הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בספטמבר, 2003 16 תגובות

ימים מספר לפני שאריאל שרון עלה לביקור בהר הבית, ביקר יאסר ערפאת את ראש הממשלה דאז, אהוד ברק. ערפאת ביקש מברק למנוע את הביקור הפרובוקטיבי. ברק סירב. הביקור הצית את אש האינתיפאדה וכאות תודה, בחרו רוב אזרחי ישראל בשרון להיות ראש הממשלה. הוא הרי יודע איך להילחם בטרור. כעת, אחרי שלוש שנים של מאבק דמים, עם יותר מ-800 הרוגים ישראלים ויותר מ-2,400 הרוגים פלסטינים, אפשר להגיד ששרון לא הצליח להפסיק את הטרור. לעומת זאת הוא כן הצליח לחבל בכל הניסיונות להגיע להפסקת אש, בעזרת "חיסולים" של מבוקשים פלסטינים. ובתוך מעגל הדמים של הרג והרג כנקמה, הוא ממשיך במלוא המרץ להרחיב ולהקים התנחלויות. בנוסף לכך, בשם הביטחון הוא מקים גדר הפרדה – לא על הקו הירוק – אלא כמפעל גזל אדמות מידי הפלסטינים.

כך שבעצם נתנו לפירומן לשמש ככבאי. והוא במקום לשפוך מים על הבעירה, שופך עוד דלק. וכדי להסתיר את אחריותו למצב הנורא שבו אנו מצוים, הוא פתח בקמפיין אישי נגד ערפאת. בכל דבר מאשימים את ערפאת. החמאס, אויבו של ערפאת, עושה פיגועים, מאשימים את ערפאת. וכך לגבי כל ארגון אחר, בין אם הוא בן ברית של ערפאת או מהווה עבורו אופוזיציה, מאשימים את ערפאת.


אז כדאי לזכור כמה עובדות על ערפאת. הוא המנהיג שהעביר את התנועה הלאומית הפלסטינית משלילה מוחלטת של ישראל, לנכונות לעשות איתה פשרה היסטורית. ערפאת הוא המנהיג שחתם על הסכמי אוסלו, לאחר שנכשל המו"מ (אשר החל בוועידת מדריד) בין המשלחת הפלסטינית מהשטחים למשלחת ישראל. הכישלון היה על רקע סירובה של ישראל להפסיק את בניית ההתנחלויות. גם באוסלו סירבה משלחת ישראל להתחייב להפסקת בניית ההתנחלויות, ובכל זאת ערפאת לקח את הסיכון וחתם.


בדיעבד הוא יצא "הפרייר" של ההסכם. במקום להקפיא את בניית ההתנחלויות, ניצלה ישראל את תהליך השלום והכפילה את קצב הבנייה. רק בגדה המערבית גדל מספר המתנחלים מכ-110,000 לכ-200,000 מתנחלים במשך שבע שנות אוסלו. מצד אחד דרשו מערפאת להילחם בטרור הפלסטיני, ומצד שני לא זו בלבד שלא העזו להתעמת עם המתנחלים, אלא אף עזרו להם לטרפד כל אפשרות לשלום בעתיד הנראה לעין. במאמר מוסגר אגיד: ערפאת יצא שוב פרייר, כשהיה מהמנהיגים הערביים הראשונים שתמכו בארה"ב במלחמתה באפגניסטן. בתמורה הוא קיבל מהאמריקאים מתן יד חופשית לשרון להילחם בפלסטינים ואת הדרישה להחליפו.


צריך להבין את משמעות הדברים מבחינת הפלסטינים. כדי להוסיף מספר כזה של מתנחלים, בשבע שנות אוסלו, גזלה ישראל מאות אלפי דונמים אדמה; הרסה יותר מ-800 בתים של פלסטינים; גירשה פלסטינים מבתיהם ואדמותיהם: למשל שבט הג’הלין – בכדי להרחיב את מעלה אדומים (1997), ותושבי המערות בדרום הר חברון (1999). לכך יש להוסיף את הסגר שנמשך לאורך כל שנות אוסלו, ושפגע קשות בכלכלה הפלסטינית, וכל העוולות הרגילות של הכיבוש שנמשכו. מי שרוצה באמת שלום, לא עושה כדברים האלה.


כשנה ושלושה חודשים לפני פרוץ האינתיפאדה יצא לי לשוחח עם פעיל זכויות אדם פלסטיני שאמר: "חזיתי את פרוץ האינתיפאדה הראשונה, ואני אומר לך שעומדת לפרוץ אינתיפאדה נוספת, אינני יודע מתי אבל זה עומד לקרות". כשסיפרתי את זה בהזדמנות אחרת, אמר לי פלסטיני נוסף: "גם אני חזיתי את האינתיפאדה, אבל חשבתי שהיא תהיה נגד ערפאת". ואכן, יש תיאוריה הגורסת כי האינתיפאדה פרצה כמרד נגד מדיניות ערפאת, והוא הצטרף אליה כעבור כמה ימים.


ערפאת לא חתם על הסכמי אוסלו מתוך אהבת ישראל. הוא חתם על אוסלו מכיוון שהגיע להבנה, שכל עוד הוא דורש הכל הוא לא יקבל דבר. רק פשרה מאוד כואבת מבחינתו ומבחינת עמו תיתן לפלסטינים משהו. אבל גם לפשרה הזאת יש תנאי מינימום, שלא ברק ואולי גם לא קלינטון הבינו.


ערפאת איננו ולא יהיה קבלן הביטחון של ישראל. הוא מנהיג לאומי של עם בהתהוותו. במצב כזה הוא מנסה בכל כוחו לשמור על קונסנזוס לאומי. הוא הוביל את התנועה הלאומית הפלסטינית משלילה מוחלטת של ישראל לנכונות לעשות איתה פשרה היסטורית, תוך סיכון עצום שהדבר יפגע בלכידות הלאומית. לכן הדרישה ממנו להתעמת עם ארגוני הטרור, בזמן שישראל ממשיכה את מפעל ההתנחלות במלוא עוזו, פשוט מופרכת. אגב, אף מנהיג פלסטיני אחר לא יעשה זאת בתנאים הנוכחיים. רק בתמורה למילוי תנאי המינימום של הפלסטינים, יש סיכוי סביר שהוא יתעמת עם ארגוני הטרור.


ממשלת שרון ממשיכה את מדיניות ממשלת הליכוד הראשונה: עוד יהיו אלפי אלוני מורה, כדי שממשלת שמאל לא תוכל להחזיר את השטחים. כל הפרובוקציות שנועדו לחסל את הסיכוי להפסקת אש, נעשו כדי שלא נגיע באמת לשלב של פינוי התנחלויות והחזרת השטחים. הקמפיין האישי נגד ערפאת נועד להסתיר את האמת הפשוטה הזאת. לשם כך נושאים את שם הביטחון לשווא, וכל עוד הישראלים לא יבינו זאת, יימשך מרחץ הדמים בינינו לבין הפלסטינים.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. waiting for swartz הגיב:

  its more than 10 minutes that this article is online.
  no comment from swartz
  im really disspointed

 2. עופר הדרומי מגדל פושעי מלחמה – מעופר אחר הגיב:

  ילדיו של הנ"ל עתידים לקלגס לאין קץ. כאילו ש3.6 מיליון איש ייעלמו מפה.
  כאילו שבישראל יהיה שגשוג ושקט בתנאים כאלה.

  על ה"מכבש" שפינושה הדרומי שלנו מתהדר בו
  אפשר לקרוא בדחות בצלם. הוא יניב עוד הרבה אוטובוסים מפוחמים. נקווה שילדיו של עופר לא יהיו עליהם.
  http://www.btselem.org

 3. אמנון הגיב:

  זה שהעם מטומטם ושרון פירומן . בסדר . אולי יש אחוז אחד תרומה של עראפת למצב המחורבן או שהוא טלית שכולה תכלת וכל מה שנשאר הוא לנשק את רגליו הקדושות .

 4. yasmin hallely הגיב:

  "מחרביך ומהרסיך ממך ייצאו"-נו באמת. כמה פעמים אפשר לטחון את המשפט הזה. האם ניגמרו לימין הטיעונים?
  אגב את טיעוני הבויידם של הימין ניתן למצוא במדריך לטיעוני הימין
  http://p-files.org/argument.html

 5. עופר הדרומי הגיב:

  גבירץ מכובדי ערב טוב. מאמר רווי אידאולוגיה פונדמנטליסטית, המעוררת גיחוך, כשהיא מגיעה מיהודי ועוד מחוגי השמאל. נחמד לראות, שהאסימון נפל, לא די בכך שהתפיסה האידאולוגית שלכם הושלכה לפח האשפה של ההיסטוריה, המסך הורד והבנתם את מה שגורם לי להסתובב מחוייך מאז עלייתו של שרון לשלטון. הפלסטינאים נדחקים משטחים גדלים והולכים, הגדר שהייתה אשליה נוספת של השמאל הפכה כלי בידי הימין. תודה חבר אף לא אחד מכם יכול היה להפוך אתכם מגוחכים ובלתי רלוונטים כמו ראש הממשלה. מרבית העם בישראל בחרה וכנראה תמשיך לבחור בימין והדרך סלולה למקרה שלא הבנתם עד לשנת 2007, מועד הבחירות הבא יהודה ושומרון, או במילים אחרות האזורים המגודרים שהותרנו לפלסטינים עתידים לעבור מכבש צבאי וכלכלי, שיגרום למרבית האוכלוסיה שם לעזוב את תחומי ארץ ישראל ולעבור לממלכה האשמית. חלום העשמאל בדבר שתי מדינות לשני עמים, הרי כבר נגוז מזמן. תוכלו עוד להוסיף ולילל איך שרון התחיל את האינתיפדה והבעיר את האש, לשיר שירי הלל לראיס הרי ממילא ימיו ספורים. אנחנו נוסיף ונעשה, אתם מוזמנים אגב לראות כיצד על כל גבעה רעננה קמה לה התיישבות של צעירים אידאליסטים. אני רבותי מחייך בהנאה בכל פעם שאני קורא מאמרי השתפחות וחנופה כמו זה למעלה, אבל מודה שנהנה הרבה יותר בכל פעם ששומע על הצלחת מדיניות החיסולים. אגב למי שסופר מדי יום, מחוסל לכל הפחות מחבל אחד. אז גם אם תוסיף עוד הררי מילים, תבכה כרצונך בדמעות תנין, לא תצליח לשנות את המציאות שאותה אתה קורא היטב, תהליך אוסלו חוסל סופית, נגוז נמוג כמו שנאמר בפרסומת. המגמה נכונה בחור לגבי תוצאותיה אנו חלוקים. מה שגורם לך ליבב גורם לי ולדומי אושר רב. בברכת ליל מנוחה.

 6. בנצי – תגובה לעופר הדרומי הגיב:

  הלוואי והייתי בטוח כמוך שזו המשנה הסדורה של אריק שרון. אנחנו במצב מזופת. כל מעשה שאנו עושים, הוא הפיך. כל אמירה שנאמרת כאן, במיוחד ע"י שרון, היא אמירה שמגלגלת מהלך, שלילי מבחינתנו, שהוא בלתי הפיך ורק טימטום בלתי מוסבר של אוייבנו, מעכב את ה"התקדמות". שרון הוא פיל טרויאני מפאיניקי בשורות הימין. אל תתפלא אם תראה בקרוב, מגיח מתוך בטנו, הלוחם הנודע, שמעון

 7. מחקו אותי ללא עוול בכפי הגיב:

  רק יוסי שוורץ "עושה בית ספר" לשחצני ולאוכלי החינם של הגדה ה(ב)ג(י)דה השמאל(נ)ית. יוסי שוורץ היקר ,ברוך תהיה ויישר כח לך ולאנשיך. יש לך "מה -זה" תעצומות נפש לעמוד מול ההתקפות "המכובסות" חסרות המוסר ועמוד השדרה.אנשים חסרי מורשת,חסרי תרבות וחסרי אידאולוגיה.אין להם אלוהים מלבד הסגידה לנהנתנות ושנאת אחיהם ומשפחותיהם. ככתוב:.."לכן לא יקומו רשעים במשפט וחטאים בעדת צדיקים…"למרות האמור לעיל אני מאחל לכל בית ישראל שנה טובה!!!!

 8. עופר הדרומי הגיב:

  בנצי ערב טוב לעונג לי לפגוש איש ימין באתר. הסר דאגה מליבך רעי וידידי שרון למד דבר או שניים מהאח ערפאת. המילים חסרות משמעות חשובים המעשים וכאן תוכל להבחין איך בתוך שנה חזרנו לערים הפלסטיניות, סגר צבאי וכלכלי חונק גורם להגירה שלילית. בתחום של ניתוח התנהגותו של שרון ידידנו מהשמאל טובים מאיתנו. אכן פיו של ראש הממשלה מפיק דברי שלום אבל כל התנהגותו מעידה, שמדובר בדיבורים, שכל תכליתם למזער נזק לאומי ובין לאומי, הצפוי לנו בין השאר ממנהלי אתר זה וחלק מאומות העולם. מי היה מאמין לפני 3 שנים, שנצליח למחוק את הסכם המוות מאוסלו, שערפאת ישב כילד נזוף במוקטעה בתוך כלוב ושהעם יתפקח לחלוטין מהאשליה של שלום אפשרי עם העם הפלסטיני. היום יותר מתמיד, בזכותו של שרון אנחנו קרובים לחלום המדינה היהודית, שאויביה יורחקו מחוץ לגבולתיה, פתרון הקרוי בפי אחדים טרנספר, שוב ליל מנוחה.

 9. יוסי שורץ החוג למרקסיזם הגיב:

  בכוונת תחילה לא הגבתי עד כה, כדי שכל מי שעיניו בראשו יראה שני דברים, האחד כי מרבית המגיבים הם אנשי ימין שאתר זה מושכם, והשניה כי אלקס מסיס ודומיו אינם יוצאים במסע השמצות ובלימת פיות כנגד השקפת עולמם של אלו, ודי בכך כדי לעמוד על התפקיד של אתר זה המספק במה מכובדת מאוד עבור ארץ ישראל השלמה כפי שכבר הזהרתי לפני חודשים, כאשר כתבתי בשעתו כאשר החל מסע ההכפשה כנגד המרקסיזם המהפכני כי בן גוריון קבע לא למק"י ולא לחרות והתוצאה חירות בשלטון.
  לאנשי שמאל הביניים קשה להבין זאת, אולם הם תורמים כל השנים לחיזוקו של הימין בעמדותיהם הפוליטיות, משום התמיכה שלהם במדיניות האימפריאליסטית שאינה יכולה אלא להיכשל ולדחוף את המוני היהודים הישראלים לידי הימין. הסכם אוסלו, כשם ש"מפת הדרכים" וכל הסכם אחר שנועד לכפות שליטה אמריאית באזור , תוך הסתמכות על שוטר פלסטיני מקומי ( ולתפקיד זה התנדב ערפאת באוסלו), תוך שלילת זכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני במולדתו תוך ניסיון לכפות עליו בנטוסנטן כפתרון, תוך השארת ההתנחלויות, כאשר ירושלים בידי ישראל,תוך שלילת זכות השיבה של הפליטים, אינו יכול אלא לקרוס. אלו שתומכים בו בהתלהבות כאנשי שמאל מעמד הביניים, פשוט פיזרו וימשיכו לפזר אשליות. הם עשו זאת בהצלחה רבה בתקופת הסכמי אוסלו, אולם כאשר האינתפאדה התפרצה, והיא התפרצה בדיוק משום מהות הסכם זה, וכאשר מחוסר הנהגה מהפכנית המושיטה את ידה להמוני הישראלים, והמציעה פתרון ממשי המבטיח גם את זכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני וגם את הקיום בבטחון של העם הישראלי, דהינו על בסיס סדר חברתי סוציאליסטי ממשי, הפלסטינים נדחפו לתמוך בארגוני התנגדות שעיקר פעולתם טרור, המוני הישראלים נדחפו לידי שרון.כתוצאה נכנסנו למעגל דמים איום כאשר מטרור המדינה ומהטרור האישי נהרגים אלפי פלסטינים וישרלים חפים מכל פשע, המשמשים שמן על מטרותיהם של שרוןמחד ושל קנאי דת מוסלמים מאידך. שני בנים, אף כי לא יחידים, לאותה משפחה ששמה בוש.

 10. סוף סוף שוורץ "מגיב" הגיב:

  עכשיו אנו יודעים מה לחשוב, איך להתכונן
  למהפכה המרקסיסטית נגד עראפאת, גבירץ ומסיס,
  הבורגנות ובעלי ההון. כולנו נהפוך ונתהפך,
  תחת דגלו האדום מדם של החוג להגנת המרקסיזם.

 11. השוטר אזולאי הגיב:

  התגובה מלמעלה היא פרובוקציה. וודאי של מסיס.

 12. אלכס מסיס הגיב:

  השוטר אזולאי ממשיך במסורת עלילות השווא של
  משטרת ישראל.

 13. בדותה עןבדתית הגיב:

  לא ביקור שרון גרם לאינתיפאדת אל אקסה. עאראפאת לא יכול היה "להגיד לא" להצעות הנדיבות של אהוד ברק בקמפ. דייויד , מה גם שהיה עליו מכבש אמריקאי-נשיאותי להגיד כן. עאראפאת לא יכול היה להסכים בשם הפלסתינאים על סיום הסכסוך וגם לא רצה. לכן הוחלט להפעיל את "תוכנית המגירה" ולהכריז שהיהודים רוצים לכבוש את הר הבית .התוכנית היתה מתוכננת היטב בשיתוף עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית .מזלנו שאליק רון ,קציניו ושוטריו הצילו , כן הצילו, את עם ישראל.

 14. אמנון הגיב:

  לידידי עופר הדרומי . ודאי אתה קורא את דברי ויודע כי אני משתייך למעמד מוכרי החמוצים. הרשה לי לחלוק עליך . אני ורבים שכמוני מתנגדים לטרנספר מילה המזכירה נשכחות. מבין ההשקפה שלך והשקפת אנשי אתר זה האמת היא אי שם באמצע . המדיניות של בניית האחזות על כל פיסטון לא מקובלת עלי . יש לפתח את הערים הגדולות אשר מסביבן יתפתחו שכונות וערי לווין ( ראה באר שבע עומר מיתר וכד’) . בעתיד הרחוק כאשר הפלשתינאים יפנימו כי אותנו אין להזיז מכאן תוקם ישות כלשהיא שאיתה נחיה בשלוםוהם יחיו בשלום עם ערים חדשות אלה.עד אז יש לחזק את הערים אריאל אלפי מנשה מעלה אדומים וכד’ ולא לפזר מאמצים לכל עבר .שנה טובה לכו ו ו לם

 15. איתי דלמצקין הגיב:

  לפעמים נדמה לי שחלק מהכותבים וחלק מהמגיבים הם בני דודינו בשמות של אחינו. ואם אני טועה ומדובר ביהודים הרי השאלה המתבקשת איזה חינוך הם קיבלו (או ליתר דיוק איזה חינוך הם לא קיבלו)

 16. אחישחר הגיב:

  אהבתי מאוד את המאמר שמופיע כאן בגרסאות שונות כל כמה שבועות. כמו תמיד במאמרים אלה, העם הפלסטיני תאב השלום ומנהיגו צמא השלום והאחווה יוצאים כעושים ככל יכולתם להגיע להסכם שלום עם ההנהגה הימנית הישראלית מחרחרת המלחמה ומפליצת ההתנחלויות. היכולת הזאת לסובב את גלגל המציאות הפוך וסובב עד שיראה ישר לעיניים שמאלניות מפעים אותי כל פעם מחדש. קשה גם להתוכח עם יכולת סיבובית כזאת מפני שנראה שמי שכל כך מצטיין בה, גם לא נותן לעובדות בשטח לבלבל אותו.
  ובכל זאת…כיום די ברור שהתפרצות האלימות בסוף שנת 2000 היתה מאורגנת כבר משנת 98 ולא היה לה קשר קל שבקלים עם עלייתו של שרון להר הבית. למי שגם לא זוכר את תחילת המהומות אזכיר רק שהן לוו בהתכתשות המונית של תושבים בצורה מאורגנת באיזורי החיכוך שנותרו להם עם צהל בעיקר בצומת ראמאלה (וזכורות גם המשאיות שהיו שופכות אבנים על הכביש כדי שיהיה לילדים מה להשליך). כיום כבר בקושי זוכרים את ההתקוממות ה"עממית" שהופסקה כבר מזמן ומייחסים את ההתקוממות הפלסטינית לפיגועי הטרור.
  בסופו של דבר, הנקודה העיקרית היא שההנהגה הפלסטינית בחרה במודע ובמתכוון לפתוח בעימות פיסי עם ישראל בניגוד למוסכם בהסכם אוסלו וכיום הנהגה זו והעם שתומך בה משלמים את המחיר הכואב מאוד של החלטה זו.
  הכיוון של ממשלת ישראל צריך להיות הכבדה נוספת על סיבלם של הפלסטינים בהנחה שאחרי סיבוב זה יתחילו שוב שיחות מדיניות ויש ללמד את הפלסטינים את מחיר האלימות כדי שלא תתחדש שוב בעתיד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים