הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוקטובר, 2003 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


איגוד עובדי הנמלים בלבנון השבית בסוף השבוע את נמל ביירות, בעקבות סירובה של הממשלה לאשר הסכם עבודה שנחתם בין האיגוד לבין רשות הנמלים הלבנונית בחודש שעבר. נמל ביירות – נמל היבוא והיצוא היחיד של לבנון – היה מושבת משעות הבוקר המוקדמות של יום שישי עד שעות הלילה המאוחרות ביום שבת. עוד דורשים העובדים לגנוז תוכניות להפרטת הנמל. תוכנית כזו נדונה כעת במשרד התחבורה של לבנון.

יו"ר איגוד עובדי הנמלים של לבנון, חוסיין ג’עג’ע, הסביר שלאחר מו"מ ממושך ומספר סכסוכי עבודה, סוכם על הענקת תוספת לדמי הפנסיה שאמורים העובדים לקבל לאחר פרישתם מן העבודה. זאת, בתמורה להגדלת ההפרשות לפנסיה מצד העובדים והנהלת הנמל. עם זאת מסרב שר האוצר פואד סיניורה לאשר את ההסכם הקיבוצי בטענה "כי בעידן של קיצוצים בתקציב לא יעלה על הדעת להעניק תוספות שכר לקבוצת עובדים המשתכרת היטב".


דובר ארגון משתמשי הנמל, המייצג את חברות היבוא, חסאן ג’ארודי, הגיב על השביתה ואמר כי "על ממשלה לפעול על מנת שבימי השביתה תנועת האוניות תועבר אל נמל לטקייה שבסוריה. זאת, על מנת להבטיח את הפריקה והטעינה של האוניות שהיו מיועדות לנמל ביירות". מאז תום כיבוש עיראק על ידי כוחות ארה"ב ואנגליה, גדל מספר האוניות הפוקדות את הנמל שמטענן מיועד לעיראק.


למעשה, השביתה נמשכה שלושה ימים, כולל יום ראשון – יום המנוחה של עובדי הנמל. יחד עם זאת הסביר ג’עג’ע כי עובדי הנמל פרקו מטענים של מזון ותרופות "שאינם יכולים להמתין – כי מדובר בפיקוח נפש". לדבריו, "השביתה עשויה להימשך זמן רב יותר, במידה ושר האוצר לא יסכים לאשר את ההסכם ביום שני בבוקר. אם האוצר יתמיד בהתנגדותו להסכם, נכנס ביום שני את 1,400 עובדי הנמל ונחליט על המשך השביתה", אמר.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים