הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 באוקטובר, 2003 20 תגובות

מאז תחילת 2002 מזהירות התנועות החברתיות בבוליביה את הנשיא גונסאלו סאנצ’ס דה לוסאדה שאם הממשלה תוסיף ותתמוך ביצוא הגז המקומי לארה"ב דרך נמלי צ’ילה, תפרוץ מלחמת אזרחים במדינה הדרום-אמריקאית. התנועות החברתיות דורשות בנוסף לעשות שימוש בגז לצרכים מקומיים ובייחוד לפיתוח כלכלי ולתיעוש. בשנה האחרונה ניתן היה לחוש ברחבי בוליביה בהתנגדות העממית הרחבה והגוברת נגד העסקה הצפויה עם ארה"ב. אבל הממשלה התמידה בכוונותיה ועתה היא ניצבת בפתחה של מלחמת אזרחים.

בינתיים נמשכת השביתה הכללית שהוכרזה על ידי פדרצית האיגודים המקצועיים (COB). שני-שלישים מחיי המשק שותקו בעקבות המחאות וההפגנות. המחאות חרגו מעבר לביטול עסקת הגז, והמפגינים העלו דרישות נוספות – ביטוי לרצונם של ההמונים להיאבק. ההמונים, שהטילו מצור על הממשלה, דרשו את התפטרותו המיידית של הנשיא סאנצ’ס דה לוסאדה.


הנשיא אומנם נבחר ברוב גדול על ידי צירי הקונגרס, אבל לא בלי התנגדות קולנית של חבר הפרלמנט איוו מוראלוס, שהוא נציגן של התנועות החברתיות וקהילות האינדיאנים. אין לשכוח שהאינדיאנים מהווים את רוב אוכלוסיית בוליביה. על פי הנתונים הרשמיים, 61% מאזרחי בוליביה מגדירים את עצמם "אינדיאנים". אלה מהווים את רוב רובם של העניים – בייחוד באזורי הספר – בהם מתגוררים כ-90% מעניי המדינה.


הטבח שביצעו חיילי הממשלה בתחילת השנה במה שהוגדר כ"פברואר השחור", במהלכו נהרגו 30 מפגינים, הביא להסרת התמיכה הציבורית בממשלה הנוכחית. יתר על כן, הממשלה נקטה מאז באמצעים קשים עוד יותר כלפי המוחים. בכוונתה להפוך את המחאה החברתית להפרה המונית של החוק הפלילי, ואף נקבעו עונשים שבין חמש לשמונה שנות מאסר למפגינים החוסמים דרכים "באוויר, בים או ביבשה". חסימות דרכים הן דווקא אחת מביטויי המחאה הנפוצים ביותר. על ידי חסימת דרכים, מפגינים הצליחו לסכל את כוונות הממשלה הקודמת של הנשיא הוגו באנסר להפריט את מערכת המים הממלכתית. סיכול הפרטת המים הוא נקודת ציון מרכזית במאבק העולמי למען זכות העמים למים זורמים.


הניסיונות להפריט את ייצור ויצוא הגז נעשו בעת שנתגלו מקרים רבים של שחיתות ממשלתית, ובזמן שהממשלה מנסה לממש תוכנית כלכלית שבה פגיעה קשה בציבור, הכוללת הפחתת מחצית דמי הפנסיה של הגמלאים. אזרחים רבים חוששים שהפרטת הגז תגרור אחריה מצב דומה לזה הקיים בתעשיית הנפט שבידי החברות הרב-לאומיות – הן אינן משלמות כלל מסים.


מאז תחילת ספטמבר המחאה העממית התרחבה. בין המגזרים המוחים: הגמלאים, המורים, השוטרים, האיכרים והאיכרים ללא אדמה. מאז פרצה השביתה, התנועה החברתית הציבה לעצמה יעד: התפטרותו של ראש הממשלה. כתגובה, הממשלה החליטה לצרף את הצבא לכוחות המשטרה על מנת לדכא את המרד העממי. התנועה שבראשה עומד המנהיג האינדיאני פליפה קיספה, דורשת עוד שהממשלה תממש הסכמים שנחתמו עמה בטרם פרצה המחאה ובהם הבטחות לחלוקת אדמות ולמתן אשראי וציוד לעובדי האדמה.


המגמה בבוליביה היא להעמקת העימותים. בפני הממשלה עומדות שתי אופציות: להתפטר או להפוך לדיקטטורה גלויה. הדבר עשוי גם להשפיע על ברזיל השכנה. עליהם לעקוב מקרוב אחר הנעשה בבוליביה. היא אמורה להיות השותפה של ברזיל לתוכניות הפיתוח האזוריות. אבל חשוב מזה, בבוליביה נוצר מצב בלתי הפיך שיכול להוביל למשבר ביבשת כמוהו לא הכרנו מזה שנים רבות.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  עונה לשוורץ שצונזר . עצותיך לבוליביאנים כתובות בעברית שאותה הם לא מבינים . מציע לך לנחות בשלום ובזהירות . עידן המהפכות תם .

 2. יוסי שורץ בתגובה לז’דנוב המקומי הגיב:

  אמנון
  ראשית, אילו עידן המהפכות היה תם, תומכי מהפכני הנגד לא היו מסירים מאמר המסביר כיצד מעמד הפועלים, בראש ההמונים בבוליביה במקום לההרג יכול לתפוס את השלטון. הדבר כמובן לא יפריע לקוראים לקרוא מאמר דומה בשפה האנגלית באתר הבינ"ל שלנו אם יעשו חיפוש תחת הכותרת בוליביה.
  שנית, אולי תסביר לי, מדוע בתקופה שמעמד הפועלים עלה מחדש על במת ההיסטוריה, לא רק בבוליביה, שם לדברי העיתונות הבורגנית, בכל פינה, על קירות האונברסיטה והמפעלים ניתן לראות את התמונות של מרקס, לנין והצ’ה גווארה, וסיסמאות על הקירות בכל מקום עם הסיסמה " עתה הזמן למהפכה", או בניגריה שם מפחד שביתה כללית דומה, הממשלה נכנעה לתביעה להוריד את מחירי הנפט מ40 ניארה לליטר ל34, עידן המהפכות תם?
  שלישית, הורדת מאמר זה מזכיר לי שיר ידוע של ב. ברכט על האסיר הפוליטי בכלא המצייר על הקיר את שמו של לנין, מצווים עליו להורידו, והוא מוריד את שמו של לנין בעזרת סכין, אך בכך הוא חוצבו בקיר, ציוו עליו לסייד את השם ואכן הוא עושה זאת ובכך שמו של לנין עוד יותר בולט וישאר כך עד שיורידו את קירות הכלא.
  רביעית, אני נוטה לחשוב, שכאשר יגלו לא רק את תגובתי זאת, אלא את תגובתך אתה, כדי להשכיח מהקוראים כי ההכנסתי תגובה שתוכנה כיצד מעמד הפועלים בבוליביה יכול לעשות מהפכה, גם את תגובתך יורידו. בוודאי גם יטענו שכבר עשו את הפשע של צנצורה של מאמר זה, הרי גם התגובות לו אינן רלוונטיות.

 3. אמנון הגיב:

  ימים יגידו אם אלה מהפכנים או סתם אספסוף נבער שלא יודע מימינו ומשמאלו ולא מכיר מי זה מרכס לנין ושוורץ.

 4. שמואל אמיר הגיב:

  ליוסי שלום
  גם לי נודע רק מתגובת אמנון שתגובתך הורדה. זה כמובן חבל כי הרי לפי דבריך: " הכנסתי תגובה שתוכנה כיצד מעמד הפועלים בבוליביה יכול לעשות מהפכה". לנוכח מנה כזו של מגלומניה "משכיל יידום". אבל לא המגלומניה גרמה מן הסתם להורדת תגובתך. הסיבה היא פשוטה: המערכת אינה חושבת שאתה רשאי לכפות עליה סדר יום שלך. בודאי תטען עכשיו שלא נותנים לך להגיב ושוללים ממך את חופש הדיבור .אין בזה אפילו שמץ של אמת! אתה מגיב (מספר המילים) פי שלוש !!! מכל מגיב אחר באתר זה. העורכים חושבים אין לכך שום הצדקה.למערכת ישנה כל הסמכות המוסרית לנהל את האתר לפי ראות עיניה ומותר לה להגביל את מספר תגובותיך (ושל אחרים). אני משוכנע שרוב גדול של קוראי הגדה יסכימו לכך.
  והנה שאלה פשוטה: למה אינך פותח אתר משלך? הכיצד מי שרואה עצמו כמורה נבוכים לעמלי העולם, לטקטיקה ואסטרטגיה שלהם, אינו מצליח להקים אפילו אתר אינטרנט קטן? האם תחזור על השטות שזה בגלל "הדמוקרטיה הבורגנית"? אם בכל זאת תצליח להקים אתר משלך אבקשך לנהוג ביושר ולא להסתתר תחת שמות בדויים. כל ילד יודע שיש בארץ עוד כמה אנשים הרואים עצמם כמרקסיסטים. אני מניח שמספרם עולה ללא שיעור על מספר חבריך. לפניהם אתה צריך "להגן על המרקסיזם"? ולמה אלה שבלבך אתה רואה כסטליניסטים ר"ל צריכים לפתוח לפמיך את שערי האתר שלהם על מנת להשמיץ אותם בכל הזדמנות, יותר מאשר לפני כל הקוראים האחרים? לדעתי היושר וההגינות מחייבים לקרא לחוג שלכם או לאתר (אם תצליח במשימה) בשם "החוג להגנת הטרוצקיזם" או בדומה לכך. שם תוכל להסביר ללא הפרעה ובכל אורך את עיקר המנטרה שלך עליה אתה חוזר לעייפה: הסוציאליזם כבר היה מגיע מזמן לעולמנו הדווי, אלמלא ה"סטליניסטים" (גם את השם שלהם אתה מסלף בדבקות דתית ממש,הרי אתה מתכוון לקומוניסוים) אלה שמכרו את המהפכה באירופה (מאירלנד ועד לספרד לפי הסבריך המלומדים) ועד להכשלת המרד הערבי ב-36-39! (כך!) שינוי השם גם לא יכביד עליכם במיוחד – הרי עד לא מכבר פרסמתם עצמכם תחת השם הגנדיוזי "ברית הפועלים הסוציאליסטים". לשם זה הייתה מן הסתם אותה מידת אמינות כמו לשם "החוג להגנת המרקסיזם".

 5. יוסי שורץ הגיב:

  מאחר ואת מהפכת הפועלים היחידה עד כה בעולם הנהיגו לנין וטרוצקי, ואת מהפכת הפועלים היחידה בעולם חיסלו הבירוקרטים הסטליניסטים, אשר מדיניותן של שיתוף פעולה עם האימפריאליזם , בתוספת העדר מוחלט של דמוקרטיה פרולטרית, שהעדרה חנקה את הכלכלה המולאמת, בעוד מבנה העל של ברית המועצות הפך למשטר טוטליטרי , כאשר במשפטי מוסקבה חיסלו את המפלגה של לנין,וב1940 רצחו את טרוצקי, אין זה כלל מפתיע שמי שמשווה את הקומוניזם לסטליניזם, יתמוך בחסימת פיות.
  אם תכנס לאתר
  Indymedua center israel
  תגלה שני מאמרים העוסקים בבוליביה, האחד תחת השם "אם העם אינו תומך בממשלה, הגיע הזמן לחסל את העם, זוהי פרה פרזה, של ברכט שכנגד המשטר הטוטליטרי במזרח גרמניה כתב: אם "העם לא תומך בממשלה הגיע הזמן להחליף את העם". האחר לקחי כשלון מהפכת 1952 בבוליביה, אשר ממשלת החזית העממית, בה בין השאר המפלגה הסטלניסטית וגם הפ.אור "הטרוצקיסטית" תמכו, הפכה סיטואציה מהפכנית, בה הצבא הבורגני התפורר, לכישלון מוחלט, שהביא בסופו של דבר את הצבא לשלטון. בנוסף תגלה ויכוחים חריפים בין אבנא אל באלד ובינינו,כאשר הם קוראים לנו החוג להזנית המרקסיזם משום שאנו קוראים להצביע חד"ש בבחירות בנצרת. אנו קוראים להצביע חד"ש למרות השגיאות הקשות של המפלגות הקומוניסטיות בשם בלבד, כדוגמת המפלגה העיראקית שנכנסה לממשלת הבובות האמריקאית, משום שאנו רואים צורך להגן על מפלגת הפועלים היחידה הקיימת בארץ, למרות ניסיונות לא מועטים של חלק מחבריך לחסל אותה, כפי שראינו בבחירות אלו ביפו.
  גישתנו זאת נובעת מהשקפתנו המרקסיסטית, של חזית מאוחדת אותה למדנו מלנין וטרוצקי בארבעת הקונגרסים הראשונים של הקומינטרן, לפני המדיניות המטורפת הסטלניסטית בשנות השלושים של "התקופה השלישית" שהביאה לעליית היטלר, ולפני התפנית לחזית העממית שחיסלה מהפכות מספרד ועד צ’ילה.אנו מבקשים להביא את לקחי המרקסיזם של לנין וטרוצקי גם לתשומת לבך שכן אם לא תעמדו על פרוגרמה מרקסיסטית לצערי , גישה כשלך תצליח לחסל גם את מק"י-חד"ש.
  אני פועל לפי ההנחיות של פרסומים שהאתר שלכם ניסח שאין בו הגבלה על מספר התגובות

 6. ליוסי שורץ שלום הגיב:

  ליוסי.
  איך אתה מסביר את הקטע הזה שכתבת באינדימדיה באוגוסט האחרון?

  "הרשה לי להסביר לך דבר פשוט. כמה קוראים יש לאתר הרדוד שנקרא "האגדה השמאלית"? מאה? , 200, אולי 300 אם נהיה מאוד , מאוד נדיבי לב. אתה יודע כמה קוראים יש לאתר העולמי שלנו? 1,750,000 קוראים. בשפות רבות מציע לך להיכנס לאתר: http://www.marxist.com". יוסי שורץ
  נלקח מ:
  indymedia.org.il/imc/webcast/65356.html

  איך אתה מסביר שבאתר אחד אתה משמיץ את "הגדה השמאלית"? מכנה אותה בשמות (האגדה השמאלית) וכותב שזהו אתר רדוד? ובאתר עצמו אתה נאבק להכניס מאמרים ותגובות, כותב ימים כלילות ונלחם למען הדמוקרטיה (רק כשהיא לטובתך, כמובן). אם זהו אתר רדוד? טול את מטלטליך והנח לו לנפשו.
  בעניין מחיקת התגובות שלך: אם אתה מתרגם מאמרים מאתר אחר וחותם עליהם בשמך זה נקרא פלגיאט. העובדה שאינך מציין שתגובתך/מאמרך מבוסס על מאמר שמישהו אחר כתב זו גנבת דעת והונאת ציבור הקוראים.
  לגבי תגובתך למאמר על הנעשה בבלוביה: מה הטעם לקחת מאמר כללי על מאבק מעמד הפועלים בבעלי ההון והבורגנות, להוסיף בתחילתו את המילה בוליביה ולהכניסו כתגובה? אם אינך בקי בנעשה שם, למה לך להגיב? מצפה לתשובתך הכנה. בברכה, ע’

 7. יוסי שורץ הגיב:

  אסביר לך ברצון.
  העובדה שהאתר רדוד, נובעת ממדיניות האוסרת עלי להכניס מאמרים לא רק שלי, אלא ממיטב הניתוח המרקסיסטי בעולם. אם הייתם מותירים לי להכניס מאמרים לא רק שלי, אלא מאמרים מתורגמים של חברי בעולם כולו, אתר זה היה הרבה פחות רדוד. רדידותו נובעת לא מכשרון או אי כשרון כתיבה של הכותבים כאן, ואני מוכן לציין בחיוב רב את כישורי הכתיבה של מרבית הכותבים, הרדידות נובעת מצרות קשת ההשקפות המותרות באתר.
  באתר הבינ"ל, אותו ציינת, אכן יש לפי ספירת מונה קרוב לשני מליון בני אדם. אני מוכן להתערב אתך, כי מספר קוראי האתר של "להגנת המרקסיזם", גדל מיום ליום גם בישראל. אני נאבק כדי שאתר זה לא יהיה רדוד, אלא אתר שמאל המגן על עמדות דמוקרטיות עקביות ועל אינטרס מעמד הפועלים, ולא ישמש כלי להשקפות ליברליות וסוציאל דמוקרטיות בלבד. חלפו הימים שבהם ניתן היה לפתור את העמדה המרקסיסטית המהפכנית, כלא רלוונטית, לא משום החוכמה שלנו, אלא משום שמעמד הפועלים בכל העולם חזר לבמת ההיסטוריה, לאחר המכה שהמרקסיזם ספק כתוצאה מקריסת ברית המועצות. היום יש צורך חיוני בבדיקת השגיאות של העבר, כדי לא לחזור עליהן, ולא ניתן לבדוק שגיאות אלו אלא בויכוח גלוי ופתוח.
  ומאחר ואתה יודע היטב כי אני כותב כאשר אני מסתמך או על מאמרי, או על מאמרים של חברי, כאשר איני יכול להכניס את תרגומם לאתר בשם כותביהם, זוהי צביעות נוספת להאשים אותי בגנבה ספרותית, וקודם כל משום שחברי למאבק הותירו לי להשתמש במאמריהם שהם רכוש הציבור ונועדו לשמש את תנועת הפועלים.
  בנוסף המאמר על בוליביה נכתב על ידי אנשים הנאבקים בארגנטינה והעוקבים מקרוב אחר הקורה בבוליביה. זה היה מאמר מפורט ומדויק.
  רעיונות חביבי, אינם עניין של אדם זה או אחר, אלא של מעמד זה או אחר.. ומילה אחרונה. אני באמת לא מעריך אנשים המחביאים את זהותם.הדבר לא מוכיח על אומץ רב או על יושר לב רב.

 8. אין גבול לחוצפת השוורץ הגיב:

  יצא המרצע מן השק – ראו חליפת המכתבים בין השוורץ לשמואל אמיר,חבר מערכת "הגדה השמאלית" ובין שוורץ ל "ע" שוורץ השחור-אדום,פורץ אתרים. שגעון הגדלות של שוורץ, חולף על פני גבולות ויבשות – "הגדה השמאלית" היא "אתר רדוד"(כך כתב) מפני שאינה מאפשרת לשוורץ,לפרסם את מאמריו המשמימים והממוחזרים, שאת חלקם הוא מתרגם או מעתיק (מבלי לציין את מקורם). שוורץ הוא סהרורי מסוכן לעצמו ולאחרים, הוא יושב ליד מקלדתו 24 שעות ביום – המערכת אינה יכולה לעקוב אחר כל "תגובותיו" והמאמרים הארוכים שהוא מקליד באישון לילה, ללא שישלחו תחילה ככל מאמר אחר, לעיון העורכים. שוורץ עושה את חתרנותו כגנב בלילה –
  "הגדה השמאלית" חייבת להגן על כבודה העצמי ועל מטרותיה המוצהרות שאינן מתיישבות עם ההטפה הסהרורית של שוורץ,

 9. יוסי שורץ בתגובה לז’דנוב המקומי הגיב:

  ראה אלקס מסיס. אתה עורך באתר זה, ומעמדך מחייב אותך לפי הקריטריונים שאתם עצמכם כתבתם,שלא לחרף,
  "לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו. מהטקסט בחלון זה יתפרסמו באתר 300 מלה בלבד.) "
  והנה אין אתה עוסק אלא בחירופים והתקפות אישיות. האם אין לך דברים טובים יותר לעשות, מאשר להתנהג כאדם חסר כל תרבות?
  אתה הרי יודע שאין אתם מרשים לי לפרסם מאמרים, משום שאתם רוצים להגביל את קשת הדעות באתר. אתה אפילו לא מסתיר זאת במיוחד.
  מי שקורא את האינדמדיה, שיש לה לדעתי יותר קוראים, משום שהמדיניות שלה היא לאפשר חופש ביטוי, קונצפציה כה זרה לך, יודע שכאשר יש לי חופש ביטוי ואני יכול להעלות מאמרים שלמים בין אם הם שלי או של חברי לדעה, אני מציין תמיד את שם הכותב, המקור וכו’. אולם כאשר אני נאלץ במקום מאמר לתמצת ולהכניס את תמצית המאמר, אין לי שום יכולת להסביר כי מאמר זה מתבסס על מאמר של חברי, במיוחד כאשר לא מותירים לי להכניס מאמרים מתורגמים אלו, בהם אני משתמש, ומציין את שם הכותב באתר האינדמדיה.
  אתה מאמין שגישתך המזכירה את הימים האפלים ביותר של תנועת הפועלים, בימי סטלין, מוסיפה משהו לאתר? אני חושב שפעולתכם כמשטרת המחשבה, שעל פעולותיה לאחר מכן אתה או מישהו אחר מכם מבקש להסתמך, היא לא רק גועלית ונבזית, אלא מוכיחה כי לא תצליחו בגישה זו לבנות אלא אתר רדוד.

 10. עו"ד יוסי שורץ הגיב:

  שאלה קצרה לעורך האתר אלקס מסיס.
  אדון נכבד.
  לאור העובדה שאתה מזוהה כעורך האתר, היש לך מושג מדוע מבחינה משפטית כתבתם:"לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי". מציע לך לשאול אם אינך יודע. שכן כאשר מנסים לעבור מוויכוח לניסיון לחיסול אופי,אני לא נוטה להתייחס לזה בקלות רבה מדי.
  אם תחזור הטענה שאני גונב ספרותי, ביחס למאמרים של התנועה בה אני משתתף, ומאמרים אלו הם רכושנו הקולקטיבי, עליו אנו מגינים מפני הבורגנות וסוכניה,אזכיר לך רק עוד פעם אחת את משמעות המוטו שלכם. הוא לא בא מסיבות של טעם טוב כפי שאתה מבין בוודאי. יש גבול לנבזות.זה לא איום, זה וידוע של עובדות החיים. גם טרוצקי לא הסס לפנות לוועדת דואי כאשר השמצות של הזעיר בורגנות השמרנית היו מאוסות ומזיקות לפוליטקה של מעמד הפועלים.
  מציע לך ולחבריל להתווכח לגופו של עניין.

 11. ליוסי הגיב:

  האם אתה שוקל ברצינות תביעה מול ‘הגדה השמאלית’?

 12. חוסר הגינות / עומר הגיב:

  ליוסי שלום. בכל זאת עצם העובדה שלא ציינת בפני הקוראים שמאמריך (לפחות חלקם) נלקחו (ברשות, ברשות) מאתר אחר – זהו חוסר הגינות. היית צריך לציין שמאמרך מבוסס על מאמר אחר, ולתת מראה מקום. זה גילוי נאות בסיסי. אם אין לך מה להסתיר, מדוע אתה לא עושה זאת? אני מקבל את טענתך שהמאמרים באתרים מסוימים אינם מוגנים מפני העתקה, וכותביהם מעודדים אחרים לצטטם ולהשתמש בנאמר (כל עוד אינם מסלפים). ואכן, הציבור בכללו הוא המרוויח מכך. אך אתה עצמך לא מזכיר זאת במאמריך, ונשאלת השאלה מדוע? עומר (ע’) מגן.

 13. הנאשם:"הגדה השמאלית" הגיב:

  תבע, יוסי, תבע על הוצאת "שם רע" – אך זכור מה שגם השופט ידע בסופו של הדיון: אין לך שם טוב.

 14. ככה זה הולך הגיב:

  "לך, לך מפה" אומר השמאל הליברלי
  "לא אלך כי מקומי פה" אומר הטרוצקיסט המזדקן
  "תלך בכל זאת" משיבים
  "אתם מזכירים את סטאלין" הוא עונה.
  אפשר לפתור את זה רק בדרך אחת, לבדוק מי היה קודם – אתר הגדה השמאלית או מאמריו של יוסי שוורץ. אם יוסי הוא זה שאיחר לבוא והתנחל במקום לא לו- אז ניחא, יעזוב הוא את האתר. אבל אם האתר הוא זה שהזדנב בעקבותיו של יוסי אל נבכי השמאל באינטרנט, ולמעשה מהווה התיישבות המפריעה ליוסי לשלוח את תגובתיו – עוף יתעופף לו האתר.

 15. שעשועי תגובות הגיב:

  ניסית להצחיק אותנו ? – לא הצלחת.

 16. לא מסכים הגיב:

  לי ניראה דווקא נורא משעשע.

 17. מיכל רשף הגיב:

  האם זה נראה לכם הגיוני, שכמעט כל נושא שמועלה באתר זה מתגלגל, במוקדם או במאוחר, לדיון בשאלת זכות הביטוי הדמוקרטית של עו"ד יוסי שוורץ?
  זה חוסם את כל הנושאים האחרים שחלק מהם מעניינים וחשובים!

  כשל כוח הסבל!
  לכן החלטתי להגיב, למרות שאני משוכנעת שתגובתי תגרור בעקבותיה תילי תילים של התנפלויות מצד עו"ד הנכבד ואולי אפילו איומים בתביעותמשפטיות.

 18. מיכל, העם איתך!! הגיב:

  העו"ד הנכבד כבר העלה לכולם את הסעיף.אני מציע לממן לו אתר מקביל, לשימושו הפרטי.

 19. אמנון לכל המגיבים הגיב:

  מזכיר לכולם המאמר הוא על בוליביה היחיד שהתיחס לבוליביה הוא יוסי שוורץ למי שיש דעה אחרת יביע אותה . מי שלא יודע מה זה אינטרנט יתכבד ויראה אתרים אחרים . האמת היא שתגובות כה ארוכות כשל שוורץ טרם ראיתי . שוורץ לך לקראת הגולשים צמצם קצת את מאמריך וגוון קצת .

 20. אחרית דבר? הגיב:

  רק עושה פולו-אפ קצר. איך הסתיימה הפרשה הזאת? האם היתה תביעה? ואם כן, מה נפסק? מי היו עורכי הדין הנכבדים של הצדדים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים