הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוקטובר, 2003 5 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


שביתה כללית בת יממה נערכה ביום חמישי (23 באוקטובר) בלבנון במחאה נגד הצעת התקציב לשנת 2004. לקריאת השביתה הצטרפו ראשי המפלגה הסוציאליסטית המתקדמת, המפלגה הקומוניסטית הלבנונית, תנועת אמל והפלג הלבנוני של מפלגת בעת’. עוד הצטרפו לשביתה: איגוד המורים, ארגון המורים בחינוך העל-יסודי וארגון הסגל האקדמי. במסגרת השביתה התקיימה הפגנה גדולה בביירות.

ההפגנה בה השתתפו אלפי חברי ה"פדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים של לבנון" (CGTL) וכן פעילי שמאל רבים; יצאה מבארביר ועשתה את דרכה לאזור מטאף דרך מרכז העיר. כמו כן, שדה התעופה הבינלאומי של לבנון שבת במשך 7 שעות, הנמלים ומשרדי הממשלה היו סגורים במשך כל היום וכך גם כל התחבורה הציבורית.


ראשי האיגודים מסרו כי "ההשתתפות בשביתה היתה מלאה" וכי ההתנגדות להצעת התקציב חוצה איגודים ומחנות, ובייחוד השביתה נקראה נגד כוונת האוצר הלבנוני להפריט את שתי קרנות הפנסיה הגדולות: של עובדי המדינה ושל המורים; ולהפריט את המוסד לביטוח הלאומי הממלכתי. עוד דורשים עובדי המדינה תוספות שכר, לאחר שבעקבות תוכנית כלכלית קודמת, שכרם מוקפא מאז 1996. חנא ג’אריב, מראשי ארגון המורים בחינוך העל-יסודי, מסר כי "אנו מתנגדים נחרצות לכל ההפרטות שממשלת לבנון מבצעת בהתאם להמלצות קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי".


דובר הממשלה הגיב על הודעת השביתה הצפויה ואמר כי "האיגודים המקצועיים יהיו האחראים הבלעדיים להתדרדרות נוספת של המשק הלבנוני. כך, לא נוכל למשוך את המשקיעים הזרים, שכל כך נחוצים למשק על מנת להתמודד עם הנזקים העצומים שנגרמו בעקבות שנות המלחמה והכיבוש הישראלי הרבות".

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. moshe tal הגיב:

  I wonder how much cost them the 28 years of Syrian occupation

 2. Mark Rayan הגיב:

  I WONDER W H Y THE ‘LEFT BANK’ COVER STRIKES IN LEBANON(SECOND TIME IN SEVERAL WEEKS) – NOT IN AUSTRALIA FRANCE ITALY OR OTHER SM COUNTRIES LIKE THE USA
  WHAT IT IS SO SPECIAL IN LEBANON

 3. אפרים דוידי הגיב:

  היתכן שהסיבה לסיקור ההפגנות והשביתות בלבנון היא שזו מדינה שכנה, בה מעמד העובדים והאיגודים המקצועיים מתמודדים עם מדיניות כללכית וחברתית הדומה עד מאוד למדיניות ממשלת ישראל?
  היתכן שהדימיון של אותן התוכנית הכלכליות והחברתית אינו מקרי ושגם ממשלת לבנון וגם ממשלת ישראל, מממשות מדיניות מבית מדרשם של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי?
  היתכן שקיים גורל משותף לכל העובדים במזה"ת ולכך בעתיד (אני מקווה הקרוב ביותר) נמצא את הדרכים כדי להאבק יחד?
  היתכן שבחובתנו למסור ידיעות על הנעשה בצד השני של הגבול ואינן קשורות לצבא-מלחמה-כיבוש?
  היתכן שלרוב הפעילים החברתיים, אנשי השמאל ואף ועדי עובדים בישראל אין להם מושג על הנעשה בקרב פעילים חברתיים, אנשי שמאל ואנשי איגודים מקצועיים בעולם הערבי?
  היתכן שהדעת אינה סובלת שבעלי ההון יפרידו בין עובדים בעלי לאומיים שונים, אבל אותם בעלי הון יתחאדו כדי לעשוק את העובדים והמובטלים – גם מעבר לגבולות?
  כל התשובות לשאלות אלה – חיוביות הן. ולכן, אין להתפלא כל כך שאתר "הגדה שמאלית" נותן ביטוי למאבקים עמים ועובדים בארצות אחרות, תהיה זו לבנון הקרובה או בוליביה הרחוקה. המדינות רבות הן – המאבק הוא אחד!

 4. יתכן וגם יתכן אחרת הגיב:

  כן,זה יתכן החבר דוידי אך יתכן יותר, שהמחזור של שביתות בלבנון הוא נגישות-יתר
  למקור "חדשותי" אחד וחוסר יוזמה ותושייה,
  להרחיב את הסיקור על מאבקי-עובדים ואיגודים מקצועיים במדינות אחרות, חשובות לא פחות -למשל: המאבק על הקיצוץ בפנסיה ונישול העמיתים בגרמניה.צרפת ואיטליה – המתרחש בימים אלה, במקביל לנישולם של עמיתי קרנות
  הםנסיה בישראל.

 5. אפרים דוידי הגיב:

  לחבר האלמוני שכתב את התגובה הקודמת: מערכת "הגדה השמאלית" פועלת על בסיס התנדבותי. אתה מוזמן לצאת מאלמותיותך ולשגר אל המערכת ידיעות, מאמרים או פרשנות על מאבקי עובדים בכל מקום בעולם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים