הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באוקטובר, 2003 4 תגובות

עובדות הן עובדות. אפשר להתעלם מהן אך מי שעושה זאת משול למי שמתעלם ממכונית האצה לקראתו – סופו להידרס. לאחרונה פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כמה ממצאים. שכשבוחנים אותם מבינים הכלכלנים שאין צורך יותר לשים לב לפרטי הפרטים של מעשי ומחדלי ממשלת שרון: היא תידרס על ידי העובדות השועטות לעברה.

עובדה ראשונה: השנה ב-2003 תסתכם התפוקה הלאומית הגולמית בישראל לנפש ב-16 אלף דולר לעומת שנת 2000 שבסופה החלה האינתיפאדה בה היתה התפוקה 19 אלף דולר. בשתי שנותיה של האינתיפאדה ירדה התפוקה הלאומית הגולמית לנפש ב-15% והירידה נמשכת ללא הרף.


אם בתוך שנתיים המשק מייצר 15% פחות יש למדינה 15% פחות מהמשאבים שהיא זקוקה להם כדי להתגונן מפני האינתיפאדה. לכן מגייסים עכשיו חמישה גדודי מילואים לשמירה על ההתנחלויות ולכן הפכו כוחות הביטחון ל"פמיניסטים" והחליטו להקים יחידות לוחמות של נשים.


עובדות נוספות שפורסמו עתה: המדד המשולב החדש של מצב המשק, על פי פרסומי בנק ישראל, ירד בספטמבר 2003 ב-0.3% – לאחר ירידות רצופות בחודשים הקודמים. מדד פדיון המסחר והשירותים ירד באוגוסט ב-4.3% ומדד היצוא ירד בספטמבר ב-8.6% לאחר ירידה של 8.8% באוגוסט. בשנת 2001 כולה ירד הייצור התעשייתי ב-4.1%, וב-2002 הוא ירד ב-2.4%. מדד היצוא ירד ב-2001 ב-4.1% ובשנת 2002 ירד ב-6.1%.


אלו הן עובדות שלא תאפשרנה לממשלה הנוכחית להמשיך במדיניותה ההרסנית למשך זמן רב. המשאבים נגמרים. כוחות המילואים נשחקים. הכנסות המדינה במט"ח יורדות כל שנה. מדיניות הממשלה – קרי המשך קרבות ההתשה נגד הפלסטינים, הגדלת ההתנחלויות, בניית הגדר ושאר הוצאות המלחמה בכל מחיר – ניצבות בניגוד לכל הגיון ובניגוד למציאות ולעובדות היבשות והעגומות – ולכן תיכשל. במקביל להטחת ראשה וראשינו בקיר, מחלקת הממשלה את המשאבים המדולדלים בצורה המעשירה את העשירונים העליונים ומדלדלת עוד יותר את העשירונים התחתונים. כאשר יש יותר ממיליון מובטלים ועוד מיליון בקושי מתקיימים, קשה לגייס מילואים.


עת בה התבשרנו על הסכם נוסף בצפון אירלנד, שם הסכימו "החמאס, הג’יהאד והפתח" המקומיים (האירים הקתולים) להתפרק מנשקם ולקיים את ההסכם שנחתם עם הבריטים לפני שלוש שנים והופר. אז, לא נהגו הבריטים כשרון. הם לא פתחו במסע דיכוי, התנקשויות וחיסול פעילים איריים, אלא הבליגו גם כאשר היו מעשי טרור איריים נגדם. מה שעשו הבריטים היה לדאוג לשגשוג כלכלי ללא תקדים בצפון אירלנד. תוך שלוש שנים גרם השגשוג הכלכלי לדעיכת כל ההתנקשויות הצבאיות והארץ שקטה, הוצפה בתיירים והשקעות ענק, כמו בישראל אחרי הסכם אוסלו. לאחר שלוש שנים של פריחה כלכלית של שני הצדדים-גם האירים הקתולים ("הפלסטינים") ולא רק האירים הפרוטסטנטים ("היהודים"), ישבו שני הצדדים והגיעו בקלות להסכם מדיני ששם קץ לסכסוך – מעין הסכם "הבנות ז’נבה" שלנו.


אבל שרון אינו טוני בלייר – כל עוד ירצה הימין אצלנו לספח את כל פלסטין, לא יהיה כאן שלום. העובדות היבשות והאכזריות שמניתי בתחילת מאמרי, תגרומנה לכך ששרון לא ישלים את כהונתו וישראל תיקלע למשבר כלכלי פיננסי חמור שיאלץ אותה להסכים להסדר נוסח "מסמך ז’נבה". חבל רק שעד אז יהיו עוד מאות הרוגים, אלפי פצועים לשני הצדדים ורבבות נפגעים כלכלית.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ducky הגיב:

  כוחות הביטחון לא היו צריכים לעשות שום דבר, יש שם מחתרות משני הצדדים. ושום דבר לא נפתר – גם היום אין שום אמון של הפרטסטנטים במי שהרגו בהם במשך שנים, וכך גם לצד השני.

  אולם לקתולים רצון עז להיכנס לממשלה המקומית, שאמורה לקום בשיתוף. לא פיתוח, לא תיירות ולא שום דבר יניאו את הפרוטסטנטים לדרוש מהקתולים פירוק מלא מנשקם.

  הם לעומתנו עומדים על שלהם עד הסוף ולא מחפשים להתייפייף עם מנהיגי אירופה.

  עלינו ללמוד ממנהיגי הפרוטסטנטים שמעולם לא בחלו ולעולם לא יבחלו בנקיטת צעדים נגד איומים קיומיים, לדעתם!

 2. האזרח המודאג הגיב:

  שאלה ליגאל לביב :

  איך גרם השגשוג הכלכלי , שנוצר בהשפעת הממשלה הבריטית , לדעיכת כל ההתנקשויות הצבאיות ובכלל , כפי שהבנתי ,
  להפסקת הטרור האירי הקתולי ?

 3. חנה ק. הגיב:

  שלום יגאל,

  הצגת הנתונים היא נכונה. המסקנה – לאו דווקא.
  שגשוג כלכלי קל יותר להביא בזמנים של שלום, אבל ארגנטינה, למשל, איננה נמצאת במצב של מלחמה.
  התיזה הגורסת כי רק הסכם שלום יביא לצמיחה, שממנה יוכלו להנות גם השכבות המוחלשות – היא פנטזציה של השמאל הישראלי ושל החותמים מהצד היהודי על הסכם ג’נבה.

  הגיע הזמן לבדוק דווקא את התיזה ההפוכה – כדי להגיע להסכם שלום, יש לצמצם את הפערים ולהשקיע בחברה הישראלית המרוסקת והמשוסעת, כי זו הדרך לנטרל את כל הגורמים המתנגדים לשלום. ביילין וחבריו תמיד בחרו לעצמם את הדרך הקלה יותר, זו הפוסחת על בני עמם. לשכנע את

 4. יגאל לביב הגיב:

  לחנה ק.
  למה את מעמיסה עלי את מה שביילין חושב?מעולם לא טענתי כי שלום יביא שגשוג לכל כולל לחלשים וחסרי היכולת.טענתי כי כל עוד תימשך האינתיפאדה שום דבר לא ימנע קריסה כלכלית של ישראל.מעולם לא טענתי או חשבתי כי שגשוג כלכלי מעשיר גם את העשירונים התחתונים,בחינת כשיורד גשם גם החלשים נרטבים.למה ארגנטינה?בארה"ב אין מלחמה 200 שנה והקיטוב המעמדי רק גובר.
  אבל בגלל הגנים של בני האדם,רגשות לאומנים תמיד יהיו חזקים יותר מקשרי אחווה מעמדית.כשרועמים התותחים,שותקים השובתים.הרוב המכריע של העשירונים התחתונים והבינונים יירתעו מכל מאבק מעמדי כאשר יש אינתיפאדה או מלחמה.בכל העמים,לא רק כאן.רק כאשר יהיה שלום יוכל להתפתח כאם מאבק מעמדי,תקום כאן מפלגת פועלים אמיתית.עם-אחד לא יעשה שלום.רוב בוחריו הם אנשי ליכוד.כאשר מתפתחת בעיה לאומית,כולל מלחמה,מתרסקות המפלגות השמאליות.
  לכן לא תוכלי להמציא כאן גלגל מרובע ולהגיע לשלום דרך מאבק מעמדי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים