הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באוקטובר, 2003 28 תגובות

שרון פשוט חיכה להזדמנות הפז הזאת, לפיגוע המוני שיכשיר את הקרקע לפעולות צבאיות בצפון לטובת האח הגדול בארה"ב. אין שום קשר בין סוריה לטרור, וגם אם יש, זו לא הסיבה לתקיפה. שהשטות תובהר כבר עכשיו. התירוץ הזה קלוש כמו התירוץ הטוען כי בן-לאדן הסעודי קשור לאפגניסטן או שסדאם ייצר נשק להשמדה המונית. גם לאסד בסוף המלחמה בעיראק פתאום "צמח" נשק להשמדה המונית כשבוש החליט שסוריה הבאה בתור. משום מה כשהציבור האמריקאי הבין שאין נשק כזה בעיראק, הממשל "שכח" את הנשק הסורי.

בוש רוצה להפריט את התעשיות המולאמות בסוריה. והרי בסופו של דבר הן יעברו לחברות אמריקאיות וזה יגדיל את תקציב הקמפיין שלו. הוא גם מוכרח לספק את האינטרסים של בעלי ההון והתאגידים, ממשלה "דמוקרטית" כמו של בוש היא ממשלת בובות.


אבל המשטר בסוריה לא חזק דיו בשביל הפרטה. כאשר ניסו באיראן להפריט את האוניברסיטאות בקיץ, נפתח מרד סטודנטים גלוי נגד המשטר. תארו לכם מה יקרה בסוריה אם המגזר הגדול והחזק ביותר בה, העובדים בחברות הממשלתיות, ייפגע כתוצאה מהפרטה והורדת שכר.


אז בוש יצטרך לצאת למלחמה כנגד סוריה, כמו שהוא יצא למלחמה נגד אפגניסטן וכנגד עיראק. לאחר הפיגוע בתאומים הפך התירוץ של "מלחמה בטרור" למאוד פופולרי, כאילו שהכיבוש בפלסטין לא יוצר את הטרור הפלסטיני והגלובליזציה לא יצרה את הטרור העולמי. הפעם בוש החליט "להציל" את העם הישראלי מן הטרור הסורי והלבנוני. הוא גם ידבר על דמוקרטיה בסוריה, בדיוק כמו שדיבר על דמוקרטיזציה באפגניסטן ובעיראק. באפגניסטן למשל, הטליבאן למעשה חזר לשלטון בכל הארץ חוץ מקאבול, בה נמצאים חיילים אמריקאים המקיימים ממשל צבאי בשליטת גנרל אמריקאי.


ושרון, הפודל היקר, פשוט קפץ על ההזדמנות. אנחנו עוד זוכרים את מטוסי חיל האוויר שטסו בשמי לבנון ללא שום סיבה וספגו אש מטילי נ"מ. זו פרובוקציה מוחלטת. החיזבאללה שיחקו לידי שרון כשירו על יישוב בצפון והרגו ילד. זה מה שמכין את דעת הקהל בישראל לכך שאין שקט בצפון וצריך עוד מלחמה. ממשלת שרון-מופז-איתם יודעת שבוש יוותר לישראל על חלקה במפת הדרכים, על גדר האפרטהייד, על סילוק ערפאת ועל עוד אקטים של דיכוי, כיבוש וטרנספר – וזאת אם בתמורה שרון ייתן לבוש תירוץ לצאת למלחמה בסוריה. כעת הם משתדלים לעורר את המתיחות בגבול הצפון, והתוצאה תהיה מלחמת לבנון שנייה. ממש דה-ג’ה-וו. עוד פעם שרון יוביל אותנו למלחמה מיותרת.


הדבר העצוב ביותר הוא שארגוני השחרור האיסלמיים והלאומנים הפלסטיניים משחקים לידיו של שרון. הטרור אינו הדרך, זה ברור. הפיגוע השבוע רק עזר לשרון. הוא סייע לו לגרום לדעת הקהל בישראל לתמוך במלחמה כנגד כל דבר ערבי. פיגועי הטרור, מעבר לפגיעתם בחפים מפשע שאינם אחראים לכיבוש ולא מרוויחים ממנו דבר, רק מחזקים את המגמות הגזעניות והלאומניות בישראל. הטרור הוא צורה של מלחמת שחרור כנגד הכיבוש, וממשלות ישראל נושאות באחריות ליצירת התנאים להיווצרותו, אך הוא אסטרטגייה מוטעית. הדרך הנכונה לשחרור לאומי היא מפלגה מהפכנית, שביתה כללית ופעולות הגנה עצמית כנגד חיילים חמושים ומיליציות מתנחלים חמושות.


במלחמת לבנון הוכח שמאבק המוני ממושך יכול להביא לשינוי פוליטי ולהפסקת הכיבוש. המלחמה בעיראק הוכיחה שניתן להוציא לרחובות מיליוני בני אדם ברחבי העולם כדי לערער על הלגיטימיות של מלחמת האימפריאליזם האמריקאי. "שלום עכשיו" הצליחה באחרונה להביא 10,000 איש לרחובות, להפגין כנגד המלחמה בשטחים. זה מוכיח שלעם נמאס ממלחמות ה"יש ברירה" והוא רוצה שלום. יש כבר המבקשים להפוך את ה-27 בפברואר ליום מחאה בינלאומי נגד כיבוש עיראק. זה אינו תרחיש משולל הגיון שבתאריך זה נצעד לא רק נגד כיבושה של עיראק, אלא גם נגד המלחמה העתידית בסוריה.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. כמה ציטוטים הגיב:

  אין שום קשר בין סוריה לטרור – כל מפקדות ואנשי הטרור שם עוסקים בצדקה
  התירוץ הטוען כי בן-לאדן הסעודי קשור לאפגניסטן- בן לאדן לא יודע איפה אפגניסטן
  אבל המשטר בסוריה לא חזק דיו בשביל הפרטה – אבל חזק דיו לרצוח אלפים מאנשי עמו ביום אחד
  בוש רוצה להפריט את התעשיות המולאמות בסוריה – תלג של כ2000 דולר לנפש בשנה
  כאילו שהכיבוש בפלסטין לא יוצר את הטרור הפלסטיני והגלובליזציה לא יצרה את הטרור העולמי. – הטרןר לא היה לפני 67 ולפני הגלובליזציה
  ושרון, הפודל היקר – פודל או דוברמן
  שארגוני השחרור האיסלמיים והלאומנים הפלסטיניים – בקשה מתוקים אל תעשו פיגועים לא בשבילנו אלא למענכם
  "שלום עכשיו" הצליחה באחרונה להביא 10,000
  – ואוו

  עברית קשה שפה

 2. דוד מרחב-מדוע תקיפת סוריה? הגיב:

  70 סנטורים ו-270 צירי בית הנבחרים כבר הביעו את תמיכתם בחוק להטלת סנקציות על סוריה, ובעקבות ההצבעה בוועדות החוץ של שני בתי הקונגרס, צפוי החוק לעבור ללא קושי במליאת הסנאט ובית הנבחרים

  זאת, לאחר ש בוש גיבה את התוקפנות הישראלית כלפי סוריה באומרו כי הייתה זו מתקפה "חיונית".

  הסיבה האמיתית לניסיון של האמריקנים להקשות על הכלכלה הסורית, למוטט אותה ולערער את יציבות המשטר הבעת’יסטי בדמשק נעוצה ברצונה של ארה"ב לסמן את סוריה כיעד הבא של "המלחמה בטרור". לאחר הניצחון בעיראק ושדידת אוצרות הנפט שלה לאור יום, וחרף מותם של חיילים אמריקנים מדי יום בעיראק עקב פעולותיה של הגרילה העיראקית, מבקשת ארה"ב להפיל את המשטר בדמשק ולהשתלט על הכלכלה הסורית המולאמת. כלכלה שהצליחה להביא לרמת שירותים ותעסוקה טובים עבור תושבי סוריה.

  חרף העובדה שהממשל הסורי, כפי שקרה בסין ובמדינות של בונפרטיזם פרולטרי נוספות, החל במגמת הפרטה, רוב הכלכלה הסורית (חלק ניכר מהחקלאות וחלק ניכר מהשירותים, המונים 40% מהכלכלה) נותרה מולאמת. סירובה של הנהגת מפלגת הבעת’ מול לחץ ארצות הברית לאפשר את הפרטת הכלכלה מובן על רקע רצונה לשמור על שליטתה מחשש שבהיעדר כלכלה מתוכננת ומולאמת – וללא דמוקרטיה סוציאליסטית שאיננה קיימת ממילא – תפרוצנה מגמות ליברליות פרו-מערביות שיפילו את שלטון הביורוקרטיה הבעת’יסטית ומגמת הפרטת הכלכלה תזורז.
  אין זה פלא כי בוש נתן גיבוי לשרון במתקפתו הברברית בסוריה. שרון עושה הון פוליטי מדם הנרצחים במסעדת "מקסים" בחיפה בכך שהוא מנסה לקשור את סוריה לפיגוע המתועב הזה, וכך לסייע לבוש לצבוע את סוריה בצבעים של "מדינה טרוריסטית". השותפות בין שני פושעי המלחמה האלה ממחישה היטב כי הם משרתים את הבורגנות בישראל ובארה"ב – לא את מעמד הפועלים בארה"ב, בישראל ובכל המזרח התיכון. שרון יצפה לקבל דיווידנדים משדידת כלכלת סוריה ע"י האימפריאליזם, ואין זה פלא שישראל כבר מעורבת בצורה רצינית בתוכניות השוד והביזה של הנפט העיראקי ע"י ארה"ב

 3. מעניין מי המתקרנף הגיב:

  אולי זה נפי קרנפי, הידוע בכינויו "אמנון".

 4. מי כתב ? מי משבח ? הגיב:

  מי כתב את המאמר ? מדוע משבח אותו ה"מהםכן" מרחב: האם הוא, או אחד מהמוני חבריו, כתב אותו בשם בדוי ? מדוע מורידה המערכת את איכות התוכן של המאמרים המתםרסמים באתר ? – חבל, ששיקול מערכתי מוטעה מביא בוסר "מהםכני"
  לביטאון רציני שאיכות מאמריו עולה מיום ליום.

 5. יוסף – בתגובה לדוד מרחב ואליעזר שמי הגיב:

  אולי די כבר עם עצימת העיניים הזו!
  יש לכם (אנשי שמאל קיצוניים) תכונה מוזרה ביותר הגוררת אתכם לאמירות נילעגות.
  הצורך שלכם להנציח את רבע הכוס הריקה של ארה"ב ולחפש בנירות את מאית הכוס המלאה של סוריה ועיראק הוא אבסורד.
  הרי אין בכלל מקום להשוואה, סוריה ועיראק הן דיקטטורות נוראיות בהן זכויות אדם נרמסו זה מכבר. ארה"ב (על מגוון תחלואיה) היא ממש שלגיה לעומת סוריה ועיראק בכל מה שנוגע לחופש הפרט וחירותו.
  ובדרך פלא כשמדובר בארה"ב אל מול דיקטטורות כאלו אתם לפתע שוכחים את ערך חיי האדם וזכויותיו, עוצמים עיניים ומפטפטים דברי הבל כגון "כלכלה שהצליחה להביא לרמת שירותים ותעסוקה טובים עבור תושבי סוריה" (מה???).
  פתאום משטר סדאם חוסייו הוא משטר שיש להגן עליו (אלוהים ישמור!) ומשטר אסד (לדורותיו) זקוק להגנה כנגד תוקפנות ישראלית.
  ההסתכלות העקומה הזו מביאה למצבים אבסורדים (אך טראגיים) של חיבור אנשי שמאל קיצוניים עם טרוריסטים\דיקטטורים מהאכזריים ביותר שיש, הצורך שלכם להתנגד בכל מחיר לאמריקניזציה (חלק מההתנגדות הוא נכון) מסמא את עיניכם וגורם לכם לעמוד לצד אלו שהם הרבה (ה-ר-ב-ה) יותר גרועים.

 6. ליוסף הגיב:

  אתה באמת לא מבין כלום הא?

 7. יוסף הגיב:

  לשיטתכם אני כנראה באמת לא מבין הרבה.
  אבל כפי שזכור לי לאף אחד אין מונופול על השכל והחוכמה.

 8. אחד הגיב:

  אם בשבילך רצח של 20 ילדים נשים ואזרחים זאת "הזדמנות פז" או "תירוץ" אז יש לך בעיה קשה.
  אתה בונה מגדל קלפים על בסיס רעוע בגלל חוסר הבנה של המציאות.
  קוראים לזה ניתוק.

 9. לסוריה יש נשק להשמדה המונית הגיב:

  זהו נשק שהיא:1. קיבלה מברית המועצות. 2.קיבלה מצפון קוריאה. 3.יצרה בעצמה.4. נשק שסאדאם העביר לה לפני מלחמת המפרץ. המשטר של סאדאם ושל אסד הם מהמשוקצים ומהמנוולים היותר בעולם וטוב ששוטר העולם טיפל, מטפל ויטפל בהם..ואותך ,אליעזר היקר, איני מבין כלל ועיקר.

 10. אמנון הגיב:

  החבר שמי – סוף סוף מצאתי מישהוא באתר שאני מסכים איתו . המשרדים של הג’יהד האיסלמי החמס החזית העממית בדמשק אין להם שום קשר השם המשותף הוא מקרי בלבד .
  את הטרור יש להפסיק רק בגלל שהוא עוזר לשרון .
  וברצינות – החיזבאללה שיחקו לידי שרון והרגו ילד . שכחת מילה ילד יהודי .לילד הזה יש משפחה וזה היה יכול להיות הילד שלך .
  שמי תלמד מהערבים . הם הורגים אשה בוגדת הורגים האחד את השני בדבר אחד הם מאוחדים בשנאת ישראל . הם שונאים את השמאלנים הימניים הטרוצקיסטים לניניסטים ליברלים . אם ישיגו את מטרתם אלוהים ישמור , כולנו נהיה בסיר אחד .

 11. eprrui הגיב:

  טוב שדיון יהיה על ערכים ולא על שאר ירקות.

 12. יוסי שורץ הגיב:

  החוג למרקסיזם מתנגד לטרור האישי מסיבות שכבר הסברנו לא פעם, אך טרור אישי זה כמוהו כאין וכאפס לעומת הטרור של המדינה, שארצות הברית אחראית לה, כמדינה שהרגה יותר פועלים ואיכרים מכל מדינה אחר במאה העשרים. על כך יש להוסיף את השלכתם של 1.6 מיליארד בני אדם אל מחוץ לייצור, שמוקרבים למולך של שיטת הרווחים הנרקבת. בני אדם שגזרו עליהם מוות איטי מרעב ומחלות.
  ארצות הברית היא המדינה היחידה שזרקה פצצות אטום על אוכלוסייה אזרחית, על הירושימה ונגסקי . על מנת למנוע איחוד קוריאה היא פתחה במלחמה כנגד צפון קוריאה. עוד לפני פרוץ מלחמת קוריאה, הצבא האמריקאי ירה לתוך קהל של פליטים כבר ב1950. במרוצת מלחמת ויטנאם ארצות רצחה שני מליון ויטאנמיים, ובהקשר זה התפרסם טבח מאי לאי. היא השתמשה גם בנשק כימי וגם בנפלם. ארצות הברית כמעט ופתחה במלחה אטומית ב62 במשבר הטילים בקובה. באינדונזיה ארצות הברית אחראית לרצח חצי מליון פועלים איכרים לאחר ההפיכה הצבאית שארגנה של סוהרטו. ארצות הברית ארגנה הפיכה צבאית בצ’ילה , את כנופיות הקונטרה בניקרגואה שרצחו אזרחים. ארצות הברית עמדה מאחורי עיראק במלחמה עם אירן וסיפקה לה נשק כימי וביולוגי. האפ.בי. איי התמחה ברציחות פנים כדוגמת לותר קינג ומלקלולם איקס.בשנות החמישים היא הביאה את המאפיה לקנדה כדי לחסל מנהיגי איגודים מקצועיים במיוחד סוורים. באל סלבדור היא ארגנה את כנופיות המוות שרצחו איכרים , כנופיות שלא בדרך אגב השתמשו בנשק ישראלי.הם רצחו גם את בישוף רומרו. היא עמדה מאחורי הגנרלים בארגנטינה שרצו 30,000 בני אדם. היא רצחה מיליון ילידים בסנקציות על עיראק. היא אחראית להפלת המשטר המתקדם יחסית באירן של ד"ר מוצדק. בסך הכל מאז מלחמת העולם השניה ארצות הברית אחראית למותם של כ30 מיליוני איכרים ופועלים. וישראל? הנכבה של 48, הטבח בכפר קאסם, פעולות עזה, קיביה, הטבח בסברה ובשתילה, טבח שבויים מצריים ועד רצח בדם קר של 13 אזרחי ישראל ערבים לפני 3 שנים. כל זאת לא קיים בראש של שוטי הימין הרוצים להמשיך את ביצת הדמים. השאלה היא מה הם מרוויחים מכך?

 13. הוא חוזר על עצמו ללא הרף הגיב:

  שוורץ כתב בעצמו כנראה את המאמר הלא ראוי לפרסום,שהוא והמוני חבריו ל"חוג" משבחים ונתלים בו כקרן-מזבח, בה יכולים הם להתפס,כדי לשפוף את אלפי המילים החוזרות על עצמן לעייפה.

 14. תומאס הגיב:

  די! הצילו אותנו מטרמינולוגיה מיושנת כמו "בורגנות" ו"מעמד הפועלים" – כאילו יצאתם הרגע מארכיון "דבר". hello! במאה ה- 21 השתנתה קצת החלוקה המסורתית בין בעלי אמצעי הייצור ועבדיה. אני ממש לא רואה עצמי פועל – תואר שני, כלב, רכב ומחזיק משרות הדרכה והוראה. נכון- אפשר לדון קצת על מושגי התודעה הכוזבת והשלכותיה, אולם בסופו של יום תפיסת האני והגדרת הזהות היא שמשפיעה ישירות על הזיהוי והמיקום העצמי במרחב הפוליטי. ואני מוכן ללחום את מלחמת המאסף של המעמד הבינוני- ולא של פועלי אירופה מהמאה ה-19. קשה מאד להזדהות עם מושגים פוליטיים לא רלוונטים…

 15. אליעזר שמי לתומאס הגיב:

  חלוקת המעמדות לא נשתנתה, רק הטרמינולוגיה. הבורגנות, בעלי המפעלים ושאר כוחות הייצור העשירים, עדיין קיימים ועדיין מעסיקים/מנצלים עובדים. רק שהיום קוראים להם "בעלי הון" או "אלפיון עליון". הפרולטריון, העובדים חסרי אמצעי הייצור העובדים בתמורה לשכר במפעלים או בשדות, עדיין קיימים והם עדיין המעמד הגדול באוכלוסייה. פשוט היום קוראים להם "עובדים" או "שכירים". וגם הזעיר בורגנים קיימים, ולהם קוראים "עצמאים", "בעלי עסקים קטנים", "מעמד הביניים" או שאר כינויים. ועל הלומפן-פרולטריון שומעים כל יום, תחת התואר "שכבות חלשות".

  עברית שפה יפה, אפשר להתעלם בעזרתה מהמושגים "בורגנות" ו"פרולטריון". אבל אי אפשר להתעלם מהמציאות המעמדית, מריכוז ההון בידי מספר משפחות, מהמשברים המחזוריים של השוק החופשי.

  העובדה שאתה אומר "ואני מוכן ללחום את מלחמת המאסף של המעמד הבינוני", המצטרפת לכך שאתה מייחס את קיום מעמד הפועלים למאה ה- 19, מעידה כניראה על המעמד בו אתה חי – זעיר בורגנות.

 16. אליעזר שמי הוא מתחזה הגיב:

  מערכת הגדה השמאלית נפלה בפח שטמן לה שוורץ.

 17. גם אתה חיכית לשרון הגיב:

  גם אתה חיכית לשרון שהוא יתקוף בסוריה על מנת שתוכל לרוץ וללכלך ולזרוק בוץ באתר הזה..
  שרון מחכה לסוריה ואתה מחכה לשרון וכולם מחכים למשיח ואף אחד לא מחכה לך.

 18. אתה לא חבר מק"י או בנק"י הגיב:

  ספר לסבתא, את ספורי המעשיות שלך.

 19. אליעזר שמי הגיב:

  אני לא שוורץ, המערכת לא נפלה בשום פח. אני גם לא חבר בחוג להגנת המרקסיזם או בברית הפועלים הסוציאליסטית או בכל אירגון דומה אחר. לא כל קומוניסט הוא יוסי שוורץ.

 20. אליעזר שמי הגיב:

  דווקא יצרתי קשר בזמן האחרון עם אנשים מהמפלגה הקומוניסטית, ייתכן מאוד שאצטרף אליה בזמן הקרוב. תודה על ההתעניינות העצומה בשיוכי האירגוני.

 21. אם כך אז יש מלא זעיר בורגנים הגיב:

  והמהפכה צריכה להתבסס עליהם, ולא על הפרולטריון שלא מהווה את הרוב.

 22. עמי הגיב:

  השאלה החשובה מבחינתנו, אינה האם צריך להגן על משטרו של אסד. השאלה החשובה היא: האם מדינת ישראל צריכה שוב להיות צבא שכיר בשירות ארצות הברית.

  מלחמה נוספת נגד סוריה תעלה לנו בדם רב. וכן מלחמה תדרדר עוד את המצב הכלכלי.

  היחידים שירוויחו הם בעלי הון אמריקאים העוסקים ביצור נשק ובגזילת אוצרות נפט מהמזרח התיכון (העם האמריקאי לא ירוויח כלום). וכן ירוויח גם שרון, הסתת תשומת הלב מהנעשה בשטחים.

  לצערי, לא נראה כי קיים בישראל כח פוליטי שיכול לעצור את שרון.וכניראה נשמע בקרוב את קולם של הפרשנים בטלוויזיה מסבירים לנו את מפת הקרבות, ועד כמה המלחמה היתה "אין ברירה".

 23. זעיר בורגני הגיב:

  אני הרוב, אבל אף אחד לא מדבר עלי, כי אני לא רומנטי.

 24. אליעזר שמי הגיב:

  למגיב שמתעקש כי הזעיר בורגנות היא הרוב, אין הדבר נכון. אין בידי נתונים סטטיסטיים מדוייקים, אך מרבית האוכלוסייה מורכבת מעובדי שכר בתעשייה הפרטית ובשירות המדינה. עובדי הנמלים, המורים, הקלדניות, פועלי הטקסטיל, העובדים בחקלאות, עובדי תעשיית המחשבים, עובדי חברת החשמל ומקורות, השוטרים, מכבי האש, הרופאים בבתיה"ח הציבוריים, העובדים במשרדי הממשלה, החיילים הסדירים ובצבא הקבע, המזכירות, העובדים בתעשיית המזון, מנקי הרחובות, עובדי הבנקים, עורכי הדין הציבוריים, הפקידים הזוטרים ושאר עובדי השכר – הם המרכיבים את מעמד הפרולטריון והם הרוב של החברה הישראלית. הפרולטריון הוא הרוב של כל חברה קפיטליסטית. עורכי הדין הפרטיים, הפסיכולוגים הפרטיים, הרופאים הפרטיים, בעלי העסקים הקטנים והפלאחים העובדים את אדמתם בעצמם – הם המרכיבים את הזעיר-בורגנות והם מהווים שכבת ביניים דקה באוכלוסייה. ייתכן ורוב ממכרייך משתייכים לזעיר-בורגנות, אין בזאת כדי להעיד על כלל החברה. המעמד המהווה את הרוב בחברה הוא מעמד הפועלים.

 25. תודה לשמי על תגובתו הגיב:

  אדם חכם. האם יוכל האדון שמי לספר על עצמו, לגלות לפחות לאיזה גוף הוא משתייך, אם בכלל?

 26. שמי הוא לא שמו הגיב:

  שוורץ אולי.

 27. אליעזר שמי הגיב:

  ושוב, אני אינני שוורץ. כיום איני משתייך לאף גוף פוליטי אך יצרתי קשר עם מספר אירגונים ולאחד מהם אצטרף.

 28. שמי הוא לא שמו הגיב:

  שוורץ מסרב לפרסם את מספר חבריו ואילו "שמי" מסרב לגלות את זהותו האמיתית. ממי הוא חושש ?
  צשוורץ ? אמנון ? שירותי הביון הצפון-קוריאנים ? מדוע, מםרדמת המערכת מאמר קונספירטיבי בשם בדוי ומבלי לכתוב, כנהוג,
  בסוף המאמר, מי הוא הכותב/השכלתו/מקצועו/שיוכו ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים