הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוגוסט, 2003 17 תגובות

טרור הכיבוש הישראלי והטרור הנגדי הפלסטיני רוקדים יחד את ריקוד המוות. השבוע נפלו קורבן לפולחן המוות נוסעי האוטובוס שחזרו מתפילה בכותל. אבני הכותל והתפילות לא עזרו, הם לא הצילו את עשרות הילדים הפגועים. הפיגוע המפלצתי הזה הוא בסופו של דבר קו-פרודוקציה של ממשלת שרון והג’יהאד האיסלמי. במקום לכבד את ההודנה ולהפסיק לחלוטין את פעולות האיבה של הכיבוש הישראלי, המשיך צבא הכיבוש בפעולות טרור ולא שם קץ לחיסולים, זאת על אף שראשי הצבא והממשל בישראל ידעו כי חיסולים לא יעברו ללא תגובה.

כאשר החליטו כוחות הכיבוש להוציא להורג את פעיל הג’יהאד בחברון, מוחמד סידר, הם ידעו כי זה יביא בעקבותיו פעולת תגמול, ואף על פי כן לא נימנעו מההתנקשות. לאחר שסידר נהרג, הודיע הג’יהאד כי הוא ינקום את מותו. לא עברו חמישה ימים והנקמה יצאה לפועל באכזריות נוראה. בניגוד לתעמולה הרשמית שניסתה להצדיק את הריגתו של מוחמד סידר במנטרה שהוא היה "פצצה מתקתקת", קרה בדיוק ההיפך: הריגתו, "חיסולו" בשפת הכיבוש, היא זו שהפעילה פצצה מתקתקת אחרת, שאת תוצאתה הנוראה חשים היטב מאות הפצועים ומשפחות ההרוגים. עתה אנו צפויים לחזור למנגינה הכה אהובה ומוכרת למניאקים משני הצדדים – הקזת דם הדדית. 


שוב אנו שומעים מכל רמקול ממשלתי וצבאי את הסיסמא "לחסל את תשתית הטרור". ישראל מצפה כי אבו מאזן יעשה עבורה את המלאכה כאשר אינו שולט במרבית השטח, שהרי המתאבד יצא מחברון שבשליטה ישראלית.


אלא שאת תשתית הטרור הפלסטיני אי אפשר יהיה לחסל בלי חיסולה של תשתית הטרור הישראלי, שהוא החטא הקדמון בכל מה שמתרחש כיום בשטחים הכבושים.


תשתית הטרור היא המתנחלים בחברון; תשתית הטרור היא התנחלוית קרית ארבע, עופרה, בית אל, אריאל ועשרות התנחלויות אחרות שאינן אלא מבצרי אפרטהייד חמושים; תשתית הטרור היא המחסומים שמפעילים חיילי צבא הכיבוש הישראלי שבאמצעותם מטרטרים ומשפילים מדי יום עשרות אלפי פלסטינים; תשתית הטרור היא הענישה הקולקטיבית כמו פיצוצי בתי משפחות שלא חטאו וסגרים וכיתורים שמביאים אוכלוסיית מיליונים לסף רעב; תשתית הטרור היא הפקעות האדמות וכבישי האפרטהייד שישראל סללה בשטחים הכבושים; תשתית הטרור היא הריגת מאות ילדים פלסטינים בשטחים הכבושים, והרשימה ארוכה. כל אלה הם קרקע הגידול והמנבטה שמצמיחים את הטרור הפלסטיני הנגדי.


אם נחסל את תשתית הטרור הישראלי, ממילא יבוא הקץ גם לטרור הפלסטיני הנגדי. ישאל השואל: האם אינך שותף למחאה הישראלית נגד הטרור האכזרי של הג’יהאד והחמאס? תשובתי: לא, אני לא שותף למחאה הישראלית הרשמית שהיא מחאת צבועים ומאפיונרים. כשוחר זכויות אני שותף למחאתם של אלה שמבקשים לעקור את המוות והפרת זכויות האדם באשר הם.


תרגום העקרון האוניברסלי הזה למציאות הסכסוך שלנו, מתבטא במחאה נגד הקולוניאליזם, הלאומנות והפונדמנטליזם היהודי של משלת ישראל מחד גיסא, ונגד העריצות והפונדמנטליזם האיסלמי של הארגונים הפלסטינים מאידך גיסא.


ביודעי כי הצרה הצרורה הזו שנקראת ג’יהאד וחמאס טופחה ודופנה שנים על ידי הכיבוש הישראלי ושואבת כיום עוז ועזוז מזוועות הכיבוש הישראלי, אני נוטה באופן טבעי להשקיע את מעט האנרגיה שברשותי בשירות עקירת הרשע, במקום בו השפעתי הצנועה היא הרבה ביותר – בישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. חנוך גיסר הגיב:

  פעם, לפני המון שנים, התנגדתי לגדעון ספירו בשל קיצוניותו.
  עכשיו – אין מה לעשות: הוא פשוט צודק!
  חזית הסירוב המשותפת שמחככת את ידיה בהנאה לאחר כל פיגוע מזויע ורוקדת על הדם – היא זו שמכתיבה כאן את סדר העניינים.
  חיסולו של המנוול אתמול בעזה הוא, אולי, צודק – אבל חכם הוא בטח לא, כי כעת מתהלכים בינינו אנשים חיים שלא יודעים שחרמש מותם כבר הונף.
  חיסול לא חכם? אין, בעצם, חיה כזו!
  המחסל (שלושה ניחושים מיהו) מעוניין בהצלחתו של החרמש. כך ימשיך את שרשרת הדמים שהחל בכפר קיבייה – בפקודת המבצע שלה כהעי לישנא: "מקסימום הרוגים ומקסימום נזק."

  אז מה? אין אשמים גם בצד הפלסטיני? רק אנחנו האשמים היחידים?
  לא – אבל המדינה החזקה ביותר במזרח התיכון, שנתמכת ע"י המעצמה החזקה ביותר בעולם, לא רוצה להגדיר לעצמה את יעדיה היא, ונשענת כבר עשרות שנים על גלגל ה"טרור-נקמה-טרור-נקמה.

 2. אמנון הגיב:

  החבר ספירו שכח דבר חשוב שהיהודים עשו- רצחו את ישו .

 3. אמנון חזור לתמר הגיב:

  ועזוב אותנו. היית לנו לזרה.

 4. לאמנון חזור לתמר הגיב:

  מה זה לנו – האם אתה נציג המערכת ?
  אגב כותבים זרא , זרה – זרה חול .
  אני אכתוב כל זמן שיתנו לי . אינכם עונים לטענותי , רק מנבלים את הפה בביטויים לא ראויים . ואני חשבתי שרק אנשי הימין מוכרי החמוצים מדברים בלשון גסה .

 5. זר וזרא הגיב:

  היית לנו לזרא – באלף. אפילן מוכר חמוצים
  לא היה נשאר, היכן שאינו רצוי. מוכרי חמוצים
  גם יודעים את ההבדל בין "ניבול פה" לבין הצבעה על הדלת החוצה. לא ניבלו את הפה נגדך –
  אתה הוא שחוזר לעייפה על "תגובותיך" הממוחזרות.

 6. אמנון הגיב:

  האם אתה רוצה שהאתר הזה יהיה בנוסח פראבדה או על המשמר או קול העם ז"ל ?
  אגב קרא את מאמריו של החבר ספירו ותראה שהוא חוזר על דבריו בכל מאמר .

 7. חנוך גיסר הגיב:

  אין לי התנגדות לכך שתגיב ותגיב.
  אם אתה נהנה מתדמידך העצמית כ"שומר חופש הדיבור" – לא צריך לתת לך את תחושת המקופח שאתה כל כך מבקש!
  אז פשוט תמשיך להגיב, אין בעיה.

  לתשומת ליבך – "על המשמר" ממש לא ראוי להיכלל באותה קבוצה יחד עם "פרבדה".
  זה היה עיתון (ז"ל) פלורליסטי – שלא התבייש להשמיע קולות אחרים, תגובות אחרות ואפילו מודעות פרסום של חב"ד!

 8. אדוני..זה מה שיש הגיב:

  לא טוב לך תעבור לעזה.
  במדינה הדמוקרטית שנקראת ישראל יש ממשלה שמבצעת את המדיניות של רוב העם ואם היום היו מתקיימות בחירות הרי שהימין היה עולה שוב.
  אז אם לא טוב לך אז מוזמן להמשיך לנבוח בעזה..אבל השיירה תעבור גם תעבור .
  פשוט לא סופרים אותך ושכמותך.

 9. נתן הגיב:

  לאמנון.
  היהודים הסגירו את ישו לרומאים ,אבל לא רצחו אותו.

 10. שירי הגיב:

  זו הפעם הראשונה שאני באתר הזה, ואני פשוט לא מאמינה למה שקורה פה.
  תקראו לי ימנית או איך שאתם רוצים אבל אני עם אמנון.
  אתם לא רוצים (אתם=שמלאנים) פה שיחה אמיתית, אתם רוצים קול אחד ויחיד. וכשאומרים לכם משהו על זה, אתם מגיבים בציניות ובבדיחות הלא מצחיקות שלכם על מוכרי פלאפאל וחמוצים- כמה נמוך.
  זה לא יאומן- אתם עדיין חושבים שזה קיבוץ או משהו? אי אפשר לדבר? אי אפשר להביע דעה שנוגדת את שלכם?אתם רוצים שאמנון יפסיק לכתוב פה???? אתם מגעילים אותי עם הסנוביות השמאלנית שלכם.
  אני לא ימנית בכלל – להיפך,ולכן אני אובייקטיבית כשאני אומרת:
  תפתחו עיניים!!!!השמאל נפל לא בגלל פוליטיקה או שום דבר גבוה יותר מיחסים בין אישיים- ההתנשאות של השמאל זה מה שהפיל אותו.

  תדברו גבוה גבוה כמה שבא לכם, ככל שאני מכירה יותר אנשים שמאלנים אני מבינה שלשווא הגנתי על השמאל כל השנים- אני לא מאמינה שאני כותבת את זה כי אני תמיד יוצאת נגד כל אלה שאומרים את זה אבל אחרי כל מה שקראתי באתר התחוור לי שזוהי חבורה קטנה ושחצנית של אנשים שמהללים אחד את השני ולא נותנים לשום קול חוץ משל עצמם להישמע.

  אמנון- אני איתך!

 11. שירי לאמנון עד בוא תמר הגיב:

  גם שירי "הנגעלת" היא תחליף לתמר של אמנון.-
  אתם סובלים ? למה אתם פה ? מזוכיסטים ?

 12. צור שפי – האם מוחמד סידר חוסל באופן יזום? הגיב:

  עד כמה שהצלחתי להבין מהדיווחים כוח צה"ל הקיף את הבית בו הסתתר סידר וקרא לו להכנע. סידר הגיב בירי ובירי התגובה הצה"לי הוא נהרג. זה לא נראה לי חיסול יזום אלא מוות בקרב.
  וגם: לקרוא לפיגוע באוטובוס קו-פרודוקציה של ממשלת שרון והג’יהאד האיסלאמי זו טעות ותועבה במשפט אחד. טעות, כי את הפיגוע ביצע איש חמאס ותועבה כי לממשלת שרון לא היתה יד בביצועו.
  כמו בהרבה מקרים קודמים גם כשגדעון ספירו צודק ברוב דבריו הוא מקלקל עם טעויות והתלהמויות – אלה גם אלה מיותרים.

 13. אלמוג שבתאי הגיב:

  אבל צור, עצם נסיון המעצר של סידר הוא הפרה של מפת הדרכים.

  הקו-פרודוקציה – אכן התבטאות אומללה.

 14. צור שפי – לאלמוג הגיב:

  אינני בטוח שאתה צודק. נדמה לי שמפת הדרכים לא אסרה על המשך פעילות של צה"ל בשטחים שעדיין לא הוחזרו לאחריות בטחונית פלסטינית.

 15. איציק הגיב:

  פורמאלית ,מדינת ישראל לא היתה שותפה/צד ב"הודנה".

 16. אמנון לשירי הגיב:

  תודה . אולי אוסיף משהו מידע אישי . בנוסף להתנשאות יש רבים מאנשי השמאל שהם גזענים טהורים . לדוגמא מפלגה ז"ל שהיא חלק ממרץ וסיסמתה לציונות לסוציאליזם ואחוות עמים .
  בעשרות הקיבוצים שלה אין ולו ערבי אחד . (ואילו מוכרי החמוצים בנצרת עילית חיפה יפו ועכו שוכנים בשכנות טובה עם ערבים ואולי הם יהיו בעתיד גשר לשלום ). אולם נציגיה בכנסת לוחמים בישוב קהילתי שלא הסכים לקבל ערבים לשורותיו . הוא שנאמר אל תירא … , תירא מהצבועים . מאחורי כל שמאלן מסתתר בורגני ( אם היה יכול ).
  לשאלת אחד הגולשים האם אני מזוכיסט – התשובה היא כנראה שכן . אולם אני מקדיש מספר דקות ביום כדי לקרוא את המאמרים החוזרים על עצמם , שטופים בארס ביטויים גסים ושנאה עצמית . מאחר ורבים מהם שייכים לאקדמיה כנראה שלימודים רבים לא בהכרח מביאים לידי חכמה פוליטית .

 17. רהב יוסי הגיב:

  הקפדת לציין את כל תשתיות הטרור,אך כל אלו שציינת לא היו קיימות, או שהיו נעלמות ללא בסיס הטרור.
  ובסיס הטרור באזורנו, גדעון ידידי, הוא מר יאסר ערפאת, עם העלמותו יתמוססו רוב תשתיות הטרור שציינת

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים