הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוגוסט, 2003 11 תגובות

ביום שישי, ה-22 באוגוסט, "הארץ" פירסם לכל רוחב העמוד השני ידיעה גדולה שכותרתה "אירועים מרכזיים מאז הכרזת ההודנה". הקוראים למדו ממנה כי מיום הכרזת ההודנה ב-29 ביוני ועד ה-14 באוגוסט תקפו הפלסטינים ללא הפסק את ישראל בכל האמצעים. "הארץ" סוקר 22 ימי אירועים, בהם הפלסטינים תקפו והפרו את ההודנה ואילו ישראל לפי העיתון, עסקה באותו זמן במעשים טובים כשחרור אסירים, הורדת התנחלויות, הסרת מחסומים וב"מחוות" נוספות.

הקורא הסביר והחושב (זוכרים את סיסמת הפרסום: "עיתון לאנשים חושבים"), שעדיין סבור ש"הארץ" סוקר את האירועים ה"ביטחוניים" באופן אובייקטיבי, יסיק מכך שממשלת שרון צודקת בהכרזותיה על הפרת הפסקת האש בידי הפלסטינים וכי ישראל קיימה את ההודנה במלואה ורק המנוולים הפלסטינים הם שהפרו אותה ללא הפסקה.


הצגה זו של העובדות נראתה לי תמוהה והתכוונתי להשקיע מזמני לבדיקת ארכיון העיתון כדי לברר אם אכן בתקופה זו כך היו פני הדברים, אך בטרם עשיתי זאת, הבחנתי במאמרו "עולים על החמאס" של עוזי בנזימן בעמוד השני של "גליון יום שישי" בו נכללה "התרומה הישראלית". הנה הוא כלשונו: "מאז הושגה, לכאורה, הבנה בין ממשלת שרון לממשלת מחמוד עבאס על מתווה מפת הדרכים (ב-29 ליוני), שלוותה בהחלטה פלסטינית פנימית על הפסקת אש, ביצעו כוחות הביטחון של ישראל את הפעולות הבאות בתחומי הרשות הפלסטינית: ב-3 ביולי הרג הימ"מ את מחמוד שאור, ממפקדי הפת"ח באזור קלקיליה, ועצר את איברהים יאסין, ראש הזרוע הצבאית של התנזים בעיר. באותה פעולה נעצרו 13 מבוקשים. ב-9 ביולי הרג צה"ל את איאד שלאמיש בכפר בורקין בפעולה שנועדה ללכוד את אחיו. ב-15 ביולי עצר צה"ל תשעה מבוקשים, בהם שני פעילי פת"ח שהתנדבו לבצע פיגועי התאבדות. ב-6 באוגוסט פעל צה"ל ביריחו ועצר 14 מאנשי הביטחון של הפלסטינים בעיר. באותו יום עצר כוח של מסתערבים של משמר הגבול פעיל של הג’יהאד האסלאמי בכפר עג’ה באזור ג’נין. ב-13 באוגוסט עצר צה"ל שבעה מבוקשים באזור שכם. ב-14 באוגוסט חוסל מוחמד סידר, ראש הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי בחברון".


ובכן בעמודי החדשות: העיתון מאמץ את גירסת ממשלת-שרון ואילו בעמודי המאמרים, הוא מקפיד על כללי דיווח אמת. אין זה מקרה חריג ב"הארץ". בחודשים האחרונים שלחתי לעורכו מכתבים רבים ובהם תיעוד של פרסומים שקריים וסלפניים. הם לא פורסמו וכמובן השקרים לא תוקנו. במקרה נדיר של מילוי חובה עיתונאית שלח לי עורך החדשות של "הארץ", מר שמואל רוזנר תשובה כתובה לתלונתי. הלנתי על כי "הארץ" מביא לקוראיו רק את הגרסאות של ישראל הרשמית וכאשר, לעתים רחוקות, העיתון מפרסם תגובה פלסטינית – גם היא מצוטטת מפי דוברים רשמיים ישראלים. כך, הם נוהגים בניגוד מוחלט לכל עיתון הגון בעולם המערבי, הטורח להביא תגובות של פלסטינים בשמם המלא של דובריהם.


בתשובתו לא הכחיש רוזנר את האשמותיי ותירץ את התנהגות "הארץ" באומרו שהקורא יכול ללמוד את העמדות הפלסטיניות בקריאות מאמריהם של עמירה הס, גדעון לוי ואחרים. רוזנר טוען למעשה כי מותר לעיתונו לסקר בצורה שקרית עובדות בתיאור חד-צדדי של המתרחש אם בחלק המערכתי מתפרסמים מאמרים שכותביהם "משקפים את דעות הפלסטינים".


כך סבור וכותב עורך החדשות של "הארץ" המתיימר להיות עיתון הוגן ואובייקטיבי. לדעתו, כך נראה, מותר לדווח על חלקים מהתמונה ב"חדשות", אם זה תואם את השקפתם הפוליטית של עורכיו, ה"מתירים" לכותבי המאמרים לכתוב את האמת. בעיתונים ש"הארץ" מתיימר להידמות אליהם כמו: "וושינגטון-פוסט", "ניו-יורק טיימס", "בוסטון גלוב", "לה מונד", "הגרדיאן" או "אינדפנדנט" – היו עורכים כאלה מוחלפים באחרים.


הסתרת האמת, בלשון המעטה, מקוראיו – היא חלק בלתי נפרד ממדיניות העריכה של "הארץ", שרבים מקוראי "הגדה השמאלית" היו רוצים להאמין לדיווחיו ואינם יכולים לעשות זאת.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. פיי הררי הגיב:

  כן, זה מה ש"השמאל" הישראלי יצטרך כנראה להסתפק בו כעיתון יומ-יומי.
  עיתון "מרצ" כזה, שפוזל לעיתי ם לחד"ש.

 2. אמנון הגיב:

  אני מבין שחלק מהמאמרים בהארץ לא מקובלים עליך . זה לא עושה את העיתון פסול . בכלל רוב הכותבים באתר זה רואים בשחור ולבן . אם מישהו מסומן בשחור מייד הוא דמגוג שקרן פאשיסט וכד’ . כרגיל הגיבן לא רואה את החטוטרת של עצמו . האם באתר הזה יש מגוון דעות ???

 3. אביבה! הגיב:

  מסכימה עם מר הצחקת אותי. אני גולשת בגדה מיום הווסדה כעיתון באינטרנט. בתחילה היו כמה כתבות ומעט תגובות. היום זה אחד האתרים העמוסים.מכיוון שאני גימלאית ורוב היום פנויה,אני מרבה להכנס לגדה ולקרוא את הכתבות והתגובות. כבר עשיתי על זה פוסט-דוקטוראט. רוב המגיבים הם אנשים שמופיעים כל פעם בכינוי אחר. לידיעתכם! אבל אני נהנית לקרוא את אורי אבנרי, גדעון ספירו ,יגאל לביב ואלכס מיסיס. גם יוסי שוורץ כותב יפה. אבל אני מתגעגעת באמת ובתמים לוינסטון שהיו לו תגובות נהדרות,קצרות ,עניניות, שקולות וחכמות.אולי ידוע לכם לאן נעלם וינסטון!!

 4. הצחקת אותי כמו שצריך. הגיב:

  הצחקת אותי.."רבים מקוראיו של הגדה השמאלית"..יש דבר כזה בכלל?
  אתה לא יודע שפה המגיבים הם גם הכותבים בעצמם?
  אתה לא שם לב שיש שני מגיבים קבועים ולא יותר?
  אפילו הערבים לא נכנסים לאתר הזה כי גם הם חושבים שזה אתר מצחיק.

 5. אלמוג שבתאי הגיב:

  כל כך נכון. הכתבות מדברות בקולו של דובר צה"ל, ובחלק הדעות נשמר ה"איזון" ה"קדוש", שבו יהודים מימין ויהודים משמאל ה"מייצגים את הפלסטינאים" (התנשאות!). טוב יעשו הקוראים החושבים אם לא יסתפקו בברוך קרא ויחפשו את בנזימן, הס, לביא וכמובן גדעון לוי (כי את קימרלינג כבר לא מפרסמים).

  ולמוצחקים: אני מתרשמת שלאתר יש מגיבים רבים, ובודאי קוראים רבים עוד יותר, במיוחד בהתחשב במרחק שלו מהמיינסטרים. בעיני זה השג וכל הכבוד. אני, אגב, לא מגיבה באף שם אחר.

 6. אמנון הגיב:

  הצחקתם אותי 2 . נא לגלוש ב y net ידיעה על הפגיעה בלוחמי החופש הצדיקים בעזה היום ב 1157 146 תגובות תוך שעתיים .
  רוב המגיבים באתר זה הם חסידים שוטים או מוכרי חמוצים משועשעים . אל תקחו את עצמכם ברצינות יתרה

 7. כפיר אבל עיוור הגיב:

  לא ראית את כנופיות המתנחלים החמושים ? לא
  ראית את "נוער הגבעות" החמוש ? – יש לך
  ראייה סלקטיבית.אתה רואה כנראה רק בעין ימינית.

 8. שי הגיב:

  הפלסטינים הם כנופיות טרור והישראלים הם מחתרת או סתם נוער. ככה זה.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הבהרה
  התנשאות – הכוונה לדבר בשמם של הפלשתינאים.

 10. כפיר הגיב:

  אני מציע לכול המגיבים להיתיחס לכתבה ולתוכן אלא אם כן אתם מנהלים תרבות של "מירוץ סוסים" שבינה ובין תוכן אין כהוא זה. אם כך הדבר, אז שיבושם לכם. לעינייננו, אני מוצא שני מסרים בכתבה – האחד הוא בקורת על העיתון וה"אובייקטיביות" של עורכיו. אין כזה דבר בשום מקרה אילכך הטענה אינה רלוונטית.לפיכך, אם נתייחס לגוף הכתבה ולמסר אז הכותב מנסה לרמוז שמדינת ישראל צריכה להשלים לנהוג בסלחנות כלפי הפלסטינאים שמתנהגים כמנהג הכנופיות. לכותב – אתה מדבר על היתנשאות, תקשיב לעצמך. אם הפלשתינאים רוצים שיקחו אותם ברצינות שיפסיקו להתנהג כמו כנופייה ויראו שהם רציניים. הם לא הרוויחו שום יחס אחר ממה שקיבלו. אני לא מכיר מדינה שבה חמושים צועדים רנדומלית ברחובות (מסוגים שונים משונים ומשתנים) ועושים ככול העולה על רוחם. עד שהפלשתינאים לא יקחו את עצמם ברצינות מדינת ישראל לא יכולה לסמוך עליהם או על שום "הפסקת אש" ולא צריך לקרוא עמירה הס בשביל לראות את זה מספיק להסתקל מעבר לכתף. אז בבקשה לא להתנשא "משני הצדדים".

 11. כפיר הגיב:

  לשי ולמגיב הקודם – בהחלט אני מסכים. גם מתנחלים שמפרים את החוק צריכים לתת את הדין.
  אך יחד עם זאת, יש מדינה שיש בה פורעי חוק ויש פורעי חוק שחושבים שהם מדינה. הוויכוח הכללי לגבי הלגיטימיות של ההיתנחלויות הוא
  נכון וצריך להעשות במסגרת המתאימה, אותה המסגרת ששלחה אותם לשם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים