הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בספטמבר, 2003 48 תגובות

קרנבל שמעון פרס הגיע סף-סוף לקיצו. הרומן בינו לבין אריאל שרון נראה לוהט מתמיד, ושניהם אישרו בפה מלא את מה שנכתב כאן מאות פעמים: הם שותפים מלאים ב"עשייה הציונית" תחת המכנה המשותף של האידיאולוגיה הבן-גוריוניסטית, וההבדלים הם רק טקטיים ונקודתיים. החגיגה השמנונית בתל-אביב, שבה חגגו ברוב עם את פולחן הצביעות והאטימות, היתה משותפת לשניהם, והם השתדלו להפיק ממנו גם רווחים פוליטיים ותקשורתיים. הציבור צפה בפרות הבשן הדשנות נהנות מפרס ומעצמן בהיכל התרבות, ומברק הברכה מפושע מלחמה ידוע לשמצה כמו הנרי קיסינג’ר, האחראי הישיר לרצח מאות אלפי בני אדם בקמבודיה ובוויטנאם ולהפיכה הפשיסטית הנתעבת בצ’ילה ב-1973, לא הזיז לאיש. לא לאורחים העשירים של הסוציאל דמוקרט התאצ’ריסט פרס, ולא למאות האלפים שצפו באירועים בטלוויזיה וקראו עליהם בעיתונים. ההתבהמות המוחלטת שאפיינה את האירוע מתאימה לנו, ואנחנו מתאימים לה.

שעות אחדות לפני ששרון הגיע לאירוע המרכזי לכבוד פרס, הוא תקף את השמאל על שהרהיב עוז לערוך הפגנה קטנה (יחסית לימי הזוהר של 1982) בתל-אביב, והתגרה בצורה פרובוקטיבית ומסוכנת ביאסר ערפאת. שרון אמר שהשקט היחסי השורר כאן בעשרת הימים האחרונים נובע מכך שהוא הצליח להפחיד את ערפאת. הוא דרך ברגל גסה על הגאווה הפלסטינית, פשוט כדי ליצור זעם שיניב פעולת טרור. זה לא הפריע לפרס לקבל אותו כרע וכשותף לדרך, ולא עורר שום תגובה עיתונאית או עממית. יהודי ישראל, שהיו פעם ציבור של אנשים תוססים וביקורתיים, הפכו לעדר של פרות מבויתות, וכדי ביזיון וקצף.


נכון שסוציאליסטים טובים אינם אמורים למתוח ביקורת על בני עמם. כולנו מחויבים במידה זו או אחרת לקו המנחה הזה, שהוא יסודי וחשוב מאין כמוהו. התיאוריה גורסת, שאנחנו נלחמים נגד הממסד, ולמען העם. זוהי מטלה הנובעת מחובתנו הרעיונית והפטריוטית.


בדרך כלל נוטים לייחס פטריוטיזם דווקא לקניבלים באגף הימני של הזירה הפוליטית. קשה להבין את ההיגיון הטמון בחשיבה כזאת. מי שמקבל מרצונו משטר של קיפוח מעמדי ולאומי, מי שמוכן לתמוך בחוגים השליטים בחברה, המקפחים ושודדים את בני עמם, ומי שתומך בהתלהבות בהקרבת מיטב בנינו על מזבח מלחמות לא צודקות ומיותרות, נחשב כאן לפטריוט? מוזר. דווקא אנחנו, ששואפים לחיים תקינים, למידה רבה של שוויון חברתי וכלכלי, לסביבה נקייה, לשלום עם שכנינו, צריכים להגן על שמנו הטוב מפני הכפשות של אנשי הימין. אישית, מעולם לא השתייכתי לשמאל המתנצל. לדעתי, דווקא לראשי הימין והמרכז הלאומני, שגררו אותנו לקיום סיוטי מבחינה מדינית-ביטחונית והרסו את מדינת הרווחה, יש סיבה טובה לחוש רגשי אשמה וחרטה.


בכל זאת קשה להסתיר את הכעס על הציבור הישראלי. הטמטום מרגיז לא פחות מהרישעות, ומעליב אפילו יותר. מסתבר שהדמוקרטיה איננה מונעת שטיפת מוח כוללת, שמחדירה בציבור אדישות וקונפורמיזם, ומקשה על כל פעילות פוליטית מחאתית. אני כבר לא מדבר על מהפכה מבנית בסולם הערכים שלנו, או על חידוש התנועה לשלום ולשוויון. כיוון שאפילו הכוחות שביעתו את מנחם בגין ב-1982 והדיחו את אריאל שרון ב-1983, נעלמו כמעט לחלוטין, קשה להאמין שיחול שינוי כלשהו בשנים הקרובות. מי שמגדל פה ילדים, חייב לדאוג להם, וגם את החובה הראשונית הזאת אנחנו מזניחים לטובת ההסכמה הלאומית הממארת.


הציבור הישראלי קיבל באדישות את הניתוק שאהוד ברק גזר עלינו מהאזרחים הערבים. גם אחרי זוועות אוקטובר 2000 ומסקנות ועדת אור בחודש שעבר, לא קמה כאן תנועה רחבה של התרועעות ופיוס. המסקנה הפוליטית מעוררת חלחלה: ברק ביצע כאן פיגוע אסטרטגי, ששום אויב של המדינה לא הצליח לעשות עד אז. הוא ניתק יותר ממיליון אזרחים מהחברה הישראלית, ועיצב מציאות קודרת שתבעת אותנו לדורות. אבל גם מבקריו של ברק זנחו את הנושא המכריע בחשיבותו, ואפילו עמוס עוז טרח למען בחירתו מחדש (ורתם את מרצ למבצע המפוקפק הזה) אחרי אוקטובר 2000.


הציבור השלים גם עם הגזירות החברתיות; עם הפגיעה האנושה בשכירים ובמובטלים; עם ההתנכלות לגמלאים ולנכים. ש"ס ימנית מדי מכדי לחולל תנועת מחאה עממית נגד שלטון הליכוד, וכל הח"כים "החברתיים" בליכוד עצמו גזרו על עצמם אלם. איפה דוד לוי? שותק. יש להניח שלקראת הבחירות הבאות הוא יחבוש כיפה, ויתפוס את המקום השני או השלישי ברשימת ש"ס. כבר היו דברים מעולם. תנועת גשר שלו כבר הוכיחה פעמים רבות שיש חיים אחרי המוות.


הציבור מחבק באהבה את ראש הממשלה המושחת ביותר בתולדות המדינה. נכון שגם נתניהו ניצל בעור שיניו כמה פעמים מהעמדה לדין, אבל שרון ובני משפחתו שברו את כל הנורמות. כבר שנים אנחנו מקבלים בשקט את עצם קיומה של "חוות השקמים" המושחתת באורח מבני. מכסות המים והאדמות שלה יכלו להזין שישה יישובים קהילתיים בנגב. אבל אנחנו לא נוקפים אצבע, גם כאשר צחנת השחיתות וחרפת עזות המצח של בני משפחת שרון בחקירה במשטרה שברו את כל השיאים. אנחנו אפילו מרשים לראש הממשלה לחסל איש נקי כפיים כמו דן מרידור, ולהציב תחתיו איש "מטעם" (מפא"יניק, אבל נאמן לשרון) כמו דוד ליבאי, כדי למנוע בחירת איש עצמאי ולוחם למען שלטון החוק לתפקיד היועץ המשפטי. משטר השוחד והפרוטקציה פורח כאן לא רק בגלל רשעותם של שליטים, אלא בגלל טיפשותו ואדישותו של הציבור הישראלי.


כמה עשרות אלפי מתנחלים מונעים מאיתנו להתקדם בתהליך השלום, סוחטים מאיתנו תקציבי עתק וגוזרים עלינו בידוד בינלאומי מסוכן מבחינה מדינית וביטחונית, ומזיק גם מבחינה כלכלית. כל הסקרים מצביעים על התנגדות רוב הישראלים להתנחלויות, אבל המתנחלים מהווים בכל זאת את השדולה החזקה ביותר במדינה, ונהנים מתמיכתם הרגשית והמעשית של רוב שרי הקבינט. הציבור התרשם בזמנו מקבלת הפנים הלבבית לישראלים בגדה וברצועה אחרי חתימת הסכם אוסלו, משיפור היחסים עם מצרים, מכינון היחסים עם ירדן, מפריצת הדרך של ישראל למדינות ערביות במפרץ ובצפון אפריקה. ובכל זאת הוא הסכים, בלי שום מחאה עממית רחבה, לאובדן כל ההישגים האלה רק כדי לקיים את ההתנחלויות. הטרור הפלסטיני מלובה בהתמדה על ידי ממשלות ישראל (אין שום הבדל בין שאול מופז ובנימין בן-אליעזר בנושא הזה), כדי להימנע מוויתורים טריטוריאליים ממשיים. ישראל מנסה לחסל כל פרטנר לשלום, ולכן התעללה גם באבו מאזן, הוא מחמוד עבאס. אבל מחנה השלום, שהציבור החליש אותו כל כך בבחירות לטובת כל אגפי המרכז הלאומני (ליכוד, שינוי, עבודה), איננו מסוגל להתקומם ולגייס את הציבור לפעולה ממשית. התקרנפות התקשורת אפשרה לממסד לגייס את ערוץ 1 וערוץ 2 לטובת ראש הממשלה, והעניקה עוצמה מיותרת וממאירה אפילו ליועץ הסתרים האפל שלו, אורי דן.


אחרי מלחמת יום הכיפורים טען הנשיא אפרים קציר ש"כולנו אשמים", וזכה לקיתונות של בוז. אבל במצב הנוכחי באמת כולנו אשמים. הציבור ממיט אסון על עצמו, ונוהג בטיפשות ובפחדנות. אז לאלה שעושים חשבון נפש לקראת הימים הנוראים אני מבקש לאחל שנה טובה, אבל גם לומר בגלוי, שיש להם סיבות טובות להתבייש.

תגובות
נושאים: מאמרים

48 תגובות

 1. צמחוני ימני הגיב:

  מר חיים ברעם, האם אתה צמחוני? שאלה זו מטרידה אותי. מקווה אני שלא תתעלם משאלתי זו, לא תחשיב אותה כתועבה ולא תשליך אותה מנטאלית לפך אשפה.
  תרשו לי לנחש:
  1.מר חיים ברעם אינו צמחוני (ובהתחשב בעובדה נוראה זו אפשר להשליך את כל מאמריו למקום מסויים מאד).
  2. מר ברעם יתעלם מתגובה זו כפי שהוא מתעלם מכל העובדות הלא נוחות שמאיימות על האידאולוגיה המאובנת שלו וכתוצאה מכך גם על אישיותו.

 2. קומי הגיב:

  אני לא מסכים שאין מחאה עממית.

  מה הייתה הפגנת ההסתדרות נגד התוכנית הכלכלית? מה הייתה הפגנת החרדים על קיצבאות הילדים? מה היה יום הצדק החברתי של האירגונים החברתיים? מה הייתה צעדת האחד במאי של תנועות הנוער? מה הייתה צעדת ויקי כנפו ואוהל המחאה של החד-הוריות? מהו כיכר הלחם? מה הייתה הפגנת מפוטרי רשות העתיקות? מה הייתה הפגנת השלום הגדולה בת"א? מהו מכתב הטייסים? ומכתב הקצינים? ומכתב השמיניסטים? ויותר מ- 1300 סרבנים בכלל?

  יש מחאה והיא גדלה מיום ליום. עדיף שתעודד הצטרפות אליה מאשר שתתבכיין על אי קיומה.

 3. ממתי תנועות הנוער הן עממיות הגיב:

  מדובר בארגונים ממסדיים בעלי אוריינטציה פוליטית-ממלכתית ברורה.

 4. אמנון הגיב:

  אתה חוזר על עצמך לעייפה . כל מי שלא חושב כמוך הוא מטומטם וטיפש אולי זה ההיפך ???

 5. אמנון הגיב:

  סליחה שאני חוזר . קראתי שוב את המאמר ומצאתי בו לפחות 16 מילים בלתי מקובלות כמו פרות הבשן התבהמות עדר פרות מבויתות התקרנפות התקשורת יועץ סתרים אפל ועוד כהנה וכהנה . אני חוזר בי מדברי כי גדעון ספירו זוכה בגדול בתחרות הלשון הבוטה עתה אני סבור כי התחרות בינהם תהיה קשה ותוכרע על חודו של קול .

 6. שלמה הגיב:

  הציבור לא כזה מטומטם.
  הרבה אשראי קיבלה ממשלת העבודה בתהליך השלום מהציבור ולמרות שמאז שנת 77 יש רוב ימני נבחרו פעמיים (עם נוסיף ממשלת האחדות 3 פעמים) ממשלות שמאל.
  הטעות של השמאל היית ועדיין היא שלשלום צריך להתכונן כמו למלחמה. כמו למשל
  להתכונן למספר תרחישיים כמו
  מה יקרה אם ערפת לא רוצה מדינה רק על שטחי הגדה המערבית?
  אייך מחדרים תרבות שילטון תקינה לפלסטנאיים?
  אייך קולטים חזרה 250000 מתנחלים בלי מלחמת אזרחים.
  ואז ביום של חתימת אוסלו היו מקמיים גדר כמו בעזה.
  ואורי אבנרי במקום לנשק את ערפת היה שואל אותו למה אין מערכת משפט אמיתית לפלסתנאיים
  ואיפו הכסף?
  וכמובן לא יורים והורגים בכל מנהיג ערבי
  ואייך מחנכיים את הציבור לשלום
  הציבור לא כזה מטוטם אולי המנהגים שלו לא מספיק חכמים

 7. kfirush@hotmail.com הגיב:

  אין לאף אחד, (גם לא לחיים ברעם), מונופול על השלום, צדק חברתי או שיוויון. כל אדם מאמין שהוא זה שרוצה בשלום ושיוויון. חוץ מרשימת עלבונות אישיים לפרס ושרון, שואל הכותב איפה תנועת המחאה. אל דאגה,הוא גם עונה: במחלקת שטופי המוח ובאגף האדישות של הדמוקרטיה הישראלית החולה. האומנם דוקטור ברעם? והוא גם לא מפספס את ההיזדמנות להעליב את הצבור "הטיפש". ואני תוהה, למי חשבון הנפש לקראת השנה החדשה? לצבור הטיפש והחולה או לבעל המונופולים שיודע הכל ומסתובב כסהרורי. טיפ קטן, אני אישית חושד בזה שיודע הכל. יחד עם זאת, כנראה שחשבון הנפש הוא של כולם. אני מבקש רק תוכן ולא גבוב "פטריוטיות סוציאליסטית" מתובלת בעלבונות. שנה טובה לכולם.

 8. לחיים גמר חתימה טובה הגיב:

  אולי תתבגר ותפסיק להעביר בקורת של עורב. העורב קורא כל הזמן ק ר ע ק ר ע רק רע רק רע. אתה אחד שיודע להתענג על מה שקיבלת מהשם יתברך וידע היטב לנצל כל מיני פוזיציות של נהנתנות. אולי תתחיל ,לקראת השנה החדשה לחשוב חיובי כי לא הכל כאן רק רע רק רע!!!!!

 9. קומי הגיב:

  לבחור שהגיב לי,
  תנועות נוער אמנם מקבלות מימון ממשלתי, תומכות בקיום השיטה ומנווטות ע"י חבר’ה "ממלכתיים" למדי. אבל בכל זאת, המוני נערים ונערות שיוצאים להפגין נגד התכנית הכלכלית הם לא אריסטוקרטיה פועלית או משהו כזה, ו- 3,000 בני הנוער שצעדו ברחובות ת"א ב- 1 במאי בהחלט מייצגים מחאה של נפגעי המדיניות הניאו-ליברלית.

  והיו שם ד"א גם תנועות שאינן מקבלות מימון ממשלתי, בנק"י וסדאקה למשל.

 10. מה מקבלים כשמורידים את ה"אינטר" ב"באינטרנציונליזם סוציאליסטי"? הגיב:

  השומר הצעיר הם לא נוער פועלי, הם נוער אשכנזי ממעמד הביניים, הקרם דה לה קרם של החברה הישראלית, שאם לא יהפכו לשרים, גנרלים או בעלי הון (כפי שמגלה הסטטיסטיקה ההיסטורית) ישתכנו בווילות נחמדות או בתים בצפון תל-אביב. ומעבר לזה, אין שום קשר בין האידיאולוגיה הפאשיסטית האולטרא-ציונית של תנועות החולצות השחורות-כחולות המשוקצות האלו לבין סוציאליזם או מאבקי עובדים כלשהם. ביום המהפכה הם יעמדו מול הפגנות העובדים בשביל לשבור אותן באלימות, ולא יתמכו בשביתות ובמאבקים.

 11. ויישאל השמו"צניקנוע"לניקבית"רניק: הגיב:

  "למה הערבים האלו לא עוזרים לנו לבנות את המולדת הסוציאליסטית כפי שהבטיחו הרצל וגורדון"?

 12. השומר הצעיר הגיב:

  אלפי חברי וחברות "השומר הצעיר" שהםגינו תחת
  מאות דגלים אדומים בראשון במאי 2003 בתל אביב
  ביחד עם בנק"י הנוער העובד ותנועת הנוער הערבית – לועגים ובזים למי שכתב את תגובתו
  הנבזית והמכוערת,

 13. ומי הכותב? הגיב:

  פונקציונר סטאליניסט שעדיין חי באינרציה הסובייטית של הנשק הצ’כי ופעולות התגמול? לכו לכם ציונים, זמנכם עבר. אם מעמד הפועלים לא יתנער ממכם יעשו את זה הליברליסטים של טומי וביבי.

 14. אמנון הגיב:

  אולי יואילו חברי השומר הצעיר להאיר את עיני הקוראים כמה חניכים יש לתנועה בארץ ללא ילדי הקיבוצים שנולדו לתוך התנועה .מרבית הערים בארץ אין בהם קיני השומר הצעיר .כמו כן יציינו כמה קיבוצים חדשים הוקמו בשנים האחרונות . האם הדגל האדום הוא דגלה הרשמי של התנועה והאינטרנציונל המנונה ??? מקווה שמישהו ירים את הכפפה .
  הערה : התמיכה הממשלתית של הממשלה הפאשיסטית ניתנת " פר ראש" האם בתוך הראשים מוכנסים גם ילדי הקיבוצים ?

 15. השומר הזקן הגיב:

  הלאה הפולמוס הבורגני! כן לאחדות המחשבה הסוציאליסטית! לא לחופש המחשבה המנוון! לא לוויכוחים מבזבזי-הזמן! כן לאחדות אסתטית, אתית ופוליטית!
  כוחנו בשמרנותנו!
  (וגם לחיות בעבר עוזר)

 16. השומר הזקן הגיב:

  וכמעט שכחתי:
  לציונות (על חשבון הילידים), לסוציאליזם (של האדם האירופאי) ולאחוות עמים (לבנים)!

 17. קומי הגיב:

  תיקון לטעות בתגובות – רוב המפגינים ב- 1 במאי לא היו חברי השומר הצעיר, כי אם הנוער העובד והלומד. ניתן להבדיל בקלות באמצעות צבע השרוך.

  רבים מהם הם אכן מעמדות הביניים, אך יש גם (בייחוד באגף האיגוד המקצועי של הנוער העובד \) הרבה בני מעמד הפועלים בתנועות החולצות הכחולות, הם ציונים בגלל תודעה ריאקציונית. בכל אופן, גם עם חלקים בזעיר בורגנות אפשר לשתף פעולה. במקרים מסויימים יש להם אינטרסים דומים לפרולטריון, וכשמעמיק משבר הקפיטליזם נזרקים יותר ויותר מבני מעמד זה אל הפרולטריון.

  אמנון, עפ"י מפקד 97′ לשומר הצעיר 15 אלף חניכים ולנוער העובד 91 אלף חניכים. זה כולל את הקיבוצים, המושבים, הערים, הכפרים הערביים וכל שאר חלקי הארץ.

 18. קומי הגיב:

  ועוד נקודה בתגובה לאמנון, לשוה"צ קנים מחוץ לקיבוצים ולנוע"ל הרבה מאוד קנים מחוץ לקיבוצים. הדגל האדום הוא דגלן המוצהר של שתי התנועות. האינטרנציונל הוא המנון הנוער העובד, למרות שבתירגום של חיים חפר ("קום עם עובד הרם דגלך…") ולא בתרגום המקובל והמיליטנטי יותר של אברהם שלונסקי ("קום התנערה עם חלכה…").

 19. זוהי אינה ציונות זוהי אולטרה ציונות הגיב:

  ציונות היא תמיכה נלהבת בשתי מדינות, בסגנון אורי אבנרי. אולטרה ציונות היא טולנרטיות של עצם הקיום הערבי ושימוש ברטוריקה אירופוצנטרית סטאליניסטית.

 20. יותם א. הגיב:

  בימים האחרונים, לאחר תקופה של שקט מבורך בתקשורת הישראלית, חזרו תותחיו החלודים של השמאל לנסות ולירות בנו את פגזי התעמולה השחוקים שלהם. שלשום שמעתי את יוסי ביילין מדבר בקול ישראל, והיום נודע לי שגם מוסי רז דיבר באחת התחנות. הם כמובן חוזרים על המנטרות הידועות של כיבוש רע וכו’ וכו’.

  אקדים ואומר שבשביל שלוותי הנפשית הייתי צריך לכבות את הרדיו באינסטינקט, אולם תפקידי אינו מאפשר לי פריבילגיה מעין זו.

  כמובן שלא שפשפתי את אוזני בתדהמה, האנשים הללו, שהם חסרי כל עמדה שלטונית היום מקבלים זמן שידור ששר ממפלגות הימין יכול רק לחלום עליו, אולם מה שכן הפליא אותי הייתה העובדה שהחבר’ה הנ"ל החלו בשידור חי לסמוך על זכרונו הקצר של הציבור ולשכתב את ההיסטוריה מחדש, מתוך מחשבה אופיינית לפוליטיקאים שהציבור הוא מטומטם וממילא לא בודק את העובדות. אחרי הכל, השמאל בישראל הוכיח שהסיסמא "אתה יכול לרמות חלק מהאנשים חלק מהזמן, אך אתה לא יכול לרמות את כל האנשים כל הזמן" אינה תופסת לגביו.

  ובכן, מה כבר הם אמרו? האדונים הנכבדים ציינו שהסכם אוסלו סה"כ היה הסכם חיובי שהיה מצליח אם מיד לאחר החתימה עליו… ברוך גולדשטיין לא היה טובח בערבים, וכל האמון בין הצדדים לא היה מתערער כתוצאה ממעשה זה! כן כך הם אמרו, ללא גמגום ורעד בקולם!

  קימטתי את מצחי וניסיתי להיזכר, האמנם?

  מאחר וידעתי שלאדונים הנכבדים יש נטיה לספור את הרוגיו של הצד השני בדקדוק רב, יותר מאשר להתעסק במספר נרצחינו, חשתי שאני צריך לבדוק את העובדות בעצמי, וכשרות לציבור גולשי קטיף.נט אביא כאן את העובדות:

  – הצהרת העקרונות שהוסכמה לראשונה באוסלו בין 2 הצדדים נחתמה בטקס חגיגי בוושינגטון, בבית הלבן ב-13.9.1993
  – ברוך גולדשטיין ביצע את המעשה שעשה במערת המכפלה בערב פורים תשנ"ד (התאריך הלועזי יוצא אי שם ב-24-25 לפברואר 1994, ויסלחו לי הקוראים על אי דיוק של יום בתאריך הלועזי)

  בין 2 הארועים עברו יותר מ-5 חודשים!

  בואו ונבחן את רצינות כוונותיהם של הפלשתינאים לשלום בתקופה זו:

  ב-5 החודשים הללו נרצחו ע"י הערבים בהתקפות טרור לפחות 29 ישראלים! אז קראו להם במונח הידוע לשמצה "קורבנות השלום". כתושב גוש קטיף וכאחד שקרוב אצל האזור אותו אני מייצג אזכיר שבאזורנו נרצחו חיים דרינה, אפריים איובי (תושב כפר דרום שנרצח ליד קריית ארבע) אילן לוי ואהוד רוט (חיילים) גרגורי סייז וסא"ל מאיר מינץ שנרצחו באזור מחסום ארז, עוד פיגועים ידועים שזכורים מאז היו רצח איש השב"כ נועם כהן, ורצח מרדכי ושלום לפיד, אב ובנו שעמדו בטרמפיאדה ליד חברון, כמובן שכל חלל הוא עולם ומלואו וניתן להרחיב ולפרט עוד ועוד, אך העיקרון ברור.

  גם בוועדת החקירה שחקרה את הארוע במערת המכפלה נשמעו עדויות על כך שהיישוב היהודי בחברון הוזהר לילה לילה בשבוע שלפני מעשה גולדשטיין שצפוי טבח נוסח תרפ"ט. מתפללים במערה סיפרו על נסיונות חוזרים שוב ושוב של ערבים להתפרץ לאולם התפילה בו הם שהו בשאגות "איטבח אל-יהוד" ולבצע טבח, וגם סליק עם גרזנים וסכינים נמצא בקרבת מקום. כלומר, התאור של ערבים הנוסעים ברחובות עריהם ומחלקים פרחי שלום ליהודים עד שבא ד"ר גולדשטיין האכזר שחילק כדורים ללא מרשם והרס את כל האמון בין הצדדים… הוא תאור ציני ונלעג, שמעיד על כך שאלו שאומרים אותו מנסים שוב לברוח מאחריותם להסכם הנורא הזה (בעצם, אף פעם הם לא לקחו אחריות).

  בכלל, יש לי עצה טובה לכל אחד שמאזין לרדיו לעיתונות ולשאר התקשורת, ושנגזר עליו לשמוע את ים המלל וההבל של האדונים מהסוג הנ"ל לקחת את דבריהם בערבון מוגבל. יש כאלו שכנראה מרוב עודף מרצ (זו לא טעות) לאמץ את עמדות האוייב, פיתחו לעצמם גם דפוס פעולה מזרח תיכוני מוכר של רמיה עצמית, דמיון מפותח ואשליות כפי שנהוג אצל הערבים. עובדות ומספרים בדבריהם הם לא הצד החזק בלשון המעטה

 21. פרצה קוראת לימין הגיב:

  מדוע המערכת אינה מסירה את המאמר הימני של :יותם" שהוכנס בגנבה דרך הפרצה הפתוחה באתר ?!

 22. תתביש/י הגיב:

  מי שכתב תגובה זו צריך להשפט עפ"י חוק שיפוט הנאצים ועוזריהם! : מה מקבלים כשמורידים את ה"אינטר" ב"באינטרנציונליזם סוציאליסטי"?
  השומר הצעיר הם לא נוער פועלי, הם נוער אשכנזי ממעמד הביניים, הקרם דה לה קרם של החברה הישראלית, שאם לא יהפכו לשרים, גנרלים או בעלי הון (כפי שמגלה הסטטיסטיקה ההיסטורית) ישתכנו בווילות נחמדות או בתים בצפון תל-אביב. ומעבר לזה, אין שום קשר בין האידיאולוגיה הפאשיסטית האולטרא-ציונית של תנועות החולצות השחורות-כחולות המשוקצות האלו לבין סוציאליזם או מאבקי עובדים כלשהם. ביום המהפכה הם יעמדו מול הפגנות העובדים בשביל לשבור אותן באלימות, ולא יתמכו בשביתות ובמאבקים.

 23. השומר הזקן הגיב:

  אכן, האמת כואבת.

 24. השומר הזקן הגיב:

  אה אז אתה ימני בכלל? נו, לא פלא שאתה קופץ להגן על נוער הרייך. הלך הזרזיר אל העורב.

 25. אין גבול ? הגיב:

  הוא מכנה את השומר הצעיר "נוער הרייך" והמערכת אינה מסירה ןמוחקת אותו, כנופייה של בריונים "שמאליים" מתנכלת ל"הגדה השמאלית" באין מפריע.

 26. חיים ברעם הגיב:

  כל זמן שמוסד התגובות באתר קיים, אין טעם להתמקח על כל התפרצות פסיכוטית. נכון שלכתוב "נוער הרייך" על השומר הצעיר זה תועבה, אבל כדאי לנו לסנן ביטויים כאלה ואחרים תוך כדי קריאה, ולהשליך אותם מנטאלית לפח אשפה הראוי להם.

 27. חיים ברעם הגיב:

  לצמחוני הימני, כותבים "פח האשפה" ולא "פך".

 28. צמחוני שמאלני הגיב:

  לחיים ברעם,
  אני דווקא נהנה לקרוא את מאמריך.
  נראה לי שהנקודה שהעלה הצמחוני הימני (זה לא אוקסימורון?) ראויה להתייחסות.
  האם לסוציאליזם יש עמדה בענין ניצול בעלי החיים ע"י האדם?

 29. אחד העם הגיב:

  היאוש בולט ממאמרך, ונראה לי שבצדק.
  העולם השתנה וקריאות ה"זאב זאב" של השמאל במשך השנים הוציאו אותו מלב האוכלוסיה .
  לא דמוקרטי שמיעוט עשיר יתרום מכספו למיעוט עני, שכן הכל שווים. לכן באה המדינה והחליטה משיקוליה לבצע "אפליה מתקנת" מדוע תלין על תוכנית כלכלית שמתקנת במעט את האפליה.
  ולעיין הפוליטי:
  אולי דוקא רוב הציבור צודק! אולי לא שכח את שגיאות אוסלו ואולי אתה מר ברעם שכחת שהשמאל בכל העולם "פרט לישראל" הוא פטריוטי ולא יותר על פיסת אדמה השייכת למדינתו?
  אולי נוח לך להדביק את האשם למתנחלים ולא למליונים שבחרו אחרת ממך? האם אתה אינך ה "טיפש והאדיש" בחינת הפוסל במומו פוסל?

 30. יוסי שורץ החוג למרקסיזם הגיב:

  כרגיל, חיים ברעם כתב דברים נכונים רבים ובכל זאת הוא עשה טעות קשה, כאשר הוא האשים את המוני העובדים במקום להבין מדוע הציבור הרחב, בשלב זה אינו יוצר לפעולות מחאה נרחבות. תחת איזה דגל המוני העובדים ייצאו למחות? תחת דגלם של השמאל של מעמד הביניים, שמוכיח מידי יום, כי אין לו כל דרך להגיע אל מעמד הפועלים, אשר מבקש ממדמד הפועלים לתמוך בתוכניות של הבוסים האמריקאים, במקום להאיבק על עצמאותו של מעמד הפועלים, ובסופו של יום הוא מאשימם בכשלונו שלו עצמו?
  מכל הכותבים בשרשור זה עד כה, קומי מראה את ההבנה הנכונה ביותר ביחס למחאה. הוא מבין יותר מהתגובה של הכיתתי הרדיקל, כי בתנועות הנוער הציוניות, המוחות ולא רק באחד במאי, אלא בהפגנות העובדים, כנגד גזרות הממשלה, יש סתירה בין הנהגה ובין השורה, בין האידיאולוגיה הציונית ובין האינטרס הממשי של חלק ניכר מהחניכים. הקורא לתנועות הנוער הציוניות, "נוער הרייך", פשוט מוכיח עד כמה לא למד מאומה מההיסטוריה של הסטלניזם "בתקופה השלישית". היו אלו הסטלניסטים אשר כינו את כל אלו שלא הסכימו אתם, פשיסטים. הם כינו את הליברלים-ליברל-פשיסטים, את הסוציאל דמוקרטיה-סוציו פשיסטים, את הטרוצקיסטים "פשיסטים אדומים" וסוכני הגסטפו. לעומת זאת טרוצקי אשר הבין היטב את הסכנה של הפשיזם, קרא לחזית מאוחדת של הסוציאל –דמוקרטים, יחד עם הקומוניסטים ויחד עם האיגודים המקצועיים.
  המדיניות הנפשעת הן של הנהגת הסוציאל דמוקרטיה שלא רצתה לפעול והן של ההנהגה הסטלניסטית עם ההיסטריה האולטרה שמאלנית בירוקטית של מנהיגיה, סיעו לדבר אחד-לעליתו של היטלר לשלטון.
  איני יכול שלא לסיים תגובה זו בשאלה פשוטה לכל המגיבים מחיים ברעם ועד מבקריו בתגובות. מדוע אין אתם פועלים להקמת חזית מאוחדת להגנה על הטייסים האמיצים שחתמו על המכתב, כאשר מכבש שלם מנסה לדרוס אותם? האינכם תופסים כי שתיקה רועמת זאת מפקירה את הטייסים ללחצי הממשלה. הממשלה תוקפת את הטייבסים לא משום שהם קצינים ולא משום שהם ציונים, אלא משום שהיא חוששת שמכתב זה ידחוף למרד יותר רחב בקרב החיילים הפשוטים

 31. צמחוני ימני הגיב:

  טוב, כעולה מחבר המדינות,וכאחד ששפת עברית אינה שפת האם שלו(וכאחד שפוקדת אותו "פאזה" לאומנית) אני שמח שמר ברעם מצא טעות אחת בכתיבה (שהיא טעות בהקלדה). מקווה אני שמר ברעם אינו מציע לשלול ממני את זכות הבחירה כפי שהציע אחד האומנים הנאורים במדינת ישראל.

  הרמז ברור. מר ברעם יותר תרבותי, שולט יותר בדקדוק, כל שאר השטויות שלי אינן שוות התייחסות. באחת מכתבות שלו הוא גם הציע לאנשי השמאל לכתוב ספרות טובה ואומנות טובה כדי לקדם את העניין הפוליטי (כפי שעשו אנשים אפלים בברית המועצות שכל האומנים האמיתיים תיעבו אותם).

  מכל מקום, השכלתם של רוב העולים "הימניים" ורמתם התרבותית עולים על זו של מר ברעם בהרבה.

  לגופו של עניין – צדקתי. 1. חיים ברעם אוכל חיות, ןלאחר מכן יושב לכתוב את מאמריו. 2.
  הוא סירב להגיב על הודעתי ועשה זאת בצורה דוחה במיוחד.

  הערה: את הכינוי "ימני צמחוני" נתתי לעצמי בצחוק. אומנם אני צמחוני, אך לא ימני. אני מתעב את חיים ברעם כפי שאני מתעב את סופיה רון, הכתבת הימנית קיצןנית של עיתון "וסטי". מאמרים של השניים דומים ביותר. שניהם בטוחים בצדקתם ולשניהם יש "השקפת עולם ברורה הנובעת מאידאןלוגיה יציבה". אך מקוממת מכל העובדה שאנשים כאלה מכניסים את הידיים המלוכלכות שלהם לאומנות. אומנות לא יכולה להיות פוליטית, ואנשים כמו ברעם מעכבים את התפתחותה של אומנות חופשית ואמיתית בארץ.

 32. "הצמחוני הימני (זה לא אוקסימורון?) " הגיב:

  אם מישהו צריך לחזק סטריאוטיפים על שמאלנים מתנשאים – להשיג כאן.

 33. פייר – לחיים ברעם הגיב:

  לחיים, לא תמיד אני מסכים עם כל מילה אבל תמיד נהנה לקרוא את דבריך המענינים ומעוררי המחשבה. אתה אחד מהעיתונאים היותר מוכשרים שכתבו אי פעם בארץ.

 34. לקומי הגיב:

  עם כל הכבוד לא קבלתי תשובה . בשנת 97 – 15000 חניכים זה בלוף גדול. הקוראים מוזמנים לעיין באתר השומר הצעיר http://www.hashomer-hatzair.org/ לשומר הצעיר כ 20 סניפים מחוץ לקיבוצים . סניפי רעננה הרצליה סגורים . מדוע לא מפרסמים כמה חניכים יש כיום ? האם במשך מעל 6 שנים לא יכלו לבצע מפקד ?
  האם ב"סניפי" הקיבוצים מתבצעת עבודה כלשהיא או זו רק פיקציה לקבלת תקציבים ???

 35. תגובה לגיטמית בהחלט הגיב:

  התגובה של חיים ברעם היתה עם מידה של הומור וזאת בתגובה לדברי בלע והשמצה גסים שהופנו כלפיו באופן אישי. אל תשכחו שכותבי המאמרים הם היחידים פה שאינם אנונימים. זכותם לפחות להתגונן.

 36. קומי הגיב:

  מפקד תנועות הנוער נערך לפני שנה, וברגע שיסגרו כל הבגצ"ים בעניינו תוצאותיו יפורסמו לציבור.

 37. קומי הגיב:

  ובקנים הקיבוציים אכן מתקיימת פעילות חינוכית סדירה עם קומונרים של התנועה, למה שלא תתקיים?

 38. מיכאל פורמן הגיב:

  הצורה בה הגיב חיים ברעם למכתבו של צמחוני ימני (שאינו לרוחי כלל וכלל) מכוערת בצורה בלתי רגילה. אני נגעל.

 39. אולי הגיב:

  אתה עצמך מכוער בצורה בלתי רגילה?

 40. אמנון הגיב:

  הויכוח הנחמד ירד מן הפסים למערכת עלבונות מכוערת וילדותית בהשתתפותו הפעילה של כותב המאמר היורד לרמת שוק .מבלי להתיחס לנושא כלל .
  לתגובותיה של קומי – האם את מייצגת את השומר הצעיר ? מדוע אתם בבית המשפט ? האם ספריכם פתוחים לצבור , באם כן הייתי מעוניין לעיין בהם . את מוזמנת להרים את הכפפה ( באם את אכן מייצגת )ולתת כתובת ושם . עד אז אני טוען כי 15000 חניכים זה בלוף רק כדי לקבל תקציבים מפושעי מלחמה !

 41. קומי הגיב:

  אמנון,
  קודם כל, אנא פנה אליי בלשון זכר. שנית, אני לא מייצג את השומר הצעיר, אני פשוט מכיר את הסיטואציה בא נמצאות תנועות הנוער, הייתי בשלב מסויים בנוער העובד והלומד. עזבתי.
  המפקד הגיע לבית משפט בגלל רמאויות עצומות. לא נראה לי שיש תנועה אחת שלא רשמה חניכים שאינם שלה, ובתנועות הגדולות זה הגיע לקנה מידה של עשרות אלפים. יש גם בגצ"ים נגד ההחלטה להפסיק לממן תנועות קטנות, טוענים שזה סותר את זכויות המיעוט. האם הרשימות פתוחות לציבור? הרישום לא מפורסם ע"י התנועות, הוא ניתן למשרד החינוך ויפורסם על ידו ברגע שיגמרו הבגצ"ים.
  אם ביקשת שאני אזדהה בשמי, אין צ’אנס. אני איש שמאל קיצוני וככזה כבר עשו לי "ביקור בית" קטן, כמה ביריונים הגרים באזור. אינטרנט זה מקום טוב להישאר בו אנונימי.

 42. אדם הגיב:

  נעים מאוד, תקופה ארוכה אני נמנה על ציבור החברים הגדל והולך של הגדה השמאלית. במשך תקופה ארוכה אני גם נמנע מלכתוב תגובות. למה ? נראה לי שזה ברור.

  אולם הפעם אינני יכול להתאפק. ובכל זאת אשאף להיות תכליתי.
  אז שלום, נעים מאוד חברים שמי כמו שניתן לי על ידי הורי (הבורגניים למהדרין) הוא אדם.
  ואתם יכולים לתאר לעצמכם איך חיי נראו בתור ילד ואחר כך כנער מתבגר. (צריכה, ניכור, ניוון,פרוזאק, מוזיקה, סמים קלים, ג’אנק פוד, טלויזיה זולה, חינוך קלוקל, חוסר אכפתיות וכו’)
  לא.
  לא ממש לא.

  אני בן 21 עוד חודש. גיל רציני וכבר אתמול תהיתי האם אני עומד במטרותי? מה קורה איתי?
  לאחר דיאלוג מתמשך וארוך עם עצמי אני חושב שאני יכול לחייך לעצמי.

  נכון זה נשמע מטופש,אבל יש לי שני חלומות –
  להיות מוזיקאי ולהיות מהפכן.
  ואני מאמין בלב שלם שאני מקיים את שניהם.

  אני חי בקומונה ועוסק בחינוך (מועדוני נוער, נוער מנותק, עולים חדשים).

  ומעל הכול אני חלק מגרעין שעושה לומד ומקיים את אותם מניפסטים שחלקכם הגדול רק קורא.
  אה, שכחתי לציין שאני חלק מתנועת הנוער העובד והלומד.

  בעשרות התגובות שכתובות למעלה חלקכם הכפשתם את תנועות הנוער. אתם מכירים את תנועות הנוער? אתם מכירים את אותם אנשים מדהימים שלא רק מדברים מרקסיזיםסוציאליזםלניניזם אלה גם משוחחים וחיים אותם (בצורות כאלה או אחרות).

  נעים לשבת במרום ארון הספרים המהפכני שלכם ולצטט את מרקוזה ומארקס ולנין ולשחוט בביקורת חברתית את כולם ואתם צודקים לחלוטין!!! אני מסכים אתכם לחלוטין! אבל ההבדל והוא ההבדל הבורגני
  שאתם בעצם – האדם החד מימדי. (ואתם בעל כורחכם הופכים לחלק ממנו – צרכנים כפייתים של ביקורת שמאל מרקסיסטית או אפילו סתם שמאלנית)
  אני וחברי מקיימים לא רק את הלמידה והשיחה אלא הופכים את כל הפרקסיס היומיומי שלנו "למהפכני". לא אתם (ואם חלקכם כן- עימכם הסליחה) חווים את היומיום של החברה הישראלית (פורלטאריון בשפתכם) לא אתם מרגישים את החברה הישראלית, אלא רק דרך חשבון הבנק שלכם, קצבאות, והתכתבויות כאלו ואחרות עם חוגים שמאלניים כאלה או אחרים.
  לצערי אתם דוגלים במהפכה פסיבית, אין ספק שחלקכם מדבר מהפכה הרבה יותר טוב ממני (ורק בגלל זה מסובך ומסורבל לכתוב תגובות באתר) אבל אני וחברי דוגלים באקטיביות מילה שלצערי הרב – זרה לרובכם.
  בעצם תנו לי לתקן את עצמי. טעות. חלקכם הגדול בעצם אולי אקטיבי אבל בעצם מהי האקטיביות שלו? ללכת להפגנה, לקחת חלק בחוג מרקסיסטי כזה או אחר? ללכת פעם בכמה זמן לציר עם ילדים ערבים ביפו? (וכל המעשים האלו חשובים מאוד)

  המהפכה שלנו, חברים (תרשו לי לקרוא לכם ככה…) היא אותה מהפכה. אבל אתם יודעים טוב מאוד מה היא שווה בלי חינוך!

  אולי זה בסדר בעצם…יש "חלוקת עבודה" אתם קוראים וכותבים ואנחנו חיים את המהפכה. אקטיביות מול יאפיות.
  ואין לי בעיה שתשטפו אותי עכשיו בביקורת שורפות ובמילים ארוכות שאני ואתם אוהבים לקרוא ולשוחח. אבל שאתם הולכם לישון בלילה תתנו שניה מחשבה לאותו עולם אוטופי, לאותה חברה שאתם שואפים לכונן ואיך אתם עוזרים ליצור אותה. ולעולם שאני וחברי שואפים ליצור ואיך אנחנו יוצרים אותו.
  "תיקון עולם משמע תיקון עצמי"
  שנת עשיה ושנה טובה.
  אדם

 43. דניאל הגיב:

  מרקוזה ותורתו כבר מזמן לא רלוונטיים חביבי. אתה לא מעודכן.

 44. אדם הגיב:

  חינוך.

  אני מקווה שאתם עומדים לשסע בי ביקורת ולהטיח בי מילים שאנחנו כל כך אוהבים לדבר אותם. אולם נראה לי שבביקורת זה יסתיים כי אחרי הביקורת אתם תמשיכו בעולמכם ואני וחברי לא.

  אני רק מבקש ממכם שתיהיו כנים עם עצמכם. ולפני שאתם הולכים לישון תתנו שניה מחשבה (ובטוח שאתם עושים זאת) לאותו עולם אוטופי לאותה חברה שאתם רוצים לכונן ומה אתם עושים בשבילה.
  ואם תשילו מעצמכם את אותה "ביקורת שמאל" האם
  אתם חלק "מהמהפכה" או "צורכי מהפכה".

  יאפיות מול אקטיביות.

  "תיקון עולם משמע תיקון עצמי"

  שנת עשיה ושנה טובה
  אדם

 45. לאדם | מוחמד השחור הגיב:

  אל תצייר עם הילדים שלי ואל תגור בבית שלי.
  אל תפגין בעד שלום איתי ואל תתגייס לצבא שרוצח אותי.
  אל תחייך אליי באינטרנציונליזם ואל תקים גריעינים סוציאליסטיים (ליהודים בלבד) על האדמות שלי.
  אל תדבר על מהפכות ואל תקבע לי מי מרגיש, מי לא מרגיש, מי עושה, מי לא עושה.

  כשתהיה מוכן לעשות מינימום כדי שהפלסטיני יהיה הבעלים של הארץ הזו בדיוק כמוך, שהיא תהיה של כל התושבים והפליטים שלה, אז תדבר איתי על סוציאליזם, עד אז, זה קולוניאליזם בססמאות יפות.

 46. אמנון הגיב:

  למוחמד אחי – התחלת ולא סיימת . אולי תפרט לי קומי כמה ערבים יש בתנועת השומר הצעיר ( לציונות לסוציאליזם ולאחוות עמים ) , כמה ערבים חברים בקיבוצי השומר הצעיר התשובה היא אפס . השמאל הציוני הוא גזעני מתנשא וצבוע . דווקא מוכרי החמוצים ביפו נצרת רמלה לוד וחיפה חיים בשלום עם אחיהם הערביים ואולי הם יהיו הגשר לשלום . הקשר היחיד של הקיבוצים לערבים הוא העסקתם כפועלים שכירים , ניצולם והכל לפי חוקי המרכסיזם .

 47. שום מארכסיזם אמנון הגיב:

  סטאליניזם מקורנף וגס. מארקס לא היה חותם אפילו על עשירית מתורתם הגזענית ולא היה חושב על תמיכה במעמדם הפריבלגיוני – שכמו שאתה אמרת, נבנה על גבם של פועלים זרים מתאילנד, סין, רומניה ופלשתין.

 48. מור סטולר הגיב:

  הביקורת של ברעם על הממשלה (ליכוד ועבודה כאחד) היא מוצדקת ונכונה.
  אחרי הביקורת, הייתי מצפה מן הכותבים המשתתפים בפורום להתייחסות קצת יותר עניינית והולמת – מה עושים כדי שבשנה הבאה יהיה מאבק יותר מאורגן ויותר מאוחד, של כל הכוחות שרוצים להיאבק כנגד מדיניות אכזרית ומרושעת של הממשלה.
  המטרה הזו לא תושג ע"י השמצות כנגד הנוער העובד או השומר הצעיר, שרק מיקצתן אמת. המטרה לא תושג ע"י העמקת השסע במחנה השלום (על כל חולשותיו אין לנו מחנה אחר) או במחנה החברתי (ואני מונה בו אכן את תנועות הנוער, ואת האיגודים המיקצועיים ובראשם ההסתדרות) – גם כאן למרות החולשות, למרות הבעיות – אין לנו מחנה אחר ורק פעולה משותפת שלנו איתו יכולה להניב תוצאות.
  מאחרוי אף אחד מן הכותבים בפורום הזה לא מצוי ציבור יותר גדול מאשר במחנות הללו ואין ולא צריך להיות לנו עניין בשלב זה בהתבדלות ‘טהורה’ של המאבק אלא במילחמה מלוכדת כנגד הימין המדיני והחברתי, תוך דו שיח תרבותי וניסיון לשכנע את החברים במחנות הקרובים לנו. אני לא מציעה לבלבל בין הקומוניסטים לביין האחרים – אבל בלי חזית משותפת כל המחנה יפסיד…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים