הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 ביולי, 2003 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"אין לי ספק שיוני בן ארצי מאמין בכנות שהוא פציפיסט ופועל בהתאם לכך" אמר אל"מ שלומי שמחי, ראש "ועדת המצפון" הצבאית אשר דחתה לפני שנתיים את בקשתו של בן ארצי לקבל פטור משרות מטעמי מצפון. דבריו נאמרו בעת חידוש משפטו של בן-ארצי, השבוע בבית הדין הצבאי ביפו. חרף דבריו המשיך ראש ועדת המצפון לטעון בעקשנות כי בן ארצי "אינו פציפיסט באמת" וכי מניעיו האמיתיים הם "אחרים". הדברים נאמרו בשיאה של חקירה ממושכת שחקר עו"ד מיכאל ספרד, פרקליטו של בן ארצי, את אל"מ שמחי. "זאת היא התנשאות פטרונית – כאילו תבוא אל אדם דתי ותגיד לו, אתה מאמין שאתה דתי אבל אני אומר שאינך דתי באמת. האם יש לך קרני רנטגן לחדור אל מוחו ונשמתו של בן ארצי".

מוקדם יותר במהלך החקירה, שנמשכה לאורך רוב שעות היום, התפרץ הקהל באולם בצחוק והשמיע קריאות תימהון כאשר הצהיר אל"מ שמחי כי לדעתו "מרטין לותר קינג לא היה פציפיסט". אולם בית הדין ביפו היה מלא בפעילי שלום ואישי ציבור, ביניהם חבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי מגוש שלום. בשלבים אחרים של החקירה נחשפה העובדה כי "ועדת המצפון" פועלת ללא כל קריטריונים ונהלים ברורים – "בניגוד לכללים הברורים שנקבעו לכל ועדה מנהלית בשירות הציבורי" ציין עו"ד ספרד. על פי נתונים שקיבל עו"ד ספרד ממשרד הביטחון ואותם הציג כמוצגים במשפט, מאז הקמת "ועדת המצפון" בשנת 1995 הוענק פטור רק לקומץ קטן מבין הפונים אליה, פחות מחמישה אחוז. כל היתר נדחו ורבים מהם נשלחו לכלא.


לעומת זאת, בועדה המטפלת בהענקת פטור לבנות המסרבות להתגייס לצה"ל מטעמי מצפון הפוכה התמונה, כאשר ששים מן הפונות לועדה זכו לפטור. כמו כן הביא עו"ד ספרד נתונים ממדינות שונות במערב – ביניהן צרפת, גרמניה, איטליה ונורבגיה – אשר בכולן פועלות ועדות פטור שהן גופים אזרחיים. אל"מ שמחי מצידו אמר כי "ועדת המצפון" אינה מתייחסת לדוגמאות מהעולם או לוועדת המצפון של הבנות ופועלת על דעת עצמה.


"לאחר עדותו של אל"מ שמחי הפך משפטו של יוני בן ארצי לבלתי רלוונטי. בשבוע הבא תמלא שנה לכליאתו של יוני – ועכשיו מתברר שהוא כלוא בשל החלטה שערוריתית של ועדה חסרת קריטריונים שראשה מגלה בורות מוחלטת בנושאים הבסיסיים של הפציפיזם, ועם זאת מתיימרת להכריע בגורלם של צעירים בעלי מצפון. את המשפט הזה צריך להפסיק ואת יוני בן ארצי צרי לשחרר מיד" מסר פורום הורי הסרבנים.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. דליה כץ הגיב:

  מזל טוב!
  אני מברכת את כולכם לרגל השיחרור ומקווה שיה לכם רק טוב.
  זו מתנה נפלאה לשנה החדשה.
  אני בטוחה שבזכותככם ישראל נראית אחרת.
  מקווה בשבילכם שהצבא ירד מכם סופית. אתם את שלכם עשיתם.
  תודה רבה לכם בשמי ובשם כל בני משפחתי.
  שנה טובה
  דליה כץ

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים