הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בספטמבר, 2003 8 תגובות

משנשתרשה הנורמה המשפטית של אימוץ דו"חות ועדות החקירה הממלכתיות, ומשנתברר למחנה הלאומני כי לא יהא מנוס מלהתעמת – משפטית לפחות – עם דו"ח ועדת אור, עלתה לאוויר ההצעה המגונה לחון את אנשי המשטרה האחראים לרציחתם של 13 מפגינים, ערבים פלסטינים אזרחי המדינה. הצעה זו אינה מפתיעה נוכח רוחות הפשיזם הנושבות בחברה הישראלית, היא אינה זרה לחלקים רחבים – אולי רחבים מדי – של הקשת הפוליטית בישראל, אך כשהמציע הוא מפקד המשטרה בכבודו ובעצמו, סביר להניח כי הוא התייחס אל הדו"ח באותה עוינות ואויבות בה התייחסו אנשיו לאזרחים הערבים מאז ומעולם, כפי שהוכיחו המסקנות הרלבנטיות למדיניות המשטרתית.

שהמפכ"ל מציע לעבור לסדר היום על דו"ח כה קשה, כה מפליל (תרתי משמע), שמשקף תמונה כה עגומה של מדיניותו של הגוף עליו הוא מפקד, זה אינו עוד אינדיקטור מיני רבים לחגיגתה של הגזענות בגוף האמון על אכיפת החוק, זוהי עדות נוספת שהמשטרה לא רק שנמנעה מלהפנים את מסקנות הדו"ח, אלא שהמנגנון המשטרתי מושתת ביסודו על עוינות, על גזענות, על כרסום בשלטון החוק ובאושיותיו של המשטר הסמי-דמוקרטי הנהוג בישראל.


יהא זה נאיבי מצדנו לחשוב כי הוד מפכ"לותו שיחרר את ניצרת פיו ללא שידע כי הרשות השופטת לא תתיר חנינה מראש לאנשי המשטרה, וללא שידע מראש כי נשיא ביהמ"ש דהיום, אהרן ברק, מתנגד בנחרצות לחנינה בטרם מיצוי הליכי החוק, שביקר את החנינה בפרשת קו 300 שהתיר בשעתו הנשיא דאז, מאיר שמגר.


ההצעה המגונה אינה אלא תרגיל מוצלח ביחסי ציבור, שכל מטרתו היא הצגתה המתמשכת של המשטרה כקורבן עיוורונו של החוק, פעם כשהחוק מפריע למשטרה לנצח, ופעם כשהוא מונע ממנה לחוס על אבירי הניצחון. שוב מגלמת הרשות השופטת את תפקיד שק החבטות, ושוב מן הסיבות הלא הנכונות:


איש אינו מסית נגד הרשות השופטת כשהיא מתחמקת מלהתערב במדיניות הכלכלית של הממשלה, מתירה מעצרים מנהליים, מכשירה את עליונותו של ההון על העבודה, או ממחזרת את האי-צדק החברתי, אלא רק כשהיא מעיזה לעכב עינוי פה, הריסת בית שם, או ממאנת לעקוף את הדין.


התקשורת – שאגב לא טרחה לשאול מה מעשיו של אליק רון בטקס רשמי של המשטרה כשהוא מפטפט בחברותא עם בכיריה, ולא פסחה על ראיונות עם בני משפחותיהם של השוטרים המודחים, שסיפרו כמה נחמדים הם, כמה חמים הם חייהם המשפחתיים – גם לא טרחה להסית את הדיון על החנינה מן הנתיב המשפטי היבש, אל הנתיב המוסרי, הפוליטי, הציבורי, האיך-שלא-נקרא-לו.


הציבור היהודי עומד שוב ושוב בפני אותה תמונה, לפיה שלטון החוק מפריע לשלטון הצדק, הוא כבר חן את פושעי אוקטובר מן הקלון המוסרי והציבורי עוד לפני פרסום דו"ח ועדת אור. ולכן, כשחקירות מח"ש יתמהמהו ויתמסמסו, כשרוב התיקים ייסגרו ללא העמדה לדין, כשהשוטרים שיוגש נגדם כתבי אישום יזוכו וכשיחונו את השוטרים שהראיות המפלילות נגדם חדות מעל לכל ספק סביר, אותו ציבור לא יזדעזע, לא יבקש להעניש את המזוכים והנחונים – אלה כבר יהיו לגיבורים, קדושים מעונים, ולימים גם לנציגי ציבור – ראו מקרה ח"כ אהוד יתום.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. יוסי שורץ הגיב:

  אחזור על עמדתי, המבטאת את החוג להגנת המרקסיזם: כל זמן שהדרג הפוליטי וקודם כל ברק האחראים לרצח לא יועמדו לדין, כל ההמלצות של וועדת אור הן בגדר טיוח. לדעתי נעשה כיום ניסיון שפל להאשים רק את מבצעי הפקודות הלא חוקיות בעליל, דהיינו את דגי הרקק, תוך הסתרת האשמים האמיתיים.
  אין כל אפשרות שממשלה אחרת חוץ מאשר ממשלה סוציאליסטית אמיתית, תביא לסילוק כל צורות ושיטות הקיפוח והאפליה של העם הפלסטיני אזרחי מדינת ישראל, ובוודאי בשטחים שנכבשו ב1967. הלאומנות והגזענות אינן עניין מקרי בשיטה הקפיטליסטית בכל מקום בעולם, ובוודאי לא בישות הבורגנית הישראלית שנולדה כתנועה קולוניאליסטית ויצרה מדינה אימפריאליסטית, כמדינת ישראל. מה שאהוד ברק עשה, הוא בדיוק מה שכל אחד מקודמיו ובוודאי מי שהחליפו-שרון וגם מי שיחליפו את רב הטבחים הזה עשה ויעשה. לחשוב אחרת פירושו לחלות באשליה מסוכנת..
  כל זמן שמאבקנו לא יהיה מאבק מהפכני למען מדינת פועלים ערבית-ישראלית, לא רק שלא נאבק על שאלות מהותיות, אלא נשאר מנותקים מהמוני הפועלים והעניים, שבניגוד לארגונים של מעמד הביניים, המחפש עתה בנרות להעניק תמיכה בצורה זו או אחרת לממצאי הוועדה, יודעים כי האשם הוא ברק וכי הוועדה טייחה. המוני העם הישראלי גם יודעים שבמסגרת הקיימת אין כל סיכוי לחברה שוויונית ועל כן הם דורשים המשך ההטבות רק ליהודים. הדבר עולה מכל הסקרים. מי שרוצה לשנות עמדה זו חייב להציב פתרון מהפכני בו לפועלים ולעניים הישראלים יש מה להרוויח מהשוויון, דהינו פתרון של הפועלים בשלטון, ללא כל תמיכה ולו הביקורתית ביותר בבורגנות האימפריאליסטית והמקומית והתוכניות שלהן. רק שמגיע מעמד הפועלים המאוחד= הפלסטיני-ישראלי לשלטון ימצאו אנשים כברק ושרון את אכסניתם המתאימה בכלא.

 2. די ! הגיב:

  מדוע שוורץ מגיב על כל מאמר באותה תגובה ואין מסירים אותה,מיד ?! עד מתי נאלץ לקרוא את דברי ההבל הממוחזרים שלו ?! די !

 3. די! הגיב:

  מדוע מסיס מגיב על כל מאמר באותה תגובה ואין מסירים אותה,מיד ?! עד מתי נאלץ לקרוא את דברי ההבל הממוחזרים שלו ?! די !

 4. מרג’א זעאתרה למר שוורץ הגיב:

  חבר יקר,
  אין עוררין על כי דמוקרטיה מהותית אינה מתמששת בצל המשטר המעמדי, וכי בדמוקרטיה הישראלית הרעועה מיסודותיה הגזעניים, דו"ח הועדה על אף נסיונו הברור להטיל חלק מן האשמה על הציבור הערבי, הוא בקושי מסתנן לו אי שם בשוליה של דמוקרטיה זו.
  ובאשר לאפקט המעמדי, להזכירך כי באוקטובר 2000 נורה לעבר בורגנים ערבים ופרולטרים ערבים כאחד, אין משמעות הדבר כי אין מה לדבר על ראיה מעמדית.
  בשלב זה, על עוד אין בידנו חלופה אופרטיבית וריאלית, כל שיש ביכולתנו לעשות הוא להצביע על הניגודים של הסדר העולמי על כל נספחיו, הבמה היחדה האפשרית היא השוליים בהם דו"ח אור מנסה לשרוד.. אלא אם נבקש לחכות עד שהמהפכה הסיציאליסטית תפרוץ ורק אז נוכל לבקש כי הרוצחים יבואו על עונשם.

 5. כחול הגיב:

  "כאשר עזבנו את אדמת המכורה,אמרו לנו כי יוצאים אנו להגן על הזכויות המקודשות שמפקידים בידנו כה הרבה אזרחים היושבים שם,שנים כה רבות של נוכחות, ברכות כה רבות שהבאנו לאוכלוסים הצריכים לעזרתנו ולתרבותנו.
  בדקנו ומצאנו שכל זה אמת ולפי שאמת היה,לא היססנו להעלות מס דמים, להקריב את עלומינו,את תקוותינו.אין אנו מתחרטים על שום דבר,אך בעוד אשר כאן תפעמנו רוח זו,אומרים לנו כי ברומא באים בזה אחר זה תככים וקשרים,הבגידה פורחת ויש רבים מתוך היסוס או חרדת נפש,המטים אוזן קשבת לפיתויים נוראים ביותר של פריקת עול ומשקצים את פעולתנו.
  איני יכול להאמין כי אכן אמת הדבר ועם זאת הרי הראו המלחמות האחרונות בעליל כמה הרסני יוכל להיות הלך רוח אשר כזה ולאן יוכל להוליך.עשה נא עימי חסד,הרגיעני בתכלית ההקדם ואמור לי כי אחינו האזרחים מבינים לליבנו,תומכים בנו,מגוננים עלינו כדרך שאנו מגוננים על גדולת הקיסרות.
  אם בהכרח אחרים יהיו פני הדברים אם אמנם יהיה עלינו להשאיר לשווא את עצמותינו בדרכי המדבר אזי גורו לכם מפני זעם הלגיונות!!!"
  מרקוס פלאביאנוס

 6. אמנון הגיב:

  לכחול – מה הנמשל ???

 7. אמנון הגיב:

  אולי יביא לי החבר רג’ע דוגמא אחת ממדינות ערב שם הוקמה ועדה כועדת אור , למה ציפית להוצאות להורג ?? המון ערבי מוסת ומופרע ניתק את צפון הארץ מדרומה ומי שלא ראה את כביש ואדי ערה לא ראה הרס מימיו . מי ערב לנו כי בעת צרה לא ינהגו באותה דרך ? ( גייס חמישי ).

 8. כחול הגיב:

  קרא שוב…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים