים, לא יכול להשוות 2-3 עניי עירו לכל היותר שמשכורת כזו מפרנסת בארץ, לעשרה עניים בעיר אחרת.

  וחוץ מזה, זכור לי פרוייקט שבו ניסו להביא מובטלים יהודים לעבוד בקטיף. זה החזיק יום אחד. הם עשו עבודה גרועה, גרמו יותר נזק לגידולים מאשר תועלת, ועוד התלוננו כל היום על תנאי העבודה. פלא שהמעסיקים בחקלאות מעדיפים פועלים זרים? אלה עובדים היטב, עובדים בחריצות ולא מתלוננים (ואולי לא מעיזים להתלונן). למה הצביעות? ישראלים לא רוצים לעבוד בעבודות "שחורות". זו תופעת לואי של העלייה ברמת החיים. הפועלים הזרים רוצים את העבודות האלה, רוצים מאד. זה הכל!

 9. צור שפי – במילה אחת הגיב:

  אמן

 10. הרעיון שהזרים לוקחים מקומות עבודה של ישראלים הגיב:

  הינו גזעני משהו.
  לדעתי שהות של "זרים" במדינה הינה מבורכת, ותנאי העסקה של עובדים חייבים להיות זהים והוגנים, ולא משנה אם העובד הוא "זר" או אזרח.
  חייבת להיות הזדמנות שווה לכל אדם לעבוד בכל עבודה. בעיקר אם זאת עבודה קשה ומלוכלכת, אזי תנאי העסקה של עובד, באשר הוא חייבים להיות הולמים.

 11. אילן הגיב:

  אין מוצא. אני נאלץ להפנות שוב ושוב אל המניפסט הקומוניסטי: " הצורך בשוק מתרחב והולך לתוצריה מריץ את הבורגנות על פני כל כדור הארץ. היא מוכרחה לבנות לה קן בכל מקום… על ידי ניצול השוק העולמי שיוותה הבורגנות צורה קוסמופוליטית לייצור ולצריכה של כל הארצות. למגינת ליבם הרבה של הריאקציונרים שימטה את הקרקע הלאומית מתחת רגליה של התעשיה" (מרקס ואנגלס,כתבים נבחרים א, 10, פועלים 1955).
  ה"ליכוד", תנועה פוליטית שמאחדת בתוכה גורמים לאומנים קיצוניים , קליקריסטים מחפשי ג’ובים קלים, לומפה-פרולטריון, זעיר בורגנות-סוחרי חמוצים בשווקים ובעלי הון מפוקפקים, הצליח ב- 25 שנות שלטונו להביא לקץ התנועה הציונית. הוא עשה זאת באמצעות מלחמה בבניין העל בתודעה בעזרת תקשורת ההמונים שעסקה בשטיפת מוח ובעזרת מלחמה כלכלית בבסיס בבסיס בכלכלי של החברה. מטרת המלחמה: הריסת נעמד העובדים המאורגן. לצורך כך הופרטו קודם כל אמצעי התקשורת העיתונאים, "כלבי השמירה של הדמוקרטיה" למדו מהר מאד ללקק את היד האוחזת במקל ואימצו באהבה את האמיתות הקפיטליסטיות וטרחו לחזור עליהן משל לא היו אלא דברי אלוהים חיים. מצד שני נעשה מאמץ מרוכז בכיוון האירגון הכלכלי של העובדים. הממשלה עשתה מאמצים כבירים ולבסוף הצליחה להביא לקריסת המערכות החברתיות, היא המירה את מערכת היחסים המורכבת שיצרה הציונות ושמצאה ביטוי בחינוך חינם, בבריאות שווה לכל בפערי שכר נמוכים בתשלום מזומנים. במקום חינוך חינם לכל שילמו קיצבאות שמעולם לא היוו תחליף לחינוך שנגזל מהילדים.
  בנוסף עשה הליכוד ליצירת "שוק עבודה גמיש" היינו להורת שכר, זה נעשה על ידי פתיחת המשק לתחרות, בעלי ההון הורשו להריח לחו"ל את אמצעי הייצור המופרטים וייבא ארצה עבודה זולה. הקוסמופוליטיות של הבורגנות יצרה מצב אבסורדי בו פועלים מהעולם השלישי שהם בעלי מערכת צרכים נמוכה מתחרים בפועלים ישראלים בעלי מערכת צרכים מערבית. אלה גם אלה יוצאים נפסדים מהתחרות פועלי העולם השלישי נאלצים להפרד לחודשים ושנים ממשפחתם, לחיות חיים עלובים בארץ להיות מנוצלים ומושפלים מדי יום ולעיתים לא לקבל שכר כלל. פועלי ישראל הולכים ומתרוששים הולכים ונעשים דומים לפועלי העולם השלישי. הליכוד הצליח לטשטש את ההבדלים וליצור בארץ מעמד פועלים המורכב מיהודים ערבים סינים תאילנדים ועוד. מעמד הפועלחים החדש עדיין אינו מאורגן ולכן אינון מסוגל לנהל מאבק מרוכז להפלת שלטון הבורגנות.
  רק יצירת תודעה מהפכנית בקרב מעמד הפועלים תציל את הציונות מקריסה סופית והעלמות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים