הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באוקטובר, 2003 19 תגובות

מעניין לעקוב אחר התפתחות מלים מסוימות. למשל, המלה אתני – כיום פירושה משהו מן העולם השלישי – מזון, לבוש, אומנות… דבר דומה קרה למלה עדה – פעם פירושה היה קבוצה אנושית בעלת מוצא משותף, פולין או טורקיה, למשל. עם הזמן הוגבלה המלה לעדות המזרח. כך למשל יהודים שמוצאם מרוסיה מהווים את הקהילה הרוסית, לעומת העדה המרוקאית. או קחו את המלה אקזוטי – שפירושה פשוט ממקום אחר – שגם היא קיבלה כאן משמעות אחרת. הוכיח זאת סופר ישראלי שהתעקש לתאר את יצירתו של יהודה בורלא, שנכתבה והתרחשה פה בארץ – כ"אקזוטית".

בזמן האחרון, כאשר הפסימיזם מאיים להטביע אותנו, אני מנסה לפעמים לשפר את מצב הרוח באמירות כמו, "האנגלים והצרפתים נלחמו זה בזה במשך מאות שנים, והנה כיום הם שותפים…" ואז מיד משיבים לי׃ "כן, אבל זו לא אותה מנטליות!" והרי לכם עוד מלה שקבלה מטען ישראלי מיוחד. מנטליות אצלנו – יש רק לבני המזרח ואנשים אחרים שאינם מערביים כמונו. וידוע שהמנטליות הזאת היא ברברית ביסודה, אלימה, מסוכנת, פרימיטיבית וקיצונית. וכיוון שמשה רבנו בחר בתמימותו למקם אותנו כאן בין הברברים הפרימיטיביים, נגזר עלינו לחיות על חרבנו עד סוף כל הדורות… דברים ברוח זו נשמעים כיום על כל צד בישראל, מכיוון שגם ישראלים ממוצא "מזרחי" הפנימו את התפיסה הזו, ועוד מחזקים אותה באמירה: "אנחנו מכירים את הערבים!" (אם כי רובם המכריע נולדו וגדלו בישראל).


סיפורי המנטליות האלה תמיד מפתיעים אותי, מכיוון שלאמיתו של דבר, אירופה היא היבשת הרצחנית ביותר בהיסטוריה האנושית. במאה העשרים בלבד נרצחו לפחות חמישים מיליון אירופים על ידי אירופים. צרפו יחד את קורבנות מלחמת העולם הראשונה, מהפכת אוקטובר ומלחמת האזרחים שאחריה, מלחמת האזרחים בספרד, מלחמת העולם השנייה – ותקבלו מספר מחריד שאין דומה לו בשום יבשת אחרת. בכלל, ההיסטוריה האירופית עקובה מדם לאורך כל הדרך. במאה השלוש-עשרה, למשל, התרחש ג’נוסייד בדרום צרפת, כאשר הכנסייה הקתולית עמלה במרץ לחסל כרבע מיליון אלביגנסים – נוצרים אדוקים שלא צייתו להוראותיה וקיימו מנהגים דתיים שונים. על מעלליה של האינקויזיציה אין צורך להרחיב את הדיבור, אבל מן הראוי להדגיש שלא רק יהודים נפלו ברשתה, אלא רבים-רבים אחרים, מסיבות אלה או אחרות. מלחמת מאה השנים, מלחמות הדת, מלחמת שלושים השנה, מלחמת הירושה בספרד, המהפכה הצרפתית, מלחמות נפוליאון, המלחמה בין צרפת ופרוסיה… כל מרחצאות הדמים האלה לא הרתיעו את האירופים. להיפך – הם הקימו אנדרטות למצביאיהם שהטביעו את אירופה בדם, וחינכו את ילדיהם להתפעם מסיפורי הקרבות וההרג. הרתיעה מן הקטל ההולך ונישנה החלה רק אחרי מלחמת העולם השנייה והקמת האיחוד האירופי, אבל אין פירושו של דבר שהאירופים איבדו את חדוות הקרב. די היה לראות את פרץ השמחה בבריטניה בעת המלחמה המיותרת באיי פוקלנד כדי להיווכח שעוד רחוקה הדרך, ובכל ארצות אירופה קיימות תנועות ניאו-פשיסטיות מפחידות למדי.


נכון שהאירופים לא היו היחידים. המונגולים, למשל, זרעו מוות והרס בקנה מידה איום – כפי שעוד זוכרים היטב בעיראק, אותה הטביע בדם הוּלאקוֹ המונגולי. אבל אלה עלו על הבמה, עשו את שלהם ונעלמו בערפילי ההיסטוריה. והטורקים, כידוע, ביצעו טבח נורא בארמנים במהלך מלחמת העולם הראשונה. אבל האירופים עלו על כולם – בסוף ימי הביניים הם יצאו לכבוש את העולם, ובמהלך כיבושו והחזקתו חיסלו לא רק עמים אלא גם גזעים אנושיים שלמים. ביבשת אמריקה מצפון עד דרום נותרו רק שרידים עלובים מן הגזע האינדיאני שישב בה עד בואם. ולא רק את האנשים הם חיסלו, אלא גם את תרבויותיהם. את שכיות החמדה היקרות התיכו, את הספרים האצטקים, חפצי האומנות והפסלים מרחבי היבשת לאורכה ולרוחבה שרפו וניפצו.


באפריקה היו מעשיהם של האירופים כל כך מזוויעים שקשה אפילו לחזור ולהיזכר בהם. עשרות מיליוני אפריקאים נחטפו מארצותיהם ונמכרו לעבדות; כשליש מתו במסע באוניות – פחת טבעי, קראו לזה. עמים אחדים חוסלו לגמרי – למשל, שבט ההררו, שהגרמנים ראו בו מטרד. הבלגים, לא האפריקאים, הם שהפכו את קונגו ל"לב החשיכה". ומה באסיה? – ההולנדים, עם כל כך סימפטי, סובלני ונאור, קיימו באינדונזיה משטר גזעני אלים; קרוביהם הקימו משטר מפלצתי בדרום-אפריקה. גם האנגלים והצרפתים לא טמנו ידיהם בצלחת, ואף הם ביצעו פשעים חמורים נגד העמים שבשליטתם, בשעה שחמסו את מיטב אוצרותיהם.


לעומת זאת, בארצות האיסלאם לא היתה אינקוויזיציה, כיכרות הערים לא מלאו במשך דורות בצחנת בשר שרוף, לא הוקמו שם מחנות מוות. הצלבנים האירופים התפארו שכאשר כבשו את ירושלים, רגלי סוסיהם דשדשו בדמם של מוסלמים ויהודים. לעומת זאת, תחת שלטון מוסלמי, לפני בואם ואחרי הסתלקותם של הצלבנים, חיו בירושלים במשך כאלף ומאתיים שנה, זה לצד זה, נאמני שלוש הדתות המונותאיסטיות. אין זו אידיאליזציה של המזרח להכיר בכך שהוא לא יכול להתחרות באירופה בכל הנוגע לרצחנות, ובוודאי שאין להתעלם מהישגיה העצומים של התרבות האירופית. ובכל זאת, המנטליות האירופית הרבה יותר צמאת דם וקיצונית מזו של בני המזרח. נכון שיהודים ומיעוטים אחרים לא תמיד ליקקו דבש בארצות האיסלאם – אבל לא שם הוקמו הגטאות, מחנות המוות ותאי הגזים.


אז אולי צריך לעצור ולהרהר על מקומנו בחלל ובזמן, ואפשר שנגיע למסקנה שמשה רבנו לא היה טיפש כלל וכלל.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אוריינטליסט הגיב:

  אכן, יש באמת משהו באותם פראים טובי-לב ושוחרי שלום, שלא התקלקלו על ידי פגעי המודרנה והטכנולוגיה.
  מצא את עצמך, אומרים לאדם האירופאי, מצא את עצמך בג’ונגלים של ברזיל, בשכונות העוני של קלקאתה או בין הילדות-הזונות בתאילנד.

 2. גיא הדר הגיב:

  אין צורך באידיאליזציה מוגזמת.
  הערבים היו מראשוני סוחרי העבדים באפריקה והם היו אחראים להתמוטטותן של הממלכות הגדולות במערב אפריקה.

 3. גם היהודים הגיב:

  גם יהודים היו סוחרי עבדים לאמריקה – חברות
  "כוח אדם" בישראל, ממשיכי דרכם.

 4. אני חושב שהמגיב הראשון היה ציני הגיב:

  חוששני

 5. אמנון לגם היהודים הגיב:

  היהודים הביאו את העבדים לאמריקה הרגו את ישו שותים דם ילדים קטנים בפסח לכולם אף ארוך שולטים בכלכלה העולמית כובשים נאלחים פאשיסטים דומים לנאצים , אגב אתה יהודי ?

 6. זה ויכוח משונה | יורם בר-חיים הגיב:

  מה אמורה להוכיח השתתפות של יהודים בסחר העבדים האירופי ? מה אמור להוכיח תפקיד הערבים בסחר העבדים ? דוגמאות שלמעשי אכזריות לא מוכיחות אופי של עמים כי אין דבר כזה, הן מוכיחות אופי של מוסדות חברתיים ומדיניים וסיטואציות היסטוריות. ערבים סחרו או לא סחרו בעבדים לא מוכיח כלום על ערבים, רובם היו נוודים או איכרים עניים ממילא, וברור שככל קבוצה אחרת ערבים מסוגלים למעשה אכזריות שכזה. במקום הויכוח הגזעני על אופי קולקטיבי של ערבים או של אחרים צריך להתווכח על אופי הסיטואציות הפוליטיות היום, בעבר ובעתיד.

 7. נתן הגיב:

  וכדי להזכיר שישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בסחר בנשים.
  האם אפשר לעשות איתנו שלום?

 8. לנתן הגיב:

  אפשר, את שיחות השלום מנהלים גברים, והם לא מתעניינים בגורל הנשים…

 9. מאידך גיסא הגיב:

  רוב הנסחרים הם גברים (נכון, יש גם הרבה נשים, בעיקר למטרות של זנות, אבל עדיין), מה גם שכמעט כל החיילים הקרביים הם גברים.
  כך שאם תרצו מדובר בגברים שלא דואגים לגורל "אחיהם" הגברים.
  כמה מטומטמת היא הראיה הכלל-מגדרית, בחיי.

 10. צודק הגיב:

  כמעט כמו הראיה הכלל-לאומית (פאשיזם) או הכלל-כלכלית (מארקסיזם).

 11. יוסף הגיב:

  תגובה ליעל:
  את צודקת רק חלק מן העובדות,
  לומר כי "בארצות האיסלאם לא היתה אינקוויזיציה, כיכרות הערים לא מלאו במשך דורות בצחנת בשר שרוף" זה פשוט לא נכון.
  לא יצאת ידי חובה בהזכירך את המשטר העותומני!

  זו פשוט היתממות להציג את המוסלמים כהערת שוליים בספר האלימות ההיסטורי. ותרשי לי בבקשה להחזיר אותך אחר כבוד לתקופתנו (אני באמת מתנצל על כך, אבל מה שכתבת לא ממש אומר לי משהו על כאן ועכשיו..)
  באירופה מזמן אין דם ברחובות. הלאומנות ושנאת הזרים תמיד תהיה קיימת (כמו גם אצלנו) אבל העירנות והבקרה העצמית תמיד תגבר.
  לעומת זאת דואגים שכנינו המוסלמים לתפוס את מקומה של אירופה בתפקיד האינקוויזיטור והשוחט: דיקטטורות איומות בהן זכויות אדם ואמנת ז’נבה הם אפילו לא בגדר שמועה.
  משטרים אלימים שמטילים טרור הן כלפי פנים והן כלפי חוץ ומחלחלים שנאה ואנטישמיות אל עמם דרך עיתונות ואקדמיה מגוייסות לחלוטין.

  בקיצור, היום הברבריות והפרימיטיביות היא נחלתם של המוסלמים. ובמקום להרהר בערגה ב"תור הזהב" כדאי שנבין (באמת נבין) עם מי יש לנו עסק.

 12. באירופה אין דם ברחובות ? הגיב:

  הבסקים בספרד ? מלחמות הבלקן? אירלנד ?

 13. אירופה הגיב:

  אגב אם כבר במלחמות הבלקן עסקינן:
  גם שם היתה נקודה מוסלמית, הלא כן?

 14. Yael Lotan הגיב:

  (a) I do not claim that all the human capacity for evil was embodied in the Europeans. I mentioned the Mongolian invasions and the Turkish massacre of the Armenians. I could add the absolutely bloody regime of the Aztecs.

  (b) There is a lot of misery in the world – including in many parts of the so-called Third World. But the Third World Countries do not claim to represent decency, democracy and civilization, or to force themselves on others. Europe was not colonized by Africans, Indians, Native Americans… It was the other way around.

  All I want to point out is that Europe has been the continent with the most violent regimes in modern times, and in the 20th century some tens of millions of Europeans were murdered by other Europeans. This was still going on in my own lifetime. So please, let’s not idealize Europe!

  *
  תגובתה של יעל לוטן נכתבה באנגלית מאחר שהיא משתמשת במקינטוש

 15. אוריינטליסט הגיב:

  מחקרים הוכיחו כי לבני ערב האקזוטיים אין את התכונה הרצחנית הטבועה באדם הלבן המפותח, מאחר והוא טהור, שלם וקרוב יותר לטבע.
  הערבים הם האידיאל! הבה נשב בהם ונקים אצלם את נחלתנו (בשיטת הגזר והמקל, או המשת"פ והאפאצ’י), כדי שנוכל להתערות בהם וללמוד גם אנו את דרכיהם המסתוריות.
  יחדיו נבנה בית לאומי לעם היהודי! יחי הציונות הסוציאליסטית!

 16. תגובה ליעל לוטן. הגיב:

  כמו שכתבת על המונגולים, זה מה שיקרה (ח"וח) עם המוסלמים. בן לאדן חושב שהגיעה שעתו הגדולה של האיסלם. לא בטוח, אבל למה לעצום עיניים? בכל מקום בעולם בו מתנהלת מלחמה או שוררת מתיחות או מתקיימת פעילות טרוריסטית אלימה שמקיזה דם, המוסלמים, כמעט תמיד, הם הגורם לכך. כך מצווה אותם דתם.
  אירופה עלולה לחזור לימיה האפלים אם תימשך האיסלמיזציה הזוחלת המתמשכת של היבשת.
  ישראל נקראת ארץ הקודש בגלל האמונה היהודית. אך הפלא ופלא, היהודים הם אלה האומרים שהיא קדושה לשלש הדתות. הלוואי והיינו שומעים זאת מהדתות האחרות.

 17. יורם בר-חיים הגיב:

  קדושה של ארצות, "רצחנות" כמאפיין תרבותי, לאן מידרדר הדיון של הגדה השמאלית ? תארו לכם דיון שעוסק בשאל הרצחנות כמאפיין אמריקאי על-בסיס מלחמת וייט-נאם, קוריאה, דרזדן (למה לא דרזדן ? גם "מוסלמים" מותקפים על פעולות נגד אזרחים במלחמה צודקת), עראק ועשרות המשטרים הרצחניים שארה"ב מעלה חדשות לבקרים.
  מאחר ודיון על סיבתיות ועל שורשים של סכסוכים הופך לבלתי אפשרי בתוך רעש הרקע הגזעני הזה, אני מציע קטגוריה חדשה, אופיה של ארה"ב למשל, או של בלגיה, ייבחן על-פי המשטר הגרוע ביותר שהיא מחזיקה כיום או בעבר הקרוב. לפי זה, סעודיה ואפגניסטן של הטאליבאן אינן "דיקטטורות אסלאמיות" אלא דיקטטורות אמריקאיות" וכך גם צ’ילה של פינושה
  ועוד כמה וכמה מדינות. במקביל יחולקו נקודות זכות על היותך קורבן, כל נרצח מוסלמי בבוסניה למשל יוריד את דרגת "האשמה המוסלמית" על המתרחש באיראן או אינדונזיה. כל נרצח בעראק יקזז הרוג ממגדלי התאומים (מה שמשאיר את ה"מוסלמים" עם בונוס גדול מאד במגדלי התאומים…)
  כעת, כל הילדים מתבקשים להתחיל לשחק מחדש לפי החוקים החדשים.

 18. תגובן הגיב:

  לא מדובר ברצחניות של המוסלמים ככלל, אלא במנהיגים הדתיים שלהם, שמשתמשים בכל האלמנטים הקיימים כדי להוביל אותם לרצחנות הזאת.

  איך אפשר לעשות דבר כזה? בדיוק כפי שהכנסייה גיבשה את מוסדות הטרור שלה נגד היהודים ושאר "הרעות החולות" של אותו זמן.

  כל דת יכולה להפוך לכזאת, למעשה כל אחד יכול להפוך למפלצת – זה הוכח בניסויים פסיכולוגיים.

  אולם החברה לוקחת חלק חשוב בקיומו של הבודד – וכאשר יש בחברה מסויימת גורם רצחני נתעב, כמו בחברה הפלשתינאית, כפי שהוא התבטא בתקופות הפוגרומים אזיי צריך להישמר מפני אותה חברה, עד שהשפיות תחזור אליה, ואם לא – צריך לחשוב על פתרונות יצירתיים.

 19. ענת כהן הגיב:

  אני צריכה עזרה יש ליש אלה ואני לא יודעת איך לענות עליה מישהו בבקשה יכול לעזור לי לענות עליה: מאילו בחינות ניתן לראות במלחמת האזרחים בספרד הקדמה למלחמת העולם השניה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים